ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRUCHT EN BOOM Vier weken vrede in Palestina WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verzet tegen besnoeiing van het Marshall-plan ZATERDAG 12 JUNf 1948 No. 15919 V101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bijl vooruitbetaling im Zierikzee f 2.75, idaar buiten f 3.Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobels tra,at A 171: Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakemmam Ocbtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Het is een verkeerd en gevaarlijk ding Rusland en Amerika bewust iod? -onbewust tegen elkaar uit te spelen. Dit gebeurt en de vrede, afhankelijk van de individuele mens is daarmede niet gediend. Het is tacsh de vraag of het veel gesmadé Amerikanisme wel typerend is voor de Amerikaanse geest. Is dit niet weel eerder een gevolg van de jeugd van land' en volk. Het is niet doenlijk Amerika louter met Wes terse maatstaven ter meten. De uiter lijke verschijnselen, zo goed als de innerlijke beweegredenen moeten in -de eigen Amerikaanse sfeer worden beoordeeld1 en dan krijgen vele 'din gen een andere kleur. Men versta ons goed. het is niet de bedoeling de fouten van de Amerikaanse sa menleving te vergoeilijken, of ook maar te 'bagatelliseren. •Integen deel fouten zijn er en zij behoeven; niet te wiorden verzwegen. En toch men moet goed begrijpen, dat dui zenden Sovjet-agenten bezig zijln de wereld te ondergraven. Zij doen dit met behulp van propagandamidde len. die listig genoeg zijn om de Amerikaanse geest in disc'rediet te brengen. Zij: schromen niet uit een verdichtsel van waarheid en leu gen conclusies te trekken, die zij gaarne gemeengoed zien van* de massa der Volken. Dit is het gevaar voor een wereld, die ten dele van Amerika econo misch afhankelijk is, De huidige we reldstructuur dwingt tot een keus tussen Oost en West. Het is dwaas te geloven in een Russische revolu tie en de Amerikaanse revolutie te veronachtzamen. De Amerikanen zijn ook kinderen; van een revolutie, die principieel anders geaard, niet minder diep ingrijpend was. Drie revolutie is niet gestorven na het beëindigen van de vrijheidsstrijd in 1789. Die revolutie leeft nog. Die revolutie groeit zelfs in omvang en betekenis en keert zich met de wapens van een' levendige ideologie tegen het totalitair doctrine van de Sow jet-Unie. Tlw'ee leerstellingen staan tegenover elkaar, de ene van de individuele alleenheerschappij', die idle massa: uitbuit, de andere ge wijd aan de dienst vqolri de mens heid. Dit laatste zal w arden be streden, maar deze critiek kan nooit met feiten worden gestaafd. Dr wordt in de wiereld geen ob- ject door Amerika gefinancierd, ten dienste van anderen, waar de voorwaarden liggen boven het za kelijk verantwoorde. Het is meest al zelfs zo, dat het voordeel dui delijk is aan de kant van henj, die er uiteindelijk mee gebaat zij:n. Dit is de waarheid over Amerika. De ethische principes, 'die de oor spronkelijke vrijheidsstrijd in de 18e eeuw doortrokken, komen nog tot gelding. De praatjes, dat de Ame rikanen zelf er alleen maar beter van willen 'wiorden, kunnen aan deze waarheid niets afdoen. Onverschillig of het zakelijk Ame rikaans instinct een vreedzame uit weg zoekt in Azië, Afghanistan, in Liberia of in een Marshall-plain, de balans slaat niet eenzijdig door naar de zijde van Wallstreet. De multi-millionair Rockefeller heeft eens gezegd: mijn streven is niet .anti-communistisch, het is gericht op het heil van de mensheid'. Dit is waard om onthouden te Worden. De Amerikaanse strijd tegen het Communisme moet worden afgeme ten, naar hetgeen Amerika tot heil van de mensheid tot stand brengt. Ten diepste ligt aan de revo lutie zelf een religieuze instelling ten grondslag. Het is geen revo lutie uit opstandigheid geboren, of ten uitvoer gelegd met de bedoe ling bet recht door de macht te overwoekeren. Het is een „revo lutie". die uitgaat van de gedachte „Gij' zij't vrij gemaakt. Blameer die vrijheid niet door anderen te knech ten. Wat gij niet wilt, dat u ge schiedt, 'doe dat ook aan een ander niet". Een zuiver religieus principe, dat in de zakelijke voirm, het Ame rikaanse optreden eigen, ten uitvoer wordt gelegd, maar dat daarom nog niet minder oprecht en minder diep doorvoeld behoeft te zijn. Amerikanen weten, dat wioord en daad 'elkaar niet altijd dekken, maar zodra zij ingaan tegen deze principes weten zij zich ook schul dig. Dit is bet fundamentele onder scheid tussen de Amerikaanse de mocratie en het Russisch totali,- tairisme. Nog deze week -wiees Hofman, 'de reizende ambassadeur van het E.R.P. er op. dat het communisme staat tegenover democratie, dictatuur te genover vrijheid, goddeloosheid te genover Christendom, barbaarse overheersing tegenover de Westerse virije beschaving. Die beslissing over een groot deel van 'dit alles ligt bij Amerika. Wie zal dan aarzelen bij een keus? Aan 'de vrucht kent men de boom. Herziening pensioenen Nadat de Kamer aangedrongen had op een onderhoud met minis ter Lieftinck, of, en in hoeverre de gedane voorstellen door de Ka merleden financ'iëel te diragen zou den zijn, heeft minister Wlttemara medegedeeld, dat hij1 het maximum viooir het eigen pensioen, in het ontwerp op f4500 voorgesteld, op f 4800 wilde brengen. Voorts Was hij bereid een' amendement-van Sleen over te nemen, waardoor de genen, die vóór 1922 op eigen v9t- zoek 'eervol ontslagen zijn, uitzicht op uitgesteld pensioen krijgen. En tenslotte stemde hiji erin toe pm de bepalingen van zijn ontwerp za WERELDNIEUWS Het bevel „staakt het vuren" werd Vrijdagmorgen in Palestina gegeven, waardoor gedurende een maand de wapenen Zullen komen te rusten. In Lake Succes veroor zaakte 't bericht over de totstand koming van het bestand grote vol doening, hoewel de toestand in het Heilige Land explosief blijft. Een klein incident is voldoende om' de gevechten weer te doen oplaaien. De Joodse aanvaarding van het be stand ging vergezeld van een aantal „opmerkingen" die tot reserve no pen. Alle hoop moet gevestigd Wor den op een definitieve regeling van het geschil, waartoe graaf Berna- dotte naar Rhoidios zal vertrekken om aldaar met de Jooidse ten Ara bische vertegenwoordigers te on derhandelen. 21 Amerikanen, 21 Fransen en 21 Belgen zullen graaf Bernadotte behulpzaam zijn bij het toezicht op het 'bestand. Ook Wor den met verschillende regeringen, die buiten het conflict staan, be sprekingen gevoerd over het be schikbaar stellen vain kustvaarders om toezicht te houden op de Pales tijnse kuisten, opdat geen clandes tine immigratie plaats vindt. jle invloedrijke Amerikaanse sena- tor Vandeinberg heeft in de Senaat fel protest aangetekend te lgen de 'houding v.an het Huis van Afgevaardigden, dat voor ingrij pende bezuiniging op de uitgaven, van het Europese herstelprogramma heeft gestemd. De senator ver klaarde, dat de vermindering van dé fondsen voor de Europese hulp met een vierde gediaelte „.een ge vaarlijke en Zorgeloze" beslissing zou zijn, die het hulpplan waarde loos Zou maken. Hij waarschuwde het Congres dat de Amerikaanse buitenlandse politiek dlcjoir de we reld gebrandmerkt Zou worden als „wispelturig, onbetrouwbaar en machteloos". Het oorspronkelijke be drag van 5300 millioien dollar is uiterst zorgvuldig berekend en i|n feite belangrijk lager dan de oor spronkelijke ramingen van' de Euror pese landen te Parijs. Marshall is ide mening toegedaan, dat het gevaarlijk is een onderne ming, die van zoi groot bela|nlg is voor de reputatie en het prestige van ide Ver. Staten, zodanig te beperken, dat het welslagen Van het program erdoor in gevaar ge bracht wordt. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag. 13-19 Juni Zondag Psalm 129 Maandag 130 Dinsdag 1 Samuël 17 vs. 1—11 en 16 Woensdag 17 vs. 1730 Donderdag 17 vs, 3149 Vrijdag 18 vs. 1—8 Zaterdag 18 vs. 28—29 vs. 18 I Kijk minder in de spiegel I I en meer iin uw geest. O O O O O 1- WEERBERICHT Verwachting tot de avond. van 12 Juni: Droog weer, behoudens een kans iopi einkele verspreide onweers buien, voioral in het Zuiden, overdag Zonnig warm wleer, zwakke tot ma tige wind. uit Oostelijke richting, op enkelie plaatsen invallen van een koelere zeewind' in de namiddag. 12. Zon lop 4.20, onder 21. Maan op 9.46, ondier. 0.45. 13. Zon [Opi 4.20, (ónder 21. Maan op 11.14, onder 1.04. Eerste kwartier 14 Juni. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Juni 13. 7.51 v.m. 20.07 n.m. 14. 8.47 v.m. 21,j04 n.m. 15. 9.54 v.m. 22.11 n.m. 16. 10.58 v.m. 23.21 n.m. 47. 12.04 v.m. w n.m. 18. 0.25 vim. 13.03 n.m. 19. 1.24 v.m. 13.59 n.m. Hoogwater té Bruinisse 15 min. later dan1 te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater te wijzigen, dat het maximum ge zinspensioen nog meer omhoog igaat. Van f2000 voor een .kinder loze weduwe bracht hij het nu op f2200 en- van f3600 voor een we duwe met Vier of meer kinderen op f4000. Maandag werd in het Chateau des Ardennes door de ministers en diplomaten van de Beneluxlanden een bijeenkomst gehouden voor het voeren van besprekingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1