ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Joods-Arabische puzzle in Palestina SCHULDIG WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 of onschuldig Zuid-A frikti los van Engeland is dr. Maian s streven WEERBERICHT WOENSDAG 2 JUNI 1948 No. 15910 101e Jaargang irThiP*' ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m, (4 regells) f 1.per stuk. In de laatste maanden van iiet vorige jaar Wijdden iwtij een ar tikel aan het rapport van de Commissie-Vorrink over de Roode Kruisaffaire en aan dat va|n de Comm.-Cleveringa, dat over de hou ding van de tegenwoordige ambas sadeur in België, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slapten, een; rapport uitbracht. Door het verschijnen, dezer dagen, van het rapport der Commiissie- D'Oinner. is thans in deze zaak het laatste woord gesproken. De minister van Buitenlandse Za ken heeft het gewenst geacht, te doen vaststellen of de ten aanzien van de heer Van Harinxma geuite grieven, enige grond geven, tot het trekken van consequenties ten aan zien van zijn tegenwoordige functie en daartoe bovengenoemde commis sie. die, behalve uit de voorzitter bestaat uit oud-minister Rinigers en kolonel A. C. de Ruijter van Steve- ninek, belast met een nader onder zoek. Om elke ongerustheid weg te ne men, zij! meteen vermeld, dat naar aanleiding van dit rapport, de mi nister aan de ambassadeur heeft medegedeeld, dat er voor hem geen ■enkele aanleiding is, uit 's heren Van Harimxma's beleid en optreden tijdens de oorlog enige consequentie te trekken ten aanzien; van zijn huidige functie. Hoewel een dagbladartikel uit de aard der zaak een kort leven is beschoren, is er onder de lezers wellicht een enkele die er een bij zonder goed geheugen op nahoudt en zich herinnert, dat wij op 7 December van het vorige jaar, in een nogal fel artikel naar aanleiding van het Roode Rruis-rapport om .openbaarheid en zo (nodig bestraf fing vroegen en op 20 December het rapport-Cleveringa een te veel aan formalisme ep een tekort a,an menselijk begrijpen verweten, dit laatste vooral naar aanleiding van, ten zinsnede over de niet-onberis- pelijke houding, die sommige En gelandvaarders zouden, hebben aan genomen, hetgeen bij de maatrege len ten aanzien! van de Engeland vaarders in het algemeen een be lemmerende factor is geweest. Nu is, (door dit rapport-Donner en. 's ministers reactie daarop, in de zaak-Van Harinxma, het laatste woord gesproken, de heer Van Harinxma is van smetten vrij en: ons past derhalve het boetekleed aan te trekken, dat, naar het be roemde -woord van Kuijper „den man niet ontsiert". Maar dat Rode Kruis-rapport dan? Men zou toch met enig recht kun nen betogen, dat ide eommissie- Vorrink niet uit kinderen heeft be staan? Dat vindt de eommissie- Doniner óók niet, maar zo, zegt zij „.Onwillekeurig is men geneigd aan te nemen, dat hier schuld 'moet zijn, vooral hok indien men kan vaststellen, dat ten aanzien van an der» nationaliteiten de gevolgen van de deportatie minder desastreus zijn geweest. Maar men, zal dan toch in de eerste plaats alle aan dacht hebben te geven aan zake lijke verschillen die te deze zijn aan te wijzen, en voorts voor een belasting van bepaalde personen of lichamen met een zo ontzettende schuld toch alleen in rechtstreekse bewijsvoering uit positief vastge stelde feiten, vrijheid kunnen vin den en niet met bewijzen uit te genstelling of ook met veralgeme ning van bij elk menselijk werk nu eenmaal aanwezige tekortko mingen. mogen volstaan". Dit is een edel standpunt, mooi, maar misschien een beetje moeilijk geformuleerd. Wat idie „bewijzen uit tegenstellingen" zijn, begrijpen wij', eerlijk gezegd, niet helemaal, maar dié „veralgemening van te kortkomingen;' zal wel bedoeld zijn als: „nu, ja, natuurlijk was er w,el eens iets mis, maar daarmee mag nog niet gezegd zijn, idat altijd alles mis was". Wij zeiden: een edel standpunttegenover de heer Van Harinxma. En de weder partij? Die zijn er niet meer! En waarlijk, ook de zich misdra gende Engelandvaarders komen in het rapport-Donner weer op de proppen. Met welbehagen Wlordt dit gedeelte uit het irapport-Cleveringa instemmend geciteerd. Slotsom van het rapport: „Tot hare conclusie, komende, aar zelt de eommissie-Donner niet aan de minister als haar gevoelen ken baar te maken, dat de grieven over de werkzaamheid tijdens de oorlog van Mr. B- Ph. Baron Van Harinxma thoe Slenten geen grond geven, hem niet in zijn tegenwoordige positie van H.Ms. ambassadeur bij de Bel gische regering te handhaven". Met de weergave van deze con clusie, achten wij onze boetedoe ning voor, verleden jaar in onbe grijpelijke en ontoelaatbare kort zichtigheid, geformuleerde aantij gingen voltooid. Wij, ontdoen ons van het boete kleed. Mr. B. Ph. Baron tvlain Harinxma thoe Slcoten wacht ongetwijfeld nog een lange, roemruchte carrière. J. P. C- WERELDNIEUWS Die Veiligheidsraad heeft een ge amendeerd Brits voorstel aangeno men, dat op een wapenstilstand in Palestina van een maand aandringt en, tot een verbod, van wapenleve- ring aan alle partijen uitnodigt. Woensdagmiddag komt de Raad opnieuw bijeen, teneinde de resul taten af te wegen. Gedurende het bestand zal graaf Berinadatte, de bemiddelaar van de U.N.O. zijn po;- .gingen voortzetten om een vreed zame oplossing te vinden. Of de partijen dm geval van aanvaarding van de wapenstilstand als voldon gen feit een grotere bereidheid aan de idag zullen leggen om ©en vreed zame oplossing te vinden, kan moei lijk worden voorspeld. Sommige Arabische woordvoerders sloegen- 'de laatste dagen een verzoenings gezinde toon aan met 'de bereid willigheid om in de richting van constructieve oplossingen te wer ken. Ook Joodse woordvoerders bleven er de nadruk op leggen, dat zij gaarne tot samenwerking met de Arabieren bereid zijn. Doch de Joden/ blijven vasthouden aan het onafhankelijk voortbestaan van Is raël, terwijl de Arabieren met -even grote hardnekkigheid verklaren, dat zij geen onafhankelijke Joodse staat in Palestina zullen dulden. Een factor kan er intussen toe bijdragen om de bereidwilligheid van de partijen tot het zoeken van een compromis gedurende de toe- stamdsperioide te vergroten. Dit is ■die omstandigheid',' dat gedurende'de laatste dagen Engeland en Ameri ka in die Palestijinse kwestie nader tot elkaar zijn gekomen. Deze sa menwerking zal de partijen er eer der toe kunnen brengen met de nuchtere realiteit van die situatie rekening te houdien. De leider van de Nationalistische partij in Zuid-Afrika, dir. Malan, verklaarde in een persgesprek, dat zijn partij aanstuurt op «en repu blikeinse regering, afgescheidiein van die Britse Kroon. In deze onafhanke lijke status ziet dr. Malan de enige werkelijke waarborg d.at Zuid-Afri- ka niet verwikkeld. zal worden in die oorlogen van Engeland. Tot die maatregel zal eerst worden over gegaan na een volksstemming ©n bij eenvoudige meerderheid in bet Parlement. Zover reiken die krachten van de Nationalisten nog niet, maar men houdt er rekening meide dat binnen afzienbare tijd nieuwe verkiezingen zullen worden uitgeschreven, ten* Iedereen is een waarschu- I I wiing voor een ander, of een J voorbeeld/. j Verwachting tot de avond van *2 Juni: Wisselend; bewolkt met plaat selijke buien, hier en daar met on weer, zwakke tot matige wind, iOVTweeegend tussen Wfist en Zuid, weinig verandering van temperatuur 2. Zon op 4.25, ondier 20.51. Maan op 2.27, onder 14.50. Nieuwe Maan 7 Juni. einde het volk een mandaat voor de uitroeping voor uittreding uit ihet Britsegemenebest te vragen. Voor Engelandi is dat geen prettig vooruitzicht, vooral niet, omdat men daar 'de laatste tijd zijn ogen meer dam ooit op het gemenebest ge richt houdt, niet alleen als staatkun dige schepping, welke mian de rest van die wereld en in het bijzonder West-Europa met trots ten voor beeld houdt, maar ook als een on wankelbaar fundament van Ehige- lands zo snel wegebbend© machts positie. 20 Britse ambtenaren zijn tijde lijk geschorst met bekopd van sa laris, krachtens ihet besluit der re gering, ambtenaren, die met het communisme of fascisme, sympathi seren uit alle posten te verwijde ren, die van belang zijn voo,r de landsverdediging of veiligheid1 van de staat. Maarschalk Jan Smuts zal op Vrijdag 18 Juni- in het groot audi torium van de Leidse universiteit het eredoctoraat in ontvangst ne men, dat hem tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland is verleend voor zijn verdiensten vooir het her stel van d,e vrede. De stoffelijke overschotten van Nederlanders, die in Duitsland als slachtoffers van oorlog of terreur zijn gevallen, worden naar ons land overgebracht. Zaterdag is het eerste transport van ongeveer 200 stoffelijke overschotten in ons land aangekomen. Het droeve transport passeerde in Beek bij Nijmegen de grens. Hier worden kransen aan de wagens bevestigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1