Het plan-Marshall wordt besnoeid Spaak verwacht geen oorlog BROOD BLIJFT OP DE BON en veevoeder ook Hollands bezoek aan Denemarken Anjerdag voor het Prins Bernhard-Fonds Twaalf partijen voor komende verkiezingen Sinaasappelen eerst in de herfst Roekeloos chauffeur Premiekeuringen van het Nederlandse Trekpaard RADIOPROGRAMMA Ame'rika's betekenis voor bet her stel van (Europa komt wel zeer sterk naar voren nu het Huis van Afgevaardigden de gelden, uitge trokken voor het Europese herstel programma met vijf en twintig procent wenst te verminderen. Af wadi ten is voor ons de bood schap, omdat wij nu eenmaal geen rechtstreekse invloed op de beslui ten van Huis en Senaat in Amerika kunnen uitoefenen. Dat afwachten geschiedt edhter met een kloppend hart dn met de stille hoop, dat de Senaat het besluit zoveel mogelijk ongedaan zal maken. Een ider mo tieven van de bezuinigers is, dat de oogsten meevallen en dat niet te schatten is wiat Europa nodig heeft. Ongetwijfeld kunnen grotere opg- sten er toe meewerken de behoefte in geld uitgedrukt te verlagen. Dat zal viooir een goed deel van de graanprijzen afhangen om daarop kan de Amerikaanse regering weer invloed uitoefenen door haar aan-* kopien vqolr de graanreserve in eigen land. Afgezien echter van de prijskwestie,, zal de behoefte aan invoer van graan in Europa niet zoveel minder zijn, dat deZe op het totaal van de hulp veel gewidht in Ide schaal zal leggen. Er is echter nog iets anders, die behoeften aain andere producten als kunstmeststoffen, steenkolen, indus triële producten zijn zo groot, dat een kleine vermindering van; de igraanlevieralnties. heel goed gebruikt zou kunnen worden op ander ter rein. Dit zou later misschien tot bezuinigingen kunnen leiden, doch er is thans geen motief voor. Integen deel. hoe doeltreffender die hulp in de eerste jaren, des te sneller het herstel,' dus des te minder die na komende kosten. Mien vergete in Amerika toch niet, dat het Europese herstelprogramma een minimumprogramima is, waarbij1 de behoeften van Europa en het vermogen tot bijstand van Ame rika nauwkeurig tegen elkaar zijn afgewogen. Aam de behoeften van Europa voldoet dit minimumpro- gramma maar .amper. De ramingen, waartoe Ide betrokken landen in eerste aanleg gekomen waren, la gen ve.el hoger. De Belgische premier en minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft nogmaals verklaard., thans in de Senaat niet te ge loven, d.at de wereld zich op die drempel van een nieuwe wereld oorlog bevindt. Hij1 kon niet aanne men dat enige regering op het ogen blik denkt aan het ontketenen van een oorlog. „Ik ben er zeker van", zei Spaak, „dat wanneer er op het ogenblik tussen de Ver. Staten dn Rusland; een zekere bereidheid be staat om te praten, dit te danken is aan de krachtige politiek van West-Europa tijdens ld© afgelopen maanden. Het zou de grootste ver gissing zijin deze krachtige politiek te wijzigen". De premier ondersteunde de de zer dagen door generaal Lucius D- Clay afgelegd© verklaring dat die beste waarborg voor die vrede idle aanwezigheid van ide Amerikaanse troepen in Duitsland, is. Zij vor men een garantie tegen iedere agressie. Averell Harriman, de „reizende ambassadeur" in dienst van het Europese hulpprogram die te Pa rijs is aangekomen, heeft verklaard, de jongste stappen van Moskou ('hij' doelde op het recente „vredes offensief" van het Kreml) als oen aanwijzing te beschouwen dat men daar van mening is, dat het plan- Marshall reeds doeltreffend is dn de positie van ide West-Europese landen heeft versterkt. D: w« ireldgraanpositie is hoe wel verbeterd nog van 'die aard, dat de distributie van brood en veevoeder .gehandhaafd moiet blij ven. Wel is te verwachten, dat ons land, dat lang niet in eigen be- hoef'te kan voorzien, door de we- reld-tarweovereenkomst m.i.v. 1 Augustus jaarlijks 750.000 ton brood graan kan aankopen en daarmee onze behoefte voor ca. 60 pet. zal dekken. T.a.v. andere granen mag worden aangenomen, dat men redelijke hoe- Veelheden zal kunnen importeren. Om nu al deze granen rationeel te kunnen verdelen, zijn bepalingen van kracht geworden, idle inhouden, dat tarwe praotisch geheel voor de consumptie beschikbaar moet zijn. Betreffende de andere granen zul len de telers een redelijke hoe veelheid voor de eigen veestapel mogen achterhouden. Voor de rest blijft de leveringsplicht bestaan- Deze verplichte levering zal voor idle telers iin Zeeland worden gebla seerd op de werkelijke dorsresul- taiteu. Aflevering van graan door telers mag alleen plaats hebben aan er kende handelaren, die de granen in het algemeen'slechts mogen afle veren aan, verwerkers. Verdere bijzonderheden over de graamievering zullen zoi spoedig mo gelijk worden bekend gemaakt. Vorig jaar kwamen ca. 500 Deen se jongens en! meisjes naar Holland, waar rij1 gastvrijheid genoten. De gasten waren uit vele honden den uitgezocht idoiot ide bekende Deense jeugdleider Dr. Sven Knudsen en! maakten vrijwel zonder uitzonde ring een uitstekende indruk. Deze zomer zal een tegenbezoek worden gemaakt, iwiaarvoor Dr. Knudsen 200 Hollandse jongens en meisjes uitnodigt. Zij zullen eerst een week op het lainid doorbrengen en daarna worden 'ondergebracht in Of in ide huurt van Kopenhagen. Gemeenschappelijke tochten enz. staain op het programma. Zij die voor ideze uitnodiging in aanmerking wensen te komen;, die nen1 zich ten spoedigste te Wenden tot de Vereniging voor Internatio naal JeugdVêrkeer, Postbox 27, Lei den;, die gaarne .alle gewenste in lichtingen verstrekt. Binnenkort zal' ieder gezin in Ne derland, ongeveer anderhalf milli- loen, een bouquet witte anjers ont vangen, bevattende zes 'bloemien. Deze witte anjer, de lievelingsbloem van Priins Bernhard, is het symbool geworden van het taaie verzet te gen ide overweldiger. Deze bloemen staan op een kaart afgedrukt, waarvan ze gemakkelijk kunnen worden losgescheurd. Bij'el ke anjer behoort een rood-wit-blauW lintje, dat iin verschillende winkels ts koop is. De opbrengst daarvan komt geheel' ten bate van het Prins Bernhard-fonlds, ter versteviging van verschillende culturele foindsen. Men spreekt de verwachting uit, dat op de vraag: „Wat is U de vrijheid! waard", straks een klinkend ant woord zal1 worden gegeven. In de achttien kieskringen zijin de candidateolijsten ingediend van de partijen of groepen, welke aan de Kamerverkiezingen op) 7 Juli e.k. zullen deelnemen. Twaalf partijen bf groepen heb- bai er gebruik vain gemaakt. Tien partijen hebben in alle achttien kieskringen een lijst ingeleverd: de Katholieke Volkspartij, de Partij' v. d. Arbeid, de Anti-Revoilutioinnaire partij ide Volkspartij1 voor Vrijheid en Democratie, ide Staatkundig Ge reformeerde Partij, ide Communisti sche Partij Nederland, de Christelijk Historische Unie, ide Middenstands- partij, de Onafhankelijke Nationale Groep ;en de lijst Weiter. De distributie van sinaasappelen zal niet eerder dan in het a.s. na jaar kunnen worden hervat. De voorraad ihiör te lande is geheel uitgeput en gedurende de zomer zullen, in afwachting van de nieu we oogst, geen nieu'wle hoeveelhe den uit de exporterende landen, Suriname em Spanje, betrokken kun nen worden. Op de Rijksweg onder IJsselmon- |d© zijn twee autoi's met topsnelheid op elkander gevlogen, waardoor in totaal dertien personen zijn gewiond. Komende uit de richting Bplnes, reed op Ide Koninginneweg een zo-- genaamde beltewagen, Waarin 20 arbeiders Van de scheepswerf Boele Go. haair huis werden vervoerd. De chauffeur van deze wagen, de 23-jarige I. v. id;. L., uit Numans- doirp, betoogde lachend tegen de arbeiders, Idia.t hij in volle vaart de Rijksweg zou „nemen", die on der IJsselmonde de Koinihgi|n|neweg snijdt. Even voor het kruispunt gaf hij inderdaad vol gas en schoot met een krankzinnige vaart op een grote tankauto, die Voorrang had. De tankauto werd)'in de flank ge grepen, opzij geslingerd' en sloeg vervolgens over die kop, het gras laings de rijbaan in. De bellewiaigen). waarvan ide voorzijde geheel in el kaar werd gedrukt, wierd gedeelte lijk versplinterd1. i Wonder boven wonder iWterden de méeste inzittenden slechts licht ge- wbÉld. Acht Van hen konden ter plaatse worden werbqndien* 4 hulriner moesten evenwel naar het Zuider ziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd, evenals ide 33-jarige chauffeur van de tankwagen, J. Z.. uit IJsselmonde die een hersen schudding kreeg. De uitslag Valn de premiekeuring te Zierikzee opi 4 Juni vain de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" is:* Tweejarige Merries: le prij's: Klarai van Oosthoeve, eig. J. ider Weduwen te Kerkwlerve. Vierjarige merries: le'prijs: Irene Van Oosthoeve, eig. J. der Weduwen te Kêirkwerve; 2e prijs:. Ida van Oost-Hoeve; 3e prijs Annie, eig. L. C. Beilijn, Zierikzee. Vijf- tot tienjarige Merries: le prijs: M,irza, eig. C. van Oeveren, Ca peil© bij Zierikzee; 2e pr. Sonja, eig, J. R. P. Berman, Dreischor; 3e pr. Mierza, eig. wed. N. Bolijn— van Diamme, Ouwerkerk; 4e pr. Pol ly, eig. J. ider Weduwen, Kerkwierv-e 5e pr. Uria van Tempora; Mutantur, eig. Bi. A. Steetnldiijk, Nieuwerkerk; 6e pir. O'lga, eig. C. van Oeveren, Capelle. Vijf- tot tien-jarige, grote maat: le pr. Alma van Paula, eig. A. N. Steendijk, Nieuwerkerk; 2e pr. Uria. eig. A. N. Steendijk A.Jz., Nieuwer kerk. In N. W. Amerika blijft de wa tersnood voortduren. Men vreest nieuwe dijkdoorbraken door de ge weldige massa's smeltwater van het Rotsgebergte. Zeer binnenkort zal' hoogstwaar schijnlijk een overeenkomst wordien gesloten voor levering van Neder landse groenten aan de Duitse bur gerbevolking. Dit contract zal 10- pem tot 1 Mei 1949. Dinsdag 8 Juni. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymin..; 7.30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 aubade; 845 gram..; 9.15 morgen wijding; 9.30 piano; 9 45 arbeids vitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10..35 kinderdroom; 10.50 vpior de kleuters; 11 gram.; -11..45 uit de wereldpers; 12 Lyra trio; 12.30 weerpraatje; 12.33 ons platteland; 12.43 piano-dUO; 1'nieuws; 1.15 vau deville-orkest; 2 met naald en schaar; 2.30 radio-matinee; 4.10 Deens blaaskwintet; 4.40 de school bel'; 5 dat kun jij ook; 5.30 gram.;, 5.45 Batakse legendej 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 vqoir de strijdkrachten; 7 orgelconcert; 7.45 Niwta-klanken; 7.50 rubriek voor de wederopbouw 8 nieuws; 8.05 echo van de Idag; 8.15 vaeantietrip maar Londen; 8.50 hersengymnastiek; 9.00 kinderkoor; 9.20 kamerorkest; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 radio-dansorkest; 11 nieuws; 11.1512 Wagner-Straus- ooncert. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen- gebfed; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 lichtbaken," 9.30 waterstanden9.35 promenade-cioncert; 10 vooride kleu ters; 10.15 piano; 10.30 schoolradio; 11 muziek 'houdt fit; 11.30 als ide ziele luistert; 11.40 concerto grosso;^ 12.03 zang en piano; 12.30 weer- overzicht; 12.33 lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.20 gram.; 1.45 Stiehts pianokwiairtet; 2.30 on der ons; 3 schoolradio; 3.30 vrolijke {clanken; 4 de (Zonnebloem; 4.30 zie- tkenlofi; 5 ;na schooltijd; 5.15 kinder koren zingen; 5.30 „lang zullen ze leven"; 5.45 gram.;|6.20 sportpraatje 6.30 viool en orgel; 6.50 actualiteiten 7 nieuws; 7.15 ,Kareol septet; 7.45 voior de jongeren; 8 nieuws; 8.05 de gewone man;8.12 kamer muziekconcert; 10.05 gram.; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15—12 avondconcert. KERKNIEUWS Ghr. Ger. Kérk. Zoindag 13 Juni hoopt ids. H- van Leeuwen te T]hq- lén iin de Ghr. Ger. Kerk te Zierik zee, des voormiddags 10 uur de be roepen predikant ds. M. v. dl. Klis te Ouderkerk aJd. Amstel' in zijn ambt te bevestigen. Des avonds 6 uur zal' de nieuwe predikant zijn intrede houden. In die Turkse stad Ammasia zijn 83 mensen verdronken tengevolge van ©en springvloed;, welke Was ver oorzaakt door een wolkbreuk. Tien tallen huizen zijin weggespoeld; ©en deel van de stad is geheel vernield. Van 1280 mensen staat het vast, zegt het Tsjechoslowaakse ministe rie van binnenlandse zaken, dat rij naar het buitenland zijn uitgeweken Bij'na evenveel zijn er gearresteerd bij hun, pogingen om te vluchten. Er zijin ioiOk Tsjechen naar hun land; teruggekeerd. De „,Ko'ta Intern" is met 650 emi granten, w.o. '50 Belgen, naar Ca nada. vertrokken. Op ide terugreis naar ions landi komen 20 professo ren en 600 studenten mee, idite hier diverse cursussen zullen volgen. Voor het eerst sinds op 15 Mei die' oorlog in Palestina begon, is er voor die kust ©en zeegevecht geleverd. Vier Egyptische oorlogs schepen deden een landingspoging op de kust in de buurt van Tel Aviv. Na ©en strijd: van drie uren moest het Egyptische eskader zich' Het leven van honderdduizend! terugtrekken. koeien, in da omstreken van Cre mona in Nioordi-Italië is in gevaar, doordat de melkers, die hogere lo nen eisen, staken. Zij1 beletten die boeren, en hun gezinnen om de koeien te melken. Posters blokkeren alle landwegen en bewaken de die ren dag w nacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2