ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 In Berlijn bereikt de spanning een gevaarlijke hoogte Geen mógelijkheid meer tot vreedzaam overleg Churchill over de toestand Prins Bernhard zal Douglas DC 6 dopen Jubileumzegels Ernstig ongeluk tijdens T.T.-races Spring niet op auto's w j „Grote" woorden zijln dik-- - i WEERBERICHT Schreieder opnieuw gearresteerd Nieuwe gouverneur van Cura9ao DINSDAG 29 JUNI 1948 No. 15933 101e Jaargang: ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zie.rikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. WERELDNIEUWS De toestand in Berlijn is door de jongste gebeurtenissen uiterst precair geworden. Zoinidpr de al- armistemlmlimg te willen vergroten, moet di;t feit in alle nuchterheid onder ogen worden gezien. Er zal in de voormalige hoofdstad van het Derde Rijk iets moeten gebeuren, wil de langzaam gegroeide dreiging worden weggenomen. Naar het zich laat aanzien, zal deze week een of andere oplossing moeten worden ge vonden. Naar aller verwachting kan slechts van een ultimatief op treden der Westelijke geallieerden heil wordiein verwacht. De vpoirra- dein in de Westelijke zones der! stad. zijn hoogstens voor een dag of tien toereikend, en een Oplossing, die na deze termijn komt, is te Iaat. De Britse gouverneur heeft zich direct tot de Russische maar schalk Sokjoilotfsky gewend, met de eis de verbindingen met WestDiuits- land te herstellen. De gouverneur wees daarbij' op de Engelse ver plichting zorg te dragen v:oar de voedselvoorziening vain de Berlijn- se bevolking. In afwachting van het Russische antwoord, schijlnen de Amerikanen een of andere maatre gel vojor te bereiden. Het ligt niet in de lijin der verwachtingen, dat de Russen erg loyaal jOp het Britsie schrijven zullen reageren. De Rus sen, d.i't blijkt uit alles, hebben het voornemen tot het uiterste te wil len gaan en een^ zoi volledig moge lijke blokkade van Berlijln, ligt in dit voornemen opgesloten. Die in voer van melk 'en medicijnen uit de Russische sector is stopgezet. De Amerikanen konden er slechts op 'reageren door de invoer van penicilline en insuline stop te zetten. Propaganda hetze De pers, die onder Russischècom- tröle staat, gaat met haar hetM- propagamd.a ijot het uiterste. De meest leugenachtige verhalen, over tro'epienqopcientraties in het Westen e.d,. worden opgedist met de be doeling te intimideren. D|i't alles heeft ten gevolge dat de Russen steeds moeilijker kunnen toegeven zonder een politieke nederlaag te lijden. Er is een samemspreking ge weest, tussen de Engelse en Ameri kaanse generaals, waarbij ook met d,e Franse gouverneur werd' Onder handeld. Over het algemeen is de toestand, in de stad rustig. Wel vor men de gerezen problemen het on derwerp van gesprek op straat, maar de Berlijlniers hebben al te veel meegemaakt d,ap dat zij zien al te zenuwachtig zouden gedra gen. Geruchten over een grote door de communisten voorbereide-sta king doen de ronde. Een der pun ten van de stakers zou zij!n, het vertrek van de Westelijke gealli eerden uit Berlijn. Hiervan is ech ter slechts in de Russische sector sprake. Mochten de communisten van plain zijin in het Westen „de boel ioip' stelten te zetten", dan zul len zij op' energieke tegenstand, van de politie en de Westelijke troepen stuiten. De voedselvoorziening vormt voior Berlijln het precaire punt. Er bevin den zich 30.000 geallieerde soldaten in de stad, die desnoods door de lucht van voedsel kunnen wonden voorzien, maar voor de bevjolking is dit beslist onmiogelijk. Die onenig heid, komt in eerste instantie neer op de bevolking, die 's avonds weer in het donker zit, pmidat de toe voer van electricitei't is afgesneden Algemeen beeld Wie een algemeen beeld, van 'de toestand, in Berlijln wil vormen, moet met de voedselvoorziening begin nen. Er is vO|Oir ongeveer 30 dagen voorraad, in de Westelijke stads- belft. Maar de Russen zijln zeker van plan hun terreur geruime tijd vol te houden. De Westelijke ge allieerden zullen' dus t.z.t. stren ge maatregelen moeten netnien. Men dient intussen niet te vergeten, idat het gedrag van de Russen wordt ingegeven dooir het verlangen de baaas te zijn in Berlijn- Zou dieze Russische opzet gelukken, dan be tekende dit een belapgrijk winst punt voor Moskou op het siclhaak- boird, van de Duitse politiek en een gevoelig prestigeverlies ivoor de Westelijke moigendhedem. In het al gemeen laten 'de Engelse bladen een krachtig geluid, Ihoiran. De mees te kranten zijln van mening, dat de Russen alleen zullen wijken voor een bedreiging met geweld. Er is slechts een keus tussen een ulti matief optreden en de ontruiming van Berlijln. Te bekend, is, dat dit laatste categorisch dooir de Ame rikanen als mogelijkheid is tegen gesproken. Blijft slechts het risi co te aanvaarden van een ultima tief stellen van de Westelijke eisen. Churchill heeft op een vergade ring van de conservatieve partij gezegd, dat de crisis te Berlijn even ernstig' is als die van Mün- ehen in 1938. De veiligheid wordt niet vergroot door toe te geven aan dictators, of het nu een nazi of een communist is, aldus Chur chill. En hij' vervolgde: „Een krach tige en resolute houding 'biedt de enige kans om een derde wereld- corjog te voorkomen. Wij zullen daarom de regering steunen". „Men heeft -dikwijls gezegd, dat, w anneer Groot-Britannië op een be paald moment zwak is, Europa in gevaar verkeert. Het is onze plicht om te tonen, dat wij, 'wiait vioor partijgeschiilen er ook moigen be staan, wanneer het aankomt op verzet tegen een vreemde tyrasnie, een verenigd volk zijn. Waarheen ge ook kijkt, overal zult ge bemerken, hoezeer de naam en het prestige van Engeland in aanzien zijfa gedaald sedert de Britse natie op het ogenblik van haar grootste victorie, plat opbaar aangezicht viel". Churchill wees op Birma, dat thans „als een vreemd land snel aan het afzakken is in een chaos van moord en anarchie, waarvan het enige resultaat waarschijmlijik een communistische republiek zal zijn". „Ook in Malakka is het commu nism zonder door het zwakke Britse 'bestuur te worden gehin derd, een moordcampagne begon nen tegen de Engelse planters en hun vrouwen". Dinsdag 6 Juli a,.s., 's namiddags om 14,30 uur, zal Z.K.H. Prins Bomhard op Schiphol een van de zes Douglas DC-6-Vlie:gtuigen van de K.L.M.. idtopen. Deze dopp geldt tevens voor de overige vijf vlieg tuigen, welke bij deze gelegenheid' officieel hun naam ontvangen. Zo als bekend, zullen de DC-6-machi nes genoemd worden naar de le den van het Prinselijk gezin. Naai aanleiding van het regerings jubileum van de Koningin zullen ven 31 Augustus t/m 30 September herdenkingspostzegels in de waar den van 10 ien 20 cent verkrijg baar worden gesteld. Voorts zal i'n veib'aind met die troonswisseling :de 'beeltenis van Koningin Wilhelmina op de i'n om loop zijnde of nieuw uit te geven gewone zegells van 5 cent en, hloiger worden vervangen door die van het nieuwe staatshoofd. Bij 'de tropnswisseling zullen zegels van 10 en 20 cent met de beeltenis van de nieuwe Vorstin gereed'zijn. De overige waarden Zullen zoi spoe dig mogelijk verschijnen. Zowel de herdenkimgszegels als de nieuwe zegels in de gewione uitgifte zullen Worden vervaardigd naar ontwerpen van S. L. Hartz. •In de tweede ronde van de eerste raoe van de TT-wedstrijden, die in de 350 ce-klas,se, waarmede de TT Zaterdag aanving, is de Filnse motorrijder Gpestad Lönfoirs, die op AJS reed, in een haarspeld bocht met volle vaart tegen die sirowaud gereden. Hij kwiam ten val en de dicht achter hem rijdende Fransman, Marcel Perrim, kon niet meer voorkomen, dat hij' met zijn Veloeette over hem heen reed. Zwaar geiwiond werd de onfortuin lijke Finse rijder naar het Zieken huis te Assen overgebracht, maar tijdens toet transport is bezweken. Op die Arnhemse weg te Apel doorn Zijn twee kinderen, een jon gen van 9 jaar en een meisje van 6 jaar, zonder medeweten van de chauffeur op een stilstaande vracht auto geklommen. Toen de motor werd aangezet, verlieten zij ijlings de wagen -en kwlamen daarbij' te vallen. Bij het wegrijden gingen vervolgens de wielen van de aan- wijls domme woorden. Verwachting tot de avond van 29 Juni: Gpdiurende de nacht nog vele buien, hier en d.aar met onweer, overdag geleidelijk afnemend buiig en mkele opklaringen, tijdelijk tot krachtige wind, tussen Noord-V/est en Noord, koel weer. 29. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 0.33, onder 12,33. har. g we gein over beide kinderen heen, met het gevolg dat de jongen op slag werd gedood. Het meisje moest in hoogst ernstige toestand naar een ziekenhuis worden ver voerd. Op last van de procureur-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te, Leeuwarden is ide Duitser Schreieder opnieuw gearresteerd,, in verband met het feit dat Schreieder schul dig zou zijln aan- ide arrestatie *an 14 personen uit het verzet ,op 11 April 1945. Aan dir. P. Kasteel wordt op zijn verzoek met ingang van) 1 Juli eer vol ontslag verleend, uit het ambt van gouverneur van Cara,gap, onder 'dankbetuiging voor de gewidhtigj diensten den lande in dat ambt bewezen. Tiot gouverneur van Curagao wordt ben|oemd de heer ir. L. A. H- Peters, inspecteur vain de land bouw, landbouwraad te Washing ton, lid ider Nederlandse sectie der Caraïbische commissie, Op het vliegveld, Tempelhof te Berlijn landt elke acht minuten een Amerikaans vliegtuig met voedsel voorraden. Een recente foto van Z.K.H, Prins Bernhard, die vandaag zijn 37ste verjaardag viert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1