GEZINSZORG OP SCHOUWEN-DUIVELAND Nederl. Organisten-Vereniging RECHTZAKEN Levenslang tegen moordenaar geëist VISSERIJBERICHTEN SPORT Een der posten, die op (het credit vain de oorlog kunnen worden ge boekt is zeker wel het instituut' vo-oir de Gezinshulp, dat als indirect gevolg van de toestand die in de jaren 1944 en 1945 ontstond tot stand kwam. Het is een verheugend verschijnsel dat men ook op Schouw eh-Duive- lanid een open oog blijkt te hebben, voor het nieuwe diaconale werk op dit gebied. Enige tijd geleden aanvaardde mej. Knip scheer in Zierikzee haar taak als sociaal werkster en reeds nu heeft ze in die functie meer dan de handen vol. Verlangend wordt uitgezien naar' de komst van de Gezinshulpen. Ook Volksherstel bleek niet blind voor dit werk en stelde voor deze arbeid f15000 beschikbaar, onder voorwaarde dat het gehele eiland daarin zou worden betrokken. Zo had op 1 Juni een bijeenkomst plaats in bet Ned. Herv. Vereni gingsgebouw te Zierikzee, Iwiaair af gevaardigden van bijna alle Her vormde Diaconiën van het eiland tegenwoordig, wiaren. De f15000. die als startkapitaal door Volksher stel beschikbaar worden gesteld, worden Verdeeld als volgtf 1000.— voor de Katholieken, f 5000.— voor Zierikzee; f4500.voor Schouwen en f 4500.voor Duivielalnld. Besloten wénd' a.m. het volgende: Iédere Kerkeraad benoemt zo spoe dig mogelijk een plaatselijke com missie voor de Gezinszorg, bestaan- de uit 3 tot 5 personen, waarbij enkele dames. Uit het midden van- die commissie wordt een contact man benoemd, vlooiri iedere 700 ledejn een persoioln. Zierikzee krijgt dus b.v. in die commissie 4 of 5 ver tegen w oor dig er s. Deze Centrale Commissie, Idie dus in het geheel uit ongeveer 30 per sonen zal bestaan, kiest uit haar midden dan wteer een dagelijks be stuur van 3—5 man. Zo ongeveer heeft men de opbouw van dit wlark gedacht. Natuurlijk is het werk dat de Gezinshulpen in de gezinnen ver richten, voor hen die bij' machtte -zijn om het te betalen, niet gratis. Afdeling Zeeland Zaterdagmiddag vergaderde in de Grote Kerk te Zierikzee bovenge noemde vereniging, onder presidi um van die heer Jan Rijln te Mid delburg. De beer A. Kousemaker te Go-es was verhinderd het voorzit terschap waar te nem-en- Na ope ning met gebed dead -de voorzitter mededeling van het op 24 Juli eJc. te Gouda te houden congres, waar aan verbonden beiaard- en orgel concerten. De laatste in -de St.Jains- kerk„ waar het beroemde orgel, door Albert Schweitzer een der fraaiste van Europa genoemd,, door iW- Hulsman zal worden bespeeld. Enkele leden van het district Zee land gaven zich op voor -een ex cursie naar Gouda. Die volgende al gemene vergadering van het dis trict zal waarschijnlijk te Goes ge houden worden, doch de datum kon nu nog niet worden vastgesteld. De secretaris, die heer W- P. L. Bakker hield idaarop ©en ea-userie lover het orgel der Gr-oite Kerk, dat iop 21 Mei 1848 in gebruik werdi gesteld. Diit monumentale instru ment, het grootste op één na in Zeeland, imponeert niet alleen door de -enorme kast, maar ook door het geluid dat het vo-ort kan bran- gen. Die oorspronkelijke bouwmees ters st-elden andere ei-sen aan -hut instrument, maar bij1 -een latere ge neratie ontwikkelde zi-ch -een stre ven- om het orgel een andier karak ter t-e gev-an en -er een orkest van te maken. De zoogenaamd© „vul- Dioor de Synode is hiervoor -een tarief opgesteld, dat de vergoeding rege-lt aain de hand van het inko men. B-oivendi-en verlenen Rijk en Ge meente subsidie, zodat de Gezins hulpen aan id-e Diaconiën geeh offers zullen vragen. Anders i-s het -even wel met -de sociale iwlerksters, -die het werk van- de Gezinshulpen con troleren en regelen -en die op- an- idere wijze raadi-eti voor-lichting ver schaffen. Miej. Rnipischeerjsom-de in dit Verband -een 9-tal pinten op, zonder idle -aanspraak op volledig heid in -deze. Het ligt in de bedoeling in de toekomst, naa-st m-ejuffro-uw Knipscheer, nog twee sociale werksters aan te stellen, ééin Vo-oir Schouwen en één voor DuiVelamld. De v-ergad-ering bleek zeer enthou siast vooir deze plannen, niet in het minst was men voldaan -over -de geste Van Volksherstel, waardoor het mogelijk w-ordt gemaakt, dit Werk te beginnen. Een twierk, -even nuttig als inoodzakelijk.tWant straks zal de Gezinsverzorgster i,n de piat- telandesamenleving -een ev-en onmis baar i-emaind 'blijken- te zijn als -de Wijkverpleegster, wier wterk natuur lijk meer -op m-ed-iisch terrein ligt, maar waarvan niemand -de nood zakelijkheid meer ontkent. De vlraaig1 is nu maair, hoe krijgen w'e voldc-ernd© Gezinshulpen De op-leiding v-oioir Gezinsverzorg ster, die vo-oir de Zuidelijke prp- vïn-c'ies plaats vindt te Eindhoven: in interne cursussen, die ongeveer een half jaar -duren, is geheel -gratis De salariëring is zeer behoorlijk, zodat hier Voor onze joinge meisjes een kans ligt. Voor ide MARVA bleek indertijd - een overweldigende belangstelling te bestaan. Er zijn d-us no-g wel meisjes, die 'iets anders willen, dan thuis hun dagen v-ersllijfteh. Eaten die -eens contact zoeken met hun kerkeraad, of rechtstreeks met id-e Directrice Van het internaat te Eind hoven, mejuffrouw Kater. Moge de. Gezinszorg-iPip Schouwen Duive-lahld straks velen ten zegen zijh, zoals in -enkele jaren, op Ver schillende andere plaatsen in ons vaderland- reeds het geval is ge weest. stemmen" hoorden daar niet bij'. In plaats daarvan werden violen, hobo's en trompetten ingebouwd. Van 1848—1917 behield het orgel zijlni oorspronkelijk karakter, maar daarna werd het gemoderniseerd. Tijdens de beschieting van Zierik zee door de geallieerden- in het vo-orjaa-r valn 1945 werd- dolor gra naatsplinters grote schade a-an -h-et instrument toegebracht; 138 pijp-en werdén vernield en 120 beschadig 1. Ma-ar nu 'i-s het hersteld wat pl'.m. f 12 mill-e kostte en bege leidt ide organist de zang -der ge meente, wanln-eer ze 's Zondags sa menkomt. Voior orgelciomoerten be staat helaas w-eiinig belangstelling, wat hier meermalen gebleken is. De voorzitter dankte de heer Bak ker -daarop vqor zijn uiteenzetting. Hiermede was id-e officiële Vergade- ving beëindigd -en begaf dhr. Jan Rijln zicfa naar het orgel, waairöp- ©eb 6-tal -composities van min of meer bekende grootmeesters op uit- nemén'de wij'ze twerd ten gehore ge bracht, die door een klein aantal toehoorders, Idie voior de orgelbe speling toegang hadden, werd be luisterd!. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 7 Juni-. f 20.000: 12296. Ex-koning Michael Van Roemenië v-ergezeld van prinses Anne van Bourbon Parma, is per Vliegtuig in Athene aangekomen, waar zij idoor -h-et Griekse koningspaar wer den verwelkomd. 200 Sovjet-Russische -onderdanen, die na -d-e Duitse nederlaag naar Zwitserland wiaren gevlucht en -al daar na- tijdelijk geïnterneerd te zijn geweest in d-e industrie hebben gewerkt, zijn naa-r Turkije vertrok ken. waar zijl zich mogen vestigen. Zijl wilden niet naar -de Solwjet- Unie terugkeren. Thans zijn icnkele bijzonderheden bekend gemaakt over h-et vliegdek- sc-hip van 65000 toin, -dat men in -Je V.S.. wil bouiwten h-et zou worden uitgerust met viermotorige straal vliegtuigen-, idie een snelheid van 400 tot 450 mijl per uur kunnen b-er eiken. Luit-generaal Olaf Helset is van zijh functie van opperbevelhebber van h-et Noorse leger onthaven ten gevolge van een meningsverschil met de minister van -defensie. Hij is benoemd tof commandant van -de troepen in Zuit-Noiorwegen. Helsi.it had geklaagd, dat ar onvoldoende aandacht iaian zijh rapporten -en voorstellen was besteed. Tegen de 43-jaiige P. d. J. uit Roosendaal, de dader van de moord aanslag op Paulina van den Broek is voor de rechtbank te Breda levens lange gevangenisstraf geëist. Op 24 Juli van het vorige jaar heeft hi] de vrouw naar een eenzame plek gelokt, waar hij haar met een steen bewus teloos sloeg en haar portemonnaie en huissleutel roofde. In het huis van zijn slachtoffer, dat twee dagen later overleed, stal hij nog een geldkistje. Bi] zijn arrestatie bekende de J. dat hij de dader was. maar op de terechtzitting ontkende hij hardnekkig. Zijn celgenoot echter, de kermis reiziger K.. verklaarde, dat de J. hem zijn daad had bekend en bovendien had verteld, dat hij ook de heer Driessen uit Breda, die sinds Mei 1945 wordt vermist, heeft vermoord. Het lijk zou hij hebben begraven in het grensgebied tussen Roosendaal en Esschen. De politie heeft het echter nog niet kunnen vinden. Ondanks het zeer ongunstige weer was de aanvoer van mosselzaad tamelijk bevredigend. Zij beliep ongeveer 15.000 tonnen. Algemeen wordt echter geklaagd, over de zeer kleine banken mosselzaad, die in het thans opengestelde deel van de Waddenzee, de voormalige Zuiderzee worden gevonden. Het wordt iedere week moeilijker een goede vracht mosselzaad bij elkaar te vissen. Toch liep de prijs voor het ten verkoop aangeboden mosselzaad snel achteruit. Zij daalde tot plm, f 1,25 per ton. Dat er bij de 4-weekse campagne waarin de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad door Zeeuwse vissers wordt opengesteld, heel wat van bemanning en schip wordt ge vergd, blijkt het beste aan de ieder jaar onafscheidelijke daaraan ver bonden gevallen van machineschade. Vorige week wets het weer de Bru 40. van de Firma van den Berg— Jumelet, die met een gebroken krukas, bij de Industriefabriek te Alphen a/d Rijn, in reparatie moest gaan. Voetbal 6 Juni. Proim.-Degr. Reserve le klasse. De Zeeuwen IIAxel II 03 Vriendschappelijk. Vli-ssingen—Goes 0—0 Schouwen-Duiveland Zuid Beveland 1-3 De gastheren verschijnen met Blok (Zierikzee) i.p.v. Haverhoek, bij de gasten zijn slechts W. Hopmans (linksback) en J. Foudraine (rechts binnen) van de partij en deze ver schijnen nu met A. H. Rouw (Goes II) d. J. Krijger (Goes II) en W. Hop mans (Robur) a. V. Hopmans (Robur) A. Rysznij (Goes II i en J. le Conté (Goes II) m. J. Nolet (Yerseke), J. Foudraine (Robur), F. M. Schrijver (Goes II), J. Vermeulen (Luctoi) en J. M. Leys (Goes II) v, de Haan wint de toss en laat zijn ploeg eerst tegen zon en wind in spelen. Ruim een kwartier over tijd trapt Schrijver af. De gasten zitten er al direct goed op en de S en D verdediging moet flink aanpakken om doelpunten te voorkomen. Als Hage en Flohll een paar malen goed ingegrepen hebben neemt Beveland de leiding als Hage een laag schot van Foudraine niet voldoende stopt en de goed doorlopende Schrijver hard inschiet (0-1). S. en D. zet dan ook een goede aanval op, maar v. d. Westen staat buitenspel. Aan de andere kant valt weer een doelpnnt als Hage na een voorzet van Nolet de bal van zijn borst laat springen en Schrijver er weer goed bij is en doelpunt (0-2). Er volgen dan enkele S. en D.aan- vallen maar het spel is te kort en het plaatsen is slecht, zodat de goed werkende Zuid-Bevelandverdediging er wel raad mee weet. Beide aan vallen lopen ook enkele malen in de buitenspelval en v. d. Werf maakt bij een goede aanval hands. Doelman Rouw moet enkele malen optreden, maar hij blijkt safe. Aan de andere zijde ruimen de backs wel goed op, maar de bal komt bijna steeds bij de tegenpartij terecht. Een laag doof v. d. Werf genomen vrije schop heeft Rouw goed. De Haan mist enkele kansen en Steur komt bij een goede doorbraak te vallen. Zuid- Beveland heeft pech als Foudraine over het lege doel schiet als Hage is komen te vallen. Deze grijpt bij enkele voorzetten van rechts mooi in en Jonker kopt na een hoekschop goed weg. Een mooie voorzet van v. d. Westen wordt niet benut. Hage boft als hij na een schot de bal weer loslaat doch niemand toeloopt en hij nog kan redden. Als ieder denkt dat de rust met 0-2 zal ingaan lost Foudraine 4en onverwachts hard schot dat onhoudbaar in het net vliegt (0-3). Met deze stand wordt gedraaid. Na de rust volgen enige weder zijdse aanvallen. S. en D. krijgt twee hoekschoppen te nemen die echter niet opleveren. Een hoekschop voor Zuid-Beveland wordt weggekopt en een mooie dito door de Haan ge nomen kopt Hopmans netjes uit het Zuid-Bevelanddoel. Aan weerszijden worden enige kansen gemist door onzuiver schieten. Als Rouw de bal na een schot ook eens loslaat is er niemand bij om hiervan te profiteren. Even later verricht de Z.-B.doelman een mooie redding door een hard schot van Bakker keurig uit zijn doel te slaan. Eindelijk ziet S. en D. haar werken beloond als v. d. Werf bij een aanval W. Hopmans het zo lastig maakt dat deze hard op eigen doel terugspeelt en Rouw de bal niet meer kan bereiken (1-3). Zuid- Beveland beantwoordt dit doelpunt met een snelle aanval, waarbij Schrij ver en Hage in botsing komen, waarna scheidsrechter Speelman eerst genoemde naar de kleedkamer ver wijst. Een strenge straf! Zuid Beveland speelt dus met tien man verder en Schouwen en Dnive- land komt weer in de aanval. Als Hopmans na een voorzet van v, d. Westen hands maakt, krijgt S en D een strafschop te nemen, de Haan neemt die en doelpunt, maar wegens te vroeg inlopen moet de strafschop overgenomen worden en nu schiet de S en D-aanvoerder naast. Beide ploegen krijgen weer een hoekschop te nemen, die niets opleveren en bij een goede aanval kan Bakker de bal net niet meer bereiken. Ook v. d. Werf is er enkele malen goed door maar zonder succes. Rossen en Bak ker verwisselen van plaats wat niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3