ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS In Palestina worden de vuurmonden opnieuw gevuld Bernadotte vroeg verlenging van het bestand WOENSDAG 7 JULI 1948 No. 15940 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suooesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.per stuk. De algemene indruk in Palestina is, dat de strijd tussen Joden en Arabieren na het einde van de wapenstilstand opnieuw zal ontbran den. Beide partijen maken zich ge reed om de strijd te hervatten en er zal heel wat moeten gebeuren, wiil dit onheil kunnen Iwjoindejn voor komen. Intussen gaat graaf Berna dotte niet uit van de onvermijde lijkheid. Hij heeft de Joden en Arabieren verzocht om verlenging van de wapenstilstand1. De thans nog geldende wapenstilstand loopt a.s. Vrijdag af. Zou de verlenging inderdaad een feit worden, dan zal na deze datum moeten worden uitge maakt, hoeveel tijd langer .de wape nen zullen rusten. Verder heeft de bemiddelaar voorgesteld om zowel Jeruzalem als de haven en de raf finaderijen van Haifa te demilitari seren'. Reeds is een overeenkomst be reikt over de demilitarisering van de berg Sqo-puis en de sector, waar in het Duitse ziekenhuis te Jeruza lem is gelegen. Het lijkt dus niet onmogelijk dat eerstgenoemde get bieden niet in de strijd zullen wor den betrokken. Belangrijk is dit vooral, voor Haifai, het eindpunt van een zeer belangrijke olieleiding, die zowel voor het Midden-Oosten als Europa van grop,t gewicht is. Het nadeel vain het tot nu toe van. kracht zijnde bestand is, dat beide partijen de gelegenheid hebben «ge had zich te versterken. Met 'des te meer felheid kunnen zij zich straks aan de strijd wijden. Mede deze overweging maakt het oiniwiaarschijln- lijk, dat na de fatale datum de wapens zullen blijven rusten. Operatie Luchtbrug Zo noemen de Westelijke geal lieerden de operaties doior de lucht, die ten doel hebben Berlijn op deze bijzondere wijze te fourageren. De operatie gaat nog steeds met onver minderde intensiteit verder, al on dervindt ze wel hinder van het slechte weer, dat over een groot deel van Europa de lucht bedekt houdt. Maandag1 j.l. maakten de Amerikanen niettemin 124 vluchten Delegatietrein naar Djokja Voor de "derde maal is de delega tietrein naar Djocja vertrokken. Vijf tien personen van de Nederlandse delegatie zijn Maiandag meegereisd Verder zijn er vele republikeinen meegegaan evenals de Amerikaanse delegatie onder leiding van Ogburn. die Coert Dubois vervangt, en veer tien leden van het secretariaat der Commissie van Dirie. De Australische en de Belgische leden van de Commissie hebben het plan om morgen per vliegtuig naar Djokja te gaan. De leiders van de Nederlandse delegatie zullen alleen dan inaair Kalioerang vertrekken als hun aanwezigheid daa:r nodig mocht blijken te zijn. en de Engelsen 160. T.a.v. de goe deren wordt voorrang verleend aan levensmiddelen. Is daarvan eerst een voldoende voorraad in de stad aan wezig, dan komen 'de gebruiksgoe deren aan de beurt. Van Amerikaan se zijde is een onderzoek ingesteld naar de situatie rond de spoorlijn Helmstedt—Berlijn, die zoals bekend jdooir de Russen is geblokkeerd. De Amerikanen zij'n er niet erg van overtuigd, dat er van Russische zij de met man en macht wordt ge werkt, om de lijn weer ih orde te 'krijgen, vooropgesteld, 'dat de be wering van de Russische opperbe velhebber juist is, dat de lijn door jarenlang gebruik dringende repa ratie 'behoeft. Op een desbetref fende Amerikaanse informatie kon van Russische zijde geen 'bevesti gend antwoord: Worden gegeven, dat ide lijn spoedig zal zijn hersteld- Gróte lading NI WIN-goederen verscheept Met het sjs.- „Waterman", dat op 2 Juli uit Rotterdam vertrok, heeft de NIWIN een grote lading goede ren voor die militairen iin Imdië ver scheept. Behalve 30.000 Jubileumpakkettein bevinden zich aan boord 10.000 ral films, 750 camera's, 1045 kokers tennisballen, 225 spikes, 50 paar bokss'choienen, 285 paar voetbal schoenen, honderden boeken, sport artikelen en voorts zeer vele gezel schapsspelen, bestemd voor de Ihos- pi talen-. f A. H. Gerhard overleden Op 90-jarige leeftijd, is te Bak- kum (NIH.) overleden de heer A. H. Gerhard, ouid-lidl van de Twee de Kamer. De heer Gerhard, was de laatste der twaalf „apostelen" die d!e S.D. A-P. opgericht hebben. Op 18- jarige leeftijd, werd hij' onderwijzer te Amsterdam. Zes jaar later wend hij hoofd, van een school. Hij' ont wikkelde zich tevens tot een beken de figuur in socialistische- en vrij denkers-kringen. In 1913, op 55-jarige leeftijd, werd hij lid. van de Tweede Kamer en te vens lid, van de Proiv- Staten v%n Noord,-Holland. In 1916 werd hij gekozen tot lid, van Ged. Staten Hij bleefhet Kamerlidmaatschap' vervullen tot 1931. Daarna is hij op opvoedkundig gebied een werkzame figuur geheven. Op zijn 88ste jaar trad, hij toe tot de P.v.dl.A. Tal van publicaties, oip onderwijsgebied hebben van zijn hand, het licht gezien. Verlaging belastingdruk kleine boeren De Inspecties van die Directe be lastingen in Drente en Overijssel hebben naar aanleiding van een ver zoek van de Bonid van Kleine Boe ren bepaald., dat van landbouwers met een bedijf van maximaal onge veer 6 h.ar. -en met een vermoigens- aanwas van niet meer -dan f 100 per b.a. per jaar in 194145, vooir gebruik uit hiet bedrijf als norm kan worden aangenomen f 600, voor ©en gezin van twee personen,, vermeerderd met ten hoogste f 75 voor elk gezinslid, boven ide 2 en met een maxi'mlum van f 1000 pier gezin. Tot dusver was die nopm minimaal f 900. Het H.B. van die Bond, van Klein© Boeren wil trach ten deze regeling, welke voor de kleine boeren van Drente en Over ijssel een verlaging van belasting druk betekent, ook ingevoerd te krijgen .in de andere provincies. Onze aardappelteelt groter dan ooit tevoren Uit de voorlopige uitkomsten van de landbouw-inventarisatie van Mei 1.1.. .gepubliceerd' door het 'C.B.S. blijkt, dait ons land dit jaar meer aardappelen zal verbouwen dan in enig jaar tevoren-, namelijk aan con sumptie- en fabrieksaardappelen, te zamen 220.400 ha. tegen 201.500 ha. in 1947 en 124.400 ha. in 1939. Vóór 1930 Werd in 1915 de hoogste op pervlakte aardappelen bereikt met 177.000 ha. In dat jaar werlden 143.700 ha. consumptie- -en 33.300 ha. fabrieksaardappelen verbouwd. Dit jaar zullen bezet zijn 156.900 ha. met consumptie- en 61.500 ha. met fabrieksaardappelen. Onze fa- jrieksaairdappielteelt iis vergeleken met do gemiddelde oppervlakte van 19001940 meer dan verdubbeld. De graanteelt is dit jaar weer opnieuWI met 23.500 ha. afgenomen en be draagt nu 485.000 ha. tegen 593.800 ha. in 1946 en 554.300 'ha. in 1939. In 1939 verbouwde ons land 60.000 ha. peulvruchten. Dit jaar slechts 30.000 ha. Een halvering dus. Suiker bieten zullen 'dit jaar 4600 ha. min der Worden geteeld dan in 1947, vlas echter 4500 ha. meer. Opheffing veevoeder distributie Naar de Plattelands-Post uit zeer betrouwbare bron verneemt, is bij bet ministerie van landbouw Ide op heffing van de veevoeider-distribu- tie in -ernstige overweging. De Gerofabriek te Zeist heeft ter gelegenheid vain het gouden rege ringsjubileum van ide Koningin, twiee lepels in dé handel gebracht, ont worpen doior Geo,rg Nilsson. Op 'bei de zijln ide wooirdön „mpiedeir dies vaderlands" aangebracht en op de grootste leest men bö;vanidien: „Wij willen onszelf zijin -en blijven". Alis beloning vopir het verdelgen van Coloradokevers zijn onder de 281 scholen, waarvan kinderen (in totaal waren het er 30.000) hebben meegeholpen 10 retourvluch ten Amisterdam-Twenthe per K.L.M. verloot. Veertigduizend uit Tsjechoslo- wakije uitgejwlezen Duitsers worden in -de komende zes maanden in Beie ren verwacht. Zij zullen in kampen worden ondergebracht. D'e meeste leiders der Slowaakse vrijheidspartij zijn uit Tsjeehoslo- wakije gevlucht, aldus een bericht uit Bratislawa. De autoriteiten vra gen om opsporing van Pavlov, ge wezen secretaris der partij, Idie se dert verleden w'eek zoek is. Volmaakte veiligheid, en vol- I I le vredie kunnen in deze we- j j ;reld niet bestaan-. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 7 Juli: Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen en op sommige plaatsen enige regen of motregen, matige, to de kuststreken nog krachtige N.W. wind, aanhoudend koel weer. 1 7. Zon -op 4.29; onder 21. Maan op 4.25; onder 22.15 De AN.W.B. 65 jaar In verband met het 65-jarig be staan van- de Toeristenbond, was bet openings woord, w aar mede de voorzitter van de A.N.W.B. Zater dagmiddag de jaarlijkse vergadering te Utrecht opende, uitvoeriger dan gewoonlijk. De voorzitter eindigde zijin rede met te constateren, dait ide 65-jarige A.N.W-B,., id,ie nu 220.000 leiden telt, de pensioengerechtigde leeftijd! be reikt beeft op een ogenblik waarop hiji groter activiteit ontwikkelt -dan ooit. Het erelid, tevens oprichter van d,e bond, Edo Bergsma-, die 52 jaren achtereen voorzitter was, gaf blijk van zijn vitaliteit door een lans te ■breken voor bet ludhttoerisme. „Zet dit werk voort en laat het niet schieten", riep de 86-jatige spreker met stemverheffing uit, „want -dit is bet toerisme voor -d,e toekomst". ONDERWIJS Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het Kerkelijk voorbe reid,em|d examen: dhr. M. J. van Wijck, tbeol. eaind, te Zierikzee. Voor die cursus Eleetroiteckniek welke, aan die Ambachtsschool te Zierikzee werd, gehouden en waar van V.E.V. op! 24 April '48 die examens afnam-, sl-aaigden: J. Ver spoor ien J. Nieuwerstaeg te Brui- nisse, C. Jumelet te Nieuw-V os- meer, L. Vijverberg te Zierikzee; J. M. Kloet te Brouwershaven, H- Duison te Renesse en J. Bolle te Haamstede. Afgewezen- 17. KERKNIEUWS Ger. Kerk. Beroepen te Tholen (bij1 acclamatie): Dis. A. die Lange te Haarlemmermeer-Oostzijde. Graaf Bernadotte heeft Joden en Arabieren verzocht om voor Woens dag een bevestigend of ontkennend antwoord te ontvangen, op zijn voor stel tot verlenging van de wapen stilstand in Palestina. Even ten Zuiden van de Pool cirkel' is een autobus met 21 pas sagiers Lappen door het sprin gen vain een band te water geraakt. Zestien passagiers verdronken. Het A.F.P. deelt mede, dat een Communistische samenzwering is ontdekt om te trachten dé Westerse mogendheden te dwingen Berlijn te verlaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1