ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Jongens Overzee" WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS I WEERBERICHT Conferentie over Duitsland in een impasse WOENSDAG 26 MEI 1948 No» "15904 101e Jaargang: ABONNEMENT: PlrijSs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telèf. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.ni. Bij contract speciale prijzen. tSuccesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1.per stuk. li bestaan niet Na alles wat over het leven van de troepen in Indië bekend1 is ge worden, via de pers, de verklarin gen van diverse militaire autoritei ten en last not least de gademobili1- seerden, is het wel enigszins moge lijk een beeld, te vormen van bet leven ginds. Hoe denken de sol daten overzee. Mie nog altijd wor den geroepen zulk een zware taak te volbrengen? Wat zijn hun groot ste zorgen ,en waardoor wordt hun stemming in hoofdzaak bepaald? Een veel verbreide misvatting is, dat de militaire taak in de Oost langzaam, maar toch duidelijk naar het einde loopt. D|it is niet het ge val. Wel moet met grote dank baarheid. worden geconstateerd, dat er het laatste halfjaar grote ver beteringen zijn ingetreden, maar dat betekent nog niet, dat de taak van de militairen praetisöh is afgelopen. Dat zal nog geruime tijd, in beslag nemen. Helaas is er de laatste tijd weer sprake van ©en toenemend aantal ineiiaienten. In dit verband herinneren wij aan het bericht over een verpleegster, die bij het uitoefe nen van haar dienst werd gedood'. Speciaal in West-Java woédt de toe stand weer slechter. Bij -dit alles is het begrijpelijk, dat er van het geduld! en het uit houdingsvermogen van de soldaat zeer veel word.t gevergd. Ben be langrijke factor is ook; dat het aantal mensen langzamerhand, ©er/ rol begint te spelen. De soldaat ziet de grote lijnen niet, maar woirdt het meest beïnvloed door de kleine onaangenaamheden van elke dag. Juist omdat op diverse bureaux, die zich met de verzorging van de militair in de ruimste zin des woiords bezig houden, een tekort aan mensen is ontstaan, ontbreken ler aan het leven van dia soldaat nog'vele „kleine dingen", die in de burgerlijke samenleving eigenlijk weer al heel gewoon zijn geworden. De bezwaren van de soldaat gaan look uit tegen de sigaret, ide be ruchte „Highway". Nog onlangs heeft generaal Spoor, deze sigaret, als een rookbare sigaret aangemerkt Hetgeen niet wegneemt, d,at ide :i|n Ihet vaderland verkrijgbare merken aanzienlijk beter zijn van kwaliteit. Er zou veel voor te zeggen zijin, indien het 'daarheen geleid zou kun nen worden, dat onze soldaten ook van deze betere merken konden pro fiteren. Iin onze tijd, loopt ide liiefde van de soldaat, nu eenmaal doör de longen. In het totaalraam der Indische feiten lijken "deze dingen onbe langrijk, maar voor de soldaat zijn het hoofdzaken, waardoor uiteinde lijk het moreel van ide manschapp m mede wordt bepaald. Wie aandacht craagt voor de soldaten overzee, moet vooral ook de mannen van het Hnil noemen, die reeds zo vele jaren tropendienst achter de rug hebben. Zij zijn wellicht het va derland, na al die jaren een beetje lontgroeid, maar zij dTagen het hart op ide rechte plaats. Zij weten vrat offeren betekent, zij geven veel en vragen weinig, al is het begrijpe lijk dat het merendeel verlof hard nodig heeft. Demobilisatie is een geliefd onderwerp, maar niets is funester dan data te noemen, die uiteindelijk onjuist blijken te zijn. Hiermede komen we aan een alge mene karaktertrek, die bewijst idat de soldaten overzee innerlijk zijn veranderd. Zij zijin weinig of niet .gevoelig voor woorden, maar eisen daden. Hun geloof in het gespro ken woord is klein gewiorden. Daar voor hebben zij teveel gezien en gehoord,. Daarvoor zijn de teleur stellingen te talrijk geweest en zijin teveel kamaraden gesneuveld. Die soldaat gelooft alleen wat hij met éigen ogen ziet en wat hij-zelf [on dervindt. De dienstjaren in de tropen heb ben een merkteken in de ziel ach tergelaten eu daarom schreven wij ook, dat de jongens 'overzee niet bestaan. Het zijn mannen ge worden, die ongelooflijk nuchter dienken en niet snel maer door duig ding zijn te beïnvloeden. Helaas zijn er onder hen, die het spooir zijn kwijt geraakt, maar hiertegenover staan zeer velen, die sterker en on- afhankeijker in het vaderland zul len terugkeren. Het tijdstip blijft voor de autoriteiten het moeilijkste probleem. Diemobilisatie is nood zakelijk. Ér zijn morele motieven, zowel als zakelijke, die het aflos- singsprobleem acuut maken. Er is immers alles voor te zeggen dat de eerste vrijwilligers, door andere troepen worden vervangen. Neder land verder, heeft nog altijd be hoefte aan arbeidskrachten, die zich aan de wederopbouw, kunnen wij den. Volgens mededeling van gene raal 'Spoor kwamen sedert April vier bataljons vrijwilligers naar huis, de rest zal dit jaar volgen. De mariniers vallen onder een pas bekend, gemaakte regeling, terwijl voor de andere troepen nog een be slissing moet worden genomen. Het is van harte te hopen, dat de voorgestelde regelingen in de prae- tijk ten uitvoer gelegd zullen kun nen worden. Niet spoedig genoeg toch kan Ons land tot normale verhoudingen terug keren. Ook op militair gebied.. Amerikanen en Britten oefenen druk uit op de Arabieren Slavische landen verlangen naar de Oude Wereldzee Kort nadat de dqor de Veilig heidsraad gestelde termijn voorliet „staakt het vuren" was verstreken, hebben de Arabische staten de Raad verzocht ide limiet van de wapen stilstand met 36 uur te verlengen, welk Verzoek Engeland ondersteun de,, met ide bedoeling het Joodse voorbeeld te volgen. Ook Amerika probeert een wapenstilstand, te be werkstelligen buiten de U.N.O. om. De beslissing zit de Arabieren dwars; ide leiders van de Liga ver gaderen te Annam (Transjordanië) maar konden nog niet besluiten ot zij zioh zullen schikken naar de resolutie van, de Veiligheidsraad. In Lake Success gaven de Arabieren te kennen, dat zij alleen dan zou den toestemmen in een wapenstil stand,,, wanneer het Joodse leger zou worden ontbonden en de Vei ligheidsraad afziet van het verde lingsplan van Palestina, De Britse wapenleveranties naar de Arabische landen blijven voort gaan. Het stopzetten zou contract breuk betekenen. Totnu toe zijn Britse wapens de enige, welke naar het midden-Oosten worden ver scheept. Maar wanneer die Arabie ren het Amerikaanse beroep verwer pen, is de mogelijkheid nietuit gesloten d,at Truman het embargo op wapens opheft, waarna het Ame rikaanse oorlogstuig naar de Levant gaat stromen. In afwachting van de beslissing over de wapenstilstand, wordt er in 'Palestina niet veel ge vochten. Alleen de Libanese aftille- rie beschiet de 'Joodse stellingen. Aan Joodse zijde rusten de wapenen A an de Russische sympathie voer de Joden ligt generlei humane overweging ten grondslag, maar het verlangen naar een positie aan de Middellandse Zee. Het wonderlijke van de situatie is thans, dat Rus land en Amerika ihet thans eens zijn op het punt van Palestina en ge zamenlijk tegenover het pro-Ara bische standpunt van de Arabieren staan: Verwrongen is de situatie dus wel. Niog te meer, als, de aan dacht valt op ihet tweede brandpunt in het Middellandse Zee-gebied, mi- Griekenland» Ook Griekenland lijdt onder het Russische verlangen naar een po- sitie aan de oude wereldzee. In het algemeen- streven de Slavische Jan- den naar de Egeïsebe zee, waar door tevens de Dardanellen wor den omsingeld, die zo zeer door Rusland worden begeerd. De ont wikkeling, zoiwel iin Palestina, als m Griekenland, moet men ini el- kaars verlengde zien. Minderheden zijn zijn hier bekneld geraakt in de verwikkelihgen van een gevaarlijk expansionisme. De sluipende oorlog tussen het Slavische blok en Ihiet Angloi-Amerikaanse gaat hier gesta dig door. Daarvan is oiok Grieken land een der ergste slachtoffers ge worden. Het rapport van de Balkan-eoto- mi'ssie geeft hief van ©en even duidelijk als ontstellend beeld. Vela Griekse kinderen werden" raeds door de guerillatroepen ontvoerd. Het aantal moorden in «dit land bewij zen te duidelijker het verschrikke lijke leed, waaronder Griekenland gebukt gaat., T.a.v. de terechtstel lingen heeft de Griekse regering verklaard, dat het hier geen execu ties betrof. Vele guerillastrijders wachten reeds lang op hun veroor deling en zonder de recente moord op de Griekse minister Ladas, zou den zij toch zijn geëxecuteerd. Van zelfsprekend hadden de massa-exe cuties voorkomen kunnen worden, indien meerdere rebellen de wapens hadden neergelegd, waardoor die burgeroorlog een einde zou gen> men kunnen hebben. Gelukkigen zijn rijk, niet de rijksten gelukkig. Verwachting tot de avond van 26 Mei: Meest zwaar bewolkt met tij delijk enige regen, veranderlijke wind,, op demeeste plaatsen iets minder koud, vooral des nachts. 216- 'Zon op 4.32, onder 20.42. Maan op onder 6.36- Laatste kwartier 30 Mei. Volgens diplomatieke 'bronnen heb ben de besprekingen der Weste lijke landen te Londen over Duits land een ongunstige wending ge nomen', waardepr een definitieve overeenstemming over het Duitse vraagstuk in het onzekere is geble ven. De verschillen tussen de Ver. Staten en Frankrijk blijken dusdanig te zijn, dat een spoedige regeling zowel wat het toezicht pp heit Ruhrgebied als ide j>olitieke con stellatie van Duitsland betreft, niet kan worden verwacht. De Ameri kaanse persagentschappen isp'rekea van een „impasse". TTet voornaamste probleem, dat van ide controle op het Ruhr- bied, is hangende gebleven. Frank rijk eö1 het wordt daarbij ge steund door de Baneluxlandehj is nog. iniet tevreden met het stand punt der Ver. Staten en blijft aan dringen op uitgebreider controle, en waarborgen tegen gevaar der Duitse herbewapening. Door dit al les verwacht men niet, aldus U.P., dat ar te Londen algehele over eenstemming over het West-Duitse vraagstuk zal worden bereikt. De definitieve stappen zouden wellicht gedaan Worden via de di plomatieke kanalen., /""vnder de punten, waarover mien wel tot overeenstemming ils kunnen komen, behoort de bijiaen- roeping van ©en constituerende ver gadering op 1 September voor het opstellen van een grondwet voor Duitsland, gebaseerd op een fede rale structuur met een centraal ge zag. Mede is overeenstemming be reikt over de vorming van een internationaal bestuur voor tiet Ruhrgebied door de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, de Benelux- landen en door Duitsland. Wanneer dit bestuur in functie zal treden en welke zijn bevoegdheden zullen zijn, daar oyer is men'het nog niet eens kunnen worden. Van fusie der Fran se zóne met Bizonia is voorlopig nog geen sprake. Abe Lenstra gaat niet mee toet h©t Nederlandse Elftal naar Noor wegen voor ide voetbalwedstrijd Noorw egen—NederI and. Deze week Widrdt voior alle leef tijdsgroepen een bon vpor 'drie eieren aangewezen. De processen te Neurenberg zul len met September geëindigd zijn. Op het ogenblik staat de Duitse diplomaat Weiszacker terecht. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1