Het „zwarte geva r" in Zuid-Afrika Crezonde lintei EERSTE KAMER Hervorming van ons Koninkrijk aanvaard Bet voorstel tot wijziging van die .grondwet ter hervorming van het Koninkrijk .is dioo.r de Eerste Kamer miet 29 tegen 10 «stemmen aangeno men. Ook ihet wetsontwerp tot in stelling van het instituut van Staats secretarissen kwam er diöoir en Wiel zondier hoofdelijke stemming. Die C.P.N. wilde geacht Worden te heb ben tegengestemd.. Na korte 'discussie werd 's xnid- d.ags het initiatiefvoorstel Riomme e.s. tot wijziging van die Gropd-i wet d.at ten doel heeft die mogelijk heid; te scheppen, in bijzondere om standigheden, bevoegdheden van or ganen van burgerlijk gezag over te dragen, met 33 tegen 3 stemmen aangenomen. Alleen de communisten stemden tegen. Verder nam de Ka mer zander hoofdelijke stemming on zonder discussie de wijziging van de Grondwet aan over het inkomen van het staatshoofd, dat afstand! van de troon heeft gedaan. Mogelijkheden voor „kleine spaarders" Bij die Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende afwik keling van de gelidzuiverimg. Het ontwerp bevat bepalingen, te zamen vormende een afgerond com plex van regelingen terzake van die afwikkeling der geldzuivering- De in November 1947 gepubliceer de afwikkelilngsregelinig die naar haar materiële Inhoud, in het on derhavige wetsontwerp wieird over genomen, is gebaseerd. iop ide vol gende beginselen. Ben ieder, die ge blokkeerde middelen heeft, dient allereerst zoveel mogelijk uit die middelen de hem opgelegde aansla gen in de daarvoor in aanmerking komende belastingen en heffingen te betalen. De eigenlijke afwikks- lingsregeling heeft derhalve betrek king op wat aan geblokkeerde mid delen overblijft, nadat de belasting plichtige zich van zijn fiscale ver plichtingen heeft gekweten. Er is een regeling, waarbij de over onvoldoende geblokkeerd tegoed be schikkende eontribualen de beschik king kunnen krijgen over exeedentan aan geblokkeerd, tegoed van' derden om daaruit het nog openstaande deel hunner aanslagen te voldoen. Een dergelijk vermogensChangemient kan tot stand, gebracht worden door de 'cantribualen in ide gelegenheid te stellen bedoelde exoedenten aan v geblokkeerd tegoed van derden te verwerven in ruil te liquideren ver mogensbestanddelen. Houders van geblokkeerde tegoe den, die hun zekerheidsstellingen en aanslagen in achterstallige belastin gen en heffingen hebben voldaan, kunnen daarom van de ontvanger der directe belastingen een mach tiging ontvangen, op grond, waarvan hun exoedenten geblokkeerd tegoed worden 'Overgeboekt inaar een optie- rekenimg. Aan de houder van 'ieen excedient aan geblokkeerd tegoed, hetwelk is omgezet iln ©en tegoed op optierekening staat daarna de gelegenheid open binnen het kader van de verschillende keuzemogelijk heden of opties een bestemming voor dit excedent te zoeken. Een soepele afwikkeling van de blokkering wordt bevorderd1, door dat de belanghebbenden zoveel mo gelijk „elek wat wils" wordt ge boden. 1 PRAC-dossiers naar Bijzondere Hoven Nu op 1 Juli de P.R.A.C. wordt opgeheven, worden geen onderzoe ken tegen collaborateurs meer in gesteld. Alle doesiers, klaar of niet klaar,, moeten worden ingeleverd bij de Bijzondere Gerechtshoven. Slechts enkele leden van de P.R. A.C. worden aan de advocaten-fis!- caal toegevoegd; voor het verstrek ken van advies i|n bepaalde zaken- Het zou in de bedoeling liggen, de collaborateurs verder nog slechts fiscaal te vervolgen. Bet is nog ni>t. bekend,, wat er zal gebeuren met die honderden collaborateurs, die in afwachting van hun berechting ge detineerd zij n als politiek delinquent Hulp in de nood Nederlands Volksherstel gaat thans over tot de tweede uitkering uit het Fonds Nood gebieden, waarvan het totaal-bedrag nog wioirdt ver meerderd met een bedrag uit het z.g. „cigarettenfoinds", zodat in to taal ruim f 275.000.ter beschik king komt, waardoor wederom op medisch-hygiënisich, sociaal- en Cul tureel gebied i,n de getroffen delen van einze gehele provincie de nodige hulp en steun kan worden gegeven. Om enkele cijfers te noemen die- me dat o.a. aan de Stichting Zee land' voor .Maatschappelijk en Cul tureel Werk f 10.000.ter beschik king is gesteld, aan de Vereniging Kinderzorg f 9000. aan de Commissie Hyg'Sne voot het Kind f5000, aan de Stichting Tehuis voor Ouden Van Diagen dn Tholen f13.650. Ge zinszorg Schouwen en Duivelend f15.000, aain de Tehuizen voer Ouden y*n Diagen Rozenoord en St. Antnomius in Zeeuws Vlaanderen ieder f13.500, voor het stiichten van jeugdcentra, tevens jeugdherberg De Zui'Q. Afrikaanse premier, Jan Smuts, „slim Jannie" d.ooir zijn land genoten genoemd,, heeft deze week zijn laatste gevecht geleverd', niet aan het hoofd, van een commando Boeren, zoals eertijds tijdens de Anglo-Bmerenooripg, maar als leider van de Verenigde Partij, die Zuid- Afrika binnen het Britse Gemenebest wenst te houden. En blijkens de jongste verkiezingsuitslagen heeft hij de vlag moeten strijken voor d:r. Daniel Malan, als leider der Afrikaandiers, afstammelingen van Hollanders, Fransen en Duitsers, die de republikeinse idee propa geren en de dagen van de onafhan kelijkheid, van de Oranje Vrijstaat en Transvaal nog niet vergeten schijnen te zijn- Smuts, die „Een eeuw van on recht" schreef, heeft een pleidooi gehouden voor het herstel der oude moederlanden, Engeland' en de Ne derlanden en Atlantische samen werking toegejuicht, om West Euro pa weder tot een machtige factor te maken in de internationale poli tiek, en aangedrongen op de vor ming van „een derde macht", even sterk als Amerika en Rusland, wel ke een waarborg voor politiek 'even wicht zou kunnen zijn. Zulk een derde macht zou tot gevolg heb ben dat het Britse Gemenebest in het nieuwe patroon zijn plaats zou kunnen vinden, wat vooral wense lijk zou zijn met het oog op zijn prestige-verlies. De plaats van Zuid- Afrika acht Smuts in het Britse Imperium en daarom is zijn lot nauw met d.at van West Europa verbonden. Zonder deze eenheid is Zuidi-Afri'ka niet blij machte zich te handhaven. Hierdoor plaatst Smuts zich lijnrecht tegenover Malan's Na tionalisten, die Zuid-Afrika voor die Afrikaners opeisen en losser wensen te staan van het Britse rijk en van Europa. rye rassenkwestie heeft in feite die gehele verkiezing beheerst. Zuid-Afrika heeft twee en een kwart millioen blanken, acht honderddui zend' kleurlingen en acht millioen Bantoes of kaffers. Deze laatste vormen het grootste probleem. Met het oog op de industrialisatie kan men hun niet missen, zij moet n dus wel in kampen bij de grote oentra en de mijnen wonen, maar het contact met de Europese be schaving maakt hen vatbaar voor acties van vakbonden, voor de eis op Walcheren f 13.500 en nog een groet aantal kleinere bedragen voor plaatselijke en regionale doeleinden Ongetwijfeld zullen deze bedra gen medewerken cm de achterstand', die nog steeds in zo grote mate aanwezig lis, wiat te helpen inhalen'. Grote bakkerijtentoonstelling Van 1—10 Juni zal te Utrecht in de gebouwen van de Kon. Ned'. Jaarbeurs een grote bakkersvakten- toonstelling gehouden worden io|nd:tr die naam „UBIA II". Op een tentoonstellingsruimte van 6ÜOO m2 zal hier de hele brood- banketbakkerij en de kokerij worden getoond. O.m. zullen aanwezig zijn een zes m lange „Monte" (étalage- stuk), voorstellende ©en panorama van die stad Utrecht Anno 1634 geheel uit suiker vervaardigd door de heer Jongert uit Monnikendam, voorts een compleet ingerichte oudr Hollandse bakkerij, een werkende ultramoderne bakkerij waair de nieuwste snufjes op bakkers gabiea zullen worden gedemonstreerd en dan enkele duizenden individuele inzendingen uit het binnen- en bui tenland. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. tof emancipatie. Zuid-Afrika kaïn deze arbeidskrachten niet missen en daarom wil Smuts de kaffers met ihun gezinnen tussen de blanken la ten wonen, al 'Wenst hij die leiding .geheel in handen der blanken te houden. Z.uid-Afrika's positie i's af hankelijk van die van het Britse rijk en dit weer van de loyale medewerking van de ZWarte arbei ders. Dr. Malan wenst daarentegen die.Bantoes te weren uit dq^gemeen schap dier blanken, waar een toe nemende vrees bestaat voor over heersing van de gekleurde rassen. De, partij' van Smuts heeft het moe ten afleggen tegenover die republi keinen. Tijdens de verkiezingsdagen is 'overduidelijk gebleken, dat 't ver langen van vele Afrikaainders uitgaat, ondanks verbroedering en gemeng de huwelijken met Engels spreken den, naar 'een door en dooir echte Boerenrepubliek, als uit die dage.i van Kruger en Steyiii, toen een ons stamverwant volk „in die veld" de beldenstrijd streed tot behoud hun ner 'Onafhankelijkheid,, totdat in 1902 „die vierkleur moest warden neergehaal". Vacantiespreiding; Nadat i;n 1943 de bezetter in Ne derland tevergeefs had getracht va cantiespreiding voor alle wierkende Nederlanders onder dwang door te voeren, heeft men nadien betrekke lijk weinig meer vernomen van het streven dat, indien bet met succes bekroond wiordt, ,op diepgaande wijze in de recreatie van vrijiwiel alle landgenoten zal ingrijpen. W'aar van overheidswege waar schijnlijk nog geen maatregelen zijin te verwachten die de vaicaintiesprei- ding op de scholen zou kunnen ver gemakkelijken en het overigens evenmin te verwachten valt dat het bedrijfsleven in de eerstvolgende jaren in staat Zal zijn actief aaini vacantiespreiding te doen wat be treft de vacantie der arbeiderisj, is het duidelijk dat voorlopig nog slechts van een kleinere categorie landgenoten» zou kunnen worden verwacht, dat zij aan vacantiesprei ding gaan doen. De Prov. Zeeuwse V.V.V. rekent 'het zich tot haar taak dit pro bleem mede te helpen oplossen en doet daarom aan alle Zeeuwen het volgende voorstel: Voor zover gij' in de gelegenheid; zijt zelf Uw jaarlijkse vacantie- periode te bepalen, kunt ge actief medewerken tot het bevorderen van vacantiespreiding onder hen die on ze provincie van buiten af bezoeken door zelf te beginnen met Uw va cantie te nemen buiten de periode 15 Juli—31 Augustus. Indien name lijk de vacaintiespreiidingsgedachte hier tl gemeen ingang zal hebben gevonden, zullen wij met recht tot de vreemdelingen die ons willen bezoeken kuinnen; zeggen: „Wij spreiden zelf oinze vadanties bij U, doe ,ge Zulks ook'bij Ons". Ook indien gij Uw vacantie in het' eigen gewest doorbrengt, helpt gij het algemeen nut vain vacantie spreiding vergroten indien gij dit zelf toepast. Er zal daardoor im mers me'r ruimte vrij Zijh'voa.r hen, die hun vacantie nog niet buiten de thans gebruikelijke pe riode kunnen nemen. Vacantiespreiding kaïn, als een ieder meewerkt, en voor Zeel an.'is vreomd&lingenind'ustrie en vooii ver hoging van ide waarde va|n de va- canties een zfeer belangrijke stimu lans worden. Veesmokkelaars veroordeeld Voor de Bijzondere Politierechter te Breda stonden deze week vijf smokkelaars terecht, die met pant serauto's vee over „de streep" voer den, totdat ze eindelijk kondjen wor den ingerekend.. De hoofddader, ide chauffeur J.olhin Coppenjans, oorspronkelijk uitlJzen- diijke,, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met af trek van voorarrest en 21/2 jaar R-W.I-; zijn naaste helpers, Rinus Kruysen, ook een Zeeuws-Vlaming en de Tilburger badmeester Kroot kregen drie maanden gevangenis straf en zes maandien R.W.I.; ter wijl de chauffeur Klap uit NieuW- en St.-JO'Qsland, werd vrijgesproken en de dagvaarding tegen die Schoon- dijkse glashandelaar Cysouw Werd nietig verklaard, zodat deze nog eens op het matje zal moeten ko men. Maar wie 'was nu de man van wie die pantserwagen was, waar mee deze mannen opereerden? De mysterieuze figuur,die door da meesten Leon van der Hagen wor It genoemd uit het Belgische St.-Lau- rens, maar die dooir John Coppen jans werd. aangeduid met „een on bekende Belg Lanteghem".' Vast staat wel, dat de Belgen die geld schieters waren, maar Wie ze zijn, wérdi niet duidelijk. LANDBOUW en VEETEELT Sexen van kuikens Begonnen in 1935 te Horst (L.) met een driedaagsecursus in het z.g. sexen van kuikens, bestaan er nu in ons land drie s ex-schol en (cursussen) en wel te Barneveld, Horst en Beekbergen. De 'exameneis voor de uitreiking van een diploma van sexer bedroeg in de eerste jaren om uit 200 kuikens tenminste 75 pet. van de haantjes te verwij deren. Tegenwoordig worden door de Rijksvoorlichtingsdienst voior de Pluimveeteelt slechts diploma's ver strekt aan hen, die uit 200 kuikens tenminste 90 pet. haantjes en 95 pet. hennetjes in 60 minuten kun nen verwijderen. Ben zekerheid dus van 921/2 pet. Zij ontvangen diplo ma C. Voor uitreiking diploma's Bi en C zijn de verlangde percenta ges zekerheid, nog hoger en de tij den korter. Bij ontwikkeling van onze pluimveefokkerij op vóóroor logse peil wordt gerekend op een behoefte van 100 sexers. De 16e Nationale Trekpaardien- tentonnstelling, georganiseerd, door de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard" zal te 's Hertogenboschl worden gehouden in de veemarkt- hallen op 15 en 16 Juni' a.s.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6