STAD EN PROVINCIE Vele Tsjechen vluchten naar het vrije buitenland Die bevolking van Tsjêchoslowa,- kije zou zou men thans in drie hoofdgroepen kunnen verdelen; iin die welke de gebeurtenissen vol men apatisich accepteert, blij1 in dien ze zelf niet gearresteerd en in het algemeen met rust gelaten worden; in ide tjwieede, waaraan het nieuwe regime posities en aan an deren ontnomen bezit belooft.- Bn uiteindelijk In de der le die met alle middelen tracht te vluchten. Kortgeleden vluchtten zeven hoge officieren van de generale staf on der medeneming van de militaire plannen van Tsjech ostowakije naar Beieren (Am. zone van Duitsland) Op de heiriinneringsdag van de car pitulatie van Duitsland ging eenj Tsjechische delegatie vain 500 man naar 'het in Oostenrijk gelegen voor malige 'concentratiekamp Mauthau sen voor een feestelijke herdenking. Maar vóórdat dei delegatie de plaats van bestemming had bereikt, wa ren de leider en een groot aantal deelnemers naar de Amerikaanse 'zóne verdwenen. De Tsjechische staatspolitie neemt iedere dag strengere maatregelen tegen dergelijke ontvluchtingen, die, evenals de maatregelen der Hohga- Iren zonder veel sudcias blijken.. Van de 400 voor een OostenrijksHon gaars© voetbalwedstrijd naar Wenen gereisde Hongaren, gaven er 41 de voorkeur aan in Wenen p|nider te duiken en niet naar huis te gaan. Dat Tsjechische vliegtuigen naar Beieren vliegen kwam de laatste tijd zo vaak voiolr, dat men besloot speciale maatregelen te nemen, na dat ook een vliegtuig tussen Draag en Bratislava door gewapende pas sagiers werd gedwongen van koers te veranderen en naar Miimdhen te vliegen. Deze maatregelen hebben intussen niet kunnen verhinderen, dat een zestal Tsjechische oöripigs- vliegers, idie bij' da R.A.F. hadden gediend, enige dagen geleden' een vliegtuig „leenden" en rechtstreeks naar Londen vlogen. De Tsjechische regering mag nu het lege vlieg tuig naar ihuis laten brengen. Nieuw geneesmiddel tegen tuberculose A.P. meldt uit Stockholm, dat in het jongste nummer vani heu Zweedse medische tijdschrift Sven- ka Lakar Tidningan, mededelingen worden gedaan over uiterst gun stige resultaten, welke zijln verkre gen door toepassing van een inieuw geneesmiddel bij de behandeling van Tuberculose- Het geneesmiddel heet „pas", welk Woord een afkor ting is van „para-amiho-salycilici acid". De toediening geschiedt dooir de mond. In het artikel worden 22 geval len beschreven van patiënten, die zowel aan longtuberc'ulose als aan ingewandstuberculose leden. Vóór dat „pas" werd toegediend1, (wlas gedurende perioden van vijf tot 27 maanden elke mogelijke behan delingswijze toegepast zonder het minst© succes. In 19 gevallen werd een duurzame algemene vooruitgang bereikt, in drie waarvan één eindigde met die dood eeh tij delijke- De verbetering trad in tege lijk met het begin van de behan deling met „pas". Dikwijls (wlas de vooruitgang opvallend en in som mige gevallen fantastisch. Nieuwe rechtsorde in Indone sië niet vóór 1949 verwacht Al zal die regering alles doen wat in haar vermogen ligt om de vestiging der nieuwe rechtsorde met betrekking tot Indonesië zo spoedig mogelijk te verwezenlijken, toch moet zij erkennen, dat het tengevolge van bet uitblijven van het volledige acooord met de Re publiek aan ernstige twijfel ander- hevig is of. die nieuwe rechtsorde die eerste Februari 1949 inderdaad voltooid zal kunnen zij:n. AmsterdamKaapstad in tien maanden Twee gezinnen idle met twee klei ne motorbootjes onderweg zijn van Amsterdam naar Kaapstad em ïin tien maanden ideze reis hopen te volbrengen, hebben Nice .bereikt. De ene familie bestaat uit ©en Letse beeldhouwer en journalist, zijn Vrouw en 21-jarige zoon, 'de and-e re uit een Nederlandse fotograaf, zijn vrouw en een driejarig zoontje. Pachten zonder schriftelijke overeenkomst aangegaan Het wekte onlangs in Middelburg nogal beroering, dat de notaris P- L-, bekend figuur in die stad ten voorzitter van het Tribunaal in overtreding was bevonden. Aan ne gen WalcheTse boeren had hij grond verpacht zonder schriftelijk contract terwijl zijn personeel geien kwitantie wilde afgeven, Wanneer de boeren hun pachten kwamen betalen. Verd.. die Vrijdag terecht stond, gaf die tenlaste gelegde feiten toe en motiveerde zijn houding aldus: die verpachte gronden behoorden, al lemaal bij één hofstede, waarvan die gebouwen waren verwoest. Bij eventueel herstel daarvan, verpacht ten de eigenaars de hofstede liever weer in haar geheel, zodat de no taris er toe was overgegaan om de landerijen voorlopig voior drie jaar te verhuren. Omdat Ihij wist, dat ide Grondkamer daar geen toe stemming voor zou geven, hadi 'hij bet op eigen gezag gedaan. Verd, ontkende dat pachten van 60 tot 50 ,-gld. per geroet te hooig waren,, waartegen, de tuchtrechter aanvoerde, Idat een taxatie, door die Grondkamer verricht anders uit wees. Verd. zei Idat de taxatie dan nergens naar lijkt en verklaarde tier- loops dat hij met Ide Grondkamer niet erg wegloopt, waaraan hij voornamelijk de moeilijkheden toe schreef. De tuchtrechter merkte op, -dat iedereen, die hij- vroeg pachten van f 60 te hoog adhtte. Het verhoor der negen pachters leverde weinig markante bijzonder heden op. Allen bevestigden dat men hun geen kwitantie had willen geven. De verbalisant had, geschreven, de indruk te hebben gekregen, dat de pachters bang waren verklaringen af te leggen, uit vrees voor de ge volgen. Getuigen ontkendien dit en eveneens zeiden zij er niets van te weten,, dat een hunner gezegd had tegen verbalisant: „kwitanties -ge ven toch niets bij L., omdat je het andere toch onder tafel door moet geven." Uitspraak volgt later. De „Daily Telegraph" meldt, dat tott nu toe reeds twintig Britse ambtenaren wegens hun „extremis tische opvattingen" ontslagen zijn. Deze ambtenaren ontvangen nog steeds hun salaris in afwachting van een uitspraak van een. advies- Commissie. Hanna Reitsch, een bekende Duitse pilote zij is invliegster van de V-I geweest is gearresteerd toen Zij1 probeerde maar Oostenrijk te ontkomen. Zij' was in het bezit van valse papieren. De Nederlandse en repuMikeins'e delegaties iin de politieke commis sie zijn overeengekomen, dat zij ide Commissie voor goede diensten zul len uitnodigen voorstellen te doen ten qanzien van de kwestie van het plebisciet. Deze Voorstellen zouden informeel en niet bindend voor bei de partijen zijn. President Truman heeft Vrijdag een boodschap tot het congres ge richt over de ontwikkeling van Alaska,. Hij verzocht om Alaska toe te laten als 49ste Amerikaanse staat, zulks zo spoedig mogelijk. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, is onze stadgenote Mevr. C. H. van dier Vliet—ten Haaf, gekozen als lid, van het Gewestelijk Bestuur „Zeeland" der Algemene Vereniging Radio Omroep (A.V.R.O.) KERKWERVE. De collecte voor die tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" heeft in onze gemeente f 178,90 opgebracht. HAAMSTEDE. De Ver. van Ou-d- Lecriingen „Pomona", maakte Za terdagmiddag. haar eerste zomer- iex'cursie. Om 3 uur verzamelden ide deelnemers zich op het bedrijf- van de 'heer J. Priemis aan de Hogezoom, waarna eerst idit bedrijf en vervolgens dat van A. W, Braai en P. Dal eb out bezocht werden, welke ,ook in de onmiddellijke na bijheid liggen. Die bedrijven zagen e:r goed verzorgd uit, doichl de hoeveelheid fjruit was over het ge heel genomen matig, hoewel er nogal verschil is in- de diverse variëteiten. Zo is de vrudhtzet- ting bij de Gcudreinet beneden bet gemiddelde, terwijl Manks Codlim igoed bezet is. Van de peren is de Pirecose overtpillig gezet, doch- ide Clapp'is is weer heel iwlat minder.' De pruimen beloven een zeer grote oogst, Zodat Reine Victoria, weer sterk gedund zal moeten worden waarmede deze week reeds be gonnen zal worden, (wil. men iop tijd met dit werk klaar zijn. Ondanks dat er met LoChoear- puis gespoten is ter bestrijding van ide Appelzaagwesp-, is het resultaat zeer onvoldoende, want er zijn nog vele vruchtjes door ;de larve aan getast, Waardoor de oogst Wellicht nog isterk gedrukt zal worden. Uit voerig werd do|o,r de deelnemers over idit (Slechte resultaat gedis cussieerd en was men algemeen van mening, dat te laai wiais gespo ten. Een der d'eelo-emers deelde niog mee, idat op zijn bedrijf met het nieuwe middel 666 uitstekende re sultaten zijn bereikt. Als de smaiak der vruchten door dit middel niet ongunstig beïnvloed wordt, belooft dit Voor de bestrijding van dift insect van grote betekenis te wor den. Het was 'eeip. zeer geslaagidie middag, zod,at de deelnemers hopen, dat meerdere Van deze fmiddagem georganiseerd zullen worden. SEROOSKERKE. Zaterdag j.l. haid alhier met de korfbalwedstrijdi Ve- loicitas IRoida I, Ide 'Opening plaats vain het gemeentelijk spiorttier- rein. Voor 'de aanvang richtte ide voorzitter van Veloicitas, de hee:r C- d© Rijke zich in welgekozen bewoor dingen tot het voltallig aanwezige -gemeentebestuur en bracht hun die dank over van ide jeugd van Se- rooskerke. Het stemde hem tot gro te voldoening dat .het bestuur der gemeente zo- welwillend; ten actief was gcwteest om Serooskerke, als een der eerste Schouws© dorpen aan ©en ei-gein sportveld, te helpen- WiO'ordien van dank werden even eens gericht tot de eigenaar van het terrein, de heer N. L. ide Oude. De burgemeester dankte Velocitas vooir de woorden van lof, het ge meentebestuur toegezwaaid, en hoop te d.at nog vele en prettige wedstrij den hier gespeeld mogen worden. Die heer Brouwer, voorzitter van de S.D.K.B., roemde in zijn toe spraak het initiatief van het ge meentebestuur en hoopte dat spoe dig meer gemeentebesturen op ons eiland het nut van een sportveld zouden gaan inzien. De aanvoerder van Roda deed zijn f elicit at;e ver gezeld, gaan van een bouquet rozen, wat zeer op prijs w'erd, gesteld. De wedstrijd tenslotte eindigde in een verdiende 10 overwinning voor Roda. OUWERKERK. Vrijdag vergader de ide Boerenleenbank. Aanwezig 11 van de 42 leden. Voorzitter !die heer J. Rome'ijh Cz. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 26 Mei- HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 orgel 'en piano; 8 nieuws; 8.15 operette- selecties; 8.50 vooir de huisvrouw; 9 licht© morgenklanken; 9.30 Mo- zart-programma; 10 morgenwijding; 10.20 onze keuken; 10.30 als die stofzuiger zwijgt; 11 populair non stop-programma; 12 the Ramblers; 12.30 weerpraatje; 12.33 -causerie; 12.38 the Kilima Hawaiïans; 1 nieuws I.15 kalender; 1.20 Vaudeville-or kest; 2 gesproken portenettan; 2.15 kamermuziekwerken3 hoorspel vooir de jeugd; 3.30 de Roodborstjes 3.45 id© regenboog; 4.15 vragen staat vrij; 4 45 het stond in ide krant; 5.15 gram.; 5.30 wekelijks praatje; 5.35 gram.; 5.45 'nieuws; 6' voor de strijdkrachten; 6.25 NoorwegenNe derland; 8.30 opera-programma; 9.30 „Uit Neerlands verleden?'; 10.18 vi ool en piano; 10.45 A. Roland; Hptst zestig jaar; 11 nieuws; 11.15 zang en orgel; H.30—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 reveille; 7.45 woord voor de i-iag; 8 nieuws; 8.15 gewij de muziek; 8.30 opgewekte morgen- klanken; 9 voor de jonge zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 concert; 10.30 morgendienst; 11 strijkkwartet II.30 hoorspel; 12 Metropole-orkest; 12,-30 weeroiverzieht; 12.33 gemengd, omroepkoor; 12.55 Proit. Interk. Thuisfront; 1 nieuws; 1.15 van Ra- rneau tot Ravel; 1.50 gram.; 2 Bonds dag Ger. Vrouwen; 3.15 piano; 3-30 toonkunst kamerkoor; 4 vioioir post zegelverzamelaars; 4.15 voor oinze jongens en meisjes; 5.30 lichte mid- dagklainken5.45 onder de tropen- 'Zo|n>;! 6 Ned,, koren en korpsen; 6.30 lezing; 7 nieuws; 7.15 nieuWS uit Iindië7-30 actueel geluid; 7.45 En gelse les; 8 niieuwsi; 8.05 program ma-proloog; 8.15 „dubbel vier";8.30 hoorspel; 9.15 radio phi'lharm. or kest; 10-15 Holanda-sextet; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15 12 werken voor strijkorkest. Iin het afgelopen jaar, 'dat door de voorafgaande strenge winter, het late voorjaar, de droge zomer ©n ide zieke grond in onze polder vaak misoogst tengevolge had, wa ren idie financiële resultaten ongun stig1. De vergoeding voor oorlogs schade, is nog lang niet volledig. Gelukkig zijn de aspecten voor 't komende jaair beter. Dat van een en ander de Bank de terugslag .ondervindt, spreekt vanzelf. Zoals straks zal blijken, is er voor Ide eerste keer een klein ver lies -op ide rekening, dat veroorzaakt wordt door belastingen van vorig© jaren, idat op ide huidige rekening drukt. De rekening sloot met een bedrag van f423 485.in ontvangsten en uitgaven, de balans met f 388.823 in bezittingen ©n schulden. Van ide Balans nemen wijt over: Bezittingen: Rekeningh. f19.616; Vier Biannen f47.500; Centrale Bank f281.630; Effecten f5.977; deel name 'leningen f29.420. Schulden: Spaargelden f210.427; Rekening^ houders f170.073; Reservefonds f178.395. Het verlies was f114.—. Bij1 ide bespreking van ide ver schillende posten komt het Bestuur tot ide 'conclusie, dat de Bank in de naaste toekomst wel zal kunnen beschikken over vlottende1 middelen. Als bestuurslid wordt met op 1 ina algemene stemmen dhr. A. J. A- Boilijn herkozen. Met hetzelfde aantal wordt die heer C,. P. Kuijper herkozen als lid van de Raad van Toezicht. De kassier deelt mede, dat één bedrijfscrediet is aange vraagd en ook verstrekt. Verder geeft hij1 een uiteenzetting over deblokkering van galden, waarbij' de voorzitter |de raad geeft, de daarvoor bestemde Tijsten in te dienen. De kassier is steeds bereid de leden iin te lichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2