ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMERIKA WENST TOENADERING TOT SOVJET-RUSLAND WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS in Tsjeeko-Slowakije Nationaal Front „won DINSDAG 1 JUNI 1848 No. 15909 101e Jaargang. ABONNEMENT: Pujjs per 3 maanden bij' vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobielstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman OcKtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Amerika is niet van plan genoe gen te blijven nemen met de ge spannen v erb onding die er met Rus land bestaat, doch zal trachten op korten termijn onderhandelingen te beginnen over problemen van on dergeschikt belang, teneinde daar door te kunnen nagaan hoe Rusland zal reageren op belangrijker zaken. Als eerste poging daartoe mag beschouwd iworden het vporstel van Marshall tot het houden van een dx'iemogendhedenicloinf eren lie o ver de scheepvaart op de Donau. Op dat terrein kan men verwachten, dat Rusland zal medewerken, daar een regeling van die scheepvaart van meer belang is voor de Oost-Euro- pese landen, dan voor de Wester se staten, v,ain welke alleen Oos tenrijk erbij geïnteresseerd is. Deze poging om tot een aecoord te komen over die scheepvaart,, zal ongetwijfeld gevolgd worden door een krachtige, poging om tot 'een regeling te geraken van de iqem- en paehtkwestte tussen de Ver. btn- ten en de Sovjet Unie, om de on derhandelingen over de keuze van een gouverneur van Triest te her openen en om aan te sturen op een hernieuwing van de bespre kingen in de geallieerde bestuurs raad te Berlijn. In de loop der komende maanden zullen de Ver. Staten deze kwes ties stuk voor stuk ter tafel bren gen, En wanneer men geen ant woord vaar Molotov krijgt kan men aannemen dat het antwoord vjain Moskou aan de Amerikaanse am bassadeur op de jongste uiteenzet tingen van jde Amerikaanse zijde, niets anders was dan propaganda. TXet Nationaal Front heeft inTsje- chcslowakije bij de Zondag ge houden algemene verkiezingen, zoals te veren-vaststond, een grote meer derheid opgeleverd. Tegencaniida- ten achtte de regering uit de boze ien het overige bewijs voor het be- Overstromingen in de Ver. Staten en Zuid-Canada Het Noord-Westen- van de Ver. Staten en het Zuiden van Canada is door grote overstromingen ge teisterd.- Duizenden hectaren vrucht baar land werden overstroomd, zo dat voor tientallen millioenen dol lars sehadie is aangericht. Ook val len "sachtoffers te betreuren, die niet vlug genoeg voor het wassende water het vege lijf konden bergen. Duizend,en zijn dakloos geworden door de vernielingen van het ver woestende -element- Vancouver en Portland, worden door watervlp-eiein bedreigd- De ramp wordt veroor zaakt doordat de rivieren de over vloedige regenval en de smeltende sneeuw niet kunnen verwierken. Vooral Oost Washington, Noordelijk Oregon, Idaho, West Montana en Brits Columbia hebben het zwaar te verduren. staan v,an een oppositie vond men in de blanco stemmen, terwijl -en kele vermetele kiezers! bij de blanco biljetten nog foto's van Benesj en Massaryk hadden bijgevo-egd, ,om 'uiting te geven aan hun democra tische gezindheid. In sommige dor pen bracht meer dan .20 procent der kiezers hun stem blanco uit. Daartegenover -staat, -dat er plaat sen -en districten zijn waar all-e st-emmen op de canididaten van het nationale front werden uitgebracht. De v-erkiezingen verliepen rustig, waartoe qok de zware regens die Zon-dag in Tsjechoslo,wakije vielen, niet weinig bijdiro-egen,. Volgens geruchten zou president Ben-e-sj de uitslag van de stembus strijd als een ge-schikt tijdstip be schouwen cm af te treden. Hij heelt de nieuwe -gronldwiet, -welke reeds op 9 M-ei door het „gezui verde" 'parlement is aangenam-en, nog altijd niet getekend len het iis de vraag of hij- het ooit zal-doien. Huisvesting en stedebouw -Op een vergadering van -h-et Ne derlandse instituut vo-o-r volkshuis,, vesting -en stedebouw te Utrecht h-eeft -dir. i,r. J. P. Mazure gezegd, -dat er jaarlijks 40.000 nieuwe wo ningen nodig zijin om de bevolkings aanwas op te vangen. Voor 1940 werd, dit aantal -gemakkelijk be reikt. Door -d,e -oorlog moet -er echter een achterstand, van 300.000 huizen 'worden ingehaald: Als Wiji -dat in tien jaar willen -doen, moe ten wij1 -dus zorgen, dat -er .per jaar 70.000 woningen bijkomen. Mr. idir. J. in 't Veld, minister! van „wederopbouw1" en volkshuis vesting, heeft verled-en week -een bezoek gebracht aan de pro-vinicie Utrecht en tijden-s besprekingen in h-et gebouw van het provinciaal be stuur te Utrecht heeft hij verklaard,, dat het a-an-tal nieuwe woningen voortdurend -stijgt. In 1948 zijn in het eerste kwartaal 6000 woningen gereed gekomen en het is de be doeling er dit jaar in totaal 30.000 t-e zetten- Als het zwarte bouwen uit -die wereld was, zouden daar mog enkele duizenden huizen bij' kunnen komen. 16 Juni stopt de Hark D© Hark zal op 16 Juni te Utrecht haar officiële slotbijeenkomst ho,u- d-en. De heer C,. Jongkoen, de di recteur van de stichting, zal ver slag uitbrengen over de werkzaam heden van de Hark en minister D-rees zal -een toespraak houden. Stikstof over een paar jaar goedkoper Minister Mansholt heeft Zaterdag avond op een vergadering van de Partij van die Arbeid gesproken over ,de landbouwpolitiek. Voor de land bouw zag d,e heer Mansholt, vol gens het A.N.P. wel enige licht punten.- In 1950 of 1951 zal -d,e stik stof, die in ons land veel goedko per wordt geproduceerd dan in het buitenland, kunnen worden vrijge geven. Daardoor zal de boer voor eigen- productie meer voer kuininen krijgen. Vooral op de zandgrond is ,d,at mogelijk. Voor de kleine land bouwer zal het -de mogelijkheid ope nen -om een -grot-ere v-eestapel aan t-e houden. Laatste Tribunaalzitting te Zierikzee Maandagmorgen werd in het Kan tongerecht te Zierikzee de zwa nenzang gezongen door -de vierde kamer van het tribunaal iin Zee land. O-ok deze laatste zitting we-rd gepresideerd dour Mr. W. Ni-eu- w-enhuijsen-, -die in een helder be toog de verschijning,sperio-de van het tribunaal aan het firmament van -de Nederlandse rechtspleging de revue liet pass-eren. Spreker somde de diverse na te len op, verbonden aan het tribu naal, n.m. de te ruime delictsom schrijving -en het'ontbreken van een O.M. Deze dingen gevoegd bij het ingewikkeld karakter .der zaken, maakte het niet eenvoudig de rechtszekerheid ten allen tijde het volte pond te geven. Vooropgesteld werd echter het recht te dienen en niet de' liquidatie van de politieke tegenstander, zo-als het to-t een farce geworden recht in de politie staat beoogt. H,et tribunaal is zich steeds bewust geweest, dat mense lijkerwijze zo begrijpelijke Wraak gevoelens, n-co-it geëigend zijn om de bij -de berechting zo- noodzaken llijke objectiviteit te bewaren. In c'on-e'reto is -de politieke -delinquent en in abstracta h-et recht hiermede niet gedi-en-d. Het gebrek aan ervaring, do-or het exclusief karakter van de bijzon d-ere rechtspleging, maakte het zoe ken en tasten na,air de juiste weg noodzakelijk. In hoge mate is -de berechting -door de- slappe houding van het publiek geremld gtew-ord-en. Buiten de rechtszaal wi-st men veel over -deze of gene delinquent, maar v-oor het tribunaal de zo- noodza kelijke verklaringen onder ede af leggen, ging de meesten minder vl-ot af. Roddelzucht en een ernstig gebrek aan burgerpliehtsbesef wa ren daarvan de oorzaken. De beschuldigden D© houding van de beschuldig len toonde het voze karakter van de maWsocialistis-che beweging. Het systeem kende slechts -een slaafse volgzaamheid -ai van persoonlijke vrijheid in gebondenheid aan -Je gemeenschap wias geen sprake. Be halve een aantal biroiod-N.S.B,.-ers bestonden de beschuldigden uit on tevredenen,, profiteurs -en een hengst enkele idealist'! Dit alles bl'eek dui delijk uit het fei-t, dat de meeste beschuldigden, het antwo-ord op Je vraag naar de principiële fouten van -de mat.-so-d. gedachte, niet kon d-en geven. Velen hadden ongetwij feld -reeds tijdens ,3e bezetting de overtuiging dat" zijl fout waren. In het algemeen moet er voor de oor log -enormveel aan de opvoeding in nationale zin hebben ontbroken. Zowel -de school als bet gezin heb ben op idit punt gefaald. Over het algemeen zo-u -de -straf- Een mens heeft vele wensen 1 I en toch heeft 'hij- maa-r weinig j nodig. J WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 1 Junii: Aan de kust aanvankelijk1 krachtige, voor het -overige meest matige win-d, tussen Zuid-Oost -en Zuid,-Wést, hier -en daar regen-, ge paard, met onweer, vrij koel. 1. Zon op 4.26, ,o|ndier 20.50. Maan -op- 2.16, ondier 13.39. Nieuwe Ma-an 7 Juni. maat veel zwaard-er zijn geweest, indien alle gedragingen van de ver dachten bekend' waren geweest. Ve le ancinyme brief schrijvers, die min stens zo zwaar hebben gezondigd als vele veroordeelden, zullen he laas altijd ongestraft blijven. Spr. wees ook op de recilasseringsplicht van het Nederlandse volk t.o.v. -de N.S.B.-ers. De scheidingslijn in het 'volksleven moet verdwijnen. Hier ligt nog -een taak vcpr het volk in -het -algemeen en de illegaliteit in het bijzonder. De voorzitter sprak verder warme woorden van dank aan de procu- reus-fiseaal en prees ide' goede on derlinge samenwerking tussen de laden van- .h-et tribunaal. De raads lieden namen niet altijd hun 'taak zo serieus, als gelet op de belang rijkheid gewenst w-as. Woorden van dank werden verder gesproken aan het -adres van de pers, aan de kan tonrechter en in het bijzonder tof Ide heer Co-umou, wind. secretaris, die de zaken van het tribunaal op voortreffelijke wijze heeft ge diend. Resumé van werkzaamheden T-oit slot gaf de vb,oirzitter een overzicht van Ide verrichte werk- zaamheid-en. Wij stippen -daaruit het volgende aan: 309 zaken werden ter behandeling aangeboden, waar van er 32 naar andere instanties werden verlwezen. Zo bleven 277 zaken over, waarvan er nog 12 behandeld moeten worden. De 265 zaken werden in 69 zitting,en afge daan. In 255. gevallen werden maat regelen opgelegd. In 8 gevallen volgde vrijspraak. In 1 geval ver klaarde hét tribunaa-l zich onbe voegd 'en 1 geval werd niet ont vankelijk' verklaard-. 206 zaken wer den volledig gefiatteerd,.-Een totaal bedrag van f350.000 werd veroeupd verklaard. In 16 zaken werd het fiat-executie geheel, in andere 16 zaken gedeeltelijk geweigerd. In to taal zijn 17 zaken nog niet afge daan. Verder voerden ter zitting het woord de procureur-fiscaal jhr. Ver- spyek, die zeer waarderend sprak over de wijze, waarop het tribunaal zich '-van haar ondankbare taak kweet. De heer Stols roemde de voortreffelijke leiding van de Zie- rikzeese kamer -en bracht dank vo-or ide goede samenwerking. De beier ide Bree pareerde de pluim voor de pers met -een tegencomplim-ent. Op; 1 Juni- zandt de Avro in het programma van -da Bonte D-insdag- avonidtrein een luisterwadstrijld uit, waarvan -die opbrengst geheel ten goede komt aan de Una-c, d'e actie voor -het hongerende kind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1