ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De staat Israël is tegen zichzelf gekeerd TROEBELE SFEER WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS DONDERDAG 24 JUNI 1948 No. 15929 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs pea- 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobeltstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Sueoesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.— per stuk. De zaak-Schreieder Misschien kent U de oud-Neder landse zr-gswijls: „Er is geen praatje zo groot, of het is in drie dagen dood". Zo ja, aan hebt ge wellicht bij1 Uzelve vastgesteld, dat, als de meest© spreekwoorden, nok dit niet altijd opgaat. Het is n.l.' al heel wat meer dan deze spreekwoorde lijk? drie dagen, dat de verrassende vrijlating van Joseph Schreieder, de organisator van het „Engelandspiel", publiek en pers in opwinding heeft gébracht. Br zijd enige aspecten aan deze zaak, die wij ook hier met een enkel woord iwüllen bespreken. De grondoorzaak voor de veront waardiging, die 'het vrijlaten van Schreieder teweeg bracht is het conflict, dat hier aan de dag treedt tussen datgene wat het volk als recht en rechtvaardig gevoelt ener zijds en het geschreven recht en de wet anderzijds. Want, bij alle ru moer om deze zaak, dienen wij dui delijk in te zien, dat deze vrijlating niets te maken heeft met bet veel omstreden regime van „barmhar tigheid" aan het ministerie van justitie; alleen reeds de persoon van de procureur-fiscaal, mr. Zaayer. die deze vrijlating gelastte, staat daarvoor biopg. Gewezen zij hier ook op het gevaar, dat het abstracte begrip „recht" zou lo pen, bij een aanpassing ten-koste- van-alles van de wet aan het rechtsgevoel van het volk. De nazi term „gesuild en es Volksempfinden/' zegt hier genoeg. Maair er is meer in deze affaire, dan het conflict: wet-rechtsgevoel. Er is in de tweede plaats het pu blieke .'Onbehagen wegens de door velen onderstelde relatie Schrei,eder- Van der Waals-Engelandspiel-Bu- reau Inlichtingendienst-Doofpot Weet Schreieder te veel, zo vraagt men zich af, wat het Neder lands© B.I. uit 'de bezettingsjaren te Londen kan compromitteren, of erger, heeft de Engelse inlichtingen dienst een eigen „Engelandspiel" gespeeld, met Nederlandse parachu tisten als pepernoten-op-het-ganize- boifd. en mo:et dit te eeuwigen dage voor het volk geheim blijven? Voor ons volk, dat, door de troebele atmosfeer, die om deze hele kwes tie is geschapen, nog veel vrese lijker dingen fantaseert, dan de ernstigste werkelijkheid. Daar is, ten derde, de op zijn zachtst gezegd onelegante, toelich ting op Schreieders vrijlating, die deze man kenschetst als een correct en kundig politie-beambte. Geen en kel bezwaar tegen deze kwalifica tie van nazi-Duits standpunt. Maar Nederlandse autoriteiten past slechts een spijtig zwijgen, wanneer deze correcte, kundige figuur, wiens correcte kunde de dood tengevolge heeft gehad van tientallen Neder landse verzetstrijdersdoor de mazen glipt van een tekort schie tende Wet. Onze tijd poogt n.l. de gevolgen te liquideren van een oor log, niet van een cricket-wedstrijd. Het wil ons voorkomen, dat het be schikbaar stellen van een auto voor de heer Schreieder een ander symp toom is, van het ietwat overdrijven van de sportieve sfeer. Het wordt zoiets van: Wij' spionnen en qorntra- spionnen onder mekaar Terecht heeft minister van Maar- sevean bij zijn beantwoording van de interpellatie-Goedhart over deze zaak. in de Tweede Kamer de kwa lificatie „correct en kundig" ge laakt, maar het kwaad is daarmee niet ongedaan gemaakt. Dat het A.N.P., direct na Schreie ders vrijlating, een uitgebreid in terview met foto's publiceerde, kun nen wij1 slechts toejuichen, zij het dan, dat de wellicht onwillekeu rig sympathiserende, toon, hpogst onplezierig aandeed. Gegeven het feit van deze vrijlating, is het doen en lat©n van deze man, na zijn in vrijheidstelling, voor het publiek nieuws. En het getuigt van de juiste opvatting die het A.N.P. van zijn taak heeft, dat bet de bladen van dit nieuws, in ruime mate heeft voorzien. Inmiddels is thans Herman Joseph Giskes, destijds chef van de Abwehrdienstelle Niederlan- den, dienauw met Schreieder sa mengewerkt heeft, eveneens in vrij heid gestelcf. Wanneer inderdaad je situatie zo is, dat de wet ons geen keus Iaat, wanneer er niets aan is te veranderen, dat deze en dergelijke figuren straffeloos verder leven, na het leven te hebben genomen van de besten van onze zonen, buigen wij dan in onmachtige smart het hoofd. In een rechtsstaat Zijn wet ©n recht identiek en dat is goed, al kan dit in gevallen als deze, pijn doen. Maar in de jaren '40—'45 zijln wij met pijn vertrouwd ge raakt en de smart om deze straf feloosheid is gemakkelijker te dra- ggen, dan veel ander leed, dat we niettemin te boven kwamen. Hiertegenover geve oinze overheid ons: klaarheid. Klaarheid over Schreieder, Van der Waals, het Engelandspiel, het Bureau Inlich tingen, de rol van de Intelligence Service. Klaarheid, al zouden er Nederlandse 'hoofden moeten rallen! Klaarheidwant wij hebben er recht op! J. P. C. De Irgoen in opstand tegen de regering Het is niet eenvoudig een 'Objec tief 'beeld, te krijgen van de toestand in Palestina, d,aar de censuur oip de berichtgeving zeer streng is. Uit hetgeen echter in West-Europa be kend, is, kan worden afgeleid dat ■de nieuwe staat Israël geen eenheid is, maar woirdt ontkracht idoior in nerlijke verdeeldheid1, die zelfs tot een formele binnenlands® |OOirlog heeft .geleid,. Er woedt een felle strijd, tussen1 de Haganah, bet offi ciële staatsleger en de ondergrond se organisatie de Irgoen. Deze strijd moge nog beperkt zijn, er bestaat niettemin een groot gevaar d,at het gezag van de Joodse staat doior het optreden van 'de Irgoen oip ge- varlijke wijze woirdt ondermijnd'. Niets kan Israël slechter gebruiken ■dan bloedige buTgert wisten, die de kracht van' die staat naar buiten breken en een gezoindie economische ontwikkeling onmogelijk maken. Uit de onoverzichtelijke berich ten valt opi te maken, dat bij de botsing tussen Haganah en Irgoen reeds verschillende doden zijn ge vallen. Het kabinet houdt ziclh voort durend met de onlusten bezig. De aanleiding tot de gevechten vormde een poging van Ide Irgoen met een schip' wapenen ,aan land te brengen. De landing werd door sterke afdelingen van de Irgoen gedekt en ide regeringstroepen za gen zich igenopdzaakt het vuur te openen. Ook met behulp van mari ne-schepen kon worden verhinderd, d,at het schip al te dicht de kust naderde. Later liep het sdhip aan de grond en'door de beschieting van de kust af, begon de aan boord zijnde munitie te ontploffen. Landingspoging In kleine groepen begonnen daar op ide militairen aam boord het schip te verlaten en trachtten een bruggenhoof d, te vormen op de kust strook. De Haganah bleef vuren op ihet wrak, om zodoende te beletten dat meerdere soldaten' zich aan land begaven'. Dieze poging van de Ir goen in lopstand te komen tegen het wettig gezag is voor de Ha ganah aanleiding geweest de uiter ste voorzichtigheid in acht te ne men en op alle .gebeurlijkheden voorbereid; te zijn. Zo wo,r|dt de gehele kuststrook streng bewaakt en in een enkele kustplaats is zelfs de staat van beleg afgekondigd. Een ander schip, met Joodse im migranten op; weg van Marseille naar Palestina heeft geseind, door kustbatterijem van Tel-Aviv te zijln beschoten. De telegrafist zond, een alarmerend, telegram de wereld in, waarin werd, medegedeeld, dat het schip in brand, staat 'en vele doden en gewonden zich aan boord bevin den. Aan de vooravond wellicht van een overeenkomst met de Ara bieren is het wel zeer tragisch, diait binnen die staat Israël zelf de ver houdingen zo gespannen zijn, dat bloed, moet vloeien. Daarmede wo;rdt niets bereikt, alleen dat de jonge staat gevaar loopt die internationale sympathie te verspelen en reeds in discreidiet te geraken voordat er gelegenheid, is geweest om tot volledige ontplooiing te kom,en. In tussen vormt de Irgoen een minder heid: en wijst er niets op; dat da 'regering de toestand niet meester zou zijn. Dirie Erankforter meisjes, die hun oude geld wilden opmaken, on dernamen. een serie van 25 ritten in een draaimolen op een- luna park. Het oude geld, dat zij daarna nog over hadden ging naar de dok ter, die er bij geroepen moest wor- dien De Westelijke geallieerden heb ben een belastingverlaging voor de Duitsers in hun zones aangekon digd. Loonbelasting woirdt met een derde verminderd, de onderinemings- belasting met 15 pet. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 24 Juni: Overdrijvende wolkenbanken, doch overwegend droog weer, meest matige wind, uit Noordelijke rich tingen, weinig verandering van temperatuur. 24 Zon op 4.20; onder 21.04 Maan op 23.37; ander 6.36 De strijd in Griekenland Griekse troepen hebben tijdens het grootste regeringsioffensief tot dus verre bijina de gehele eerste verde digingsgordel van de partisanen rondom de Grammosketen in West- Macedonië bezet. De guerillatroepen trekken Zich terug maar Albapië. Het regeringsleger is van plan om de omsingeling van de strijd krachten van generaal Markos voort te zetten. Generaal Markos dirigeert re serves naar Keraisoivo om de opmars van ide regeringstroepen daar te vertragen. Hervatting der besprekingen met de Republiek Het communiqué der Commissie voor Gjoede Diensten van Dinsdagf- aviopd meldt, dat d® Ned. delegatie aan de C.V.G.Di. heeft medegedeeld, uit Den Haag autorisatie te hebben gekregen, om ide 'besprekingen met de republikeinse delegatie voort te zetten. De agenda-commissie zal Woensdag bijeenkomen,. Het commu niqué van de C.V.G.D. zegt voorts, dat de commissie Dinsdagavond een telegram zal zenden naar de Vei ligheidsraad, in antwoord Dp 's raads verzoek om inlichtingen ten aanzien van ide opschorting der on derhandelingen en de tijdsduur daarVan. Wijziging loonregeling DUW in onderzoek Klachten over onvoldoende week ink omsten van Di.U.W,.-arbeiders ko men 'inderdaad nog voor, heeft de minister van Sociale Zaken geant woord, op vragen van het Tweede- Kamerlid J. G. Suurhoff (arb.). In de meeste gevallen hebben deze klachten betrekking op de inkom sten van arbeiders, die niet de volle week hebben gewerkt. Het is dan moeilijik na te gaan, of deze arbei- diers in de betreffende week nog andere inkomsten genoten hebben, doch ide practijk leert, dat dit veel al wel 'het geval is. Klachten van volledig te werk gestelde arbeiders- zijn thans niet een vrij algemeen v oiorfeomend, verschijnsel De resultaten van de loonrege ling bij de D.U.W., die zich zoveel mogelijk aansluit bij' de lonen in het vrije bedrijf en voorts door de tarieven rekening houdt met de prestaties, geven op zichzelf geen aanleid,ing toit algemene maatrege len. In onderzoek is echter, of de landbouw verandering van de loon regeling voor bepaalde groepen wenselijk doet zijn. De Russen hebben nu ook voor Oost-Duitsland; een munthervorming ingevoerd;. Voor 10 oude marken wordt 1 nieuwe gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1