Amerika's luchtmacht „De zware bombardementstoestel- ilen met grote actieradius zullen het voornaamste lucht wapen der Ver. Staten zijn", zo verklaarde generaal Carl Spaatz, oud-stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, in een toe spraak tot de journalisten van Was hington. „Alleen wanneer een even tuele vijand over de atoombom zal beschikken, zal het probleem van de luchtverdediging acuut wonden. De huidige internationale toestand vergt dringend het bouwen van een reeks moderne toestellen, waar door de luchtmacht der Verenigde Staten haar effectief op 70 groe pen kan brengen, waaronder tien nieuwe groepen vliegende reuzen- forten". Na er op gewezen te heb ben, dat de route via, de Polen !de kortste weg is van, het ene halfrond naar het andere, zeide hij, dat de actieradius van de vliegtui gen, die atoombommen aan boord hebben, overeenstemt met die van de Zware bombardementstoestellen. Tegenover het verlies van e©n vlieg tuig, dat atoombommen vervoerde boven het vijandelijk gebied, stond ide verwoesting, die het aldaar zou aanrichten. Generaal Spaatz was bovendien van mening, dat radio grafisch bestuurde projectielen nooit de klassieke luchtmacht zullen kun nen vervangen. Frankrijk bevreesd voor Duitse gevaren Met stijgende bezorgdheid heeft Engeland aan Amerika verzocht, te- igemoet te komen aan de Franse bezwaren tegen de Iwiijze waarop aan de Duitsers zeggenschap zou .worden gegeven bij het herstel der Duitse industrie. De gehele West- Euiropese samenleving zou in ge- Vaar worden gebracht, indien de Fransen zouden weigeren de poli tiek t.a.v'. Duitsland te steunen. Steeds duidelijker wordt het dat vooral de Amerikanen aan hét Duitse herstel voorkeur willen ver lenen. De Franse verlangens zijln Volgens U.P.: 1.. dat controle over Ruihir, im- en export enz. vpO'if mamelijk bij' de West-Europese lan den behoort te liggen; 2. dat deze bij vertrek der bezettingstroepen de controle kunnen handhaven; 3. dat men de vorming van een Duitse regering in het Westen niet moet verhaasten, waardoor felle Rus sische reacties zouden worden uit gelokt. Op drie punten zijn de Ameri kanen tegemoet gekomen aan de door Frankrijk gestelde eisen: 1. Het internationale bestuur voo|r hiet Ruhrgebted zal in het leven worden geroepen, voordat er een regering voor West-Duitsland ge vormd wordt; 2. Het internationale regiem zal voor onbepaalde tijd worsen gehandhaafd; 3. De beslis singen van dat lichaam zulleh niet de goedkeuring vereisen van de Amerikaanse opperbevelhebber of van de bestuurder van het Euro pese Herstelprogramma, zoals de Amerikanen tot dusverre hebben verlangd. Over de constitutionele kwestie is neg geen. overeenstemming bereikt. Dr. Malan krijgt opdracht voor Zuid-Afrikaans parlement Die grijze maarschalk, Jan Smuts, premier van Zuid-Afrika, heeft bij de deze week gehouden verkiezin gen. de vlag moeten strijken voor Dir. Daniel Malan, wiens partij, de Nationalisten, welke de Republi keinse idee aanhangt, 70 zetels in ■het parlement bezet, daarbij' ge steund, door de Afrikaanse partij, die 9 zetels krijgt toegewezen. De partij1 van Smuts behaalde 65 zetel? De 78-jarige Smuts heeft bij' die gouverneur zijn ontslag als premier ingediend, waarna aan Dr. Malan de opdracht werd gegeven een re gering te vormen. Dr. Malan. vertegenwoordigt de aanhangers van de Republikeinse idee, die de band met het Britse Im perium wenst te verbreken en t.a.v. ihet rassenvraagstuk, versmelting .en verbroedering met de blanke be volking wil verhinderen. De eerste uitslagen d.edien een overwinning van Smuts' partij ver wachten, maar d.e totale uitslag ver toonde een heel ander beeld'. In zijn eigen district werd Smuts niet herkozen. De economische koers, welke de huidige regering volgde, had, niet de algemene instemming, terwijl de erkenning van de nieuwe staat Israël er ook toe bijdroeg dat de regeringspartij' gevoelige klap pen kreeg. Luchtaanval op coloradokevers Volgens Britse persberichten gaat men een „luchtaanval" ondernemen op de coloradokever-scharen, die de gewassen in het gebied' van de Evesham-vaiLlei in Engeland, het rijke tuiinbouwidistrict van Worces tershire, ernstig bedreigen. Laaig- vliegende vliegtuigen zullen name lijk de velden met DDT-poeder be strooien. De thans te Voorschijn! gekomen kevers moeten wel afkom stig zijn uit in de afgelopen winter gelegd© eitjes. De Kamerverkiezingen De beide Kamers der Staten Ge neraal zullen op 26 Juli a.s. wor den ontbonden. De eerste samen komst van de Verenigde Vergade ring van de nieuwe Kamers is voorlopig vastgesteld, op- Dinsdag 2(7 Juli. De candidaatstelling voor de ver kiezing van d.e leden van die Twee de Kamer is thans vastgesteld op 4 Juni; de verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen op Woens dag 7 Juli worden gehouden. Die verkiezingen voor de Eerste Kamer (door ide Provinciale Staten) zul-' len worden gehouden op Donder dag 8 Juli'. Evenwicht in de financiën der gemeenten eis Volgens de memorie van ant woord over de noodvoorziening ge- meentefinanciën achten de ministers het van groot belang, dat er wordt gezocht naar de mogelijkheid van een algemeen werkende belasting, welke niet alleen ten behoeve van, maar ook rechtstreeks d,opir ide ge meente wordt geheven. De groite moeilijkheid, is echter, dat de be lastingen welke door het Rijk ge heven worden, tan top zijn of zul len warden gevoerd. Er moet zoi spoedig mogelijk naar worden gestreefd iom de gemeente lijke inkomsten en uitgaven in even wicht te krijgen. Dat zal men niet alleen kunnen bereiken door de in komsten te verhogen, maar opk dppir de uitgaven te verminderen. Een beroep op d,e historische rechten van de gemeenten kan, als men let op de geweldige lasten, waar voor het Rijk ziCh geplaatst ziet, nauwelijks au sérieux worden ge nomen. Die ministers zijn van oordeel, dat ide voorgestelde regeling de ge wenste armslag bied.t, maar zij; te kenen daarbij aan dat het bepalen van d.ie armslag niet alleen aan de gemeenten kan worden overgelaten. Zij kunnen dius imiet zonder meer de reeds opgemaakte gemeentebe grotingen voor 1948 tot grondslag van die bijzondere uitkering nemen. Gezinsbijslag naast bijslag voor kinderen Bij de komende algemene herzie ning van die sociale verzekering zal een principiële beslissing moeten worden genomen 'Over de invoering van een gezinsbijslag naast die van een kinderbijslag, staat er in dB memorie van antwoord, op het voor lopig verslag van de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot aan vulling van die invaliditeitsrentem en tort regeling van de kinderbijslag voor invali'diteits-, puderdoms- en wezenrentetrekker?. Verhoging van invali'dlteitsredhten van personen bo ven 65 jaar zal niet gesdhiedranlj Ben voorziening ter verbetering van 'de positie van die oingevallenrente- trekkers, die met de voorgestelde regelingen niet zullen zijln gebaat, zal worden voorbereid. De minis ters zijn er niet voor om aan we duwen zonder kinderen beneden zestien jaar een gezinsbijslag te geven. Baron van Harinxma tijdens de oorlog In verband met hetgeen in het z.g.n. Rode Kruis pakketten-rapport van de commissie-Vorrink wordt verklaard over de werkzaamheden van B. Ph. baron van Harinxma toe Slooten als voorzitter v,ain het „Lon don Committee" vanl het Nederland se Roide Kruis, en ais vertegenwoor diger van de hoge commissaris voor vluchtelingenzaken te Lissabon, heeft de minister van buitenlandse zaken het gewenst geacht aan een Commissie te verzoeken, op grond 'van de door de dommissie-Cleve- frimga en ide commissie-Vorrink uit gebrachte rapporten te willen vast stellen of de grieven over het be leid eri het optreden gedurende de oorlog van de heer van Harinxma t'hoe Slop,ten enige groind gëveiiï tot het trekken van consequenties ten aanzien van zijn tegenwoordige functie. De commissie-Douner heeft thans rapport uitgebracht. Tot haar con clusie komende, aarzelt zij inie|t, aan de minister haar gevoelen ken baar te maken, 'dat de grieven over de werkzaamheden tijdens de oor log van baron van Harinxma thoe Slooten geen grond 'geven, hem niet in zijn tegenwoordige positie van Hr. Ms. ambassadeur bij de Belgische" regering te handhaven, met welke conclusie de minister zich verenigt. Mag de gemeente vorderen In die provincie Utrecht is thans uitgemaakt, dat z.g. „Woningwet woningen" [woningen die door een woningbouwvereniging krach tens de Woningwet zijln gebouwd en die zonder bewoner zijjn of gera ken' door een gemeentebestuur niet kunnen worden gevorderd en toegewezen, zolang op die vqo|rrang- lijst van leden, die door de desbe treffende woningbouwvereniging aangehouden wordt, nog voldoende gegadigden te vinden zijn. Hlet is niet onmogelijk,, dat deze Utrechtse beslissing aanleiding zal zijln voor colleges van Gedeputeerde Staten in andere provincies, in dergelijke zin een besluit te nemen, zodra zich daartoe de gelegenheid' voor doet. Technisch hoger onderwijs zal gedecentraliseerd wórden In een rede ter installatie der Tweede Commissie-Holst, heeft de minister van Onderwijs, Kunstenen Wetenschappen, dr. J. Gieien, Don derdag te Dan Haag medegedeeld, d.at ide ministerraad de volgende voor het technisch hoger onderwijs belangrijke beslissingen heeft geno men: de Technische Hogeschool te Delft zal behoorlijk geoutilleerd worden op een capaciteit van 3500 studenten, het technisch hoger on derwijs zal worden gedecentrali seerd, (een nieuwe commissie zal het „hoe" 'en „waarom" daarvan onderzoekan) en t.z.t. wil men de millioenan b'iji de wetgevende macht aanvragen,, die daarvoor nodig zijn. In de commissie zijln opgenomen enige personen, die geacht kunnen worden de streekbelangen, die bij dit vraagstuk betrokken zijln!, het best te vertegenwoordigen. Die taak van de commissie' omvat onder meer voorlichting omtrent de plaats waar een nieuw1 tetihniseh-wletenl- sohappelijk opleidingscentrum' het best kan wordian opgericht. Door de voortschrijdende toepas sing 'dier techniek en stagnatie vain onderwijs tijdens de oorlog, is een tekort aan ingenieurs ontstaan. De minister meende, dat omstreeks 1970 een inieuw evenwicht zal tot stand karman,, Waarbij1 men kan volstaan met de aflevering van 600 tot 700 ingenieurs per jaar. Opheffing der tribunalen Het Tweede Kamerlid de heer Berge" beeft aan de minister van justitie gevraagd: 1. Is het juist, dat nu, eniige dagen voor de opheffing der tribu nalen ien ondanks daartoe uitge oefende aandrang, nog generlei richtlijn is uitgegaan! betreffende de liquidatie van het bestaande tri- bunalènapparaat, noch ter bevor dering van de overdracht der werk zaamheden aan de kantonrechters, terwijl de aanwijzing van ter zake bevoegde kantonrechters, substituut- griffiers, etc., krachtens artikel 17 van de wpt van 13 Mëi 1948, staats blad i 186, nog niet heeft plaats gevonden, althans niet ter kennis van belanghebbenden is gebracht? Kan de minister mededelen, of de bedoelde trage gang van zaken een gevolg is van een gebrek aan efficiency en organisatorisch ver mogen bij zijn departement Idahi wel aan welke andere oorzaken deze moet worden gewleten? Op de tentoonstelling „Waalwijk 1948" zijn een paar damesschoant j es geëxposeerd, 'die maar liefst f1375 kosten. Het feit, dat ze met bril janten 'gegarneerd zijn, verklaart veel. In Stockholm heeft een grpte brand gewoed die een heel blok gebouwen van d©' Zlwleedse hoofd stad 'in de as heeft gelegd. De schade wordt op zeven millipen kronen geschat. Op de Nederlandse ambassade is een cheque overhandigd v'aln de leerlingen Van de hoogste klas van id© Washington University ten be drage van 150 'dollar. Het geld is bestemd voor studenten in Neder land, die als gevolg van hun werk in ide verzetsbeweging in e0n zie kenhuis verpleegd worden. Het proces tegen de moordenaar van Gandhi ©n zijn acht medeplich tigen is Dondierdag te Delhi ble- gonnetn. Meer dan duizend kilo boter werd er clandestien verkocht of laan het personeel Cadeau gegeven', in ide Zuivelfabriek „Limburgia" te Reymershnek, terwijl in het tijdvak October 1946 tot Maart 1948 12000 liter melk ien ©en paar honderd! liter room de verkeerde weg pp gingen. JAN SMUTS, de premier van Zuid-Afrika. neemt ontslag naar aanleiding van de uitslag der deze week gehouden parlements verkiezingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5