ONDER HET LINNEN DAK Fonds tot kankerbestrijding als nationaal geschenk Het nationale geschenk, ter ge legenheid van het regeringsjubi- leum van H.M. ide Koningin; zal, op wens van HjM., bestaan uiit een fonds tot bestrijding van de kanker. Ook Oost en West zullen fondsen bijeen brengen, die tien goede zullen komen aan de bevor dering van de volksgezondheid ih die gebiedsdelen. Aan dit nationale geschenk zal iedere Nederlander kunnen bijdragen, door het kopen van een hèrdenkingsinsi.gne meteen driekleurig Hintj e, dat men tolt 6 September a.s. za,l kunnen dragen'. Op een persbijeenkomst in het raadhuis te Amsterdam heeft die voorzitter van het uitvoerend Co mité voor de herdenking van het regeringsjubileum, burgemeester mr. Ann. J. d'Ailly, Ide vorming van het fonds bekend maakt. Hij dealde mede, dat dit langs twee Wiegen zou geschieden. Daar is in de al lereerste plaats het jubileum-insigne dat de beeldenaar draagt van de Koningin met de jaartallen 1898— 1948. Het wordt in metaal uitge voerd en zal voor f0 50 per stuk worden verkocht. Alleen ide kos ten van het materiaal zullen op de opbrengst drukken. Van vermogen, inkomen, uitgaven en belastingen Het Nederlandse volk zal in 1948 42 pet. vain zijn totaal iinkjornen, geraamd op 9300 mill. gld.,, moe ten uitgeven aan Rijksuitgaven. Al dus blijkt uit ®an statistiek, opge nomen in een prae-advies, daar het Tweede Kamerlid Hofstra uitge bracht op die lonlangs te Amster dam .gehouden conferentie van al gemene vakbonden der Benelux- landen. In 1938 was dat slechts 14 pet. Om deze uitgaven te kunnen betalen moet het Rijk in 1948 2500 mill. gld,.. aan belastingen heffen. Dat is f 261,— per hoofd Ider be volking tegen f 69,in 1938. Met inbegrip van provinciale en ge meentebelastingen zal het Niedcrl. volk dit jaar 2800 mill. gld. aan belastingen moeten opbrengen. Dat is gemiddeld 30 pet. of bijna 1/3 deel van zijn inkomen tegen 18 pet. in 1938, toen de totale, belasting opbrengst 700 mill. gld. bedroeg op" een nationaal inkomen van 5100 imillioen gld,. Zonder waarde huis raad,, goudvoorraad en belegging en deviezen in Indonesië en het buitenland, w,as het nationaal vermo gen in 1938 23000 nfiill. gld,., maar bCrekend, naar het prijspeil van 1948 64 000 millioen gld,. Voor 1948 is d,e raming 45000 mill. gld. Weiter komt met een eigen lijst Het Voorlopig Katholiek comité van actie, dat nu is opgericht, heeft zich in ',een manifest, dat twaalf punten omvat, tot het Ne derlandse volk gericht. Aan het eind wordt gezegd, dat het ervan overtuigd is, dat duizenden Ropms Katholieken hartelijk met zijn doel stellingen instemmen en dat het heeft ervaren, dat de tegenweer-, dige leiding van de K.V.P. niet bereid is aan de voorstanders van die doelstellingen gelegenheid te geven aan hun zienswijze lang,si democratische weg in colleges uiting te geven. Het heeft dan ook besloten met ,een eigen lijst van candiidiaten ,aan de komende verkie zingen voor de. Tweede Kamer deel te nemen. Als nummer één o,p idle lijst komt voor Ch. J. E. M. Weiter Verpachters en pachters In het verslag van de vereniging ,,Het grondbezit" constateert 't be stuur, dat tengevolge van de sterk gestegen uitgawen voor onderhoud g'ebouwien en vopr Wiaterschaps- en poldarlaisten en verdubbeling grond belasting, vele verpachters in ee|n financiële noodtoestand verkeren. Was het tot dusver niet in het belang vam de pachters, b.v. met het oog óp de vermogensaamwasbe- lasting, om tot een belangrijke stij ging der pachtprijzen te geraken.' thans is dit zeer dringend gewor den. Gememoreerd wordt, dat de moeilijkheden met op hun gepachte hoeven teruggekeerde N.S.B.-ers en collaborateurs meest tpt het verle den behoren. Verder, d;at de ver houding tussen verpachters en pach ters in het algemeen uitmuntend is. Gelet cp de omstandigheid, dat de pachtprijs op het totaal der be- drijfisuitgaven nauwelijks méér een roil speelt en' men een gehele hoeve van .25 ha. met beste gebouwen, voor minder dan het looh van één arbeider pacht, zal een paar gul den meer of minder de pachter niet deren. Het behoeft niet te verwonderen, dat velen hunner de onbillijkheid van de huidige ver deling vain inkomsten tussen ver pachters en pachters rondweg er kennen- Melk moet van de bon Te Utrecht is een druk bezochte vergadering gehouden van melkdis- tribuanten uit de provincies Noprid- Hollamid, Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Noord-Bra bant fen Zeeland. Na afloop, van deze vergadering werd besloten heit volgende telegram naar de minister van Landbouw, Visserij ien Voedsel» voorziening te zenden ,,De Federatie van melkhandela- ren-organisaties in Nederland te Utrecht op 19 Mei in massale ver gadering bijeen, gehoord de stem ming die in bovengenoemde verga dering heerst onder de melkhande- laren uit geheel Nederland, van me ning, dat zij geen verantwoording meer kan dragen voor daden v.atn individuele melkhandelaren of groe pen van melkhandelaren, neemt op aandrang der vergadering het be sluit om Uwe Excellentie te verzoe ken binnen veertien dagen die melk- distributia op te heffen. Besluiten, dat, indien de melk- distributie niet wordt opgeheven, die eerstvolgende bon, welke over veertien dagen ingaat, niet meer zal worden ingenomen". Hoofd afgeknepen Die 23-jarige L., werkzaam op de Gorkumse gasfabriek, wilde een ijze ren bootje te water laten. Hij ging in het bootje zitten en de grijper van een kraan zou het van de wal' int het water zetten. Op een gege ven ogenblik echter werd. het bootje in elkaar gedrukt door de kracht van de grijper. Het gevolg was. dat het bootje weggleed en L. met zijn hoofd, tussen de dichtklappende grijper terecht kwam, waardoor idit nagenoeg werd, afgeknepen. De on gelukkige was op slag dood. Z L.M.-ers naar Zweden In twee groepen zullen veertig leden van de Zeeuwse Landbouw- iMiij- ©en bezoek brengen aan Zuid- Zweden, Iwiaair zij' de. gasten zullen zijn vain de Zweedse laindbou'wlor- ganisatie. De eerste groep vertrekt Vrijdiag 28 Mei en de tweede op 14 Juni. Het merendeel ider excUrsisten gaat via Duitsland en verier per boot; enkelen zullen de reis per vliegtuig maken. Het ligt in ide bedoeling de Zweedse gastheren uit tè nodigen tot een tegenbezoek waar die ze ker wel oren naar zullen hebben. Het .verblijf in Zweden zal acht dagen duren en het naaste deel is kennismaking met de Zweedse landbouw-istiruetuur en wlerkwïjze. Spaargelden boerenleenbanken Die spaargelden bij de Centrale Coöp. Raffeisenbanken te Utrecht en Eindhoven en bij de aangesloten locale boerenleenbanken bedroegen op 31 Dec1. 1947 1545 mill. gld. te lgen, 1558 mill. gld. op 31 Dee- 1946; Een, vermindering dus van 13 mill, gld- Die laagste stand der spaar gelden in 1947 was op 30 Sept., met 1515 mill. gld. Verbruikscoöperaties In ons land, badoeg op 1 Jan. 1947 het aantal coöp. verbruiksvor- lenigiingein 318 met 1079 winkels, 298.879 leden en een totale omzet van 85.7 mill. gldi. In Zeeland 12 coöperaties met 31 winkels en 5512 leden. Dit ledental Rep in 1946 met 3000 terug. De omzet dier Zeeuwse coöperaties was 1.6 millioen gld,. De winst van de jeugd Er is een tijd, geweest, dat een nieuw verschenen boek minstens een doorgaans aantrekkelijk meisje ter sprake bracht, dat opgesloten in de muffe sfeer van ©en antiek huis,, opgroeide onder de strenge en meedogenloze bescherming van enkele tantes, die ide conventie van Ihuin generatie als het elixer be schouwden, waarmede hun paadJa- gogisch systeem moest zijn door drenkt. Natuurlijk kwam het jeugdig gemoed daartegen in® opstand. De heimelijke weg naar de bibliotheek werd, vaak afgelegd en daar in de zwijgzame atmosfeer van het ver trek, waar het voorvaderlijk erf deel tegen de wanden stond opge steld, dronk de jeugd de romantiek en d,e prikkelende sensatie van het avontuur, terwijl in deze zonloze ruimte het verlangen naar liefdie en vrijheid, een uitweg zocht, idie er niet was. Het is alles reeds lang geleden en men moet de verhalen opdiepen uit dichtgespijkerde boe kenkisten, die op nog vele zolders wachten tot een toevallige hand, er naar grijpt. Wie dan een uur heeft versleten tussen de grijsbestofte boeken en herinnerd, wordt aan de jeugd, van een eeuw geleden, gaat minder pessimistisch het beeld van onze generatie zien. Zeker het te weinig van toen, dreigt wel eens een teveel te worden, maar toch valt een vergelijking tan gunste uit van de jonge mensen, die de vrije natuur als hun onvervreemdbaar be zit hebben. Jonge mensen, die lachen in de zonneschijn, die hun tent opzetten in de schaduw van het overvloedig voorjaarsgroen en die hun gebruinde lidhamen laten overspoelen door van zjoinlicht door schoten golven. Deze gedachten kwamen in ops op, toen in de al te korte Rinkstervaeantie de weg voerde naar de bloesemend© rijk dom van het Schouwse duinland schap, waar padvinders een leger plaats zochten op een plaats, waar bos -en zeelucht tot een pittig aro ma worden vermengd. Dit fludium doortrekt de lucht boven het land schap in en rond, het wilde duin gebied, waar het ruisen der deninen en van de zee in elkaar vervloeien1 tot een- heimweevolle melodie. Kent u de voorbereidselen van een kamp? Weet u van de kracht van de jeugd, die met gespierde armen raakt aan het leer van versgesine- den riemen? De rugzakken zij'n zwaar geladen en men wordt aan d© natuurlijke bestemming van de mens herinnerd, als zij door het rulle stuivende zand naar boven worden gedragen. De tent, een gro te ronde, wordt opgezet met die vereiste vakkundigheid. Geen groter blamage voor een'kampeerder dan een tent, die er bij hangt als een slappe paraplui. In het schaduw rijke kreupelhout worden de dode takken tot bruikbaar bouwmateriaal voor die keuken versneden. Toiuw moet in grote hoeveelheden aanwe zig zijn. Sterke handen „pionieren" een tafel, een driepoot is de ranke wastafel, die de hygiëne het volle pond, geeft. De bijl flitst in het zon licht ien klooft de hardste knoes ten. Zo .groeit een kamp en niemand zal hier ooit over het woopdi com fort reppan. In de tent worden de dekens als een „dianstwolletje" modiel aan het hoiofdeind van de strozak opgetast en in deze orde ligt een ondefinieerbare bevredigiilng. Het eten behoeft niet naar rook te sma ken of te knarsen van zand, als die man in ide keuken maar weet hoe met een vuur om te gaan, dat met een lucifer moet zijln ontstoi- ken, al mogen het er ook twee zijn. In een goed, doorgevoerde werkverdeling ligt het geheim van die tijdsbesparing. De een moet wa ter halen, terwijl .anderen zich in de keuken verdienstelijk maken. Zo komt de tijd vrij voor het spel, dat de jeugd geeft, wat zij nodig heeft. Wat denkt u van miniatuur- ontdiekkingsr,elzen door het duin landschap, dat telkens het verge zicht opent op de zee, idie zon overgoten naar die einder ligt uit gestrekt? Van seinoefeningen met die vlag, waarhij de jongens met code de namen van respectievelijke vriendinnen verklappen. Van sluip tochten naar andere kampen, waar stiekum de watergamel, als met on zichtbare handen wordt weggehaald, terwijl de bedrijvers van deze on schuldige overval, in dekking van de reacties liggen te genieten? Op een vroeg uur in de morgen karnen de tentbewaners, na een droomloze slaap, samendrommen bij de pom'p, waarbij menige puts water op de blote lijven terecht komt. Rond, de vlaggemast worden de maaltijden gebruikt, waarbij de gulle lach naar ■de verte echoöd. Op het strand, dat langs de gloeiend hete zand paadjes wordt bereikt komt d'e polsstok goed van pas. Een eer lijke concurrentiestrijd, wie het ver ste ,en het hoogste springt (Ontbrandt Voor het kampvuur moet een respectabele hoeveel heid, hout worden gekapt, dat niet altijd, laag bij de grondi is te vin den. De eerbied voor de natuur komt niet in de knel als dode tak ken uit heel hoige bomen worden verwijderd. Er zijn altijdi een paar enthousiastelingen, die hun makkers voor zijn bij het klimmen. Hun kornt de ©er toe een stevig touw, meit een onschuifbare knoop aan de tak te bevestigen. En dan trekken... een prachtig staal van arbeid, en rhyih- mie, dat beloionid wordt met een onheilspellend gekraak. De tak breekt en vindt in moten zijn weg naar het kampvuur. De vlammen flikkeren hoqg op en :in dekens ge hulde gestalten zingen de liederen, waarin al -het verlangen van de jeugd, in een simpele meflodie is neergelegd,. Het is zeker, dat Gods grootheid, en liefde hier bewuster wordt gevoeld, dan in averwarme vergaderlokalen, waar de sigaretten rook snijdensdik tegen het plafond walmt. Als de kampbewoners moe en zorgeloos op hujn strozak zijn gerold, flikkert het vuur nog na» Boven de horizon komt de maan als een gele lamp omhoog rijzen en gluurt door de opening van de tent naar vertegenwoordigers van een jeugd, die ondanks alles in deze smartenvolle wereld gelukki ger is, dan hun lotgenoten van een eeuw geleden. Dat is ide winst van onze generatie, die heel reëel onder het linnen dak wordt beseft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6