ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Conferentiële activiteit in Oost-Europa WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Molotof te Warschau VRIJDAG 25 JUNI 1948 No. 15930 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie:' Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobels tra at A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. WERELDNIEU U/S De organisatie van West-Europa moge in de vorming van de West- Europee Unie een veelbetekenend begin hebben gevonden, ook in Oost-Europa zit men niet stil. Te Warschau ie een conferentie gehou den van vertegenwoordigers van Sowjet-Rusland. en zijn satellieten in Oost en Centraal Europa. De conferentie is omgeven van de ge bruikelijke geheimzinnigheid, en al kan met zekerheid over het doel van de besprekingen niéts worden gezegd,, het lijkt vrij waarsdhijh- lijk, id,at de vorming van een staat Oost-Duitsland, aan de orde wordt gesteld. In het eerste officiële com muniqué wordt medegedeeld, dat opi initiatief van de regeringen van Rusland, en ide Poolse republiek te Warschau een conferentie is bijeen gekomen van de ministers van bui tenlandse zaken van de Sowj,et- Unie, Albanië, Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Zuid,-Slavië, Roemenië en Hongarije. Aanleiding tot de confe rentie vormen de beslissingen van de Londense conferentie inzake Duitsland. Aan de conferentie is een bijeenkomst van de Kominfoiim te Praag vooraf gegaan. Communis tische vertegenwoordigers uif ver schillende West-Europese landen zijn mede ter conferentie aanwezig. Molotof wordt bewaakt Als in Rusland, zelf moet ook hier ter gelegenheid, van de W,ar- schau'se conferentie een leger van gewapende ambtenaren voor de vei ligheid, van de deelnemers zorgen. In het bijzonder zijin maatrege len getroffen voorde veilig heid van de Russische minister Molotof. Vergezeld, van een zwaar Regering verdedigt Totalisatorwet maar is tegen invoering van voetbalpools In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag vian de Twee de Kamer nopens het ontwerp To talisatorwet wijst d,e regering er op, dat met deze wet beoogd wordt om het verderfelijke, ongelimiteer de wedden bij de talrijke clandes tiene „bookmakers" terug te drin gen, en niet het bevorderen van het wiedden. Het is de bedoeling die fokkerij van paarden en vee in het algemeen in de gelegenheid te stel len van de opbrengst aan het tota- lisatorbedrijf te laten profiteren. Het aanvaardien van de totalisa- tor bij paardenrennen en harddra verijen, blehoeft op zichzelf geens zins te betekenen, dat nu ook het wedden bij windhonden rennen en voetbalwedstrijden niet langer kan worden afgewezen. De voetbalsport floreert ook zondier pool en dient geen economseih belang zoals de paardensport de veefokkerij dient en de windhondenreninen kunnen door hun beperkte omvang in Ne derland wel geheel buiten besclhou- wing blijven. gewapend escorte reed Molotof van het vliegveld naar de vergader plaats, die geheim .was gehouden. De gehele stad. is door de confe rentie iin rep en roer gekomen, want overal patrouilleren met militairen bemande auto's door de' stad en wordien belangrijke gebouwen be waakt. Zelfs telefoonverbindingen werden voor een deel verbroken en het verkeer werd stil geleed. De Polen hebben een dergelijke angstverradende activiteit al meer meegemaakt, rij. wanneer de Duit sers op een of ander plan broedden, d,qt op een 'Officiële bijeenkomst zijn beslag moest krijgen. De geschie denis herhaalt - zidh idus in Polen en het tragische is, dat de eenheid van Europa door het eigenmachtig en zelfstandig optreden van Rus land, steeds meer tot de utopieën dreigt te gaan behoren. Het Avond land is verscheurd en de opportu nisten in Oost-Europa zijin bijeen ge komen om de klove tot een onover brugbare diepte uit te graven. Redelijker verdeling van inkomen Spreiding van het bezit De minister van Sociale Zaken heeft, overwegende, idat het gejwienst wordt geacht nader het vraagstuk te bestuderen in hoeverre door wet telijke maatregelen de spreiding van het 'bezit over de grote massa des volks en eqn redelijker verdeling Van het 'inkomen over de verschil lende groepen der bevolking dient te worden bevorderd, een commissie ingesteld. Deze zal tot taak hebben advies uit te brengen': 1. omtrent de vraag of, en, zo, ja in welke vorm aan de arbeider een aanspraak behoort te worden toege kend op de winst, behaald doior ,de onderneming of de bedrijfstak, waarin hij Werkzaam is; 2. omti%nt devraag ojE en pp welke Iwlijze de arbeider in d-e gele genheid behoort te worden gesteld aandeelhoudersrechten te verwerven ook onafhankelijk van verkrijging uit hoofde van winstdaling; 3. Omtrent de vraag of en zo ja, door welke maatregelen kan wor den 'bevorderd, dat uit winstdeling of besparing" verkregen gelden wor den aangewend tot hervorming van meer duurzaam' bezit, en 4. Omtrent de vraag of en in hoeverre het in beginsel op de weg van de overhei! ligt uit een oogpunt van bezitsspreiding en van redelijke verdeling in te grijpen en ten aanzien van de daartoe nood zakelijke middelen de hoofdlijnen aan te geven, welke bij de toepas sing daarvan zouden moeten wor den gevolgd. Nieuwe gouverneur van Suriname Generaal-majoor d,r. W. Huenlder is benoemd, als Gouverneur van Su riname. In Mei 1943 werd hij chef van het bureau na-oorlogge vraag stukken van het ministerie van bui tenlandse zaken en in Augustus 1945 chef van die directie Duitsland'. Tjhams is de heer Huenlder hoofd van de Nederlandse militaire missie te Berlijn. Nieuwe Textielpunten, aangewezen Met ingang van 1 Juli zijn wee:r vijfentwintig punten van de textiielkaart VA 804 gel dig 'en wel de volgende bon nen: textiel K, vijf punten; textiel K reserve, tien punten; textiel L, een punt; en tex tiel M, een punt. De bannen gemerkt: L, vijf punten; M, vijf punten; re serve L en reserve M zijn voorlopig niet aangewezen voor de aankopp1 ,van textiel- goiederen. Ook nu woirdt er oip gewezen, dat van de aan gewezen vijfentwintig punten er vijf als extra moeten wor den beschouwd. Nederlandse uitvinding heeft succes Twee jonge Nederlandse schei kundigen, dr. J. van der. Vliet en ■d,r. W,. Stevens, van het laboratori um Philips-Van Houten slaagden er in de oorlog Sn langs synthetische weg d,e grondstof voor het vitamine Di 3 te bereiden. De uitvinding van internationale 'betekenis is nu met succes bekroond door het verkrij gen vain 'octrooien in Nederland', verscheidene Europese landein en die Verenigde Staten. De prijs van het eindproduct is al aanzienlijk lager dan ide prijs, welke men tegenwoor dig voor levertraan moet betalen. Waarschijnlijk zullen binnen afzien-, bare tijd belangrijke hoeveelheden kunnen worden uitgevoerd. De aardappeloogst 1948 Blijkens cijfers van de proefin- ventarisatiè voor die oogst van con sumptie-aardappelen kan, behou dens misoogst, een opbrengst van 1.266.000 ton klei-aardappelen ver wacht worden. Aan zand-aardappe len verwacht men een opbrengst van 945.000 ton. Op de klei werden 64.000 h.a., op het zand 65.000 h.a. consumptie-aardappelen gepoot, het geen, in vergelijking met vori ge jaren, opnieuw een uitbreiding betekent. Hieruit volgt, d,at bijna een vierde deel van de thans ver wachte aardappeloogst, vain 2.220.000 ton voor verkoop naar het buiten land, beschikbaar zal zijn. Tarwebehoefte gedekt Na re- en dupliek heeft de Twee de Kamer z.h.st. goedgekeurd! het wetsontwerp' betreffende de inter nationale tarwe-overeenkomst van 6 Maart 1948. Door deze overeenkomst wjoridt onze tarwe-importbehoefte voor 70 a 77 pet. gedekt in landen, die te zamen circa 83 pet. van de totale export voor hun rekening nemen. De verplichting om de gegaran deerde hoeveelheden af te nemen, treedt eerst in werking indien en voor zover de afname van deze WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 25 Juni Overdrijvende wolkenbanken, droog weer, matige iwind tussen Noord en West. weinig verandering in temperatuur. 25. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan ,op 23.56, onder 7.48. hoeveelheden in het betreffende oogstjaar gevorderd wordt door een of meer dier exporterende lan den, terwijl idan slechts de mini mumprijs voor 't oogstjaar gevraagd kan worden. Minister Mansholt erkende, dat er een zeker risico verbonden is aan de overeenkomst voor vijfjaar, welke een hoeveelheid van 750.000 ton vastlegt. Niettemin verdedigde 'hij de wen selijkheid, de tarwe-impoirt voor een periode van vijf jaar vast te leggen. Wat de gevolgen' voor de vee houderij zullen zijin, meende hij, dat men dit moet bezien onafhankelijk van dieze overeenkomst, die bedoeld is voor de broodvoorziening. Men zal z.i.. ook. moeten komen tot de import van veevoeder. Hagelschade aan het vlas Die vlasoogst in Nederland heeft d,it jaar, in tegenstelling toit 1947, weer tol aan die weergoden moeten betalen. De oogst, een uitzonderlijk zware, is door het slechte wieer van de afgelopen dagen ernstig ge troffen, vooral in Zeeuws-Vlaand,e- ren en in West-Brabant. In totaal werden in Zeeland 400 ih.a. door zware hagelschade geteisterd en 100 h.a. in West Brabant ondergingen een zelfde lot. Verstoorde idylle lm Middelburg had een onder wijzeresje een kudde van acht scha pen en vier lammeren in haar tuiin.„ De politie vond het wat erg veel en heeft het herderlijk geluk wreieid verstoord. Zij heeft procesverbaal opgemaakt. Boven Detroit (Michigan) zijn drie vliegtuigen, waarschijnlijk bij 't veranderen van hun vliegformatie, tegen elkaar gebotst ,en neergestort. Een der vliegtuigen vatte vlam. Vol gens de eerste berichten is een huis in brand gevlogen. Vermoede lijk zijn het Amerikaanse toestellen. De Britse koning heeft bij pro clamatie in idle London Gazette doen bekend maken, dat hij afstand doet van ide titel „keizer van Indië". Dit is een gevolg van de overdracht van de macht aan India en Pakistan. In België is voortaan de ver koop van margarine en ingevoerde reuzel vrij' van distributie. Boven dien zal met ingang van 1 Juli een brood van 900 gram vijftig centimes minder kosten. De Bataafse Petroleum-Mij. zal boringen naar aardolie doen uit voeren in het Land van Altenai, otnder de gemeente Almkerk. De expres BataviaBandoeng is door gewapende Indonesiërs tot ontsporing gebracht, waardoor 10 personen werden gedood en even veel' gewond,. Telegraaf- en tele foonlijnen werden doorgesneden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1