STAD EN PROVINCIE Minister Mansholt sprak te Zierikzee BIJZONDER GERECHTSHOF Zierikzee Donderdagavond 24 Juni sprak de minister van landbouw Ir. S. L. Mansholt vopir de P.vjd.A. in een goed gevulde Graanbeurs. ZE.werd ingeleid door de voorzitter van de afd. Zierikzee van de P.v.d.A., de heer J. v. d. Ga,ast. Minister Mansholt bracht in een, knap en goed gedocumenteerd be toog ongeveer het ganse scala van problemen ter sprake, dat nog' steeds de onverflauwde belangstel ling vraagt. Spr. wees op het igrate Voorrecht, dat straks het Neder landse volk middels de verkiezingen nog een „vrij" oordeel uitspreken kan ,oVer hetgeen tot rnü toe in het land door de regering is gepres teerd en zelf de koers kan bepalen, die het politieke leven zal nemen. De verkiezingstijd vraagt een nuch ter en rustig zich beoordelen op 'de feitelijke toestand en helaas leent deze tijd zich daartoe het minst, omdat vlan alle zijden de meest uit eenlopende stellingen en meningen worden verkondigd. De regering heeft in de voorbije periode de noodzakelijkheid voor opgesteld van een rechtmatige ver deling van hetgeen in het land is. Om hiertoe te geraken waren di verse op zichzelf niet prettige maatregelen noodzakelijk, die even- wiel in de noodtoestand» Van het ogenblik hun rechtvaardiging vin den. Genoemde maatregelen zijn noodmaatregelen, dienstig om eai gezond fundament te leggen,, waar op het toekomstig economisch be stel zal rusten. Zonder dit funda ment i-igt de weg naar de chaos open. Het a.'b.c. van het herstel van de natioinale welvaart is pro ductieverhoging, zowel in de land bouw- als industriesector. Het her stel van de productie brengt de noodzakelijkheid mee van een reeks financiële maatregelen, die 'diep in het volksleven ingrijpen. Drastische maatregelen of inflatie De regering had toe kunnen ge ven aan de wensen van het bedrijfs leven en geen zware heffingen kun nen opleggen, geen bindende prijs- Voorschriften en geen beperkende bepalingen. Lonen en prijzen waren de regering dain uit de hand ge gleden en het resultaat zoiu een inflatie zijn geweest. Thans heerst in Nederland een- opvallende sociale rust, dit in tegenstelling met de landed rondom. Er is een redelijke voedsel voorziening, een goed func- tionnerend distributie-apparaat, een goede prijsbéheersiog, terwijl lonen en prijzen, in afhankeliijkheidivan de omstandigheden zo goed mogelijk met elkaar in evenwicht Zijn ge bracht. De regering had de mid denstand en de landbouw minder sterk kunnen belasten, had de ver plichte veelevering en graainleve- ringg achterwege kunnen laten. Het gevolg zou zijin geweest, een toe stand als in Frankrijk, waar de pjrijzen ongelimiteerd stegen en Van een redelijke distributie geen spra ke is, met als gevolg dat iglrote groepen van de bevolking a,an de verpaupering worden1 prijsgegeven. De regering heeft w'elbelwlust de weg van de sociale rust bewandeld en de arbeiders in de igeorganii- searde vakbonden hebben Zich met deze politiek aceoord verklaard, hetgeen treffend' bleek door het aanvaarden van de loonstop, een blijk van verantwoordelijkheidsge voel van de georganiseerde arbei ders. Met de loonstop hing de prijsstop nauw samen. Cijfers iwij- zen uit, dat lonen en prijzen niet 'ito een opvallende oneveniredigdheid uit elkaar zijn gegroeid. Verschil in ionen Er bestaat inderdaad nog een verschil in de lonen van landarbeir d.ers en industrie-arbeiders. De re gering is echter doende dit ver schil zoveel mogelijk op te heffen. Een belangrijk punt daarbij is de scholing van landarbeiders. Een ge schoolde landarbeider kan dezelfde rechten laten gelden als een ge schoolde industrie-arbeider. Som mige categorieën van de bevolking klagein, dat zij de dupe worden van de politiek der regeling. De middenstanders vinden, de- marges te laag, de boeren klagen over de prijzen, de ambtenaren moeten meier salaris hebben enz. Spr. wias van mening, dat het collectief geklaag een bewijis is, dat de lasten van de na-oorlogse tijd gelijkmatig over de massa, vlain het volk zijn verdeeld. Onomwonden gaf Z.E. toe dat er bij de uitvoering va,n verschillende maatregelen fouten zijn gemaakt. Er zijln b.v. nog grote industrieën, die onverantwoordelijk grote win sten maken. Meer aandacht zal dan ook besteed moeten worden aan deze grote industrieën, die niet mo gen profiteren van de armoede van het volk. Deregering is zidh bewust dat niet 'bij vooirtduur de weg kan w|or- iden bewandeld van grotere uitgaven, dan inkomsten. De subsidiering van he: levensmiddelenpakket drukt zwaar op het staatsbudget. Niette min kunnen de prijzen van ,de aller noodzakelijkste levensmiddelen niet vrij worden gelaten, daar anders toch het inflatiegevaar weer om de hoek zou komen kijken. Uitdruk kelijk verklaarde ide minister dat geen deer de communisten gesug gereerde bezuiniging is toegepast op de invoer van levensmiddelen'. Vain bepaalde zijde wordt opge merkt dat zowel de belemmering van het bedrijfsleven als de distri butie overbodig i,s. De nabuurstaten vormen een bewijs van het tegen deel. De voorgestelde vrijheid Zal leiden tot een ongebondenheid. Wel is de regering geporteerd vopreen zekere, in afhankelijkheid vain de omstandigheden grotere vrijheid voor bet bedrijfsleven. Deze gaat evenwel slechts zover, 'dat het ge- me-f 'r.sohapsb'elang niet wordt ge schaad. De gewilde vrijheid zou slechts leiden tot onredelijke wiin- sten van het bedrijfsleven, maar tot verminderde koopkracht van de massa, met als gevolg 'dat het ver diende geld tenslotte waardeloos wordt. De verstandelijke weg Het is dwaas te speculeren op het gevoel van ,de massa en een zonnige toekomst te beloven, idie niet in de lijn der verwachtingen ligt, zolang ide goederenschaiarste in1 de wereld niet is verdwenen. Beter is de stabiliteit van het eco nomische leven dan de vrijheid met ongewenste prijsstijgingen. Het Mar shall-plain zal geen ogenblikkelijke verruiming van de distributie ge ven, maair het wordt in Nederland aangewend om ialle handen aan het werk te 'houden. D.iwl.z. import van grondstoffen, waardoor ide industrie kan blijven draaien. Het persoonlijk initiatief mag niet worden belem merd,. In zoverre de vakgroepen zich hieraan schuldig maken, zal de overheid 'dit funeste streven tegen gaan. Na een koirt overzicht te hebben gegeven van'de vooroorlog se toestand, gaf Z.E. uitdrukking aan zijn bevreemding over de hou ding van vele boeren. Ook zij dro men graag van de gouden vrijheid maar zijn de tijden van de o,ver- productie vergeten. Alleen een „planmatige" productie kan 'het ver eiste economische evenwicht toft stand brengen. Het z.g.n. staaitssor cialisme is een utopie. De P.v.d.A. wil zeer beslist niet alles in staats- handen houden. Dat zou een onrede lijke breideling geven aan het be drijfsleven ïn is ook onmogelijk. Het gaat er. om publiekrechtelijke be drijfsorganen te scheppen, idie een zekere controle uitoefenen en die de regering van advies dienen. In de Landbouw daarvoor in aanmer- Üe landbouw daarvoor in aanmer king. In eigen kring kunnen 'deze organen veie problemen, p.m. bet productievraagstuk oplossen. Sociale maatregelen Op de vraag, of het wel de tijd was het gevoel van sociale recht vaardigheid" in 'daden om te zetten, antwoordde de minister bevestigend inderdaad was het de tijd, wiaint de sociale rust is een punt van zeer groot gewicht. Natuurlijk moest de regering zich beperkingen opleggen', maar hetgeen gedaan ken worden is zo goed mogelijk ten uitvoer gelegd. t De verdelende rechtvaardigheid was het leidend beginsel. De ciritiek van de oppositie op de sociale voorzie ningen, meende spir. te'moeten af wijzen met de opmerking: „heren gij hebt uw tijd in het verleden gehad". Deze tijd is 'evenwel niet uitgebuit, anders was nooit een le ger van 400.000 werklozen ontstaan/. De bezuiniging op het staatsappa raat is een punt van voortdurende zorg der regering. Er zijln nog vele bureau's, die te 'duur werken en uitgezien wordt naair een eenvoudi ger beheer van de staatsmachine. T.a.v. de productie wil de regering excessen voorkomen. Het internatior naa! aspect en de ontwikkeling van de toestand in Indonesië vormde het slot Van de redevoering. Het is nodig, dat Nederland rustig eigen weg gaat. Niet 'in het voet spoor van het Amerikaanse kapita lisme, dat tot grote arbeidsonrust leidt en niet in de weg Vdn de Sovjet-terreur, die de vrijheid dcpidt. In Indonesië gaat het erom 70 milliioen mensen te winden voor een eendrachtige samenwerking met de Nederlanders. Ook in Indië zal de weg van de sociale verbetering moeten worden betreden en "dan Zijn ook op deze moeilijke weg de mogelijkheden voplr Nederland aan wezig. Een verhelderende discussie volg de op'deze ministeriële rede, 'die met een dankwoord van de heer v. id. Gaast werd beantwoord. Tijdens ide middagzittimg van het B.G. werd tenslotte de zaak behan deld van C. Ringelberg te Zierikzee, die destijds werkzaam op het Vlieg veld' te Haamstede, ter kennis bracjht van de Duitse politie, dat A. Kra mer een collega, eveneens werk zaam daar ter plaatse, zich in be ledigende zin over de Führer had uitgelaten. In November 1944 trail verd. toie tot de Nederl. Land wacht. In deze functie bewaakte 'hij' politieke gevangenen in de straf gevangenis te Utrecht en begeleidde hij' ook verschillende transporten politieke gevangenen. Om een duidelijk beeld te krijgen van de gang van zaken, 'had het Hof ook voor deze zaak een aantal getuigen gedagvaard. Get. A. Kra mer vertelde hoe hij in aanwezig heid vam verd., de gewraakte w|oo,r- den had gezegd. Later op de dag werd hij' door d-e Duitse politie verhoord in een 'barak. Het verraad leidde er tenslotte toe, dat K. voor ©en Duits gerecht moest verschij nen en 'door dit „Rechtscollege" w'erd veroordeeld tot een gevan genisstraf van 6 maanden. Toen de zitting reeds practised was af gelopen, deelde verd. aan de rech ters noig'mede, dat hij (K.) com munistische neigingen' had. Get. A. Landman, die in dezelfde ploeg werkte als verd. verklaarde, dat Ringelberg op het werk de enige gevaarlijke N.S.B.-er wias. Nog po sitiever was de get. A. Duinhouiwier, die beweerde dat tijdens het ver hoor, de Duitse politieman een stuk voor zich had en ook voorlas, waarin uitdrukkelijk vermeld stond, dat Ringelberg de aanklacht tegen Kramer had ingediend. Get. C. v. d. Westen, 'had tijdens een buren- onenigheid verd. horen zeggen: „ik heb Kramer nu wel aangebracht, maar dat doe ik niet met 'hen, die me niets ojn de weg leggen". Inderdaad 'bleek R. dienst te heb ben gedaan, in de strafgevangenis te Utreöht. Tijdens enkele transpor ter. had verd. zidh echter menselijk getoond en verschillende gevange nen de gelegenheid gegeven te ont vluchten. In het algemeen stond hij' bij' de gevangenen niet slecht af geschreven. De procureur-fiscaal was over tuigd van verd. schuld. In het bij zonder nam hij verd. kwalijk, de Duitse rechters te hebben medege deeld, dat K. communistische nei gingen had. Het gevaar van eeni dergelijke mededeling tijdens de be zetting was uitermate groot en spe ciaal to die omstandigheden. De procureur-fiscaal eiste daarop een straf valn 9 jaar met aftrek;van voorarrest en ontzetting rechten. De verdediger, mr. Sepers, achtte het mogelijk, 'dat verd. slachtoffer is geworden van de leider van het Arbeidsbureau de Waial. Hij heeft later verklaard, spijt te hebben ge had, te loslippig te zijn geweest tegenover de Waal. In een onge dwongen gesprek is de klw'estie dus tussen verd. en de Waal ter sprake geweest. De Waal heeft van deze kennis misbruik gemaakt en de zaak doorgegeven. Tijedns zijn Landwachterschap heeft verd. bewezen mens te zijn. Op grond hiervan bepleitte verde diger clementie. Uitspraak 7 Juli a.s. te Middelburg. In de aangehouden zaak van J. Feijtel te Direisehor, beschuldigd van bet Verraad van 'de heer A. F. K. Braindes, deed het Hof uitspraak en verklaarde verd. vrij vain schuld. BURGH- De meeste leden van het Ziekenfonds „Helpt Elkander" waren Woensdagavond in hotel „Het wapen van Burgh" opgekomen om de liquidatievergadering der vereni ging bij te wonen- De voorzitter, de heer L- v. d. Klooster, memoreerde in zijn openings woiord het vele goe de dat dit fonds gedurende zijn bestaan aain zijn ledengebracht heeft. Thans heeft dit fonds, door de grote sociale verbeteringen voor de leden geen reden van bestaan meer, hetgeen bleek uit het feit, dat geen joinge leden meer toetra den. Daardoior werden aan de kas steeds hogere eisen gesteld', zodat de positie van het fonds steeds moeilijker werd, vooral doordat al leen ouderen overbleven waarvoor de uitkeringen steelds hoger werden De voorzitter memoreerde tapslotte nog idat dit fonds opgeheven kon worden, niet doordat er gebrek aan belangstelling bestond,, doch dat het geen' recht van bestaan meer heeft, hetgeen onder deze omstandigheden een reden tot blijdschap is. NIEUWERKERK. Uitgaande Van de Vereniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland werd al hier Woensdagavond pp het school plein een Geitenkeuring gehouden. Aangeboden werden 43 stuks, |w.o. 11 lammeren. Keurmeesters wiaren 'de heren Sietema en 'den Engelsen', mede was aanwezig de oud-seere- tariiS-pienmingmeester van de Prov. Vereniging, de heer Versluijs. D© prijzen werden toegekend als vioilgt: Afd. lammeren: le pr. G. Braam; 2e J. Flikweert Gz.; 3e G. Braam; 4e C. Rentier Jz.; 5e J. W. v. dl Veilde; 6e D. v. id. Vaate. Afd. éénjarige: le pr. M. J. Stout- jesdijk Kz.; 2e J. W. V. d. Velde. Afd. tweejarige: le pr. L. D. Heij'boer; 2e C. Rentier Jr.; 3e id.; 4e S. van Klinken; 5e Joh. Flik weert Pz. Afd. driejarige en ouder: Kam pioen le pr. L. M. Sijrier; 2e pr. Jac. Flikweert Pz. (met plaatsen in het stamboek); 3e wed. J. Stout-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2