ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 TECHNIEK In Berlijn is beperken hoogste wijsheid geworden De moeilijkheden worden niet geringer ZATERDAG 10 JULI 1948 No. 15943 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobélstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobélstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m,m, (4 regels) f 1.— per stuk. en welvaart Speciaal na de oorlog heeft de techniek een ontwikkeling te zien gegeven, die zeker de stoutste ver wachtingen van vorige generaties overtreft. Die oorlog heeft die we tenschap to staat gesteld, haar pres taties tot een nooit gekiend© hoogte op te voeren. Hiet bleek echter al spoedig dat de vooruitgang napiet strekken van die wapenen nog to. hetzelfde tempo doorging. Die ont wikkeling van' het vliegwiezen mag' er een treffend voorbeeld van zijn. De mens vliegt nog maar 45 'jaar, maar in die tussentijd is de snel- heidi, waarmede dit gebeurt 26 maal groter geworden. Van Tiet wrakke, met draden en latten bij elkaar gehouden' toestel anno 1909 doorliep het vliegtuig vele stadia tot aan. de reusachtige, door straal motoren aangedreven oceaankruiser. Speciaal het vliegtuig heeft to ge lijke mate als haar uitwendige en towenidiig ecoinstruetieve vorm, het beeldi van1 de wereld veranderd. Wie zich zet voor de „veranderde wereld" met de maatstaven, van het vliegwezen te meten wordt het te gelijk duidelijk, dat veel menselijk ke plannen achteraan kooien hij' die technische ontwikkeling- Als voorbeeld, moge géiden de économische eenbeidsmaatnegelen in Europa. Op eoonomisch-organisato- Tisdh gebied! zijn plannen iOntwor- pen om tot betere samenwerking te komen to dieze, door de zevenmijls laarzen van1 het vliegtuig ineenge krompen wereldi. Maar er gebeurt in die praktijk nog niet zoveel. Man is, om met prof. Brouwers te spre ken „gesdhökken van zijn eigen moed;". M.a.w. er zijn wiel plannen gemaakt, maar er bleek zoto ver schil te bestaan tussen theorie en praktijk, dat de handen nog niet tot grote activiteit konden komen. Verwonderlijk is dit niet. Economi sche ordening, samenwerking op brede basis, gelijkschakeling, Piet zijn alle eisen dies tijds geworden. Eisen, die vervuld moeten worden, wil Europa iwieer een gezonde kans krijgen uit de moeilijkheden te ge raken. Reeds lang verbinden vlieg tuigen de hoofdsteden van Neder land en België. Die techniek gaat ongestoord! verder- Maar de achter stand van het politiek en econo misch bestel op deze ontwikkeling is te groot, dian dat de Benelux op eenmaal zonder strubbelingen to de praktijk zou kunnen functiomineren. Ap deze punten blijkt weer dui- dielijk dat het wereldbestel geen gelijke ontwikkeling heeft gehouden met de technische vooruitgang. Technisch schijnen bijna alle pro blemen te kunnen worden opgelost. Maar die samenwerking tussen men sen, op welk gebied, idan ook, is ©en kwestie die gemakkelijker lijkt, maar moeilijker is. Om ©en ogen blik 'bij de Benelux te blijven. Thans is er nog ©en schaarste aan goede ren. De regeringen moeten alle mo gelijke maatregelen nemen om die productie op te voeren. Samenwer king tussen de landen is daartoe ©en vereiste. Maar wat gaat er straks gebeuren als productie en consumptie met elkaar in evenwicht zijn geraakt, of nog sterker, als de productie groter dan de consumptie gaat worden'? D© regeringen der onderscheidene landen grijpen dan weer terug naar de beschermende maatregelen voor die eigen industrie en die economisch© samenwerking loopt gevaar als ©en schone illusie to rook te vervliegen. Be 'Onderscheidene landen trek ken zich weer op zichzelf terug en elk land, voor zich tracht bet eigen economisch bestaan zo goed, mqgelijk in stand te bonden, vaak ten koste van de vroegere partner. In het huidig stadium van ;ontwi'k- keltoig is het daarom van het groot ste gewicht, dat de Benelux-gedacb- te zo snel mogelijk ten uitvoer ge legd wordt. Ovelp 5 of 10 jaar zul len die verhoudingen weer geheel anders Zijn- Het bovenomschreven, gevaar kan slechts worden voor komen, als de economische sajmien- smielttog van de drie landen zo volledig mogelijk is. De klove tus sen ,het technisch kunnen van de mans en zijn vermogen loani in sa menwerking de wlelvaart der vol keren te bevorderen en politieke rust te verzekeren is d,iep gewor den. Slechts met uiterste krachts inspanning zal die techniek ten voi le dienstig kunnen worden gemaakt aan het heil der volkerengemieen- sebap, die to zo hecht mogelijke samenwerking die toekomst zal |m|o©- ten tegemoietgaan- WERELDNIEUWS In Berlijn 'draait alles om de kolen of liever het draait niet, want vele industrieën en openbare nutsbedrijven ondervinden de nade lige gevolgen van het gebrek aan kolen. Beperkingen op alle moge lijke gebied zijn daarvan de treu rige gevolgen. Het verkeer wordt er door getroffen, de productie wordt er door geremd en de bevol king mag maar vier uren per id,ag heel zuinigjes eleetrisch licht laten branden. Merkwaardig is het, dat de Russen .toeschietelijk worden,, zo dra enige maatregel ook hun eigen zóne treft. Dit was b.v. :het geval roet de stroomvoorziening voor de stadstram. Het Westelijk distriet betrok deze stroom uit de Ooste lijk© zóne. De bewoners van Rus sisch Berlijn zouden van het afsniji- den evenwel tevens de dupe wioir- den. Daarom hebben de Russen be sloten, dat de stroom voor de tram voortaan zal worden gele verd. De Westelijke geallieerden hebben het desbetreffende aanbod geaccepteerd. Ook de straatverlich ting moet tol betalen a,an de kolen- sChaarste. Zij zal voor driekwart worden uitgeschakeld. Vele indus trieën worden gesloten. Alleen de voornaamste blijven doorwerken. De aiibieiders nemen alvast nu maar de vacantia op, die zij' nog tegioed hebben. De werklozen zullen vallei? onder een steunregeling, die ook des winters van kracht is. Natuurlijk ondervinden ook de bezettingssol- daten de nadelige gevolgen van de toestand. Het verblijf to BerlijS wordt er voor ben niet plezieriger op. Volgens een Frans bericht, warden bepaalde Franse gezinnen reeds uit Berlijn weggevoerd. Hier mede is de voedselvoiorziento'g weer een beetje geholpen. De Palestijnse oorlog De strijd to Palestina' is hervat ,en ©en lange strijd wordt voorspeld. Een Arabische woordvoerder sprak van een guerilla, waarbij grote veldslagen niet zijn te verwachten. De 'bemoeiingen van graaf Berna- dotte 'hebben met het teleurstellend einde van de wapenstilstand, nog geen einde gevonden. Het bemidde- lingswerk zal iworden voortgezet. In eerste instantie gaat het er thans om, een wapenstilstand voioir Jeru zalem tot stand te brengen- Daar toe zullen vandaag besprekingen met de Arabische leiders plaats heb ben. De missie van de U.N.O. zal echter uit Palestina worden terug getrokken. Volgens Joodse 'berichten zou Don derdag reeds een Egyptisch offen sief zijn ingezet. In een telegram aan de U.N.O. doet de staat Israël een beroep op de wereldorganisatie om het Egyptische offensief te stuiten. De Veiligheidsraad heeft daarop een vergadering belegd, ter bespreking van het Joodse verzpiek. De Amerikaanse afgevaardigde bij de V.N. onderstreepte de ernst van de toestand. Hij' gaf daarna uitdruk king aan de wil van de Amerikaanse iregertog om haar verplichtingen na te komen. De Syrische afgevaardig de deelde n.a.v. deze wioorden mee, dat de Arabieren zelfs bereid zijn Amerikaanse atoombommen te trot seren, Deze grootspraak behoeft geen grote indruk te maken, al is het wel symptomatisch vqoir het primitief fanatisme van de Arabie ren. die gedreven door jalpuzie en eerzucht de heilloze strijd voortzet ten. Treurige toestanden in Sumatra's Oostkust Voedselgebrek en dysenterie Vluchtelingen en heil-zoekemde- zieken uit het republikeins gebied ten Zuiden van de Asahan-rivior, in Sumatra's Oostkust, doen medede ling van Zorgwekkende toestanden, waarin de honger een tragische roll speelt. Velen sterven aan onder voeding. De Aneta-correspondemt hoorde van een gezin, waarin zeven personen van honger waren omge komen. Er heerst een ernstige dy senterie-epidemie. De rantsoenen van de republikeinse militairen, die voor het grootste deel uit oebi en maïs bestaat, zijn onvoldoende, zodat de ze gewapenden de kampongs af schuimen op zoek naar de laatste kleine voedselvoorraden der bevol king. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor elke dag. 11-17 Juli Zondag 2 Samuël 11 vs. 14—27 Maandag 12 vs. l-15a Dinsdag 12 vs. 15b-23 Woensdag 15 vs. 1 15 Donderdag 15 vs. 1629 Vrijdag 15 vs. 3037 Zaterdag 16 vs. 1—19 I Wees de dienaar uwer om- I I gevtog, zonder opit j slaaf te zijn. uwer om- 4 pit haar J 10. Zon op 4.32; pnder 20.58 Maan op, 8.56; onder 23.26 11. Zon Op 4.33; onder 20.57 Maan op 10.25; onder 23.41 Eerste kwartier 13 Juli. HOOGWATER TE ZIERIKZEE 'Over de maanid Juli' 18. 0.54 v.m. 13.31 n.m. 19. 1.58 vjd, 14.28 n.m. 20 2.53 vm. 15.17 n.m. 21. 3.40 vm. 16.01 n.m. 212. 4.24 v.m. 16,41 n.m. 23. 5.02 vm. 17,15 n.m. 24. 5.36 v.m. 17,46 il'.iïl» Velen trachten de honger te stil len met het eten van rubberpitten, die echter blauwzuur bevatten en waarvan de uitwlerking vaak fataal is. De geldmiddelen bestaan uit ge stencilde papiertjes ter waarde van een millioen of meer republikeinse guldens. Een gewezen republikeins militair deelde mede, dat men van Zes tot acht millioen republikeinse guldens een paar dagen kan leven. De rijk ste personen zijn diegenen, die over een stencilmachine en waf papier beschikken, hoewel het ook voor de multi-millionnairs niet gémakke- lijk is aan voedsel te komen. Da slechte gezondheidstoestand van de bevolking aan de overzijde van de Asahan rivier vormt een ge vaar voor de populatie op het aan grenzende gebied, idat onder Neder landse control© staat. Br bestaat vrees voor uitbreiding der dysente- riebesmetttog. Rode Kruis-teams aan de status quo lijn doen het uiterste om vluchtelingen, waaronder zich veeil zieken bevinden te helpen. Er schijnt iop republikeins gebied echter nog een hevige eampagtne tegen het contact met de overzijde te- worden gevoerd en de 'angst overheerst, zodat talliezen omkomen zonder in de gelegenheid te zijn zich dan medische of andere hulp ie voorzien. Er hebben sinds gerui man tijd overigens geen incidenten aan de status quo lijn plaats gehad. Nederlandse en republikeinse wachtposten staan ieder aan een kant van de grote brug over de Asahan en op andere punten in de igödemilitairiseerde zóne tegen over elkaar. Er wordt geen wbord gesproken en geen schot gelost. Gisteren heeft de Franse Natio nale Vergadering met 276 tegen 183 stemmen een 'socialistisch amende ment aanvaard, dat voorziet to een verlaging van 20 pet. van de cre- dieten voor leger, vloot en lucht macht. Vannacht kwam het kabinet bijeen om de dreigende crisis, die hiervan het gevolg is, te bespreken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1