ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE JERUZALEMeen tweede Stalingrad WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Misplaatst minderwaardigheidscomplex I Die toekomst kan niets bren- gen dan wat goed is, immeTs j j zij brengt-Gods wil. j DINSDAG 25 MEI 1948 No. 15903 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse Bummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 S Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. bb ïs geen kwestie op dit jon- dermaanse, dat meer die aandacht vraagt dan de gespannen verhou ding tussen de beide grootmachten Amerika en Rusland» Reeds vaak hebben wij daaraan de nodige aan dacht gewijd, maar evenvaak zul len wij daarop nog terug komen. Die zaak is daar belangrijk genoeg voor. Daarbij komt nog dat de po litieke interesse der volkeren op dit punt unaniem is. Ieder mens persoonlijk toch is bij deze kwestie ten nauwste betrokken. De vraag naar de. tijd van de vrede is een belangrijke en allesbeheersende vraag. Op het oog lijkt de Ameri kaanse politiek t.o.v. Rusland, wat grillig, zonder vaste lijn. De Rus sische politiek daarentegen lijkt doelbewust, zander aarzeling en vastberaden. In beide gevallen is het slechts schijn. Wat het eerst v betreft,, lijkt het gewenst een apart artikel hieraan te wijden. Ditmaal is de Russische politiek onderwerp van gesprek. Een veel verbreidie misvatting is, dat de Sowjets zon der .aarzeling haar hun doel streven en daarbij alle interne moeilijkheden hebben overwonnen. Niets is minder waar. Niet 'de Amerikanen, niet de Wes terse wereld in het algemeen, maair d.e Russen zitten moeilijk. Zo moei lijk,, dat men bij: het determineren van hun politieke gedragslijn, tel kens weer op deze moeilijkheden stuit- Wat toch is het geval? Er heerst de grootste onrust achter het ijzeren gordijn. De bolsjewisti sche onverbrekelijke eenheid, is niet meer d,an een fabel. Drie jaar na het verstrijken van de oorlog, zijn de levensomstandigheden in de Sow- jet-önie nog steeds zeer moeilijk. Ondanks de armoede van het Wes ten, is de materiële levensstandaard in het Westen onvergelijkbaar hoger dan in- het bolsjewistisch paradijs. Er bestaat ginds een acuut gebrek aan communicatiemiddelen. In toe nemende mate wreken zich de fou ten van een bureaucratisch stelsel, niet in het minst door corruptie van ambtenaren. Een groot gebrek aan landbouwmachines en onderde len brengt het produetiesdhema in de war. Millioenen dwangarbeiders in de 'kampen vormen een hoogst onbetrouwbaar element- Tienduizen den soldaten, die iets van het Wes ten hebben gezien, keren gedesillu sioneerd, naar hun vaderland terug. In het Zuiden voeren de vrijheids scharen nog ^teeds een verbitterde strijd,, om onder het Sow jet-regime vandaan te komen. rye ze feiten mogen niet te hoog, maar ook niet te laag worden worden aangeslagen. Niet te hoog, want dan zou men gaan geloven aan een op handen zijnde revolte. Daarvan is geen sprake. Politiek is daarvoor het systeem nog te de gelijk in elkaar getimmerd. Maair ook niet te laag, want dan wtoirdt zeer ten onrechte een Westers min derwaardigheidscomplex in de hand gewerkt. En het zal na het boven staande toch duidelijk genoeg zijin, dat de „hulpeloosheid" van het Westen, alleen bestaan kan in die gedacht en wereld van hen, die miet de ondergang van het Westen me nen gebaat te zijin- Ook op po'litiek terrein is er geen sprake van eeta. Russische superioriteit, die versla genheid, in het Western zou kunnen rechtvaardigen. De Italiaanse ver kiezingsuitslag vormde de toetssteen voor het potentieel dier democratie. Het Marshall-plan kwam in het sta dium van uitvoering. Reeds thans maken die resultaten de bodem on vruchtbaar voor het communistische prapagandazaad. Met de vorming van de West-Europese Unie werd die basis gelegd, voor een hecht democratisch blok. Bij het jongste nota-incident verloor Moskou, om een schaakterm te gebruiken, de kwaliteit.. Zo kan worden doorgegaan en geconcludeerd, dat het Tijdstip voor een verstandelijk ontketende agres sie-oorlog door .Rusland, met de dag ongunstiger wordt. Wat uit wanhoop geboren zou kunnen wor den, onttrekt zich vanzelfsprekend aan elke speculatie. In Amerika woirdit de vervanging van Gromyko door Malik als een symptoom aan gemerkt van een naderende wij ziging in ,d.e Russische houding. Of deze verwachting gerechtvaardigd is moet worden afgewacht. In het binnenland, gaan de leiders onder tussen door met te propageren, dat Amerika tegen die Sowjet-Unie sa menspant. Maar dat kari ook be doeld zijn als afleidingsmanoeuvre. Want, zoals gezegd;, de Russische bevolking heeft meer aandacht voor de onvolkomenheden in het Sow jet paradijs. En het is zeer de vraag, of d,e Stalinisten op korte termijn hierin verbetering zullen kunnen brengen. Vandaar de stok om de ihomd, te kunnen slaan, ,.in easu Amerika. f Zullen Arabieren en Joden het vuren gaan staken In overeenstemming met dé reso lutie van de_ Veiligheidsraad, heeft de voorlopige regering van Israël ©en algemene order tot het staken van het vuren uitgegeven. De wa penstilstand gaat echter eerst in, wanneer de Arabieren het krom zwaard in de' schede steken. Mocht zulks onverhoopt niet geschieden, dan zullen ook de leden vain de Haganah in actie blijven. Na dagenlange vergaderingen heeft de Veiligheidsraad besloten de Amerikaanse resolutie, om tot beide partijen het bevel: Staakt b©t vuren" te richten, aangenomen. De iraaid heeft echter niet erkend dat de strijd in Palestina een in breuk ,o,p de vrede maakt, zoals de Ver. Staten eveneens hadden,' voorgesteld. Dit betekent, dat, wan neer Joden en Arabieren niet ,aam de order om hot vuren te staken waaraan Dinsdagmiddag om vier uur moet zijn voldaan gevolg geven, de UNO geen maoHtsmidde- len kan gebruiken. In dat geval zal de kwestie in krachtiger ter men voor de veiligheidsraad whr- iden gebracht en dam zullen de Ver. Staten waarschijnlijk Wapens naar Palestina zenden. Intussen duurt de strijd in het Heilige Land voort. De Jolden zijn vastbesloten Jeruzalem tot het uiterste te verdedigen, ook al wordt de stad in een puinhoop veran derd. Zij spreken al van een tweede Stalingrad. Onophoudelijk roffelt de Arabische artillerie op de stad, welks voorsteden de Joodse ver dedigers verdreven 2ijm. Zuidelijk van Jeruzalem hebben de Egyp tische en Transjordaanse troepen Contact gemaakt. De troepen van de Haganah, die de Zuidelijke toe gang tot de stad verdedigen, zijn vrijwel geïsoleerd. Vliegtuigen van de R.A.F. hebben vier Spitfires van de Egyptische luchtmacht neergeschoten, toén deze een aanval deden op een Brits vliegveld in Palestina. Ben vijfide toestel is vermoedelijk even eens omlaag gehaald. De aanval was, volgens de Egyptemarem, een •vergissing, te wijten aan het slechte zicht. Die piloten van de R.A.F. hebben nu opdracht gekre gen om te schieten op elk verdacht vliegtuig. Herhaaldelijk neemt de lucht macht nu deel aan de strijd in Palestina. Te Tel Aviv zij'n in de afgelopen week zeventig mensen bij bombardementen om het leven gekomen en meer dan honderd gewond. Wel hoog zijn ,de hartstochten in de Arabische wereld opgelaaid. Even goed alls ide Joden strijden de Arabieren voor een heilige zaak. Naast godsdienstige staan voor de Arabische staten ook politieke en economische overwegingen. Wan neer de gehele Mohammedaanse wereld, zonder daarbij een agres sieve houding aan te nemen, tegen over de Arabische eisen stelt, zodat de Arabische status in de Ver;. Naties politiek geïsoleerd komen te staan én zij niet in staat zijn de ene grote mogendheid tegen de andere uit te spelen, wanneer Engeland en Amerika één lijn trekken en Rus-, land nu eens niet alis spelbreker optreedt, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Arabische Staten' tot rede gebracht zullen worden. Michael is geen Roemeen meer Aan ex-koning Michael en vier leden van zijn familie is het Roe meense staatsburgerschap ontnomen Hun bezittingen zijn geconfisoeerd. Behalve een grote 'hoeveelheid ju welen, kostbare schilderijen, jach ten en andere voer- of vaartuigen, heeft de Roemeense Koninklijke fa milie meer dan honderd twee-ten- vijftig duizend hectaren bouwland en bos bezeten, neganten-twintig kastelen, honderd-veertien andere gebouwen, zestien jachthuizen ien ongeveer vier millioen aandelen in de belangrijkste industriële onder nemingen en banken. Het bericht van het Griekse blad Vradyni', dat het huwelijk van ex- koning Michael en prinses Anna van Bourbon-Parma op 2 Juni te Athene zou worden ingezegend, is officieel tegengesproken. Michael en Anna zullen niet voor 15 Juni. trouwen- WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 25 Mei: Wisselend; bewolkt met plaat selijk enkele buien, zwaar bewolkt met enige regen, zwakke tot matige wind tussen West en Noord, later draaiend naar Zuid-Wiest, iets kou der. 25. Zon op 4.33, onder 20.41. Maan1 op 23.55, onder 5.42. Laatste kwartier 30 Mei. Lissabon springplank voor het Atlantisch luchtverkeer De regering van Portugal legt zich op het ogenblik toe op het aanleggen en uitbreiden van vlieg velden, idie een steeds belangrijker plaats gaan innemen in het zich langzamerhand uitbreidende trans continentale luchtverkeer. Lissabon bezit op het vaste land de Zuidelijke springplank voojr het Noord-Atlantische luchtverkeer in de vorm van zijn vliegveld Portela de Sacavém, maar tevens bevindt zich op het eiland Santa Maria van 1de Azorengroep een vliegveld, dat reeds tijdens de oorlog regelmatig door de geallieerden werd ge bruikt en dat niu een belangrijke schakel in het transcontinentale luchtverkeer gaat worden. Het reus achtige betonnen platform met rijn startbanen biedt plaats voor een honderdtal viermotorige luchtreu zen, terwijl de toenemende belang rijkheid van dit vliegveld wel blijkt uit het feit, dat liefst 3574 vliegtui gen vorig jaar'het eiland aandeden. In Februari van dit ja,ar landden er 1255 vliegtuigen op doprreits naar de Nieuwe Wereld. Pyramide in München Een zekere professor Schmitz heeft in het Duitse bladi Mainzer Allgemeine Zeituing merkwaardige mediedelimgen gedaan over de groot heidswaan van Hitler. In navolging van de Egyptische Farao's, aldus Söhmitz, koesterde Hitler het denk beeld, dat na rijn dood in het cen trum van München een geweldige pyramide boven rijn graf moest verrijzen. De pyramide zou zo hoog moeten rijn, dat zij zichtbaar was van de toppen van de Alpien af. Aan geleerden had hij reeds op dracht gegeven, torn een materiaal te zoeken dat gedurende duizenden jaren tegen weer en wind bestand zou zijn. H;.M. die Koningin is voornemens, in de komende maanden, de gebo den gelegenheid, om algehele rust te nemen, te benutten. Daarna zal zij vaak blijk geven van ihaar be langstelling bij hetgeen door het Nederlandse vólk wordt verricht. Naar verluidt is te Bagdad be slaten, id,at de Arabische landen geen aandacht zullen schenken aan het verzoek van de Veiligheidsraad om het vuren te staken. Te Palermo werden de bewoners Maandag opigesehrikt door een aard beving, waardoor een paniek ont stond. Of er slachtoffers vallen te betreuren is nog niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1