STAD EN PROVINCIE Als gij ermee opstaat' of ermee naar bed gaat Lust van zenuwen? Christiansen gedagvaard De dagvaarding tegen generaal Christiansen, die op 21 en 22 Juli te Arnhem terecht zal staan, bevat maar drie punten. Het zijn de fusil lering van vijf gijzelaars uit St.- Michielsgestel op 15 Augustus 1942, de fusillerilng van tien Nederlanders op 2 Februari 1943 te Bloemenidaal en het drama Van Putten. Enige tijd geleden hebben wij reeds ge meld, dat. deze drie punten in de dagvaarding zouden wdrdien opge nomen en miissdhien nog een vierde punt. Het Bijzondere Hof te Arnhem blijkt zich nu tot deze gevallen te willen beperken. Als getuigen zullen optreden Rau- ter, Schreiedar, Lages en Fullriede. President vain het Hof is mr. dr. J. A. C. baron de Vos van Steenwiijk. Militaire raadsheren zijn schout bij nacht K. voh Aller en kolonel C. A. de B-ra-uw; juristen prof. dr. Van Eek -en mr. C. Star-Nauta-Karsten. Mr. G. Vikkert treedt als procureur fiscaal op. Toegevoegd verdediger is mr. J. H. Arnold. Gevecht tussen politie en mijnwerkers Het Limburgse mijindistrict telt tal van buitenlanders, die [het „zwar te goud" uit de diepte naar boven brengen. Polen, Italianen, Tsjechen, Zuid-Slaven vinden werk in die mijnen, maar ook in café's ontmloe- tani deze mensen elkaar vaak. Zo ontstond Zaterdag op een dans avond- in Maastricht over een meisje twist tussen een Pool en een Belg. De ruzie liep al gauiw zo hoog, dat de rijkspolitie, die gewaarschuwd was, tussenbeide moest komen. Diat was Ihet sein voor die -aanwezige Pol-en om zich gezamenlijk tegen de politie te keren. De wachtmeesters trokken hun gummiknuppels dm zich- de opdrin gende ker-els van het lijf te houden, en lo-sten1 -ook verscheidene waar schuwingsschoten. Er werd- geschopt en geslagen- -en de mensen van- de politie -dreigden het onderspit te -delven. Opnieuw vielen er schoten, waar van -er een- -de Pool K- -inlhiet hoofd1 trof. Hij- is later overleden. Voordat die assistentie uit ide kazerne arri veerde, waren ide politiemannen be wusteloos ineengezegan. Toen die ter hulp snellende wachtmeesters het café binnengingen, kreeg een van hen-, de 30-jarige O., van -achteren plotseling zulk een klap met een stoel op het hoofd, dat hij neerviel. Zondagmorgen is het slachtoffer in het hospitaal t-e Maastricht over leden. Hij was giehüwfd en vader van -een kind-. ZIERIKZEE. De Zaterdag 19 de zer gehouden collecte ten bate vain de Kinderbescherming heeft -opge bracht id-e mooie som van f 245,61. BURGH. Het stembureau voor de Kamerverkiezingen op 7 Juli a.s. is voor onze gemeente als volgt sa mengesteld-: Burgemeester Jlhr. A. v. Citters, voorzitter; Joh. Bolken- baas, plaatsvervangend- voorzitter; J. Kloet -en B. Th- Boot Cz., ledian -en J. C. Hanse, plaatsvervangend lid. Het windwatermolentje dat vo rig jaar in de p-o-lder Burg(h en W-estlandi aan het eind van die Wes terse weg is -geplaatst, blijkt uitste kend te voldoen. Die percelen, die in -de nabijheid liggen stonden voor dien des winters -en soms in het voorjaar gedeeltelijk onder water, waardoor de -opbrengsten dikwijls laag waren. Nu het peil echter on geveer 1 m. verlaagd is, -hebben -deze percelen geen ov-erlast meer van het water en vertonen -de ge wassen -een uitstekendie stand. Dit kleine molentje, -dat zeer -eenv-ouldig van constructie en ook eenvoudig in Ingezonden mededeling Rheumatische pijnen, knagend en slopend voo-r en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw 'hele ge stel. Blijf er toch niet mee door lopen ineem Uw maatregelen vóór !het te laat is. Doe -eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. D-e aansporende werking van Kruschen -op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zijn, -omdat ge U reeds na een betrek kelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger,- vitaler, niet meer dat stramme -envrij van pijln. Vraag Kruschen 'bij Uw Apotheker of Drpgist. de bediening is, -heeft ©en capaciteit vaja 3 mi3 per minuut bij -een opvoer- Ihoogta van- 70 -cm. H-et kan 35 ü.a. bemalen, -d-och bemaalt Momenteel wel 50 Ih.a., waardoor deze lande rijen in1 waard© gestegen z'ijin. RENESSE. Alhier is een Anjer- comité gevormd, -een -comité, dat belast is met -d-e organisatie van de collecte voor het Anjerfonds. In dit comité hebben zitting de heren L. Verseput Mzin., voorzit ter, St. v. -d. Hoek J.Lzn., secre taris en L. v. d. Nood, J. S. de Fe-iter en R. Bienefelt, led-en, Het stembureau alhier zal be staan uit ide heren W. v. Klooster, v-oorZ., L. de Ruiter en L. Kloet. Tot plaatsvervangende led-en zijn benoemd d-e -heren S. Rosmolen -en Z. Roze'boom. De collecte voor de Reclas sering bracht alhier f 55 op. De collecte werd gehouden b!ij: een dienst in de Ned. Herv. kerk. De restauratie van de Ned. Herv. kerk is thans aangevangen;. Naar het zich laat aanzien zullen de herstelwerkzaamheden langen tijd in beslag nemen. Het bestuur der Oranjever eniging pleegt alhier de -organi satie op zich te nemen Va-n d-e jaarlijkse rijtoer der -ouden van da-gen. Deze gebeurtenis v'ond Za terdag 19 Juni plaats. -Met twee bussen van id-e heer C. H. van Oev-eren vertrok men om 8 uur uit Renesse naar Noord-West Bra bant "n Zuid-B-eveland. Met de Prov". boot kwam het gezelschap -om- 6 uur in Zierikzee aam en bij terugkeer in Renesse werd het -ge zelschap door het muziekcorps „Luetor et -Emergo" feestelijk bin nengehaald. De -oudste deelnemer aan de tocht, de heer A. Geel hoed, sprak wioorden v-a|n dank op rijm. Het badseizoen is te Renesse weer in- vollen gang, doch hoeiwlel er thans meer ruimte ter beschik king is, Zijn er tot op- heden niet zoveel vaeamtiegaingars ails verle den jaar -om -deze tijd. Zij, die een d-aagje aian het strand willen door brengen, komen èerst in d-e vacan- ties. In de maanden Juli en- Aug!, is practised alles bezet. Om- alles zo economisch mogelijk te benut ten is bet noodzakelijk, dat, in dien men nog plaats heeft, dit uit eigen beweging aan het Bureau van V.V.V. meldt. Dit geldt boven dien in' nog sterkere mate voor hen die -ook in voor- en ma-seizo-en nqg willen verhuren. De collecte vop;r het Ned. jRöd-e Kruis, gehouden dp-or col lectanten vain id-e meisj-esveremigihg „Lyidia", ide j-omgelingsveranigimg „Daniël", de V.C.J.C. en de Pad vinderij' braeh-t f 83,03 op. ELLEMEËT- Door -die jongedames Jo ien Lijlntje Limdiers werd voor ihet Rodie Kruis gecollecteerd een be drag van- f 20,60. OUWERKERK. Op d-e gehouder, vergadering van ide Bond voor Staatspensionneri-ng zijn plannen besproken, voor -die ouden van da gen -een rondrit te organiseren. Er zal in -die w-e-ek van 2126 Juni een lijst ondier de gem-eentenaran circu leren, tan-eiindie dit -aan de oudjes te v-ersdhaffen genoegen mogelijk te maken. j SIRJANSLAND. Vrijdag maakte het personeel der O- L. Schooi al hier met -die 4e t.m. 7e klas een schoolreis naar Zuid-Bevelanid en Walcheren. In de morgen w-enden -die -oesterputten- en het kreeftenpark in- Y-erseke bezocht, van de heer lijke kersen- in- -de omgeving vap Goes -gesmuld,, de bezienswaardig heden van Middelburg en het mu seum in- -ogenschouw genomen. Na -die middag ging de tocht via Vere naar Domburg (strand;), Westka» p-elle (oorlogsherinneringen) en Vlissingen strand; en bezienswaar digheden-. Een woord van dank -aam -die burgerij die het mogelijk maakte met hun gaven d-at dit sdhootreisj© -ook in geldelijk opzicht slaagde, is Ihi-er zeker -op zijn plaats. Mijnhardt's Zenuwtabletten y helpen U er overheen. BRU1N1SSE. Het uit 6 leden be staande comité voor Jeugdwerk,-dat onlangs is -opgericht en dat het jeugdwerk te Bruinisse in nieu'wie banen wi-1 leiden, heeft thans van Volksherstel gelden- ter beschikking gekregen om haar plannen te ver wezenlijken. Men wil beginnen met aandacht te besteden a-an de Zaterdagavond en -hoe die idooir de jeugd nuttig kan word-en besteed. Eind Septem ber, begin October Zal -er d-an -elke Zaterdagav-ojn-d een- „Instuif" rijn i-n het Ned. Herv. Verenigingsgebouw van 7 tot 11 -uur. D-e jeugd zal er -gezonde -ontspan ning vinden on- Zal kunnen schaken, dammen, sjoelen-, piing-pongen -enz. Ook zullen er tijdschriften en boe ken ter lezing aanwezig zijn. De entree zal zijn f0.20 per avond, Voo-r een jeugdig persoon, fO.15 voor de tweede uit het zelfde ge zin.. verdere gezinsleden gratis. Van tijd lot tijd zal -een go-ede speel film' worden vertoornd. H-et comité wil zijn een overkoe pelende -organisatie voor -alle jeugd werk in onze gemeente -en heeft-ide plicht -op zich genomen om vereni gingen idle in moeilijkheden zitten te helpen, -op- welk "terrein dan ook. Verenigingen kunnen zich bij het comité aansluiten a raison van f 1. De leiding van de „instui-f'-avon- deïi berust bij een ider co-mité- led-em op toerbeurt, geassisteerd door enkele padvinders. Gomitéle- den z'ijin Dis. Marsman, dokter Quaak en de heren Grolleman, Kik, van| der Maas en van Immerzeel. Zo-als reeds eerder gemel-d, is de maehin-eschade, die de vis sersvloot oploopt bij de visserij op het mosselzaad' van de Waddenzee, niet -onaanzienlijk. En iedere week breekt er minstens een krukas. Vorige week Was het de Bru 17, schipper geb'r. van den B-erg, die door de Bru 38, schipper Jae' Kik van Stavoren naar KotrnWerder zand moest worden gesleept, omdat -de krukas gebroken werd. Voor hen die het treft, een ernstige schadepost, da-air deze jonge mosselkwekers in de za-adviisserij -een deel van hup bestaan vonden. De collecte tqin bat-e der 5 Protestants Christelijke Jeugdbe- schermingsorganisaties bracht f80.06 -op. ST.-ANNA LAND Dezer dagen slaagde a-an de Gem. Universiteit t-e Amsterd-am onze dorpsgenoot M. J. A. Bil voor medisch doctorandus. R ADIO-PROGRA MM A Woensdag 23 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn-.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgen* wijding; 10.20 enzte keuken; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11 gram.; 12 Virtuoso-trio; 12.38 lunchconcert 1 nieuws; 1..20 orgel; 2 gesproken *T portretten; 2.15 kamerorkest; 3 hoorspel; 3.3-5 die Regenboog; 4 lie Ro-odlborstj-es; 4.15 het sto-nd in de krant; 4.45 vragen staat vrij; 5.15 gram.; 5.30 maatschappelijk werk; 5.35 gram,; 6 nieuws; 6.15 vari-a; 6.20 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten 7 gelei-die economie; 7.15 Mijdden- stan-dspartij7.3-0 V.C.J.C.; 7.45 bij bellezing; 8 nieuws; 8.05 Nederland -in -opbouw; 8.15 Malan-do orkest; 8.45 honrsp-el; 9.35 the Ramblers; 9-55 W-i-m Kan; 10.15 Stem des volks; 11 nieuws; 11.1-5 „Hitkit" 11.45—12 gram. i HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 een woord voor de Idag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.11.15 hoor spel; 12 alt en piano; 12.33 cello en ioirgel; 1 niéuws1.1-5 Gesar-o trio 1.45 gram.; 2 Engelse koorwerken; 2.30 gram.; 2.55 Euphonia; 3.30 vi ool ent piano; 4 postzegels; 4.15 voor -de j-eug-d; 6.05 koren en korp sen; 6.30 causerie; 7 nieuws; 7.15 nieuws uit Imdië; 7.30 tannisrepoir- tage; 7.45- kamerkoor; 8 nieuws; 8.05 wat lis u de vrijheid waard? 8.15 wijdingsldienst; 9 piano; 9.45 omroep-ork-est; 10.45 avondoverldian- king; 11 nieuws; 11.15 -gram.; 11.45 12 slotaocoord. ONDERWIJS Bij het op 28 Mei- te Bergen op Zoom gehouden examen Eenvoudi ge Landbouwa-dmiln-istratie slaagden van St. Aininaland: Ide heren Mars. Wiestdorp-, Corns. Goeid-egebuune, Ja cob Vroegop-, W- v. di. Male, Pi. Snoep; van St. Maartensdijk: Lean- dert Koopman en Mars. den Engels man; van Soherpenisse: M- J. Oudesluis'; van Stavenisse: Abr. Stoutj-esdijk (met lof), C. A. Heij- boer, J. C. van 't Hof en1 M. Neele (allen met lo-f); van Tholen: Leen- dert van Ider Zande. Bijl |het op 2 Juni te Bergen op Zoom- gehouden examen Algemene Ontwikkeling A slaagd-en de onder staande heren: van St. MaartansL dijk: Mars van Akkeren (met lof), Mars Stoutjesd-ijfc, Jqhis. Bens-dhap- Knook, Riien Kloet en mej- Corry, Zwagemaker; van Tholen: Jan v. d. Velde, Chr. Donken, T. v. Elsakker; van Sdh-erpenissie: Karei Poot en Willem Dijk-e; van St. Annaland,: Jan v- d. Male, Leen Sch-erpamsse, Ad-rilaan Duyzer; van Stavenisse: Matth. Hen-drikse, Hubr. Nieel-e, W- Vermaas, Lambreeht Quist (mfetlof), Wi. Luyk, Iz. Moerland-, Tinus Moer land!, Piet van Haaften, Hubr. van Eennennaam, Jan- Wiesdorp, J-ohs. v. d. Reest. Allen werden -opgeleid d-oor dhr. K- Koetsd-ijk. In Ainatolië (Turkije) werd. een 7-jarig jongetje on-der Ihet oog van zijn vader idoor een arend geroofd -en meegevoerd» De roofvogel lliat later het kind op- ide rotsen te-plet ter vallen'. H-et door de D-uitsers- geroofde goudi, dat in Frankfort adl. Main was apgeslagen, wordt met vlieg tuigen naar En-geland; overgebracht. Met ingang van 1 Juli zal de salarisregeling voor het jeugdige personeel in rijksdienst, -die tot nog toe is afgestemd op de salarisscha len voor ongehuwde vo-lwassen-en, aansluiten bij- die voor gehuwde volwassenen. De -wijziging hangt sa men met de opheffing van de aftrek voor ongehuwden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2