Pensioenvoorziening in de landbouw STAD EN PROVINCIE Olifant leed aan koliek Dat de behandeling van een zieke olifant niet zo eenvoudig is, Week een dezer dagen, toen Sheila, een der twee olifanten van het Nooir|d©r dierenpark te Emmen (Drente), ziek werd.. Die bekende dierenarts van A'rtis in Amsterdam, dr. Fol- mer, werd. iin consult geroepen door id© dierenarts te Emmen. De heren stelden vast, dat het dier leed aan koliek en ernstige verstopping ten gevolge van het eten van scherp zand, ia in stenen- Een elysma werd toegediend. Hierbij werden niet min der dan zes emmers lauw zeepwa ter door een slang in de imgewan- dien van de olifant ingevoerd. Daar na werd. een injectie toegepast ach ter het oor, in ieen dosis, genoeg voor drie zware paarden. De re sultaten Weven niet uiit. Die vol gende dag bleek het dier een grote hoeveelheid, zand en stenen te zijn kwijtgeraakt. Het dier is nu Weer volkomen genezen. Een schakel minder Het bedrijfschap voor vee en vlees heeft miet ingang van 5 Juli de ver plichte inschakeling van marktvae- handielaren bij de levering van slachtvee opgeheven. Die veehouders Zijn, evenals voorheen, nu weer vrij ant hun slachtvee zonder tussen komst van een handelaar af te le veren. ZIERIKZ)EE. Vrijdagmiddag arri veerden met het M.S. „Minister Lely" alhier ©en aantal leden v,an de onderafd. Hoeksebe Waard en IJsselmonde van. ide Nederlands© Bond van Gemeente-ambtenaren. Nadat Dr. J. J- W estenidorp Boerma aan boord een kort over zicht geg"-ven had van de geschie denis vain Zierikzee, trok een ge deelte van het gezelschap de stad in om i outer leiding van enkele V.V.V-bestuursleden de beziens waardigheden in ogenschouw: te nemen, terwijl een ander gedeelte zich naar her Raadhuis begaf voor d© officiële ontvangst. Burgemeester Schuurbeque Boefje hield hier een toespraak, waarin hij de afd. geluk wenste met haar 40-jarig jubileum, dat in 1943 we gens ide tijdsomstandigheden niet herdacht kon worden en allen ©en hartelijk welkom toeriep. Spr. her innerd© aan ide tijd na de bevrijd ding, toen hij contact had met enkele burgemeesters van de Zuidi- Hollandse eilanden en stelde verder de betekenis van organisatie, ook voor de ambtenaar, in het licht. Vooral de gemeente-ambtenaar heeft met vele moeilijkheden te kampen en het iis de Bond die ervoor strijdt om idaarin verbete- ring te. brengen. Spr. gaf ook uiting aan zijn persoonlijke waar dering voor de gemeente-ambtenaar, zomede voor het werk van de Bond. die hij als het hart ziet dat de werkers onder de riem wiordt gestoken en besloot met de wens dat ide Bond nog in lengte van jaren werkzaam zal kunnen zijn in het belang van de ambtenaren en dat ide jubilerende afdeling ook als zodanig nog een lang leven be schoren moge zijn (applaus). Namens de gasten dankte burge meester van der Ploeg uit Putters- hoek vopr de welkomstgroet en hoe wel allen (als gasten van de ge meente Rotterdam) de overgang vain de Rotterdamse sfeer naiar de Zie- rikzeese wel Wat groot vonden1, is de eerste indruk een goedé geweest. Spr. noemde het een dubbel voor recht door burgemeestér Schuur beque Boefje welkom te zijn ge heten. daar d,eze niet alleen burge meester is van een stad met een rijk verleid tin, doch zelf ook stamt uit een oud geslacht, dat al eeuwen aan de magistratuur ervan verbon den is. In Zierikzee, hoewel oud, klopt toch het leven van de nieuwe tijd. wat spr. ook uit de hem toege zonden folder is gebleken. Spr. ein digde met een woord van dank voor de tot de afdeling gerichte woorden, waaruit zo duidelijk bleek, wiat ook bekend is dat burgemeester B.oeije de ambtenaren een warm hart toedraagt (applaus). Vervolgens werd de erewijn aan geboden en besteeg het gezelschap de trap ter bezichtiging van het mu seum. Omstreeks hajlf 5 keerden de gasten weer naar hun woonsteden terug. ANNA JACOBA-POLDER. Op ini tiatief van enige personen uit deze gemeente werd een reiselub samen- gestéld. Hoewel dit met veel moei lijkheden gepaard ging, is men de zer idagen zover gekomen, dat men een reis naar Valkenburg kon ma ken. Eén bus voor 37 perspoen was hiervoor reeds met Pinksteren af gehuurd. Hoewel de weergesteM- heid niet dl te gunstig was en „De Pechvogel" op deze reis niet ont brak (onder Sittand kreeg de bus een kapotte achteras, wat zeker een vertraging van een uur bete kende, kan de 30 Juni toch een: geslaagde dag genoemd worden. Op de plaats v.ain 'bestemming .aange komen, werden idie bezienswaardig heden bezichtigd. Men kwam er niet uitgekeken, zo, mooi vond men alles. Het is te hopen dat door dit initiatief, dat een goed verloop ge had heeft, een vaste reisvereniging tot stand mag komen en dat ve len ziéh als lid op mogen geven. THOLEN. De collecte vqoir het Prins Ber.nhardfoinds bracht in deze gemeente op de som van f51.81. Door de afd. Tholen vain het Groene Kruis zal aain de scheidende wijkzuster Zr. M. Viergever, ter gelegenheid van haar 25-jarig ju bileum in 1945, een wandbord van Delfs'b'Iauw worden .aangeboden. Het bijzonder fraaie bord1 is uit gevoerd met een rand van bloem motief en in 'h-et midden een 'bloe menmand. Boven de mand staat de na.am van de zuster, Marina Vier gever en onder de maind haar diensttijd, n.l. 1920—1945. Gemeenteraad Oosterland Die raad vergaderde Woensdag onder leiding van de burgemeester, de beier A. C. van der Havie. In verband, met de door Ged. Staten goedgekeurde bijzondere rekening- courant-overeenkomst met de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor do bouw van 8 woningwetwoningen deelt de voorzitter mede, dat de machtiging tqt gunning een dezer dagen kan worden verWlacht. Aan Maidh. Capelle wordt een perceel grond verkocht voor de bouw van een1 smederij'. Wijlzigingen vinden plaats van de gem.-lbegrotingen 1947 en 1948. In principe wordt aan de Terwijl in de ibezettingdstijd! de Duitsers nog zwoegden vooir hun overwinning en tevergeefs poogden ons te laten delen in hun overtui ging, dat Duitsland winnen zou iop alle fronten, -vonden er in Neder land, reeds besprekingen plaats tus sen vaderlanders, niet alleen van zeer uiteenlopende godsdienstige en politieke richting, maar ook van sterk verschillende maatséhappelij- ke positie. Doel dezer bijeenkomsten was zich te 'beraden over de toe komst van ons volk na het einde van de oorlog, te bespreken wat er voor organisatorische vprmen no dig zouden zijn om met behoud, van bet vele goede, hetwelk het Ne derland van vóór 1940 bezat, een nieuw begin te kunnen maken waar andere dingen beter gedaan zouden worden dan in het verleden het ge val was geweest. Als een van de belangrijkste vruchten van dit overleg tijdens de oorlog is de Stichting voior Ide Landbouw te voorschijn gekomen, waarin de Werkgevers en de werk nemers van de drie ideologische hoofdrichtingen van ons volk el kander gevonden hébben, teneinde de belangen te behartigen van allen die betrokken zijln bij de Landbouw in de ruimste zin van het woord. Een van id© idingen waarover men het in de kringen van de Stichting voor de Landbouw reeds spoedig eens. was, en die zou .gaan behoren tot die dingen in bevrijd Neder land, die anders en beter zouden worden .gedaan dan in het verle den het .geval was geweest, w.as een betere oudedagsverzorging voor de landarbeider. Waren er in1 de steden en grotere plaatsen van ons land over het algemeen instellingen, die zich be zig hieldien met ide verzorging van ouden van dagen, op het platteland had, in menige streek het „oud dus arm" nog niets van rijn verschrik kingen verloren. Duizendtallen oude bed.rijfsgenoten, niet meer in staat zich door arbeid nog het nodige levensondierhoud te versohaffen, leefden hier aan de rand van de grootste ontberingen. Zé gevoeld.en zich vaak tot last van hun kinde ren, hoezeer ook de kinderplicht nog wei in die mate gemeengoed is ;0p het platteland, dat in het algemeen oude landarbeiders in het gezta hunner kinderen nog wel een liefdevolle plaats vinden. Bedrijfspensioenfonds Het .is echter de vaste wil ge weest van werkgevers en werkne mers in de landbouw, aan de af hankelijkheidsverhouding der oude arbeiders een einde te maken, en wel door het stichten van een B,e- drijfspens,oemf onids voor de Landbouw. Uit de middelen vanidit Bedrijfspensioenfonds kan de oude land,arbeider - een bedrag worden uitgekeerd,, idat een bijdrage kan vormen voor een beter© oudedags- verzoirgiing, en die als straks de Noodvoorziening Ouden van Dia gen, die slechts voor drie jaar zaïl gelden, haar werking beëindigd ziet, de gevolgen hiervan kam opvangen. Een groot aantal commissies, sa mengesteld, uit werkgevers en werk nemers in de landbouw, is alom in het land bezig de namen te ver- Ghr. Bewaarschool een subsidie verleend in de kosten voor 1948- Het bedrag daarvan zal nader wor- dieim medegedeeld. Tegen de voor gestelde wijziging in de bezoldi gingsregeling voor het personeel van de keuringsdienst van waren zijn geen bedenkingen- Met de aan vulling der gemeenschappelijke re geling van bouw-, woning- en wel standstoezicht en gem.werken met betrekking toit wachtgelden van voormalige gem.-opzichters wordt aecoord gegaan. Besloten wordt de traetatie van schoolkinderen ter .ge legenheid. van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin voor reke ning der gemeente te nemen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Brouwer andermaal ide Wenselijk heid. tot het in gebruik nemen van het voormalig gemeentehuis. Uit de bespreking die volgt, wordt zowel de restauratie van het oude ge meentehuis als de overname en in richting van het thans in gebruik zijnde gebouw overwogen. B. en W- woirden verzocht de lopzichter te verzoeken van beide objecten een plan op te maken. De heer Hage informeert naar de stanid van za ken met betrekking tot het beko men van bouwgrond,. De voorzitter zegt, d,at belanghebbenden zijn aan geschreven en gevraagd, naar hun bereidheid tot minnelijke schikking voor verkoop, d,aar anders tot ont eigening zal moeten worden overge gaan. Tenslotte verzoekt de heer bij de Vaate ide aandacht voor het werpen van puin op de plaats, waar Vroeger de smederij' van Capelle heeft gestaan, hetgeen die omgeving ontsiert. Daarna sluiting. zamelen van hen, die op enige wijze 'in loondienst iln ide Landbouw werk steden wie zullen behoren tot en hoe grooit het aantal zal zijn van hen d,ie .Onder de Pensioenregeling in de Lanjdbouw zullen vallen. Landarbeiders en boerenknechts, 17 jaar .en, ouder tot ide leeftijd! van hen., die op 30 April 1947 de, leeftijd! van 65 jaren bereikten, doen ter- wille van zirihzelve en mogelijk later van hun nabestaanden er goed aan zich te laten inschrijven bijl deze eommissiês. Dit is d.e inventarisatie idie vooraf moet gaan aan het vele werk, dat "in ide toekomst nog ver richt moet worden teneinde ook aan de landarbeiders een zonnige oude idag in eigen kring te kunnen geven. Hlet is van belang voor de ouderen, iom zich aan te melden hun oude idag nadert en ze zullen een uitkering krijgen, die niet even redig is aan ide tijd! dat ze i|n het De trein Batavia-Bandoeng derailleerde 3 km ten Oosten van Tjikampek als gevolg van sabotage. Direct na het gebeuren werd met man en macht gewerkt om de trein weer op de rails te krijgen. Overzicht tijdens de werkzaamheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2