ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De SANERING.van het Duitse geld kreeg zijn beslag MAANDAG 21 JUNI 1948 No. 15926 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs par >3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Odhtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maxipum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Gisteren is de sanering van het Duitse geld; begonnen. De drie Wes telijke zones zijn daarbij betrok ken, tmet uitzondering van de Britse, Amerikaanse en Franse sectoren van Berlijn. De Britse gouverneur van Duitsland, generaal Robertson heeft uitdrukking [gegeven aan de hoop, dat deze saneriing de eerste stap, is op de weg naar de eenheid van munt voor geheel Duitsland;. Met ingang van vandaag is nu al het oude Duitse geld waardeloos ge worden, met uitzondering van bil jetten en munten van een mark en minder. Dit laatste is gedaan met- bet neg pp een mogelijk tekprt aan pasmunt. Voorlopig is vopir iedere Duitser een bedrag 'van 60 mark gereserveerd., dat in twee gedeelten wordt uitgereikt. De lonen en salarissen worden dadelijk iin nieuw geld uitbetaald. De totale geldizui,vering zal in drie etappes plaats vindien. Zondag is d,an de eerste wet iop de geldzui- vering van kracht geworden. Aan de vooravond v,an de geldzuiveriog ontstond; een ware koiopwioede bij het publiek d,at liever nog wat goederen tracht te krijgen, danmet een groot overschot waardeloos geld blijven zitten. De toch al niet rijk voorziene winkels werden dan' ook bestormd. Er bestaat dus een begrijpelijke angst, dat men met een hoeveelheid; oude marken zal blijven zitten. Groter nog is de angst echter, dat het weer ui;t zal draaien op een paar dagen zonder ■eten, want de winkels zijn uitver kocht en op de zwarte markt valt evenmin iets te beleven. Gevecht in de Nationale Vergadering De gevechten in Clermont-Ferrand hebben hun voortzetting gevonden in die Franse Nationale vergadering Op het ogenblik dat de minister van binnenlandse zaken verslag uit bracht van die vechtpartijen, waar mede de stakingsgolf gepaard ging, icmstohd een tumult, dat tenslotte in eeia vechtpartij overging. Com munisten en socialisten gingen el- haar te lijf en de voorzitter moiest die vergadering schorsen. De voor zitter gaf aan d;e stenografen op dracht alle beledigingen van die communisten zwart op wit te zet- Dollars tegen hetcommunisme „Bet programma voor die hulp aan Griekenland; ion Turkije heeft een stabiliserende invloed cfp Ide communistische agressie in het Oos telijke deel van het Middellandse Zee-gebied;", heeft president Tru man voor het congres gezegd. Naar zijn mening vormen die Britse troe pen in Griekenland; eveneens een stabiliserend© factor en een wacht tegen een mogelijke invasie. Truman heeft hiermede zijn der de rapport uitgebracht over heit hulpprogramma van 400 mlillioan dollar, bestemd voor het eerst© kwartaal van 1948 voor Griekenland en Turkije. ten, om ze later te kunnen publi ceren. Dit bevel is een unicum in de Franse parlementaire geschiedenis. Intussen is gebleken dat er bij de relletjes te Clermont-Ferrand, in to taal 500 mensen zijn gewond;. Poli tie en leger telden 275 slachtoffers. Momenteel :is het in die stad weer rustig. Langzamerhand, begint zich het normale leven te herstellen. Schijnen aldus ide scherpe kanten van die moeilijkheden in Frankrijk 'enigszins afgeslepen, in België breidt de staking zich nog uit. Ziji is nu niet alleen meer tot die metaalindu strie beperkt, maar ook zijn mijn werkers in Charleroi een sympathie- staking begonnen', terwijl ook de ar beiders van twee grote chemische bedrijven het werk hebben, neerge legd;. Terrorisme op Malakka Het terrorisme maakt het onmo gelijk nog normaal' te leven op Ma lakka. De geweld laden van door communisten opgestookte benden ne men mot de dag toe. In de staten Perax en Jehore worden steeds meer moorden gepleegd. Opk in Noord-Malakka hebben terroristen reeds afschuwwekkende daden be dreven. Inheemse reservisten zijn onder de wapenen geroepen. Men; ver wacht, d,at ook Eurppese oorlogs vrijwilligers zullen w'orden opge roepen om de politie 'en de gere geld0 troepen bij te staan. In Kedah zijn twee Chinese rub- berhandelaren doodgeschoten. Te Koielim is een makelaar vermoord. Te Baling, op de Siamese grens, is het hoofd van de Chinese gemeen schap gedood. Er wordt verwacht, dat te Tapah, een centrum van grote rubber- en mijnondernemingen:, spoedig de com munisten in staking zullen gaan. Men vermoedt, dat er in 'die streek grote wêpenvciorr^den liggen. De politie heeft 'een overval ge daan op de kantoren van het com munistische nieuwsblad te Koala Loempoer, ongeveer driehonderd ki lometer ten Westen van Singapore. Er zijta twintig mensen gearresteerd het gebouw w'erd bezet. Later zijln nog 56 personen opgepakt, waaron der acht mannen, die zijn geairre- teerd in het hoofdkwartier van het anti-Japanse volksleger van Ma lakka. De Joden en het bestand Te Damascus is officieel bekend gemaakt, dat Joodse strijdkrachten gisteren het bestand in Palestina geschonden hebben. Zij verwoestten een Arabisch dorp, 14 km. ten Noor den vain Capemaüm, zo wordt medegedeeld. Het dorp, Zingaria, werd aangevallen en in brand ge stoken. Graaf Bemadotte, de be middelaar der V.N. en zijn waar nemers in Syrië worden, aldus de mededeling van het gebeurde In kennis gesteld1. De regering van Israël heeft ver klaard niets te weten van ideze schending van het bestand. Graaf Bemadotte, die vorige week te Tel Aviv is gearriveerd, is koirt na zijn aankomst de besprekingen met de regering van Israël begon nen. Uit Lake Success wordt gemeld, dat Zaterdag 50 in uniform gestoken wachten van de V.N. naar Palestina zullen vertrekken, om Bemadotte bij het toezicht op het bestand terzijde te staan. Het zijn bijna allen Amerikanen, die im/ide eerste plaats zullen letten op de naleving van de bestandsbepalimg met betrekking tot de verkeersweg tussen Jeruza lem en Tel Aviv. Vijf partijen in de Sovjetzone De Sowjet-autoriteiten in Duits land hebben haar goedkeuring ge hecht aan de oprichting in haar zone van de zg. nationaal-demo-- eratisdhe partij, welke in hoofdzaak de „kleine 'nazi's en socialisten1, die door Hitier op een dwaalspoor zijn gebracht" wil verenigen, als mede aan de oprichting van een democratische boerenpartij1, waar mee het aantal politieke partijen in de Sowjetzöne tot vijf is gestegen. Canada en het Noordpoolgebied Brooke Claxtoin, de Canadese mi nister van defensie, heeft im. eern rede verklaard, dat Canada aller eerst naar zijn Noiprdp oolgeb:ie|d moet omzien'. Hij, voiegd© er aan toe, dat er over dit gebied veel over dreven Idingen verteld) worden. Voor al SoWjet-Russische publicisten, al dus zeilde hij, plegen te schrijven over „grote troepenkampen, gereed tot het ondernemen van een ver woestend© aanval en uitgerust met „bliksem-w'apenen". „Natuurlijk is er niets van dit alles, zeilde Clax- ton, doch W'at wij wel doen is ons op de hoogte stellen vain de om standigheden in het Noioirdppolge- biedi 'en van de manier, daar te leven". Dii't jaar besteedt Canajda bijna 23 millioen dollar aan onderzoekin gen in het Noprdien- ClaxtoMk. somde een aantal moei lijkheden op1, wielke de kou veroor zaakt tan aanzien van oorlogvoering in dti© gebieden. Een mens kan er bevriezen dopr te idiep' adem te halen. Rubberbandien vriezen stijf en barsten. Die ademwolk van een enkele soldaat kan de aanwezigheid van zijn gehele afdeling tot op een afstand' van kilometers verraden. Camouflage is bijna ondoenlijk idpor de sporen in de s;neeuw: en de'voor- uitvallende sdhaduwien tegen de witte sneeutwoppervlakte. Vooral voor gewonden vormt ide koude een gropt gevaar. De afdeling Velsen van de bond van oud-illegale werkers heeft op een buitengewone ledenvergadering bij stemming besotem de communis ten uit de afdeling te verwijderen. Hevig verontwaardigd verlieten de communisten na die uitslag van de stemming het gebouw. De militairen in West-Indië heb ben 'ongeveer 344.000 sigaretten bij eengebracht voor hun wapenbroe ders in de Oost. Die sigaretten zul len zo snel mogelijk naar Batavia worden vervoerd. Langs de straat van straks I J komt men aan het huis van j nooit. I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 21 Juni: In de loop van de dag toe nemend© bewolking tot aan bet einde van-de middag, droog weer, aanvankelijk matige, later krachtige wind' tussen West em Zuid. 21. Zon op 4.19, onder 21.04. Maan pp 21.46, onder 3.37- Trans-Sahara route van de K L.M. De „explosieve" industriële revo lutie, die de laatste jaren in de Unie van Zuid-Afrika plaats hteeft, wordt als even verstrekkend in zijn gevolgen beschouwd: als de 'Ont dekking van het goud in de Wit- watersrandi .in 1886. Reeds voor de oorlog kon men een tendens op merken, om zelf de industrie ter hand; te nemen en dus niet meer afhankelijk te zijn van het eindpro duct van die buitenlandse industrieën De oorlog heeft de beslissende stoiot gegeven, aangezien men nu gedwon gen was, door het wegvallen van die buitenlandse producenten, een eigen industrie op te bouwien. De getallen tonen aan, dat binnen 5 jaar de bruto waarde van de indu striële productie van de Unie van Zuidi-Afrika verdubbeld is; het aan tal werknemers in de secundaire industrie vermeerderde met onge veer een diende. Nu Zuid-Afrika zich gedurende de laatste jaren heeft 'ontwikkeld; als weinig andere landen ils er alle reden tot voldoening dat de ver bindingen met Europa steeds beter worden. Er is een buitengewoon' grote vraag naar transportgelegen- heidi en zowel ide vliegtuigen als de schepen zijln voortdurend volge boekt. Opk die tweemaal wlekelijkse K.L.M-vluohten AmsterdamJohan nesburg leveren een belangrijke bij drage toit dit drukke verkeer. In 80 uur kunnen reizigers uit Johan nesburg Amsterdiam bereiken, van waar zij aansluiting kunnen krijgen iop luchtlijnen naar vrijwel alle be langrijke stedien in Europa, alsme de naar Noord-Amerika. Via Tunis en Rome kan op doeltreffende en snelle wiijze Zuid-Amerika, zamelde het Nabije-, Midden- en Verre Oos ten bereikt worden. Uit Amsterdam vertrekken de Afrika vliegtuigen op Woensdagen en Zaterdagen, om dan de volgende avond in Johan nesburg aan te komen. Tachtig militairen, die vorige week met de „Grote Beer" naar Lndië zijln vertrokken, zullen op zee hun stem uitbrengen. Het sdhip moet buiten de idrie mijjszöne zijn, voordat men volgens de wet 'een ander kan mach tigen om zijn stem uit te brengen. Voor dit doel is speciaal een ofn- cier meegevaren die later met een sleepboot naar de wal zal terug keren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1