Melk kan niet worden vrijgegeven Ook vlees niet van de bon Mariniers keren terug Uit de tropen Het departement van Marine heeft toesloten om imog dit jaar stiet aan tal mariniers in Iijdië tot miinider dam (de helft terug te brengen. Om Ihet de soldaten gemakkelijk te ma ken, wordt hun gevraagd Wie in ïmdië wE Wijven en Wie naar huis wil terug gaan. Daarbij zal dian geen rekening worden gehouden met de diensttijd, welke al hetzij in Ne derland hetzij in Itndië is doorge bracht. Op deze' wijze hoopt men allen tevreden te stellen, wat op zichzelf een gezond. Mee is. Wanneer dit besluit inderdaad wordt uitgevoerd, zullen er velen zijn, die derhalve minder dan ©en •vól jaar in dienst zullen zijn. Want Zij', die met de laatste transporten izijn meegegaan, zullen ook hdji die uitvoering van dit plan betrokken word' en eventueel nog dit najaar weer thuis kunnen komen. Be Staat voor tonnen opgelicht Een accountantsonderzoek heeft aan'het licht gebracht, dat de oud- ij zerh andelaar Bi- Wt. K- uit Helle- voetsluis de staat voor tonnen heeft opgelicht. Hij had dat klaargespeeld in de tijd, dat Militair Gezag nog de administratie voerde over de oorlogsbuit. Hij hadi een vergunning gekregen om oud metaal weg te halen o.a. uit de Willem III ka zerne te Apeldoorn. Hij nam echter veel meer mee, dan aan het Mili tair Gezag werd opgegeven. K. is in arrest gesteld. Het onderzoek leidde verder tot de arrestatie van Th. G. V., die chef was van het bijkantoor Nijmegen van het rijks bureau voor metalen. Hij bereidde taxaties voor ,en begunstigde op die wijze vaak dé eerdergenoemde K. Ontspanningsmatériaal voor onze jongens uverzee Met de „Zuiderkruis", die iop 14 'Mei j.l. naar Imdjië is vertrokken, heeft de Nationale Inspanning Wel- zijnsvér zorging Indië (NIWIN) een grote hoeveelheid NIWIN-goederen naar dé militairen in ide tropen kun nen verschepen. Tot deze lading be hoorden o.a. veertigduizend1 gra mmofoonplaten em tweehonderd kof- -fergramofoons, die zullen worden (.gedistribueerd londer de militairen op dé uiterste .voorposten. Vpprts reserve-onderdelen voor de koffer- gramofoons én reparatie-materiaal voor piano's. Voor de lectuurvoior- ziening van de soldaten zijn ver scheept 962 pakken met boekan ien tijdschriften. Tenslotte werd met de „Zuiderkruis" look een hoeveelheid sportmaterialen verzonden. Vervreemding landbouwgronden Tijdens de bezettingsjaren had de zittende pachter recht van voor keur bij' verkoop van de gepachte boerderij of losse grond, terwijl hij deling van een boedel de land- gebruikers onder de erfgenamen vóórgingen bij de toewijzing van landelijke eigendommen. Na de be vrijding verviel deze regeling; Mi nister Mansholt heeft nu aan de Bond van Landpachters medegé- deeld, dat voormelde aangelegen heid opnieuw Wettelijk geregeld zal worden .en dat een ontwierp-wet Rechtsh an d elingen landbou wgr on- deh in vergevorderd stadium van voorbereiding is, ook voor indiening hij de Tweede Kamer. Uitstel der nieuwe rechtsorde verwacht In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over do wetsontwerpen tot grondwetsherziening zegt de Re gering: Al zal de regering harerzijds alles doen wat in haar vermogen ligt om de vestiging van de nieu we rechtsorde zoi spoedig mogelijk te verwezenlijken, zij moet toch erkennen, dat het ten gevolge van bet uitblijven van het volledige ac- icoord met ide Republiek aan ern stige twijfel onderhevig is,' of ide nieuwe rechtsorde de eerste Jan. 1949 inderdaad- zal kunnen zijn voltooid. Eerder verklaart zij, dat de eigen lijke onderhandelingen met de Re publiek binnenkort zullen 'beginnen. Hoewel op vele'punten nog verschil Van mening is te voorzien, ziet zij generlei reden om te ve:ronder stellen, dat een aocoord niet zal kunnen worden bereikt. Baldadigheid met ernstige gevolgen In die buurt van „Het Loop' te Apeldoorn wierp een opgeschoten knaap stenen naar een passerendie treur met het gevolg dai ide eerste' hoofdicoinidueteur van de Neder lands© Spoorwegen, ide heer J- Wit- mus, di© zich in ide postgoederen- wagon bevond,, aan een oog getrof fen werd. De steen raakte de bril van d© man en een glasscherf drong zo d,iep in het linkeroog, idat het slachtoffer zijn oog moest missen. Het gevolg is, dat de conducteur thans iOngeselhikt ils om zijd dienst uit te oefenen. De dader is niet bekend. Snel recht tegen bonnenfraudeurs Reeds énkele dagen, nadat de hoofd- en bijfiguren bij de Wagons Lits zijn gearresteerd, hebben zich voor de economische politierechter te Amsterdam acht verdachten moeten verantwoorden. Al speelden de meeste verdachten In deze affaire een onder geschikte rol, het totaal van hun zwarte practijken deed nog eens te meer uitkomen hoe er met de levens middelen coupures, die de Wagons Llts werden toevertrouwd, omge sprongen is. Tegen de verdachten de 51-jarige wed. D.B. en haar vriendin B., werkster bij de Wagons Lits, trok de officier scherp van leer. Hoewel voor belden een blanco strafregister en een goed verleden als omstandigheden In hun voordeel pleiten, werden aan verdachten D.-B. en B. respectievelijk straffen opgelegd van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en vlei maanden onvoorwaardelijk plus een boete van 500 gulden. De andere verdachten, onder wie twee slagers, drie melkhandelaren en een broodbezorger, die van de wed. D.—B. grotere- of kleinere aantallen coupures hadden betrokken om hun bonnenachterstand door zwarte ver koop ontstaan in te lopen, werden allen tot twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en boeten variërend van 1000 tot 200 gulden veroordeeld. Nederland en de staat Israël Gebrnlk makende van het vragen uurtje heeft mr. v. d. Goes van Naters (arb.) in de Tweede Kamer de minister van buitenlandse zaken de vraag gesteld of hij bereid was aan de Kamer mede te delen of, mede ter versterking van de inter nationale positie van het Joodse volk niet reeds thans tot de facto- terkenning kan worden overgegaan van sde op 14 Mei 1948 gevormde iegeering van de toen tot stand ge komen staat Israël. Minister van Boetzelaer heeft hierop geantwoord, dat het voor de hand ligt, dat de regering, alvorens een beslissing in deze te nemen, eerst overleg met de Overzeese Gebiedsdelen wenst te plegen, welk overleg reeds gaande is. Niet valt te ontkennen, zo meende de minister, dat binnen het Konink rijk verschillende opvattingen over deze aangelegenheid mogelijk zijn. De te verwachten adviezen zullen dan ook ernstig tegen elkander moeten worden afgewogen Bovendien zal ook met de Bene lux-partners en de andere deelnemers aan het vijfmogendhedenpact overleg worden gepleegd. Het vrijlaten van gevangenen De Nederlandse delegatie, aldus wordt in een comminiqué van de Commissie voor goede Diensten medegedeeld, heeft aangekondigd dat meer dan duizend republikeinse ge vangenen zouden worden vrijgelaten, zodat dan een totaal van meer dan tienduizend man republikeins militair personeel sinds 19 Juli 1947 zal zijn vrijgelaten. De republikeinse delegatie zeide dat al het Nederlands militair per soneel, dat zich in de republiek be vond, reeds aan de Nederlanders [is vrijgegeven. Ten aanzien van de Nederlandse bewering, dat 197 Ne derlandse militairen nog vermist zijn, zeide de republikeinse delegatie dat zij nog steeds wacht op volledige details dienaangaande. Hierop deelde- de Nederlandse delegatie mede, dat zij reeds gegevens heeft verstrekt, doch dat zij haar best zou doen nog meer gegevens te doen toekomen. De lijstaanvoerders van de Partij van de Arbeid De P. v. d. A. zal bij de komende kamerverkiezingen acht verschillende lijstaanvoerders hebben, n.l. de ministers Drees, Lleftinck, Mansholt en Vos, de kamerleden Van der Goes Van Naters, Joekes en Vor- rink, alsmede prof. Schermerhorn. Aanvankelijk was overwogen in alle kieskringen minister Drees no. 1 op de lijst te plaatsen. Melk vrij, maar niet langs revolutionnaire weg De R.K. Bond van handelaren In melk en melkproducten en de Prot.- Chr. Bond van handelaren in melk en zuivelproducten hebben in een telegram aan de minister van Land bouw medegedeeld, dat zij geen deel meer uitmaken van de Federatie van melkhandelaren-organisaties en niet kunnen staan achter de inhoud van het van Utrecht uit door de federatie aan de minister gezonden telegram, alhoewel zij op het standpunt staan, dat het gewenst is de melk vrij te geven van distributie. Zij willen echter in geen geval de revolutionnaire weg bewandelen, maar alleen langs ge ordende weg dit doel bereiken. Sport ten bate der NIWIN Onder de leuze „In 1948 elke ver eniging één wedstrijd voor de NIWIN is de landelijke sportcommissie van de NIWIN er in geslaagd, de Ned. sportwereld unaniem te doen deel nemen aan de welzijnsverzoiging van dé militairen in de overzeese gebiedsdelen. Niet alleen om bekend heid te geven aan de algemene doelstelling van de sportcommissie van de NIWIN, maai vooral ook om te dienen van advies, hoe men zich op een, de sport dienende manier voor deze militairen ten nutte kan maken, "besloot de sportcommissie tot de uitgave van een even be knopte als aantrekkelijke handleiding. Broodrantsoen verhoogd Het broodrantsoen voor de leeftijds groepen A, B, C en D zal met in gang van 6 Juni met 100 per week worden verhoogd. Bovendien zal de B-groep nog 400 gram extra krijgen Voortaén zullen de broodrantsoenen per week dus worden: voor personen van 21 jaar en ouder 2200 gram van 15—20 jaar 3400 gram; van 5—14 jaar 2600 gram en van 24 jaar 1400 gram. Bij deze rantsoenen zijn de op de keuzebonnen verktijg- bare hoeveelheden brood inbegrepen Het broodrantsoen voor zuigelingen zal echter tot 800 gram per week worden verminderd. Verder zal met Ingang van 6 Juni het rantsoen voedingsvetten voor personen van 520 jaar worden verhoogd tot 375 gram per week. BESTRIJDING VAN DE COLORADOKEVER Spuitplicht in het Westen De Inspecteur, Hoofd van Ide Plantienziektenkumdiige Dienst Wa- geningan, iheeft aan die burgemees ters der gemeenten, gelegen in1 het Westen des lands, een 'circulaire gezonden, waarin te hunner kennis wordt gebracht, idat naair zijn nor- deel 'in idie gemeenten gevaar be staat voor vestiging van die Colo radokever. Gelet óp artikel 6 van de Coloradokeverwet 1947, Stbl. H| 220, ideelt hij mede, dat het ge was op alle met aardappelen bfe- teelde percelen, binnen die gemeen ten gelegen, in die periode van 26 Mei t.m. 5 Juni a.s., tenminste ©en- maal moet worden bespoten met water, iwaaraan pp 100 liter 500 gram calcium-ar senaat is toege voegd,. Minister Mansholt heeft In een te Rotterdam gehouden vrouwen vergadering van de Partij van de Arbeid blijkens verslag in het Vrije Volk gezegd, dat het onverantwoor delijk is van de melkhandel de eis te stellen, thans de melk vrij te geven. „Onverantwoordelijk omdat wij'niet de zekerheid hebben, dat in de a.s. winter voldoende melk en melk producten voorradig zullen zijn om bij de dan geringer wordende pro ductie een normale distributie te garanderen. Als het kan dan graag", zei de minister, „want het zou ons belangrijke kosten en arbeid besparen. Het is echter noodzakelijk voldoende melk te reserveren, b.v. In melk poeder, opdat ieder aan zijn trek kan blijven komen, b.v. de school jeugd, waarvan bekend is, dat zij nog steeds niet in een bevredigende voedingstoestand verkeert". Over het vlees zei de minister, dat er geen sprake zal kunnen zijn van de opheffing van de distributie. Een andere vorm dan de bestaande verplichte veelevering betekent nog geen distributie-opheffing. Er is te weinig veevoeder de varkensstapel, die de belangrijkste vleesbron voor ons volk is, blijft daarvoor te be perkt. Van de dure boter blijft er wat over. Tegen het einde van het jaar zal dit misschien 10.000 ton zijn, die we dan moeten exporteren. Per kg subsidieert de regering reeds nu f 1,30. Dat kan niet méér worden. Ze kost f 4.60 per kg. Waarom? Voor één kg is circa 28 liter melk nodig a 18 cent (prijs voor de boeren). De melk (en dus de boter) is zo duur, omdat terecht de landarbeider behoorlijk beloond wordt tot het peil van de industriearbeider en de algemene kosten sterk zijn gestegen. Amerika zal de Palestijnse kwes tie opnieuw in de Veiligheidsraad! brengen indien Arabieren en Joden die onder „staakt bet vuren" niet opvolgen. Het schijnt dat ide Arabieren eerst Jeruzalem wHlen bezetten, voor men overgaat tot de aanval op de hoofd stad, van Israël, Tel Aviv. In de Gobi-woestijn (China) zijn fossielen ontdekt van voorwereM- lijke dienen, die elf millioen jaren geleden op onze planeet rond dwaalden. De diamanten, die de Duitsers tijdens de oorlog in Nederland heb ben gestolen en waarvan de waard© op ruim 130 millioen gulden wordt geschat, zullen thans wonden te ruggegeven. Het huwelijk van ex-koning Mi chael van Roemenië en prinses Anna van Bourbon-Parma zal op of om streeks Woensdag 2 Juni te Athene wonden ingezegend, meldt het Griekse blad Vradyni.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3