ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE RUSSISCHE DADEN EN WOORDEN RUIKEN NAAR POLITIEK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS DONDERDAG 17 JUNI 1948 No. 15923 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oclhtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 In het plagen is Moskou sterk Vorige wieek werd, een biariidht gelanceerd, over 'een radiozender, 'die de Bngélsein terug eisten van de Russen te Berlijn. De bedoeling (hiervan bleek niet erg d.ui/delijk, tmaar thans is gebleken, dat ide Russen dieze zenlder nodig hebben ;om een grote propaganda-campagne te beginnen, die bteidoe'lt de Duit sers te winnen voor die geldadhte, dat de bezettingstroepen zo spoe dig mogelijk moeten worden terug getrokken. Ogenschijnlijk lijkt voor een diergelijke maatregel niet veel propagandia-aictiviteit nodig en deze Russische edelmoedigheid komt wel (heel onverwachts 'en doet bijzonder vreemd; aan, na all ide maatregelen die reeds in de Oostelijke zóne vain Duitsland, zijln genomen. Deze edel moedigheid heeft, als gebruikelijk bij totalitaire grootmoedigheden een 'luchtje. Als ml. de bezettiingsautoiritaifen besluiten de 'troepen terug te trek ken, verspelen de Westelijke bezet ters hun macht, terwijl Rusland' de oude knecht blijft- Er .is, zoals be kend een Duits leger gevormd in de Sowjet-Uniie .o.t.v. de bekende generaal ven Paulus, die bij Sta- limgradi werd gevangen genomen. Dit leger is voldoende onderwezen jn de communistische ideologie, oim! gerechtigd; te zijn de „orde" in de So w j et-zone te handhaven. De Wes telijke collega's hebben intussen reeds genoeg ervaring met de Rus sische propagandia-uiethioldies opge daan om te weten, welk standpunt moet worden ingenomen. Brug over de Elbe 9 Behalve tendentieuze propaganda voeren weten die Russen pok te plagen en de andere bezetters het leven zuur te maken. Zoi zal die brug over de Elbe bij' Maagdenburg voor alle verkeer gesloten worden, wegens „dringende reparatie-werk- zaamhedien". Het verkeer zat wor den onderhouden met de veerpont, diie zoi zwaar pverbelast zal zijn, dat het verkeer behoorlijk gestriemfd zaïl wordien. Verdere wegap ;iin deze sector zijn er wei, maar wordien alle door ide Russen geblokkeerd1. Al West-Duitsland krijgt nieuw geld en sigaretten Hoiewel die autoriteiten weigeren inlichtingen te verstrekken', is men van mening, dat in West-Duitsland onmiddellijke geldsanering voor die deur staat. In Hamburg zijn bij de Rijksbank 3 zwaar bewaakte Britse virad.rt- autoi's gelost, die naar mc(i; ver moedde, het nieuwe Duitse geld bevatten. Samen met die geldherv ortming hangt waarschijinlajirdie import van plm. 20000 ton Amerikaanse tabak, ter verhoging dier siigarettenrantsoe- nen. Een verlaging van die sigaret- tenprijs op de zwarte markt zal het nieuwe geld n.l. meer stabi liteit geven. •deze maatregelen dwingen de Wes terse bezetters tot voortdurende ac tiviteit. Niets mag op zijn beloop wordien gelaten. De Amerikanen beantwoorden de plagerijen en de propagandistische geestigheden met politieke maatre gelen van behoorlijk gehalte. In dit verbandi zij1 Ihierinnerd aan het be richt van het nieuwe politieke sta tuut voor West-Duitsland. De we derzijdse activiteit staat dus niet op (h etzelfde plan en het is moei lijk te zeggen, welke methodes ten slotte het grootste effect zullen sorteren. Nog altijd, wondt de sfeer opzettelijk vertroebeld, en het is voorlopig niet te verwachten dat ®d,e „koude oorlog" op het Berlijh- se front een spoedig einde zal ne men. Al dient te worden bedacht, dat de omstreden punten tenslotte niet belangrijk genoeg zdjn ;oan grootscheepse conflicten te riskeren. Benelux-conferentie te Den Haag Woensdag zijn te Den Haag be sprekingen aangevangen tussen die Belgische en Nederlandse presiden ten van die 3 raden van Benelux- Reeds in Januari wias bij de be sprekingen te Luxemburg overeen gekomen 'd,at ide presidenten van de raden periodiek overleg zouden plegen, maar tot op heden was Idit, door allerlei omstandigheden nog niet geschied. Wat er precies besproken is, is nog piet bekend-, doch veronder steld; wondt dat de regeling der invoervergunningen in het kader van het handelsaocoond tussen bei de landen nader bestudeerd is em mogelijk vastgesteld,. De verdeling van de contingenten loopt n.l. tot 1 Juli en' indien er nu geen concrete regeling kan worden getroffen zou het kunnen zijln dat het verlenen van invoervergunningen van 1 Juli af stagnatie zou ondervinden. Ook zal getracht dienen te "wor den het Nederlandse tekort op de betalingsbalans op bevredigende wijze te overbruggen. De Belgische minister van Bui tenlandse Handel wordt eveneens in Den Haag verwacht >en men is van mening dat met dezen, minis ter van den Brink aan de bespre kingen of een gedeelte daarvan zal -deelnemen. Van Nederlandse zijdie treden Dr. Hirsclbfeld -en de heren v. di. Berghe en Pieremburg ate ver tegenwoordigers OP1- i tegenstrijdigheden rond het vleesrantsoen Minister Mansho-It kon op die jaarvergadering van de Friese sla gershond» Idle gisteren te Leeuwar» dien is gehouden, niet erg optimis tisch zijln over p|nze vleespositia. Van Juli 1948 tot Juli 1949 ver wacht hij een vleesproductie van 200.000 ton geslacht -gewicht, die huisslachting inbegrepen. Daarte genover staat een behoefte van ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. 192.000 toin, volgens de tegenwoor dige rantsoenen van 200 gram met de zelfvoorziening. Als de eigen productie dus niet groter weird,t, kunnen de rantsoe nen niet worden verhoogd. Anderzijds heeft de minister me degedeeld, dat er wél een kans bestaat dat het rantsoen vlees iin de toekomst wordt verhoogd tot 600 gram in de veertien dagen. Diit jaar zal het vlees evenwel niet van die bon gaan.- Petunia's tegen de coloradokever Een Franse frater heeft bij toeval een bestrijdingsmiddel tegen de coloradokever ont dekt. zo bericht het „Dagblad van het Oosten". In zijn tuiiii groeide een) Petunia, die een merkwaar dige aantrekkingskracht op de coiloradpkievers uit de nabu rige aardappelvelden, uitoefen de. De morgen nadat de ke vers van de plant hadden gesnoept, vond hij ze dpod op de grond liggen. De pint- dekking opent gunstige per spectieven voor, de verdelging vain die coloradokevers. Een Petunia hier en een Petunia; daar tussen de aardappel planten, de velden zo-uden er fleuriger van worden en het coloradpfcevergevaar zou er misschien iets door afnemen. Kruideniers in nood Dp drie kruideniersbonden hebben aan de ministers van lanldfoeuw, visserij -en voedselvoorziening en van -economische zaken in een adres verklaard, dat zij bjijl de huidige stand vaim zaken niet kunnen rondL komen. Op groinid van de cijfers staat het 'onomstotelijk v.ast, dat volgens de tegenwoordige -detail- handelmairges het onmogelijk is iom het kruideniersbedrijf in stand te houden. Volgens hen is die toestand zo dat in een goed geleid bedrijf de kruidenier bij een omzet van vijftienhonderd gulden per week neig niet het lopin van een arbeider behaalt. Zij dringen er dan ook met nadruk op aam, de kruideniers- marges over de gehele linie te ver beteren, daar de toestand onhoud baar is. Ook de drie middenstainds- boinden zullen zich tot die ministers wenden. De windhoos in Tolbert en Leek Omtrent de windhoos in de Gro ningse dorpen Tolbert en. Leek wordt nog inader gemeld: Ongeveer half drie Zaterdagmor gen weird het dorpje Tolbert op geschrikt door een "zwaar onwteer gevolgd dopir een hagelbui van ruim een uur. Hagelstenen van grote om vang vielen op de landerijen neer en versplinterdenbroeikassen van kwekerijen. De' hiermede gepaard gaande windhoos richtte een enor me schade aan. Biomen vain 80 en 100 jaren oud knapten af als lu cifershoutjes. terwijl een 3-tal ''boer derijen als kaartenhuisjes in elkaar zakten. Het koren, dat even voor de ramp 1.50 M- hoog stond, werd I Wat waard; is gedaan te j wordien, is waard goed ge- f daan te worden. I WEERBERICHT Verwachting tot die -avond van 17 Juni: Aanvankelijk tijdelijk' opkla rend» maar later toenemende be wolking en plaatselijk lenige regen, matige, vrij; krachtige wind,, tussen Zuid en West, weinig verandering van temperatuur. 17. Zon iop 4.19, onder 21.02. Maan op 16.45, onder 1.59. tegen de aairde geduwd en vernield. Aardappelvelden werden door iw'a,- beir oveirstrcpimd en de planten wer den .als het ware aan de grond* gezegen. Ook de vruchtbomen heb ben zoveel geleden, dat zij waar schijnlijk gedurende 2 jaren geen vruchten meer zullen opbrengen,. Grote roggevelden werden over stroomd. De verslagenheid onder de bevolking is zeer groot, doiöh on middellijk is een hulpactie ingezet. Reeds 200 personen hebban een op gave -gedaan van de schade aan 'hun bedrijven toegebracht. Nieuw onderzoek tegen Schreieder De minister van justitie heeft mr. J- van Vollenihoiven té Rotterdam uitgenodigd nm ioip te traden als raadsheer-cioimmissiairis bij het on derzoek, dat van justitiële zijde zal Worden ingesteld naar de gedragin gen van Scheieder gedurende die bezettingsjaren:. Ook zal een onder zoek worden ingesteld naar het England,-Spiel. Zoals bekend» was mr. Van' Vol- lenhoven president van de Rotter damse Kamer van het Haagse Bij zondere Gerechtshof, welke de zaak- Van der Waals beitanfdelde. Hjij heeft toen, doelende o]p het Eng- landi-Spiel, gezegd, dat de .schuldi gen moesten worden opgespoord en id,at zij, eventueel strafbaar be vonden, hun straf niet mochten ont lopen. M{. Van Vollanhovien heeft nog niet besloten of hij op het ver zoek zal ingaan. Drie vliegtuigen vermist Drie vliegende forten, die pp wieg waren van Santa Maria (Azoiren) naar Corsica wpirdan, vermist. D|a toestellen zijln Dinsdagmorgen ver trokken. Het laatste bericht |Onit- vinig men eergistermoirgen -olm! half negen van het commandovliegtuig dat meldde, dat het met een bran dende motor terug was gekeerd1. Van de andere machines is geen boodschap ontvangen. De besprekingen met de Repu bliek Indonesia zijn dqor de Ne derlanders afgebroken, in verbandi met de publicatie van een ver trouwelijk schrijven van- een Ameri kaans lid, van de Commissie van goede diensten aan dr. van Moqk. Te Clermoint Ferlramd, hebben ern stige onlusten' plaats gehad, bij; een sit-down staking i|n de rubberfa brieken, bij een bestorming door soldaten en politie met traangas. Die stakers wierpen met vitriool. 46 gewonden moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1