ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I Landgenoten DONDERDAG 10 JUNI 1948 No. 15917 101e Jaargang ABONNEMENT: Brijs petr 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Versdiijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIEN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. IN DEjgTROPEN Een interessante en belangwek kende vraag is, hoe de Nederlan ders in Indonesië het hebben. Is er voor hen noig een reële kans zich te ontplooien? Liggen er voer hen nog toekomstmogelijkheden of is het leven zondlar uitzicht. Deze vragen zijn interessant, omdat -Ne derlanders in Imidië landgenoten zijn en belangwekkend, omdat nog steeds een deel van de Nederlandse his torie onder de tropische palmen wordt geschreven. Er zijn in Indo nesië twee soorten Nederlanders, m.l. de ui.t het vaderland geïmpor- teerden en die Indische Nederlan ders,, zij1 die in het land zijn ge boren en getogen. De leden van de eerste groep hébhen het voordien!, dat zij1 altijd, ohk bij; de moeilijkste verwikkelingen een achterdeur heb ben. Zij kunnen terug naar Neder land, als elke mogelijkheid om ginds te blijven hen wordt ontnomen. Dit in tegenstelling met de Indische Ne derlanders, voor wie Inldië eenvou dig het eigen vaderland betekent, ook al' zijn de banden met Neder land, vele en hecht. Het is dan ook geen wonder idat vele Indische Ne derlanders eveneens behoefte ge voelen aan een achterdeur. Zij menen die gevonden te heb ben in Nieuw-Guinea, 'waarnaar steeds intensiever de belangstelling zich richt. Uit dit feit mag niet de conclusie worden getrokken, als zou er thans reeds alle reden zijn voor deze groep 'Om zich elders te ves tigen. Integendeel, er is werk vol op en wie werken wil, kan ook werken: Het -gaat evenwel om de toekomst. Zoveel toich is zeker, dat er ook op het punt van die perso neelsvoorziening in Indië grote ver anderingen komian. Alle belangrijke betrekkingen zullen, door de gewij zigde staatsstructuur, langzamer hand, overgaan in Indonesische han den. De ambtelijke Nederlanders hebben o&g wel die kaïjs 'een poos te blijvenT omdat hun kennis en ervaring onmisbaar is. Maar hun rol zal in de toekomst steedis min der belangrijk worden. Het verlan gen in Indonesië om alles zelf te willen doen is kenmerkend voor het tempoi van de nieuwe tijd. Wij kunnen hopen, dat de Nederlanders niet te snel worden weggedrukt, want op1 verschillende gebieden moeten die Indonesiërs vanzelfspre kend, nog veel leren. Anderzijds is bet zeker, dat de leidende rol van de Nederlanders is uitgespeeld' en het personeelsvraagstuk voor ons land, van bijzonder veel belang is. Juist in deze overgangstijd wordt van beide zijden veel verant woordelijkheidsbesef gevergd. Speciaal in de ambtelijke func ties moeten de Nederlanders niet tegen heug en meug willen blijven en moeten de Indonesiërs op hun beurt in bun streven alles zelf te willen doen, in 'de overgangstijd zich zekere beperkingen opleggen. Is aldus ide taak der Nederlanders in het ambtelijke een aflopend©, andiers staat het t.o.v. de vrije on dernemingen. Hier kaïn ©en blijven de taak weggelegd zijn, mits de politieke ontwikkeling gunstig is. Vele ondernemingen imimlers schro men grote kapitalen in Indonesië te investeren, omdat zij eerst de poes eens uit de braomi willen kij ken. Anderzijds is het wel zeker, diat de toekomst nog mogelijkhe den biedt. De consolidatie van de toestand, kan daar veel aan af of toe doen. Indien de regering van de federatie orde op zaken weet te stellen en een rechtsorde kan hand haven, biedit' Indonesië voor werk willige Nederlanders met vakkennis een toekomst. Voorlopig zal die aan wezigheid, van een Nederlandse mi litaire politiemacht 'daarbij .onmis baar zijn, want het valt niet aan te nemen, dat Ide legers van de onderscheidene negara's opi korte tijdi in staat zijin, ide taak van de Nederlandse troepen volledig over te nemen. Van bijzondere betekenis is het feit, diat tienduizenden Nederlandse jonge mannen geruime tijd; in Indo nesië hebben vertoefdi. Meer dan zij ooit zullen willen toegeven, heb ben zij land en volk liefgekregen. Zij1 waren de beste ambassadeurs, die Nederland ooit overzee heeft gestuurd,. Het waren geen ongenaak bare „toean hesars", maar eenvou dige jongens, met het hart op de juiste plaats, diie een praatje maiak- jten met die bevolking van de des sa's en een strootje rookten voor de kamponghut. De besten onder hen', zal men iin Indonesië gaarne terug zien en het kan worden aan genomen, dat velen bereid zijn, na verlof hun Indische tijd te pro longeren. Voor hen zijn er moge- lijkhedien en hetzelfde geldt voor de reeds aanwezige Nederlanders, die niet maar gauw rijk willen wor den, om idan te vertrekken, maar dietbereid z'ijln hun beste krachten in dienst te stellen van ide Indone sische gemeenschap. Vo,or hen al len kan nog steeds Indonesië een „tweede vaderland" worden. Christiansen zal in Juli terechtstaan De instructie tegen generaal Chris tiansen is nu zover gevorderd, dat hij volgende maand zal kunnen te recht staan. Hij' zal zich op ten minste vier punten moeten verant woorden. Drie daarvan zijn al ge reed, het vierde nog niet. Deze drie punten zijnhet gebeurde te Put ten, bet doen vermoorden van vijf gijzelaars uit Sint Michielsgestel en het doen vermoorden van tien gij zelaars uit Arnhem. Voor het vierde punt zijn dezer dagen te Arnhem verhoord: Schreieider, Rauter en Lages. Over de wegvoering' van een zeer groot deed van dte mannelijke be volking van Putten en het in brand steken van een aantal huizen be hoeft hier niet meer te worden uitgeweid. De beide andere pun ten betreffen vergeldingsmaatrege len. In Augustus 1942 werd te Rot terdam met een exposieve stof een aanslag op een viaduct gepleegd. Daarvoor zijn toen op 15 Augustus de heren Willem Ruys, mr. R. Bael- Ide en C. Beninekers, allen uit Rot terdam, graaf E- O. G. van Lim burg Stirum uit Arnhem en baron Alexander Schimmelpenninek van der Oye uit Noordgoiuwe, ge fusilleerd. I Ontevreden gepensionneerden Gepensioinineerden uit alle delen van Nederland waren Maandagmid dag naar Den Haag gekomen vcor het bijwonen van een massale de monstratieve vergadering, in de gro te zaal vaira.de Dierentuin, georgani seerd door de Algemene Neder landse Borad van Gepeinsionneerde|n, ide Bond van de gepensionlneerdiera der Nederlandse Spoor- en Tram wegen en de Algemene Militaire Pensiioeinboind. Aan het eind van deze vergla- dering iis met algemene instemming een 'resolutie aangenomen, Waarin die thans aanhangige voorstellen der regering tot Verbetering van 'de positie der geperasianiraeenden in het algemeen op zo goed' als alle puin- ten onvoldoende worden genoemd. Aangedrongen wordt op een zo danige wijziging dier voorstellen, dat van een redelijke tegemoetko ming in de noodtoestand der gepem- siooineerden kan worden gesprpken, daar ide thans beoogde verhoging een bevestiging van ide reeds ver strekte voorschotten voor verre weg het grootste deel ider gepem- sioinneerden met niet meer dam 25 piroiCent, in het niet verzinkt tegen een indexcijfer van 196. Deze reso lutie zal ter kennis worden ge bracht van ide regering en ide Statera Generaal. Bomontploffing kost vijf mannen het leven Een ploeg van dertien man was Dinsdag aam het werk in een bunker te Arnhem, die als hoofdkwartier had gediend vioor de vpioirmalige Luftwaffe voor West-Europa. ACht man waren in een vertrek bezig met het ruimen van munitie, vijf anderen hadden een vliegtuigbom van, 2000 kg. onder hamlden. Zij schijnen de 'bom naar buiten' te hebben gesleept, teneinde d^ orat- stekingsinirielhting te demonteren;. Deze manipulatie is de mabneni noodlottig geworden. Met een enor me knal vloog het duivelse projec tiel uit elkaar, waardoor de 5 man nen werden gedood. Uit het inge steld onderzoek is komein vast te staan, dat men reeds de ontsteking uit het projectiel verwijderd had, maar men vermoedt dat er nog een tweede ontsteking in ide bom zat, wat ide mannen blijkbaar niet geweten hebben, daar het projec tiel voor hen ©era onb'ekenld type was. Tijdiens een proefvlucht is ie ide buurt van het vliegveld; Muroe in Califomië een z.g. „vliegende vleu gel" van het type YB-49 neergef- stort en verbrand,. De uit vijf kop pen bestaande bemanning kwamoim het leven. De totale kosten van de droog making van Walcheren hebben, naar in de M. v. T- op het wetsontwerp tot wijziging van de begroting van wederopbouw wordt meegedeeld, 38 millioen gulden bedragen. Een grote smokkelaffaire in veevoeder'heeft ide C.C.Di. in Baarle- Nassau ontdekt, waarbij maar schat ting een honderdtal boeren uit de gemeenten Baarle-Nassau, Alphen, Chaam era Ulicoten zijn betrokken. i i y Wacht piet rap het gunstige 4 Ogenblik. SChep het. WEERBERICHT Verwachting tot die avond van 10 Juni: Droog weer met enkele over drijvende wolkenbanken in het Noorden, ongeveer dezelfde tempe ratuur, matige wind tussen Noord 'era Oost. - 10. Zora op 4.20, onder 20.58. Maan op 6.48, onder Eerste kwartier 14 Juni. KERKNIEUWS Geref. Kerk. Zondagmiddag vond te A.J.-Polder de bevestiging plaats van Dis. A. J. A'rntsen door Ds. v. d. Stoel uit Bergen op Zoom, die tot tekst zijner predikatie had gekozen Joh. 14 114. In de namiddag gods dienstoefening velband de nieuwe leraar zich aan zijn gemeente naar aanleiding van 1 Col. 3 16a. Na de predikatie richtte hij zich tot kerkeraaid en gemeente. Hij dankte Ds. Brommer voor de waar neming van het eohsulentschap en Ds. v'. id. Stoel voior de bevestiging, waarna hij het Woord richtte tot de afgevaardigde der Ned'. Herv. Kerk en het gemeentebestuur. De heer J. van Striem voerde het woord namens de kerker and, Dis. v,. d. Stoel namens de Classis Tholen en Ide heer A. v. dl. Meer namens de N.H. Kerk. Namens het gemeen,te'be- bestuur sprak de burgemeester, de heer L. J. de Jonge. Met het ge zamenlijk zingen van: Ps. 97 7 werd deze plechtige idiienst geëindigd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Dreisclhor (toiez.) ien Lathum cand. P. die Vries te Deal', die het beroep (toez.) naar Iragen aannam. Maandag heeft in Tsjechoslowa.- kije de presidentsverkiezing plaats. Naar verluidt zou premier Gottwald Biemesj opvolger worden. Een 'departementale werkcom- missie heeft voorgesteld* dat kin deren, beneden de leeftijd1 van 14 jaar, niet meer in die bioscoop zul len worden toegelaten zomder ge leide vara ouders iof vop'gden. Als de gunstige oogstvopruit- zic'hten werkelijkheid wioirden, zal het brood over enkele maanden in België van de bon komen. Behalve de prijsverlaging van het brood met vijftig francs peri kg., za,l bij die ge legenheid vermoedelijk een tweede prijsvermindering van kracht wor den. De rechtstreekse telegraafver- bimdiirag tussen Berlijn en Moskou is hersteld. Ook die van Berlijn met Londen en Warschau zullen worden hersteld. RadiiO-liefbebbers te Cambridge hebben bjij een wedstrijd, georga niseerd door de radiovereniging van Groot-Brittannië, met eeh morse- zender die weinig groter is dan een auto-radio, contact gemaakt met Nieuw-Zeeland. De zender weegt slechts twee kg. en verkrijgt zijn stroom van een auto-ac'cu van zes volt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1