STAD EN PROVINCIE De Zierikzeese Paardenloterij TRIBUNAAL ZIERIKZEE Belaagster der vrouwen Ingezonden mededeling WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? Rjj van getuigen Middagzitting Onrustig, gejaagd? RADIO-PROGRAMMA Een ons Bonera Fondant Eén ons GRATIS (op bon) Tijdens ieen vergadering van de Sociëteit „Nut en Genoegen", >op 10 November 1881 steldé idie heer J. Bal voor een paardenloterij te hou den, waarop het bestuur idler So ciëteit in de vergadering van 14 Maart 1882 met het voorstel ter tafel kwam, dat met algemene stemmen werd aanvaard. Hiermede werd de eerste stap gezet op de lange baan, die die po pulaire loterij tot dusver heeft afge legd. In de eerste jaren viel het accent van de loterij op de paar den ter ondersteuning van de Paar denmarkt, die voorheen een. andere betekenis had idan ,in onze dagen. Tot 1880 werd. de Paardenmarkt tijdens ide Halfvastenmarkt gehou den, maar bij raadsbesluit van 27 Augustus 1880 werd besloten, zulkis op verzoek van de landbouw, deze markt te houden iop de eerste Don derdag in Juni, wat later is gewij zigd in de eerste Woensdag in die maand. De eerste paardenmarkt in Juni vond idus in 1881 plaats en de eerste verloting iop Donderdag 1 Juni 1882, blijkens een adverten tie in de Nieuwsbode van 17 Mei van dat jaar. Bij besluit van Z.M. de Honing (Willem III) idjdi. 1 Mei 1882, was deze verloting goedge keurd.. Voor ons ligt een vergeeld do cument, waarschijnlijk een copie van een raambiljet, ter aankondiging van de eerste trekking, op 1 Juni 1882- Voorzitter was de heer G. A. de Lpoze, secretaris de heer v. d. Vliet. De eerste trekjriing had plaats in het lokaal vain de heer B- G. Vermunt, ten overstaan vaal eeri bevoegd' ambtenaar. Gedurende reeksen van jaren heeft de Zierikzeese Paardenloterij zich in feen grote populariteit mo gen verheugen. Enige jaren geleien kwijnde ze, maar langzamerhand is ze weer tot nieuw lieven gewiekt, al Vermelden ide prij zen dan ook geen paarden en landbouwgereed- schappen. Met de tijden veranderen ook die prijzen! De opbrengst van .de loterij, na aftrek dar noodzake lijke onkosten, komt geheel ten bate van instellingen van wier nut wij allen, overtuigd, zijn en die door deelname aan deze loterij 'extra steun ontvangen. Vele,' hoegenaamd alle nat.-soc. Carrières; zijn geëindigd, voor de groene tafel v,an een gerechtsge bouw, vervuld van het bestraffend oog van Vrouwe Justitia, die de overtredingen taxeert en de weeg schaal hanteert. Zo opk de carrière van A. P. Dogger, die in ide bezet tingstijd vele vrouwen en meisjes van Schouwen-Duiveland het leven zuur heeft gemaakt, met kleine gel© kaartjes, die een cynische uitno diging bevatten', een bezoek te brengen aan een van de misdadigste instellingen van 'de - bezettingstijd, het arbeidsbureau. Vooral deze vrpu- wen-bemiddeliing vormde het zwaar tepunt van de tenlastelegging, idle overigens cok de nodige traditionele punten bevatte, als lidmaatschap van N.S.B. en diverse nevenorgani saties. propagandistische activiteit en financiële steun aan verschillen de bezettingsinstanties. Verd. miste ten enenmale het bekgnde feu sacré, dat haar tijdens de bezetting gehaat maakte. Zij stond als een verslagen timide fi guur voor haar rechter en gaf slechts nauwelijks hoorbaar ant woord iop de baar gestelde vragen. Na het eindexamen H.B.S. wilde verd. aan het werk, wet hahr aan vankelijk nog niet gelukte. In Sept. 1940 trad zij evenwel in Duitse administratieve dienst te Haamstede Principiële bezwaren bestonden daartegen niet, want na de bezet ting was zij weer tot de beweging Dat zal .zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit als ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: 'deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent! 809 toegetreden. Oorspronkelijk was zij in de N.S.B. oud-gediende en reeds lid sinlds 1935'. Iin '39 had zij even wel bedankt, omidait zij zich ni,et meer rnet het politiek programkon verenigen. Na idle bezetting was zij echter weer toegetreden. Die ge vangenneming van haar vader had daartoe een belangrijke stoot ge geven. Reeds spoedig kwam Zij daarna in Idieusl», Van het arbeids bureau, waar Zij1 in de loop 'der jaren zich beijverde om de van boven af gegeven voorschriften Deutsch-gründllicih uilt te voeren. Evenwel vertelde zij toch ook her haaldelijk getracht te hebben, an der werk te krijgen. Ingezonden De voormalige leider van het ar beidsbureau R. ide Waal, opende de rij van getuigen. Get verklaarde zich nooit intensief met de vroiu- wenbemiddelihg te hebben bemoeid. Voorz.: U' liet verd. haar gang gaain? Nu, het was in actieve han den. Get.: Ja, wij1 moesten onze plicht doen. Voorz.: Alleen bestaat er tussen ons een klein verschil van inzicht wat deze plicht betreft. Getuige ging daar niet op in, maar verklaarde, dat meisjes en vrouwen van 18—40 jaar in ide termen vielen voor verplichte te werkstelling bij idte D.W. De ge meenten verstrekten lijsten. Colleo tieve oproepingen waren noodzake lijk om uit te maken, of de'betref fende personen al of niet werk hadden. Voorz.: U beijverde zich om ide maatregelen nog in meer Duitse zin toe te passen, dan noodzakelijk was. Get. herinnerde daarop aai. een massa anonyme brieven, waar nooit pp ingegaan werd. Indien de vrouwen aan de oproep geen gevolg gaven, moest Middelburg worden verwittigd. Meestal liep het dan uit op een bezoek van ide politie, die daardoor ook in een dwang positie kwam te staan. Hierna verscheen de getuige P. J. J. Dekker ter zitting. Deze getuige was reed's ge huwd toen zij een oproep ontving en beriep zich daarop. Verd. had gezegd, dat zij haar niettemin kon verplichten. Het was tenslotte tot een derde oproep gekomen, waar aan get. gevolg had gegeven. Uit eindelijk moest zij een half' jaar voor de Duitsers werken. Get. M. J. Cashoek had ook een oproep gekregen. Zij had daarin een persoonlijke wraakneming ge zien. Zij werd gedwongen een for mulier te tekenen, .dat- melding maakte van vrijwillig werken t.b.v. de D.W. Dit bestreed verd. even wel. De voorzitter vroeg naar het criterium bij eventuele tewerkstel ling. Verd. antwoordde, dat alleen die meisjes moesten werken, die thuis gemist konden wonden. Daar toe werden eerst de huiselijke om standigheden nagegaan- Verd. Ver klaarde ook, dat de leeftijdsgren zen van 1640 jaar waren. Nooit werd iemand beneden dezOj leeftijd opgeroepen. Sommige getuigen wa ren vain mening, dat bijl voorkeur antf-Duitse meisjes tewerk werden gesteld. Ook dit bestreed verd'. Iin de middagzitting werd het getuigenverhoor voortgezet. G. M. Meerdink werd na een fwteede oproep dioor ide politie gehaald. Hoewel zij thuis niet gemist kon worden, moest zij' toch voor de Duitsers werken. Get. S. Bevelander w'erd ook bij de Duitsers te werk Mijnhardt's Zenuwtablettep sterken en kalmeren Uw zenuwen.. Mededeling gesteld. Verd. verklaarde, dat get. zelf, of direct of indirect, had ge vraagd bij ide Duitsers te mogen' werken. Markant wlas ook de verklaring van get. Verseput, die als veertien-jarige te werk ge steld werd. Verd. kon dit niet be grijpen. Volgens haar moest, daar een Zijdelings verzoek de oorzaak van rijn. De voorzittèr ging daarna pver tot een gesprek „op de man" af.- Hij wees er op, dat de houding van de Zierikzeese bevolking toch' een aansporing voor verd. had moe ten zijn haar houding te wijzigen. Verd.: Dat is me destijds niet opgevallen. Ik dacht dat het mat.- socialisme een goede regeringsvorm was. Voorz.: Ziet ir thans uw fouten in? Verd.: (lispelend) Ja, mijnheer de Voorzitter. De verdediger, Mr. Dirven, pakte de zaak van de psychologische kant aan en wees er op. dat verd. nooit een geliefd persoon is geweest. Als reactie hierop volgde reeds in '34 uit een soort bravour, uit een be hoefte een geprononceerd stand punt in te nemen, aanmelding voor de N.SB'. Door het ambtenarenver-, bod kwam zijl nooit-aan een baantje toe, weshalve zij' ha,ar heil bij de Duitsers zocht. Pleiter zag haar in de functie op het arbeidsbureau, niet als wrekend© godin, maar als iemand, die kalm en rustig haar werk deed. De internering heeft haar zeer zwa'ar aangepakt. Zij is volkomen apatisoh geworden en Vrijdag 28 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuwsf 7-15 .gyi™.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor oe huisvrouw; 9 Stem des volks; 10 morgenwijding; 10.20 gram.; 10.30 voor d© vrouw; 10.45 piano; 11.15 voordracht; 11.30 gram.; 12 zang on orgel; 12-38 bekend© pielodieën 1 nieuws; 1.15 Vaudeville orkest; I.45 gram.; 2 kookkunst; 2-20 gram. 3 poëzie;'3.20 gram].;- 4 kamerorkest 4.30 tussen twaalf en zestien; 5 or gel; '5.20 muzikale causerie; 6nieuws 6-15 accordeon; 6.30 Ned. strijd krachten; 7.15 kwartet; 7.30 V-P. R.O.; 8 nieuws; 8.05 pianorecital; 8.30 Na dri© jaar; 9 gram.; 9-30 lekeriredhtbank; 9.50 cello 'en piano; 10 weekoverzicht; 10.15 Swing and Sweet; 10.40 vandaag; 10.45 avond- wijding; 11 nieuws; 11.1512 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7. nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.35 schoolradio; 10.35 gram.; 11 de zon nebloem; 11.35 als de ziele luistert; II.45 gram.; 12.03 piano; 12.33 or kest zonder haam;' 1 nieuws; 1.20 orkest zonder naam; 1.50 van man tot man; 2 omroeporkest; 2.45 graan. 3.15 piano; 4 zang ©ji piano; 4.30 gram.; 5 na schooltijd; 5.15 gram.; 5.45 voordracht; 6 jolrkest; 7 Inieuws 7.15 Nederland op zee; 7.30 gram.; 7.45 eucharistisch congres; 8.12 mu ziekconcours; 9.45 luisterspel; 10.30 gram.; 10.45 avondgebed; 11 nieuws 11.1512 gram. mist zelfs de moed om zich te verdedigen. Verdere internering achtte pleiter zonder enige paieda- gogische waarde. Mede op grond van goede kamprapporten vroeg de verdediger om ©en voorwaardelijke straf. Uitspraak Maandag 31 Mei, op die slotzitting van het tribunaal. Van niet minder gewicht iw'as de behandeling van de zaak contra G. Alberts te' Middelburg, die d'e eer genoot de laatste idpor het tribunaal te berechten delinquent te zijin en tevens m©t de langste tenlasteleg ging. Ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op 31 Mei. ZIERIKZEE. Die agent van politie W- v. id.. Houten is met ingang van 1 Juli e.k. in gelijke functie be noemd' te Zwijndrecht. Kennis van zaken betreffende die padvinderij houdt niet altijd ge lijke tred' met de belangstelling, die er gelukkig in brede kring voor deze manier van vorming buiten' schoolverband, bestaat. Voorlichting is nodig, terwijl het allernuttigst is dat de ouderen met het werk van die padvindersjeugd worden gecon fronteerd. Met dit doel wordt Vrij dag 28 Mei a.s. in het „Huis van Nassau" een propaganda-avond ge houden, waar zowel padvindsters als kabouters iets van hun- werk zullen laten zien. Deze avond is toegankelijk voor belangstellenden. HAAMSTEDE; Door de Identifi catie- en bergiingsdiemst van het ministerie va'n oorlog, worden mo menteel, onder leiding van luite nant-kolonel de Ruijter van Steve- nink, die 114 hier begraven Duitser^ opgegraven en overgebracht naar het plaatsje IJselstein, gemeente Venraai, vlak bij de Duitse grens, waar zij op ©en centrale begraaf plaats opnieuw begraven Worden. Mej. A. C- Houtman, ambte nares ter secretarie alhier, ontving dezer dagen bericht,- dat rij ge slaagd is voor het diploma Be- volkingshoekhouden, waarvoor het examen op 10 April te Rotterdam werd, afgenomen door de Vereniging voor Be vol kin gsbo ekhouden. Evenals in andere gemeenten rijn ook 'hier aan d,e leerlingen kier Bij een bezoek aan een CENTR A-WINKEL zult U daar een uitgezochte kerncollectie Lekkernijen vinden. Ter kennismaking met onze sortering, krijgt U deze week bij aankoop van Alleen' bij de CENTRA-Kruideniers BRAM BOLLE, Oosterland GERARD DE OUDE, Zierikzee D. JOPPE, Zierikzee PIET VAN 't HOF, Brouwershaven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2