ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Landbouw Te Berlijn geen contact meer tussen Oost en West ZATERDAG 3 JULI 1948 No. 15937 101e Jaargang, j- ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling im Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. en de nationale bodemoppervlakte Er aijn dicht- zo niet overbevolkte provincies en andere waar het be volkingscijfer, wat betreft de dicht- heidi nog geen alarmerende grootte heeft bereikt. Van deze laatste kan Zeeland ais voorbeeld gelden. In het algemeen is die toestand door de geboarte-overschotten en de toe neming van de bevolking door an dere oorzaken, moeilijk gewonden. Immers imiet de dichtheid van de bevolking hangen alle mogelijke andere kwesties samen, als levens- middelenvoorziening, noodzakelijke bebouwing, industrialisatie en ver- Y dere cultivering. Wat dit laatste betreft is Nederland langzamerhand aan het einde van de mogelijkhe den gekomen. Men kan niet idqor blijven gaan met het in cultuur brengen van woeste gronden, daar anders de landschappelijke schoon heid een: beslissende knauw zou krijgen. Grote -delen van de woeste gronden komen ook voor cultivering om technische redenen niet in aan merking. Intussen zijin deze dingen zaken van de tweede orde. Voorop staat, dat vele jonge land bouwers uitzien naar een eigen be drijf, desnoods van minimale o'in- vang, waarop zij1 een boterham kun nen verdienen. Het komt er op neer, dat Nederland in 1952, in vergelijking met 1938 een half mil- lioen mensen meer werk zal moe ten geven -en zelfs de ettelijke dui zenden, die het in andere landen gaan proberen, reduceren dit cij fer niet tot een geruststellende grootte. Die industrialisatie wondt genoemd! als de enig mogelijke op lossing. Wij1 willen deze mogelijk heid, niet betwisten, maar afgezien van: de mogelijk in de toekomst te rijzen, productieproblemen, brengt de industrialisatie ons in een vici euze cirkel. Cijfers wijzen uit, dat bij een sterk voortgezette industri alisatie meer cultuurgrond verloren gaat, d,an door inpolderingen en ontginningen kan worden- gewonnen,. De agrarische stand, is dus in bij zondere mate het kind van de rekening. |Ye grond,, die verloren gaat voor het oprichten van fabrieken, op slagplaatsen, loodsen -enz. gevoegd bij de grond, die vooir .{cultivering niet in a-aanmerking komen kan, be slaat zulk een groot areaal, dat jda gehele agrarische stand hiervan af hankelijk zal worden. Dies te meer klemt de vraag, of er voor de jeugd in de toekomst nog mogelijkheden zijh, om het agrarische beroep uit te oefenen. Wij schromen O-verheids» bemoeiing aan te prijzen, als een mogelijke stap in de goede rich ting. I-n kringen, die krachtens prin cipe sterk zijn geporteerd voor overheidsbemoeiing, is reeds lang een kentering merkbaar. En de eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat ook de overheid -er op staat, dat vele kwesties in eigen kring worden op gelost. T|och zal ten aanzien van de grond,verdeling de ov-erheid zich aan een streng -corrigerende taak niet mogen onttrekken. Om een voor beeld. te noem-en van de noodzake lijkheid, sted-ebo-uwkundigen zuillen ten- enenmale -de agrarische belan gen minachten, of op- zijn minst over het hoofd zien. Zij zijn dus danig overtuigd van de noodzake lijkheid-, nieuwe woonwijken uit id-e grond, te stampen, dat zij niet zul len denken aan de grond die voor bebouwing gebruikt voor de land bouw verloren gaat. Het is logisch, dat hier een -evenwicht moet wor den gezocht. Er zijn voorbeelden, ook in -onze provincie, dat minder waard,ig-e grond braak blijft liggen, terwijl goed, weide- en bouwland wordt gereserveerd voor de -nieuwi- bouw. Een -dergelijke verspilling kan Nederland zich niet permit teren. De Stichting voor de Land bouw heeft zich reeds met deze vraagstukken bezig gehouden, maar o-f de belangen van de landbouw, -die op- dit punt kennelijk in de knel raken, reeds met een heilig vuur zijn verdedigd, lijkt twijfel achtig. De grootte van het agrarisch' probleem vordert dit evenwel zeer beslist. WERELDNIEUWS Het probleem van de ravitaillering D-e Russen hebben mededeling ge daan-, ;dat z'iji geen zitting meer| zullen- hebban .in het bestuur van Berlijn. Hierdoor heeft dus betvier- mog-endh-edenbestuur een ©inde -ge nomen. Die motieven die de Russen to-t -deze drastische maatregel heb ben -bewogen, twprden ook genoemd. De Russen- zijln- niet t-e spreken-o-ver het gedrag van ide Amerikaanse op perbevelhebber op de laatste verga dering van. de geallieerde bestuurs raad -en verder heeft de geldsane- ring in -de Westelijke zone van Ber lijn kwaadi blo-ed gezet. Op twee punten zijn de Russen intussen fout. Zij verzwijgen de Werkelijke be doeling van hun op-treden in de stad,, n-J. hun verlangen oim alleen ter plaatse de scepter te zwaaien -en verder is hun uittreden volko m-en onwettig. Destijds Werd n.l- in onderling -overleg de bes-tuurs- regeling voor Berlijn vastgesteld, en -de annulering van een dergelijke beslissing zander goedvinden van de Westelijke geallieerden, is na tuurlijk niet mogelijk. Hoe het zij, de tijd van het gemeenschappelijk overleg, in- zoverre da laatste tijd daarvan -nog sprake was, is voorbij. Uiniform-e regelingen voor Berlijn zullen niet meer worden genomen, pnaar in -elke zone zullen aparte regels gelden. Moeilijkheden in de toekomst Het is op -dit tijdstip nog niet precies te zeggen, wat van deze ontstane toestand de komsekw-enties zullen zijn. Hoe de gang van zaken v-erd-er in de stad zal zijn, laat zich moeilijk voorspellen.»:Er is b.v.' d-e gemeenteraad, die nu. tweeërlei in structies zal moeten opvolgen. De Amerikanen en Engelsen pakken het probleem van -d-e ravitaillering grootscheeps aan. Amerikaanse legervliegtuigen heb ben d-e vo-orlop-ige luchtverkennin- gen van de Westelijke sectoren van Berlijn voltooid, die ten doel had den, geschikte plaatsen te vinden voor 'het neerwerpen van steen kool. De beschikbare voorraad-steen kool is naar schatting slechts voor ongeveer twee weken vo-ldoenlde. Het vervoer ivan steenkool d-qoir de lu-eht is inog nimmer geschied.. Op het vliegveld- Gatow landen dagelijks 200 vliegtuigen. Over en kele dagen zullen nog meer en gro tere vliegtuigen naar Berlijn vlie gen, als -een- nieuwe betonnen start baan op Gatow -in gebruik is ge steld- Dan zal er dag -en pacht worden doorgevlogen. Op een- van Amerika's grootste vliegvelden heerst dezelfde bedrij vigheid, als tijdens de oorlog, wan neer er een grote -operatie werd voorbereid-. De Amerikaanse lucht macht verzamelt er een grote vloot van 'haar zwaarste transport machines, die zal worden- gebruikt voor -de vluchten ErankfortBerlijn Een deel van de luchtvloot ,is al naar Europa overgebracht. De toe stellen komen- zelfs uit Alaska, Texas ein Hawaii- Frankrijk put kracht uit water Twee (nieuwe waterkraehtsta-tions zullen binnenkort -door Frankrijk in -exploitatie worden genomen. D-oór -een decreet werid namelijk onlangs machtiging gegev-en tot 'de studie voor de bouw van een fabriek aan de Ivoorkust (Frans West-Afrika), die het verschil van temperatuur tussen het zee-oppervlak e-n het wai ter op grotere dii-epte benut. Verder NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag. 4 Juli10 Juli Zondag 2 Samuël 2 vs. 1 11 Maandag 5 vs. 1 12 Dinsdag 6 vs. 1 11 Woensdag 6 vs. 12—23 Donderdag 7 vs, 117 Vrijdag 7 vs. 18—29 Zaterdag 9 vs. 1—13 Wat ge bedenkelijk acht, j doe dat niet. i o «->-» WEERBERICHT (Verwachting tot de avond van 3 Juli: Meest zwaar bewolkt miït slechts enkele verspreide buitjes, afnemende Westelijke tot Noord westelijke wind, aanhoudend koel weer. 3. Zojn op 4 25; -onder 21.02 Maun op i.27; oplder 17.42 4. Zon op 4.26; oinder 21.02 Maan op 1.50; -opder 19.06 HOOGWATER TE ZIERIKZEE -over de maand Juli 4. 0j50 v.m. 13.20 p.m. '5. 1.49 v.m. 14,15 p.m. 6. 2.42 v.m. 15.05 p.m. 7. 3.33 v.m. 15.54 p.m. 8. 4.24 v.m. 16.45 p.m. 9. 5.12 v.m. 17.29 p.m. 10. 6.v.m. 18.16 p.m. Hoogwater te Bruipisse 15 min. later dan te Zierikzee- Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater overweegt men- de mogelijkheid van -oprichting van -een stuwdam op de kust van Bretagne, aan -de monding van de Raince, tussen Saint Malo en het strand- van Dinarld. Hydro- el-ectrische turbines zullen er afwis selend in beweging gebracht wor den idoor -ebb en, vloed. De Veiligheidsraad heeft -de In donesische kwestie voorlopig van de agenda afgevoerd. De f wee jonge Nederlandse scheikundigen, dr J, v. d. Vliet uit Weesp (r) en dr. W. Stevens uit Groningen (l.), die er in geslaagd zijn het provitamine van vitamine d 3, een bestrijdingsmiddel tegen Engelse ziekte en beenzwakte, te bereiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1