ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De toestand in Joego-Slavië onduidelijk WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De communisten zitten met het geval Nieuw Provinciaal Wegenplan i DONDERDAG 1 JULI 1948 No. 15935 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 oent. Versdhijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Notoelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Notoelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Sucoesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.per stuk. De communisten in Joego-Slavië zitten een beetje met de moeilijk heid hoe het volk een logische, verklaring te geven van de jongste gebeurtenissen, die er, zoals gemeld, op neerkwamen, da,t de communis tische partij zich het ongenoegen van Moskou op de hals heeft ge haald. De Zuid-Slavische regering schijnt het niet noidig geoordeeld te hebben het volk van dit feit officieel op de hoogte te stellen. Zij' heeft volstaan met een amtwopird •te- geven via alle zenders op die beschuldigingen van de Komi'nfoirm. In dit antwoord worden de beschul digingen van de hand gewezen en als laster gekwalificeerd. Het ant woord gaat dan nog dieper in op de ergste 'beschuldigingen. Verder wordt uitdrukking gegeven aan de wens over de kwestie niet meer te discussiëren. De algemene toestand is onduidelijk. Het bericht over de staat van beleg, die in het land is afgekon digd, schijnt niets met d<e politiek te maken te hebben. In Londen is men van de verbazing over het Joegoslavische incident mpg niet bekomen. 'Het wordt nog des te merkwaardiger geacht, daar de jongste conferentie van de Romin- form te Warschau allerwege wlerid beschouwd als een manifestatie van de eenheid dier Moskou-satellieten. Moskou zelf heeft zich pog niet over het geval uitgesproken en van zelfsprekend hebben ook andere communistische zenders nog niet over het geval gerept. In Lopdense politieke kringen wordt er de aan dacht op gevestigd, dat met het incident is bewezen, dat de natio nale belangen van de verschillende communistische landen geheel gesu bordineerd' zijn aan de vooxschrif- De Palestijnse kwestie Biji geruchte wordt vernomen, dat graaf Bern-adotte aan Israël en de Arabische staten voorstellen heeft gedaan, die tot basis hebben, dat de Arabieren de Joodse istaat er kennen en dat de Joden enkele gedieelten van hun gebied prijsge ven. In Arabische kringen verwacht men, id.at de voorstellen zullen wor den verworpen. De secretaris-gene raal van de Arabische Liga heeft medegedeeld', dat de Arabieren de oorlog zullen voortzetten- Ook de premier van Irak heeft voorspeld, dat Irak de voorstellen van Ber- nadntte zal verwierpen. De ramp in Japan Bij de aardbeving in Japan zijn in totaal meer dan drieduizend doden gevallen. Gisteren zijn aan die NiQQTd-Westkust nog twaalf schokken waargenomen. De stad Foekoei is het zwaarst getroffen. Er zijn duizend doden. Bijna veertigduizend huizen zijn daar verwoest. De ruïnes branden nog steeds. ten van Moskou. Stel daar tegen over de beschuldiging van de Sov jet-Unie. dat Amerika zich wil' men gen in de binnenlandse aangele genheden Van zelfstandige staten. Djocja blijft weerbarstig i Het contact met de Republiek Indonesia, heeft langzamerhandweet een zeer 'Onprettig karakter gekre gen. Zoals bekend, vannen de voor stellen van Dubois 'en Critchley van de C.G.D. het omstreden punt. Van Nederlandse Zijde is er reeds op gewezen, dat deze voorstellen nop.it de basis zullen kunnen vormen vopr verdere besprekingen. De Republiek heeft er nu in een vergadering van de agendacommissie op ge wezen, dat genoemde voorstellen de enige mogelijkheid vormen vpor -een regeling tussen beide partijen. ■In antwoord daarop1 heeft de Neder landse vertegenwoordiger Mr. Rip- hagen doen weten, dat de behande ling van het voorstel de onderhan delingen slechts kunnen bemoeilij ken. Mohammed Roem heeft een be roep gedaan op het Belgische lid van ide C.G.D. om zijn bezwaren tegen het Amerikaanse voorstel in te trekken. Na afloop vain de ver gadering werd besloten de Veilig heidsraad mededeling te doen van de vruchteloze pogingen om uit de impasse te geraken. Op 5 Juli zou de Republiek de 'onderhandelaars van de oommissie te Kalioarang weer ontvangen. Van Amerikaanse zijde is officieel bekend gemaakt, dat de heer Dubois heeft verzocht van zijn functie te worden ont heven. Zoals het heet „wegens ge zondheidsredenen". Zonder de juist heid van deze motivering in twijfel te willen trekken, lijkt hef niettemin waarschijnlijk, dat ook de heer Dubois er geen gat meer iin ziet en daarom liever naar zijn vader land terugkeert. Einde Londense havenstaking De Loindiense havenarbeiders heb ben gisteren besloten het werk te hervatten. De tweeduizend haven arbeiders te Birkenhead, die uit sbr liid,ariteit met ide stakers in Londen het werk hadiden neergelegd, wa ren van plan eergisteravond, weer aan het werk te gaan. De stakingsleiders verzekeren, dat de arbeiders niet aan het koirtste eind hebben getrokken. Een van hen heeft tot de stakers gezegd: „Wij zullen krijgen wat Wij wensen als wij terugkomen. De volgende maal zullen wij 74.000 en geen 30,0000 stakers achter ions hebben". Zestien Amerikaanse straalvlieg tuigen zullen' omstreeks 7 Juli over de Atlantische Oceaan naar Duits land, vliegen. Hiet doel van deze vludht is om de mogelijkheden te onderzoeken van een expeditie van gevechtsvliegtuigen met straalaan drijving naar Europa. Ged. Staten van Zeeland doem Provinciale Sta.ten een voorstel toe komen tolt 'herziening van het Pro vinciaal wegenplan, iwlelk voorstel in ide eerstvolgende Statenzitting aan de orde zal komen. Ouder meer wordt voorgesteld het 'bestaande plain aan te vullen met een weg iwlelke zal lopen vain de bocht in de Rijksweg nabij „Ti- voli" ouder Zierikzee door het Dijk- water aldaar naar de Graohtwleg. Hierdoor wordt het verkeer door Zierikzee ontlast en een verbin ding om de istad heen verkregen van ide Rijksweg met ide iwtegpn naar Brouwershaven en Remesse. Op het eilalndi Thoien wil men, een verbinding maken om Thoien heen naar de weg ThoienScherpenisse, waardoor een gew'apend betonbrug zal moeten worden gelegd over de oesterput van ide gemeente Tho ien aansluitende aan de brug over de Eendracht. Ged. Staten menen ook Id at ide weg van Stavanisse inaair de isteiger aldaar kan worden af gevoerd. Voorschotten voor gepensionneerden Het wetsontwerp „Verhoging van pensiqgigien .met een toeslag" is die 'vorige Streek nog niet doior de Tweede Kamer in behandeling ge nomen. Toch zullen zo vernemen wij diegenen, idie na 1 Janiuari 1945 ten laste van het Rijk gepien- siommesrd Zijn, reeds uitkeringen krijgen-, zulks volgens -de richtlij nen!, die in dit wetsontwierp Zijn gesteld. Deze uitkeringen, moeten vanzelfsprekend als voorschotten worden beschouwd, evenals dit '.'iet geval is met hen, die voor 1 Janu ari 1945 met pensioen gingen. Onfortuinlijke vacantiegangers Een- 'groepje vacantiegangers uit Lekkertsenk zal een uitstapje naar Amsterdam- ongetwijfeld nog lang heugen. Want terwijl zij die hoofd stad bewonderden, ging de -chauf feur van de autobus met een vriend' een biertje drinken. Hij vergat ech ter de bus af te sluiten, Zonidefl jassen, tassen en fototoestellen zijn de Lekkierkerkers na-ar huiis moeten keren. Een prettig ritje zal het wel niet zijin geweest. Toeslag op meel De toeslag, welke bedoeld is als compensatie voólr de te lage melk prijs in 1947, za-1 zo spoedig moge lijk aan die veehouders worden uit betaald nip basis, van twaalf en een halve gulden per melkkoe. Een uit zondering wordt gemaakt voor die koeien, welke alleen voor zelfver- zorging zijn gehouden. Men ver wacht, dat half Augustus met de afrekening kan worden begonnen. Asperge-oogst valt tegen De asperge-oogst te Bergen op Zoom is geheel volgens de ver wachtingen tegengevallen- Op de laatste? vailingsdag kwam vast te staan dat de oogst 1948 303.220 kg. groot is, diat is ongeveer '50.000 kg. minder dan in 1947, toen er een op- brengst was van 353,225 k.g- De prij- ÏWaar wilskracht is, daar is leven. WEERBERICHT Verwachting toit de avond van 1 Juli: Wisselend biewoikt, in de kust gebieden bijna nergens buien meer, weinig verandering van tempera tuur, zwakke tot matige wind, tus sen West en Noord. 1. Zon op 4.24; odder 21.03 Maan op 0 56; onder 15.— zen waren dit jaar iets beter. Te gen een gemiddelde va,n f 97.39 in 1947, noteerden de asperges dit jaar gemiddeldl f 100.04 per 100 k.g. ONDERWIJS MULO-EXAMENS TE GOES Geëxamineerd van de Openbare Ulo-ischiool te Zierikzee: één, vr. candiidaat voor diploma A en drie mann. Candida ten voor diploma B. Geslaagd: Janny Gaander se te Brou wershaven, Henk van Djjke te Oos- terlandi, Jan Vis te Zonnemaire en IHuito Heijt te Haamstede. Chr. U.L.0. school - Zierikzee 28 Juiiii. Geslaagd, Muloi-ldipioma A: J- J. Kesteloo, Bruipissie en T. de Vries, Zierikzee. 29 Juni. Diploma B (Aanv.): C- G- A. de Oude te Brouwershaven. KERKNIEUWS Nedi. -Herv. Kerk. Aangenomen naar Niieuwandam: Ds. W, J. Klaar te Beusiiohiem. Ger. Gem. Tweetal te Biruinissie: cand. F. MaJIan en canld. M. Heer schap1, beidie te Rotterdam. Beroepen te Sint-Anmalaind;: cand. F. Mal an te Rotter dam. De duur van de papierinzameling J-A.P-I. was gesteld van 1 Nov. '47 tot 1 Mei '48. Wegens het goede resultaat zal de actie op 1 Oc(|. als de scholen weer begonnen zijn, wordien hervat. De Joegio-Slavisctoe communisti sche partij heeft in beginsel beslo ten te -komien tot een Balkanblojk waarvan Joego-Slavië, Albanië en BulgaTije dieel uit zouden maken. De Bijzondere Raad van Cassa tie zal die zaak-Rauter op 20 Oc tober mm 10 uur in cassatie be handelen. Opoe Herfst, de loudste inwoon ster van Nederland js Dinsdag op 106-jarige leeftijd, te Rotterdam overleden. De zwarthandelaren in het Ruhr- gehiedi werken thans onder de markt. Zij bieden sigaretten' en groenten aan voor minder dan de officiële wimkelprijls. Zij zijin hier toe gedwongen, omdat zij1 met hun rantsoen van veertig nieuwe mar ken tijdens de zuiveringsperiode niet toe kunnen komen. Het pu bliek gaat op de voordelige offer tes iin, oiok al omdat man van de veertig mark per persoon niet de winkelprijs kan bekostigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1