ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De TOEKOMST in handen der JEUGD WERELDNIEUWS DJOCJA verliest haar ten onrechte .erkende souvereiniteit x Engeland keert op ha ar standpunt terug "ZATERDAG 19 JUNI- 1948 No. 15925 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden .bij1 vooruitbetaling im Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Notoeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Odhtman Lange Notoeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Er is deze week een bericht ge publiceerd, waarin werd medege deeld, dat het aantal leerlingen der gymnasia in het Zuiden des lands, die het eindexamen niet met goed' gevolg afleggen aanmerkelijk gro ter is dian voor de oorlog. T.ref- fendi wondt dit bericht geïllustreerd met de resultaten van een lyceum te Tilburg, waar het grootste per centage der candidaten niet aan de vereiste voorwaarden vermag te voldioan. Zoals meer gebeurt in der gelijke gevallen, wij tan de ouders de slechte resultaten van hun kin deren aan de buitensporig moeilijke eisen, die de gecommitteerden zou den stellen. Deze gecommitteerden hebben deze aantijging vanzelfspre kend van de hand gewezen en heb ben meteen' die vinger op de wonde plek gelegd. Het ontbreekt |de jeugd; aan de- meest elementaire wetenschappelijke interesse. Zij1 is geïnfecteerd door het defaitisme van de tijld en ziet de te'verwerken studiestof uitsluitend als een nood zakelijk kwaad, als ballast, da,t he laas moet worden meegenomen, op de weg naar een maatschappelijke positie. Deze dingen zijn ontstellend in een tijd, vlak na een periode van de diepste culturele duisternis. Er is bloedt gevloeid om de jeugd van deze tijd iin de gelegenheid! te stellen, nog van de culturele schat ten kennis te nemen- Vele intelli gente jonge mensen hébben in die strijd; het leven verloren. Die vrucht is, dat alien die konden „juichen op de morgen van de bevrijding" im vrede ien rust hun studies kun nen voortzetten- Deze bijzondere voorrechten worden helaas niet door allen gewaardeerd. Het boiven- staande bericht is er een onstellemld duidelijk bewijs van. Een generali serend! oordeel is ook hier gevaar lijk. Nog steeds immers leven wij im een weinig evenwichtige tijd. Aan alle kanten loert nog het ge vaar en de onzekerheid is groot. Maar dit is toch niet een voldoende excuus voor slapheid aan de zijde der jeugd. Zoiu zij; immers blijk ge ven zander idealisme te staan voor de grote taken, die het leven thans oplegt, dan ziet het er donker uit. Zou blijken dat de jeugd de waar achtige cultuur de rug toedraait, dan is bet „Kultur-gif" van de ge ëxalteerde Nazi-propagandist Goeb- bel4 niet zonder uitwerking ge weest, maar zet de cultuur devalu atie met kracht door. it zijn heel' erge dingen, die niet nalaten mogen ernstige onge rustheid te verwekken. Dat er on der druk van de omstandigheden ,jn onder invloed van nieuwe zienswij- zee een beperking is gekomen van de leerstof der middelbare scholen is toe te juichen. Maar dat de eer- Ai; biedi voor de wetenschap, voior de historie, de kunst en de beste 'cul turele tradities van ons volk, doior de jeugd zou worden ingeruild voor enkel belangstelling voor die natio nale voetbal-competitie, voor T.T.- 'raees en de roinde van Nederland, is een onherstelbaar verlies. Nog steeds immers staat het Nederland se volk, als een hoogstaand, cul tuurvolk aangeschreven. De namen van de Nederlandse geleerden zijn in alle beschaafde lamlden der we reld: bekend. Deze faam legt ver plichtingen oip aan allen, dale het voorrecht genietan hun kennis op de voortreffelijke Nederlandse roid- dielbare scholen te verrijken, Die toe komst ligt in handen der jeugd. Dat deze jeugd door de oiorlog is beroerdi len het moeilijker heeft dan' de generaties voor haar, het is een onloochenbaar feit. Maar daarnaast komt de besmetting door het zouteloos modernisme, ide Men taliteit van het „zal mij een zoirg zijn", de levensvisie, die alleen op het gemak en de ontspanning uit is, die piretjiesgeest die elk serieus denken tem handelen uitsluit. Hier voor is de jeugd positief verant woordelijk, oiok al zijn er groepen ouderen onder de bevolking, die deze geest bewust of onlbewust .cultiveren. Wij geloven, dat Zeeland nog een gunstige uitzondering vormt, al schrikt men ook hier vaak van het zouteloos gesprek en. 'het weinig imponerende optreden van de studerende jeugd. Maar die be- smiettingskracht van onze tijd, is groot. Donkere machten loeren op de vrijheid der volkeren. Er is geen welkomer Wapen in hun handen, dian een jeugd, die gespeend is aan ernst, aan- eerbied, voor de geest en die in hun geweten gestoken zijn door de tsetsevlieg van de moder ne would-be cultuur, die hun leven vullen met het smaakloos residu van ,een geestelijke blasé-tijd. De wereld staat voor een dilemma: een toekomst of geen. Niet alleen de atoombom kan de uitslag open baar maken. De jeugd, heeft hier het eerste woord;. Het is de plicht van elke opvoeder hierop bij de voortduur te wijzen, met al de overredingskracht, die in hem is. Er is een tijd gewieest, dat de Republiek ten onrechte door ver schillende grote mogendheden, als de souvereine madhtsbezitster over Java en Sumatra werd, beschouiwld. Het was in de tijd, dat allerwage nog 'gemeendi werd, dat de Repu bliek werkelijk representatief Was voor Jjjet Indonesische nationalisme en sterk genoeg was om het gezag niet alleen in naam, maar ook met terdaad uit te oefenen. Die tijd is voorbij'. Djqeja heeft zich niet in de laatste plaats doo,r de bespre- kimgani met die Nederlandse dele gaties in de kaart laten kijken. De intern,atiqnale bemoeiingen waren van twijfelachtige aard, en de jong ste erkenning van de Republiek door de Soiwjet-Uinie heeft blijk baar de ogen geo,pen|d van allen, die de Republiek nog altijd als een idealistische staatsinstelling zagen, die een harde strijd moet voeren om de lastige Nederlanders van het lijf te houden. Diat er een duidelijke kentering is ingetreden, blijkt uit de erkenning van de Nederlandse souvereinitiet over Indonesië door Engeland;. Dit betekent dat Londen de informele erkenning van 'de Re publiek van September '47 heeft in getrokken. In verband, hiermede kre gen alle Britse diplomatieke verte genwoordigers in Indonesië op dracht niet langer Indonesische pas poorten te erkennen. Versterking van de Nederlandse positie Mogen praetisdbe resultaten van dit wijze besluit al niet direct zicht baar worden, het is duidelijk, dat de Britse erkenning een flinke steun in de rug voor Nederland betekent. Die president van de Britse Kamer van Koophandel heeft een bezoek aan Indonesië gebracht ,en was stomverbaasd, oyer de einde en rust idiie er heerst in de door Nederland bezette gebieden. Deze nuchtere Birit was zelfs van mening, dat het heilzaam zou zijin geweest, als de Nederlanders niet gedwongen Wa ren geweest de politiële actie voor tijdig te beëindigen. Er zijn op dit punt van Biritse zijde wiel eens an dere geluiden gehoord. Het is ver der van vitaal belang, dat de on dernemingen zoi snel en goed moge lijk worden hersteld. Hoe zeer intussen de werkelijk heid met deze aantijging in strijd i;s, in de Veiligheidsraad is Neder land maar weer eens beschuldigd', een politiek van verdeel en heers te voeren- Wij hebben stukken van de Republiek afgesneden, maar het eindeloze geduid1, waarmede Neder land telkens heeft getracht met Dijoeja tot een vergelijk te komen, wprdt niet genoemld. West-Java en Madoera werden aangevoerd als voorbeeldien van Nederlandse agres sie. Die Chinese gedelegeerde heeft voorgesteld in ideze gebieden een „eerlijke" volksstemming te houden. Wij geloven niet dat door een der gelijke stemming het Nederlandse optreden door de bevolking z|vU Worden veroordeeld. Die Rus Jacob Malik, de opvolger van Gromyko hield zijn eerste rede en deed ook weer een zijdelingse uitval naar Ne derland. „In West-Java", aldus deze gedelegeerde, „wordt getracht met behulp van „gesalarieerde landver raders" een eigen regering te ves tigen". Mr. van Kleffens kon niet anders Idoen, dan de beschuldigingen van de hand Wijzen en er voor waarschuwen de zaak niet op te blazen. Het verkeer met Berlijn Een Britse woordvoerder te Ber lijn verklaarde, dat de So,wjet-Russi sche zones een derde van alle goe derenwagens, wlelke gedurende de afgelopen twee dagen op iwieg wa ren naar Berlijn, hébben terugge stuurd. omdat zij „defect" waren. Meer dan 140teruggestuurde war gons werden door Britse deskundi gen „in geen slechtere toestand dan het merendeel van het Duitse reilend materiëel" bevonden, aldus deze woordvoerder. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag. 20—26 Juni Zondag 1 Samuël 20 vs. 1—23 Maandag 20 vs. 24—43 Dinsdag 22 vs. 123 Woensdag 23 vs. 1 13 Donderdag 23 vs, 14—28 Vrijdag 24 vs. 123 Zaterdag 25 vs. 1—20 I Wijze lièdien weerleggen J meer met zwijgen dian Wet j zeggen. WEERBERICHT Verwachting tot de avoind van 19 Juni: Wisselende bewolking met plaatselijke buien, hier en daar met .onweer, meest matige wind uit Zuid Westelijke richtingen, weinig ver andering van temperatuur. 19- Zon op 4.19, ender 21.03. Maan opi 19.27, onder 2.35. 20. Zon ;op 4.19, under 21.03. Maan opi 20.42, onder 3.01. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Juni 20. 2.20 vm. 14.53 n.m. 21. 3.10 v.m. 15.38 nm, 22. 3.57 v.m. 16.20 n.m. 23. 4.40 v.m. 17 01 n.m. 24. 5.18 v'.m. 17,33 n.m, 25. 5,.56 v.m. 18 09 nm. 26. 6.34 v.m. 18 45 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwatex te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Officieel wordt van Britse zijde medegedeeld, dat 116 wagonladin gen pakketten en ongeveer 2.500 ton pakketpost in het Berlijnse post kantoor worden vastgehouden, wachtend op verzending naar de Westelijke zones. De pont over de Elbe vaart van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Brigade-generaal Hess, hoofd1 van de Amerikaanse militaire missie bij het Sowj et-hoofdktwlartier te Potsdam, bevestigde berichten, dat er „een prachtige brug op een paar K.M .ten Zuiden van de brug, welke men thans bezig is te repar neren" ltgt. De weg via deze brug zoiu acht K.M. korter zijn en over „prachtige wegen" gaan. De ramp met de „Kjoebenhavn" Die politie te Aalburg heeft be kend gemaakt, dat er drie-en-dertig lichamen van het w'rak van die Deense stoomboot „Kjöbenhaivn" geborgen ien geïdentificeerd zijn. Het schip is gezonken, nadat het nabij Jutland: op een mijn was ge lopen. Er werdien nog vijftien, per sonen vermist. Het aantal geredden bedraagt tweeho^derdi-acht-en-vijftig Volgens vroegere berichten zou het aantal passagiers van die „Kjö- benhavn" vierhonderd zijn geweest, maar de directie der maatschappij deellde mee, dat dit „slechts op schattingen der officieren" berustte In verband met ide korte reis van Kopenhagen naar Aalborg waren geen passagierslijsten aangelegd). Hlet onderzoek naar de oorzaken van de ramp vindt ivoortgang.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1