ZIERIKZEESCHE ff| NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De ogen van de wereld zijn op Berlijn gericht Be luchtslagboven Berlijn MAANDAG 5 JULI 1948 N,o. 15938 101e Jaargang ABONNEMENT: Pirijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenma® Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Sueoesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. De idee van ravitaillering door de lucht is niet injieuwi en vond/ veel vuldig toepassing tijdens de jongste oorlog. De luchttransporten naar Berlijn overtreffen evenwel1 alles, wrat tot nu toe op dit gebied ge presteerd is. Natuurlijk bevindt zich die organisatie v,an de lucbtravi- taillering nog maar in het begin stadium. maar die organisatoren zijn vol goede moed. Voor de Engelse en Amerikaanse piloten is het werk zwaar. Zij staan iwieer onder de zelfde hoogspanning als tijdens de oorlog. Die bedrijvigheid gaat dag en nacht door en eens zal deze opmerkelijke prestatie in die ge schiedenis aparte vermelding vin den. De laatste twee dagen zijln er ongeveer 530 vliegtuigen met proviand' te Berlijn geland. Nog steeds wast de stroom vain toestel len, die uit alle delen van de wereld komen aangevlogen. In eer ste instantie was een diergelijke gun stige ontwikkeling van de toestand niet te verwachten, maar thans mag worden .aangenomen, dat de Wes telijke geallieerden er in zullen sla gen dooir de lucht een voorraad voedsel aan te voeren, die voldoen de is om de behoeften tot Septem ber te dekken. Dan komen de ko len transpor ten aan de or<fb. Reeds thans worden proeven genomen, ho:e de kolen het voordeligst kunnen worden aangevoerd. De Berlijners komien door de gebeurtenissen in het centrum van de belangstelling te staan. Waren zij in Duitsland nooit zö populair, thans is dit an ders geworden. Zowel de waarde ring voor hun flinke houding, als de afkeuring van de Russische po- litiek wordt nergens odder stoe len of banken gestoken. Propagandistisch element Het is stellig zo, dat de voedsel voorziening door de lucht voor die Westelijke mogendheden eejn ele ment van propaganda iin zich heeft. Voor het eerst is zeer duidelijk de belangstelling van het Duitse volk aan het licht getreden. Er Het Indonesische wespennest Volgens het te Batavia verschij nend© blad „Sumber" heeft Hatta, die Republikeins® vice-president, en kele dagen geleiden aan dr. Van Mook een brief gestuurd, waarin hij zou hebben geschreven, dat de besprekingen tussen hen niet voort gezet behoeven te wordien en dat het wenselijk zou zijln ze helemaal stop te zetten. Intussen is vastgesteld., Idat de eerste vergadering te Kalioerang volgende Donderdag zal worden ge houden. De Veiligheidsraad is niet inge gaan op het voorstel van die heer Palar au zijn invloed uit te oefenen 'Op de tegenwoordige manier van werken van de commissie van goe de diensten. wordt op grote schaal partij, geko zen en dat kan voor de toekomst van. gewicht zijn. Het is een voor deel, idat de Russen op' notg grovere wijze zich impopulair wteten te ma ken, dan de Nazi's in de voormalige bezette gebieden. Deze bonding van Moskou, bedoeld om Duitsland te winnen, zal de Russische politiek slechts schade berokkenen. Die be volking van Hamburg heeft zelfs aangeboden een deel van! het schaar se rantsoen, af te staan, ©an dietBer- 'lijners te helpen. De Engelse auto riteiten hebben medegedeeld, dat er voor een dergelijke actie altijd vlieg tuigen beschikbaar gesteld1 kunnen worden. Die A.N.P- correspondent te Biar- lijin deelde Zaterdagnacht mede, dat een Nederlandse auto geladen met groente door ide Russische wacht posten aan de grens bij. Helmsteidt wdrd doorgei aten. Sinds 20 Juni is iets dergelijks niet meer voorge komen. Dot het buitenland en ook Nederland intensief meeleven met de gebeurtenissen, blijkt wel uit het feit, dat ons laind en drie Engelse dominions, w.oi Canada hebben aangeboden levensmiddelen beschik baar te stellen, voor de bevolking vami Westelijk Berlijn. Ontmanteling fabrieken Ruhr-gehied stopgezet In industriële kringen in het Ruhr- gehied, gaan thans geruchten, dat de geallieerden de ontmanteling van de fabrieken in het Ruhrgehiad, die voor herstelbetalingen zijin aange wezen, zullen stop zetten. In krin gen vain het Britse militaire bestuur kon men geien bevestiging verkrij gen1. Volgens deze berichten z.ou de Amerikaanse regering besloten hebben, dat „het onlogisch was West-Duitsland, op te nemen londer de landen, die deel nemen aan het plain-Marshall, en tegelijkertijd Liet Duitse herstel en het Europese her stel in het algemeen op 1e houden door toe te staan, idat het industri ële potentieel van het Rulhr-gebied drastisch zou worden, beperkt". Een tweede Egypte Wanneer de Nederlanders ,al bouwland aan het water weten te ontworstelen, de Fransen 'dpon het op omgekeerde wijze, m.l. door dro ge en voor landbouw totaal onge schikte streken onder water zetten. In het hartje van Ihun Afrikaanse hezitttingein, 330 km. voorbij het etadpuftt van een spoorweg, be staande uit een enkele spoorbaan van 1.200 km. lang, hebben Zij over de Niger een stuwdam van 2.600 meter aangelegd, waarvan een der de deel uit zware beweegbare sluis deuren bestaat. Een onmetelijk onvruchtbaar grondgebied, dank zij de irrigatie- werken, zal een land worden, dat overvloedig rijst en katoen oplevert Van nu af aan wordt een opper vlakte ter grootte van de Wieringer- meer-Poider door 25.000 mensen, aan wie men een veestapel, .werktuigen en zaden in volledig eigendom ge geven heeft, in cultuur gebracht. Wanneer de plannen volledig ten uitvoer zullen zijn gebracht zal Frankrijk in grondgebied ter grootte van de oude Zuiderzee op de Afri kaanse woestijn veroverd hebben. Woningbouw particulieren De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een nieuwe' financieringsregeling bekend ge maakt ten behoeve van particu liere woningbouw. Biji die nieuwe regeling wtordt on der meer rekening gehouden met verandering van huurprijzen 'onkos ten vain het levensonderhoud. Ver- ider wordt duidelijk vastgesteld', dat de uiteindelijk© afrekening van de onrend.ahele topkoisten na 10 jaar zal plaats hebben. Er komt een) nieuwe beperking van de maximale inhoud. De nieuwe regeling biedt voor het hypothecair crediet grotere ze kerheid letni ook de explaitatiemoge- lijkbeid is enigszins verbeterd. Hoe groot is de kiesdeler Uit vragen, die ons in de laatste dagen uit die lezerskring worden gesteld, blijkt dat velen nog een verkeerde opvatting hébben betref fende de vaststelling vain de kies deler. Het is immers niet juist, dat m©n inu het totaal aanta|l kiesgerechtigden bekend is daar uit de kies Jeter reeds zou kunnen vaststellen door 5.444.785 door lööte dalen en dan de deter vast te stellen op 54.447.85. De kiesdeler kan eerst worden bepaald iwhnneer het aantal geldig uitgebrachte stem men hekand is. In 1946 bedroeg dat aantal 4.760.711, zodat de kiesdeler was: 47.607.11. I Streng optreden tegen dronken automobilisten De ambtenaar van Ibet Openhaar Ministerie in bet arrondissement Bred.a heeft een poosje terug in zijn requisitoir gezegd, idat auto's van dronken autobestuurders in be slag zouden worden genomen of vernietigd.. Twee in weners van Til burg weten nu, dat die Woorden ernstig waren gemeend. De ene kreeg drie weken hechtenis -en tien maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. De auto zal moeten wor den vernietigd. De tweede is ver oordeeld tot drie maanden hechte nis, een jaar ontzegging van die rij bevoegdheid en verbeurdverklaring van die auto. Kotter redt schipbreukelingen Iin de nacht van Donderdag op Vrijdag is de IJmuider kotter IJM. 23 de thuishaven binnengekomen met een half gezonken Enigels jacht, op' sleeptouw. Onder'weg had de vissersboot een Engels pleziervaar tuig opgepikt dat lek op de Noord zee ronddobberde. De uit drie per sonen bestaande bemanning werd overgenomen. De Engelsen schenen oip zee vele hachelijke avonturen te hebben meegemaakt. Zij zijln op hun pleziertocht naar Noorwegen ÏIs uw bedien te lustig, dan is uw toekomst niet rustig, i WEERBERICHT Verwachting tot da avond van 5 Juli.; Aanvankelijk1 zwaar bewolkt met op enkele plaatsen regen, later enige opklaringen, matige langs de kust iniu en dan krachtige Zuid-Wes telijke wind, later draaiend naar Noord-West, enige daling van tem peratuur. 5. Zon op 4 27; opder 21.01 Maan op 2.24; onder 20.24 overvallen door een storm die hun schip lek sloeg zodat de motor onklaar raakte. Van IJmuiden zullen zij naar huis terugkeren. Propagandastunt C P.N. De communistische partij Neder land heeft een bericht gepubliceerd, dat eir te Batavia >en in Nederland zou zi]h besloten tot een nieuwe militaire actie in Indonesië. Dr. Beel heeft nu tegen het ANP ge zegd, dat dit bericht in flagrante strijd is met de werkelijkheid en dat hij1 er niets anders in kan zien idan een bedenkelijke verkiezings manoeuvre. Minister Witteman heeft op een verkiezingsvergadering te Delft uit voerig het Indonesische probleem besproken. Hij zei, dat van zekere zijde w'eird aangedrongen op het forceren vain een beslissing; door een gewapende actie. Hij waar schuwde echtör tegen een derge lijke stemming, maar hij voegde er, volgens het ANP, aan toe, dat het geduld van Nederland wel op een zware proef Wordt gesteld. De gebeurtenissen van de laatste we ken doen het gevaar vrezen, ging hij voort, da,t er een ogenblik zou kunnen komen, waarop opnieuwi zulk een gewapend optreden nodig zou worden. T uberculosebestrijding rundvee De minister van landbouw heeft bepaald, dat met ingang van; 1 Aujg. a.s. het nok in de provinciën Fries- landi en Z e elan ld verboden is run deren te heulden, welke niet vallen onder het besluit van October 1943 inzake bestrijding van tuberculose onder het vee. Vanaf 1 Aug. as. valt dus het rundvee in die heide provinciën onder de verplichte t.b.c. bestrijd,tag, evenals 'iin Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Groningen ien Drente. De bedoeling is ook voor de 5 andere provincies eenzelfde maatregel te treffen. Geschenkzending vaarzen Engeland Zoals bekend, schonk oinze rege ring ta 1947 500 vaarzen aan Enge land. De vaarzm werden tegen hoge prijzen aan particulieren verkoc.it. Volgens Landibouwwerel|bni©uiws heeft het Engelse Ministerie van landbouw nu besloten om de melk- iijstem, afkomstig uit Nedierland, te aanvaarden voor de beoordieltag, of mannelijke afstammelingen van deze vaarzen in aanmerking komen als officieel erkende fokstieren voor d® melkproductie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1