ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DJOCJA BLIJFT OPSTANDIG ZUID-AFRIKAANSE VOORUITZICHTEN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I Laat wel eens uw mening j varen, maar (houdt uw begin- MAANDAG 7 JUNI 1948 No. 15914 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij' vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. -Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regells) f 1.— per stuk. WERELDNIEUWS Die republiek van Soiekarno houdt met hardnekkigheid vast'aan de fic tie dat zijl een isduveneiine staat is en straks, eyemalis Nederland', haar souve'neiniteit zal overdragen aan de Ver. Staten van Indonesië. De Rettville-oivereankomst, die zij mede heeft aanvaard en wiaaraaln zij, evenals ons land, gebonden is, laat er echter geen twijfel over bestaan, dat dit standpunt van# Djocja een fictie is. Voor de overgangstijd be paalt deze overeenkomst, dat Ne derland soiuverein is en zal blijven. In dit licht 'bezien is de over eenkomst met Rusland tot uitwis seling van consulaire vertegenwoor digers een nieuwe idemonstratie van een bestaande tegenstelling.'Er ont staat opnieuw een onhoudbare toe stand, vooral nu Sioedirman, de c!om- manidaint Van ide1 Republikeinse troe penmacht met revolutie gaat drei gen. Wanneer de regering te Djocja zou toegeven aain de Nederlandse eisen tot opheffing van bet Repu blikeinse leger en van de buiten landse betrekkingen van de Repu bliek, zou zulks voor Soedirman aanleiding zijn de zaken in eigen hand te mem'en, Ook is hij van oor deel, dat Djocja; binnenkort Volle dig moet mobiliseren pan de Ne derlandse agressie te wieren. Vol gens Sniedirman is het Republikeinse leger bereid om tot het leger van de Ver. Staten van Indonesië toe te treden, maar dan moet dit uit sluitend ui;t Indonesiërs bestaan en mag er geen „Vreemd" leger meer in Indonesië zijn.Van Republikeinse zij'de :is verklaard, 'dat de Republiek niet Van plain is haar buitenlandse f betrekkingen uit te breiden. en zal goed doen bij dit oude lied van Republikeinse recal- ciitrantie, om zich niet neer te leg gen bijl de feiten en vooral ook Van het niet honoreren van de eigen handtekening, duidelijk te on derscheiden tussen de verschillende Renvilile-do'Cumenten. Daair was ten eerste de wapenstilstand-overeen komst. Maasr daair zijn verder „zes punten1" als basis voor politieke besprekingen. De gehele politieke habitus van de Republiek toont'eëlhter al'te dui delijk aajn, dat Zij zich nog altijd in het bezit acht ener „souvereijniteiit" welke te enenmale onverenigbaar is met het ondertekende document. Felle uitlatingen vain generaal Soe dirman kunnen er kwalijk toe leiden 'de sfeer tussen Nederland en de Republiek te verbeteren. Dat het Intussen de Nederlandse regering wel ernst is met het na komen vain plechtig aangegane ver plichtingen, blijkt o.m;. uit het feit. der grondwetsherziening en uit de Conferentie van Bandoeng, Wat voor zin zou het hebben de gehele, inge- Prinses Anne van Biourbon-Pjarma arriveerde per vliegtuig uit Kopen hagen te Genève, waar zij door ex-koning Miichaël werd. verWel- komxid. Wanneer het paar in de echt. treedt staat niet definitief vast. I M wikkelde machinerie van Kameront binding en verkiezingen in werking te doen treden,'indien, men niet op recht streefde naar verwezenlijking Ider nieuwe Rijfcsstruetuur. En (de conferentie van Bandoeng is het bewijs, dat Nederland en de Ned.- Indische regering er op uit zijin voortgang te maken'met de ontw ik keling van het federale bestel. Maandag wapenstilstand in Palestina Graaf Folke Bernadotte, de be middelaar van de Verenigde Naties in de Palestijnse kwestie, beeft be volen bet vuren te staken. De wa penstilstand gaat heden (Maandag) morgen te 18 uur Jeruzalemse tijd, in De Britse kroonprinses Elizabeth verwacht midden-October moederde worden. Het kind zal eventueel na, Elizabeth in aanmerking, komen voor bestijging van de Britse troon. Naarmate de eerste indrukken van het resultaat ider verkiezingen in Zuid.-Afrika beginnen te bezinken, geeft men er zich te Londen reken schap van, d.at de ontsteltenis over Malans overwinning niet ten volle gemotiveerd was. Inderdaad heeft Malan in bet verleden uitlatingen gedaan, welke in bet kader der toenmalige gebeurtenissen op zijn minst onbehaaglijk waren. In 1942 verklaarde hij bereid te zijin de Diuitse verklaring te aanvaarden, dat Duitsland de strijd voor de vrij heid van het Afrikaanse volk eer biedigde en dat het nimmer voor nemens was iin 'enig opzicht ijn ■Zuid.-Afrika tussenbeide te komen. Het waarde bedbten aan eniger lei verzekering van de Nazi's, die toen hun masker hadden afgewor pen, getuigde van een gemis aan inzicht en een begrensde blik. Een jaar later .aarzelde Malan niet te verklaren, d.at bet voior Zuid-Afri- ka beter zou zijin, indien Duitsland de oorlog zou winnen, dan indien Rusland, idit voor de Ver. Staten en Groot-Brïttannië zou doen, daar het communisme zidh anders over Zuid,-Afrika zou verbreiden. T> estrijding van bet communisme behoort tot één van Malan's programmapunten. Het zou echter niet zonder bittere ironie zijn, in dien bij' door zijn r assem-discrimi natie juist de communistische denk beelden nieuwe impulsen gaf. Want de Unie der Sow jet-republieken is gebaseerd, op de volkomen afwe zigheid van rassendiscriminatie bij haar zo gemengde bevolkingen; Malan's uitsluitiingspolitiek tein op zichte van de kleurlingen, 'de Ban toes en de Indiërs, zou deze in de armen der Sowjet-Unie kunnen drij ven, terwijl' zij tevens 'wieerklank zou vinden in geheel Afrika. Over al, van Sierra Leone tot Swaziland en Kenya, en in de Franse, Belgi sche en Portugese overzeese gebiie- dien met hum gekleurde bevolkingen, welke op 100 millioien zielen wor den geschat, is de verhouding tus sen blank en zwart het grote pro bleem. Malan gaat de klok een eind achteruit zetten door de zwarte be volkingen vrijwel blijvend, te willen uitsluiten van d,e blanke maatschap pij, welke Smuts juist bevorderde. De vrees voor het opdringen der Bantoes naar de .grote steden en de mijmdistrieten, waar men hun werkkracht nodig heeft, deed zo ve len achter Malan st^am, die de Ban toes ma> verrichte arbeid in de re servaten wil' terug drijven om daar met hun gezinnen een afzonderlijke afgesloten wereld, te vormen. v^oor het ogenblik zou Zuid-Afrir ka bezwaarlijk nog op eigen be nen kunnen staan. Het zou zich op de Verenigde Staten moeten oriën teren, waarvoor men 'enigszins hui verig is. Voor Groot-Brittannië even wel zou een afscheiding een Zwaar te aanvaarden eventualiteit zijn. Hiat zou moeilijker worden Zuid- Afrik a's medewerking in economi sche aan gelegenheden te verkrijgen. Als grote goudpr.oiducent neemt Zuid-Afrika een sleutelpositie in het Sterling-gebied, in- De lening van 80 millioen, die Zuid-Afrika in het najaar aan Groot-Brittannië ver schafte, was het laatste bewijs van Smuts' begrip voor Engelands be hoeften. Na India zou bovendien een nieuwe afbrokkeling van het imperium een gevoelige slag zijn. Oofc 'de imperiale defensie zou wor den getroffen, in welker kader Z,uid Afrika met zijin vlootbasis Siimoms- toiwm een' belangrijke strategische plaats zal innemen, te belangrijke! nu de Suez-kanaal'-route bij de ont wikkeling in het Nabhrige Oosten is betrokken en voior Engeland, niet meer is gedekt. sel vast. ----- -- WEERBERICHT Verwachting to,t die avond van 7 Juni: Tijdelijk tot stormachtig toe nemende wind tussen Zuid en Zuid- West, meest zwaar bewolkt met nu ien 'dian 'enige regen, koeler. 7. Zon op 4.22, onder 20.56. Maan op 3.52, onder 21.31. Eerste kwartier 14 Juni. Lichte gevallen in Duitsland komen vrij Generaal sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duits land, heeft bekend gemaakt, dlat aan enige duizenden leden van. se- mi-mil'itaire nazi-organisaties onb)|id- dellijk amnestie zal worden ver leend. Processen tegen al deze mensen zouden tot niets leiden ien in elk geval iin tegenspraak zijb met het oordeel van het internationale mi litaire tribunaal te Neurenberg, zei generaal' Robertson. De Britse gouverneur sprak de hoop uit, dat deze daad van clemen tie voor de voormalige leden van de S.S., die slechts ondergeschikte func ties hebben' bekleed, een aansporing voor hen zou zijb, om bij te'dragen tot het herstel van Duitsland en ihun plaats tussen hun landgenoten weer in te nemen. Aan de voormalige bewakers van de concentratie-kampen, SS-ers, die zich schuldig hebben gemaakt aan oorlogsmisdaden en degenen, die op de lijst staan van gezochte persoi- Inen,, zal geen amnestie worden verleend. Deze mensen zijb in karna pen geïnterneerd, waar zij' hun von nis afwachten. Z.K.H. Peins Bernhard heeft op Paleis Soestdijk een persconferentie gegeven in verband met de dit jaar ter gelegenheid van zijn verjaardag te houden Anjerdag. Wij zien hier de heer Mulder, directeur van het Peins Bernhard Fonds tijdens de conferentie, terwijl de Prins aan dachtig luistert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1