De brand in het Koninklijk Paleis am ER INDISCHE IMPRESSIES HET LEVEN VAN ALLE DAG Het oude gebouw Tijdiens een persconferentie heeft de Haagse brand wee rcommandant meegedeeld, dat het paleis op bieurs- polis verzekerd, is. Volgens oordeel van dieskuindigesn is het geboiuw te herstellen. De schade, die door de brand werd veroorzaakt beperkt zich tot het receptie gedeelte, t.w. de grote balzaal en de daarvoor aan de straatzijde gelegen balconzaal en kleine balzaal. Die grote eetzaal, die .achter de grote balzaal ligt:, bleef volkomen iintaict, evenals de bijzonder kostbare Indische zaal met zijn vele kunstschatten en zijm gebeeldhouwde lambrizeringen en plafond vam exotische houtsoorten. De boven de drie vernielde zalen gelegen zolderkamers, waarin meu bilair en goederen waren opgesla gen, zijin totaal uitgebrand,. Dinsdagmorgen om tien uur wa ren de schilderswerkzaamhedian be gonnen, welke werkzaamheden het paleis weer in oude luister van strakke lijmen zouden moeten her stellen. Daartoe was het nodig, idat een dikke kalk- en verflaag door gaans ruim een halve centimeter dik, werd verwijderd. Naar ter perscon ferentie werd, medegedeeld', is er door de opdrachtgeefster en de firma, d,ie de werkzaamheden zal uitvoeren,, lang gedelibereerd over de te volgen methode. Tensloitte is ihet afbranden contractueel vastge legd,, omdat men geen andere op lossing kon vinden. Enige uren na het begin der werkzaamheden, zo schijnt wel vast te staan, is reeds een begin van brand in de kiem gesmoord met blusmiddelen van het paleis. Tus sen half drie 'en drie uur is opnieuw brand lontstaan in ide brede dak lijst, die langs de voorgevel van het middengebouw loopt. Deze dak lijst heeft in verband, met de wind richting als een schoorsteen voor zichzelf gewerkt en ook hat vuiur blijkbaar tussen de plafonds der bovenzalen en die zolderverdieping gebracht. Naar de mening van de brand weer heeft men waarschijnlijk iets te lang gewacht met Waarschuwen, De meningen hierover lopen échter uiteen. Men is weliswaar met eigen middelen, het voorgeschreven em mertje zand, het emmertje water en de brandslang op de waterlei ding van het paleis in de weer ge weest, doch een der schilders heeft, na aan een werkster de weg ta hebben gevraagd, de portier van het paleis voor brand gewaar schuwd,. Om twee minuten voor drie in de middag is het alarm kleine bin nenbrand gegeven- Onmiddellijk rukte een motorspuit uit en vól gens voorlopig rapport bleek fcoirt na aankomst reeds, dat de brand weerlieden het vuur, idat zich in de D© proicuratiehouder G. G. uit Zeist is in verzekerde bewaring ge steld, wegens vermoedelijke ver duistering van een belangrijk be drag aan geld ten nadele van de Metaalindustrie Van Mouerik en Bal. Bovendien is de directeur aange houden wegens belastingfraude. De Unae United Nations Appexl for Children heeft in 11 landen tot dusverre bijna 11 millioen dollar geïncasseerd'. Noorwegen droeg 8.953 354 kronen en Zweden 8 milr lioen kronen bij. Kolonel De Eraiteur, de Biel- gis che minister voor dè landsver dediging, heeft voor de gemeen schappelijke defensiecommisisie van kamer en senaat verklaard, dat België volgens het onlangs geslo ten militaire aecoord met Neder land wapenen en, ammunitie zal leveren in ruil voor schepen enj vliegtuigen. kan hersteld worden daklijst spreidde, niet konden nade ren. Men heeft eerst een gat in het dak moeten zagen. Om'acht en twintig minuten over 'drie kwam het alarm „uitslaande brand". Ach tereenvolgens zijn toten in totaal vijf motorspuiten, twee magyrusladder- wagens en' materiaalwagens uitga- rukt. Volgens 'd.e commandant mag tóen van geluk spreken, dat het paleis z.g. zigzagd,aken heeft en dat dikke muren het brandende gedeelte van het niet-aangetaste gedeelte scheid den. Bij modernere bouwwijze zou waarschijnlijk veel groter schade zijn aangericht. De Haagse brand weer heeft met ongeveer vijftig man de brand geblust. Volgens de hoofd commissaris heeft men bijzonder veel nut gehad van ide jnieiuwe radio- jeeps, teen voor een achter het brandende pal,eis, waardoor snel en .gelijktijdig maatregelen konden wor den genomen 'en de afzettingen in geregeld, contact met 'elkaar bleven. Postdiefstal opgehelderd Op eigenaardige wijze heeft de politie te Rotterdam een belangrijke postdiefstal achterhaald. Zij hield de 21-jarige monteur A. M. aan, die een rol van 60 meter vitrage bij zich had, gestolen door een chauffeur en een besteller bij hun patroon, een expe ditiefirma. De dieven wilden hun buit liever niet in eigen huis hebben en daarom zou de monteur de gordijn stof bij zijn verloofde thuis opbergen. Maar de aanhouding had tot gevolg dat er huiszoeking bij hem werd gedaan. De politie vond toen een complete bioscoop en in een filmdoos een bedrag van f 17.500,—. Na een kort verhoor gaf de man toe, dat het geld afkomstig was uit een aan getekende brief met f 24.500,die hij op 16 October van bet vorig jaar, toen hij bij de P.T.T. werkte, uit het spoorwegpostkantoor had mee genomen. Harname Fen ware verrassing voor elke vrouw of mei j hs crème) In tijden vain spanning of acties, troepenbewegingen en >wiat dies meer zij, is het oiog van ld© wereld, althans van het moederland', op de betreffende soldaten gericht. Men leeft mee met ide belevenissen van zo'n troep» men vloeit ide sfeer aap van de soldaten en men1 waapt zich één van hen. Het leger in „oorlogstijd" geniet nog wel belangstelling, doich direct daarna zijn er weer zoveel andere zaken die de mens opeisen, da,t een handje vol soldaten ial te ge makkelijk vergeten wordt. Diaarom trokken wij door Padangse laagvlak te om het leven van alle militairen hier in de huidige omstandigheden gade te slaan. Halverwege het vliegveld Taking viel ons een- lange rij vrouwen en kinderen op. De meesten zagen er ziekelijk uit en zaten onder de zweren of andere iwonden, vooral de kinderen zagen -er soms ontoon baar uit. Ep daar in ld ie -oiudle kampongwopipg zaten twiee jonge vrouwen met het Ned. Rcode Kruis- embleem op hun mouw, ide zieken met hun afgrijselijke zweren be handelend, d-aarbij een eindeloos geduld tonend. Alle patiënten wa ren voorzien van een kaart en te oordelen naar de zorgvuldige be handeling, maakt deze kaart, die recht geeft op gratis behandeling, deel uit van het kostbaarste bezit van deze dessa-bewoners. Het le ven van alle idagen Weer gaan we verder, pu langs modderige wegen, iw'aa.rin we soms blijven steken, zo hoog ligt die „blubber" er. Toch houdt de- mo torfiets zich kranig en brengt ons in Barimgiu, waar een compagnie „Haantjes" ligt. Er is zojuist eep doktersiinspectie geweest, iwiaarbij is komen vast te staan,, dat er ver schillende 'dingen niet voldeden aan des dokters alziend oog. Zo. moest er van ide keuken uit een goot komen naar de kali, voorts een afdak en 'dan nog wat tonpen. Zeker zouden al deze zaken aan wezig geweest zijn indien er ook materiaal geweest twlas. Ongetwij feld zullen deze mannen er een oplossing voor vinden, zodat de dokter bij een volgende inspectie tocht tevreden zal zijn. Wat wel prima i>n orde 'is, dat is het volly- balvelidl. Deze zonen van de Veluwe, die eens trouwe aanhangers wiaren van plaatselijke voetbalverenigingen en voor andere takken van sport geen oog hadden, spelen nu een enthou siaste partij handbal, volly-balj hocky en nog meer. En waarach tig zitten er zéér goede spelers onder. Dat wordt beslist een slag voor de voetballers straks. Straks! Hét woord Waarmee de mannen zich bezighouden, of ze nu volly- b allen, patrouillelopen, zich sche ren of wat ook. StraksHet moment waarop na 21/2 jaar Ipdië vaarwel gezegd zal Wiorden om aan eep andere taak in Nederland te beginnen. Intussen gaat het leven van alle dag voort. Patrouillelo-pcn, wacht, af en toe naar de stad als de modder niet te hoog ligt, zodat de auto's er doorheen kunnen!. Eigenlijk een sleur die zonder meer aanvaard wordt en waaraan allenl gewend zijn. Van „in the mood" in de petoet Op 9 Maart miste een notaris in Rotterdam, zoweL een bedrag van f 3500,als zijn dienstbode. Na vijf weken is zij in gezelschap van haar verloofde in Amsterdam gearres teerd. De verloofde gaf zich uit voor de zoon van een Rotterdams- ban kier en beiden hadden zij zich in die tijd te goed gedaan aan met wijn versierde dinertjes van 50 tot 60 gul den. In het restaurant hadden zij reeds eep gereserveerde plaats en de band moest iedere avond hun lijflied „in the mood" spelen. Beiden zijn nu van t „the mood" naar de petoet verhuisd. Excursie Stichting Tram-Archief „S T A." De Stichting Tram-Archief „S.T.A." opgericht in 1945 en gevestigd te Utrecht heeft ten doel het tramwezen in ons land op zo breed mogelijke basis te dienen. Ten onrechte wordt wel gemeend, dat de rol van de buurt-spoorwegen is uitgespeeld en de intercommunale tramwegen uit de tijd zijn. De Stichting gaat van deze gedachte niet uit, maar is juist van het tegendeel overtuigd. Daarom trachtzij met alle daartoe geëigende middelen de belangen van het tram wezen te bevorderen. Daartoe wordt o.m. een zeer aantrekkelijke periodiek uitgegeven. „Tramnieuws", waarin het tramwezen in al zijn schakeringen op deskundige wijze wordt bespro ken. Door het houden van excursies wordt getracht een zo duidelijk mogelijk beeld te verkrijgen van het tramverkeer in een bepaalde streek. De verbindingen, de route, de halte plaatsen (dit in verband met het touristenverkeer) en de toestand van het materiaal zijn daarbij dingen, die de grootste aandacht trekken. Voor het eerst in de geschiedenis zal nu een dergelijke tram-excursie naar Schouwen-Duiveland plaats hebben en wel op Woensdag 26 Mei a.s. Tot deze excursie is besloten, als gevolg van de propaganda van bur gemeester Baas van Kerkwerve, waar door Schouwen-Duiveland uitvoerig in de landelijke pers ter sprake werd gebracht. De excursie geldt de Groep Zeeland van de Rotterdamse Tram weg Maatschappij, en vormt een onderdeel van een 10-daagse excursie welke de Stichting Tramarcbief or ganiseert voor de Engelse zuster organisatie The Light Railway Tran sport League. Belangrijk daarbij is, dat zodoende ook bij de Engelsen belangstelling voor Schouwen en Duiveland wordt gewekt. Een tiental Engelsen zullen n.l. deze tocht mee maken. Directie van-de Wagons Lits fraudeerde op grote schaal Enige tijd geleden bestelde eeq ambtenaar in een rijtuig van de Wagons Lits (slaapwagens) een broodje met vlees dat hij duur moest betalen. Hij nam daar geen genoegen mee en deed aangifte. Er werd een onderzoek ingesteld en toen kwam aan het licht, dat men voor een kort tijdvak 170 kaarten voor levens middelen voor tienduizenden rant soenen in zijn bezit had. Een hoe veelheid zo groot, dat het niet waarschijnlijk leek, dat zij langs rechtmatige weg was verkregen. Een en ander was aanleiding om de directeur van de Nederlandse afde ling van de Wagons Lits, de heer H. uit Amsterdam, de adjunct-inspec teur K. drie kruideniers, een aantal slagers en twee werksters te arresteren en voor de officier van justitie te leiden. a Welk een omvang deze fraude heeft, blijkt wel uit het feit, dat men in zes weken over rantsoenen voor honderd-tachtigduizend eieren be schikte. De administratie zag geen kans om een goede bonnenadmini stratie te voeren en op een gegeven ogenblik waren zelfs vijftigduizend rantsoenen eieren verdwenen, terwijl driekwart van 'n hoeveelheid coupons voor levensmiddelen bleek te zijn verkocht of wegegeveo. Hangende het onderzoek is het Centraal Dis tributiekantoor er toe overgegaan de rantsoenen voor Wagons Lits Ite verkleinen tot een fractie van de tot op heden gebruikelijke toewijzingen. De Franse directie is begonnen de dienst te reorganiseren. Woningnood in de dierenwereld In Alphen (N.-Br.) woonde bij een melkboer in de schouw een kauwen- paar, dat in het omvangrijke takje voor takje bijeengegaarde nest vier eieren legde. Jongens haalden de eieren weg. Of de poes van de familie gemerkt had, dat de gezins vermeerdering in de schouw niet doorging in ieder geval vond Mies het nest van het krijsende duo nog ruim genoeg, om er haar twee kleintjes in te deponeren. De kat mag rustig met haar twee jongen in hoger sferen blijven wonen, totdat de dakhaasjes groot zijn. De kauwen kijken natuurlijk lelijk [op hun bek. RECHTSZAKEN Ruim een halve ton verduisterd Twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis eiste de officier vbq justitie bij de Almelose Rechtbank tegen twee voormalige leidende figu ren van de n.v. Paithe te Almelo, de depötadmlnlstrateur E. S. B. uit Almelo en de hoofddepöthouder J. P. S. uit Den Haag. Beide ver dachten werden er van beschuldigd in enkele jaren tijds een bedrag van ongeveer vier-en-vijftig duizend gul den te hebben ontvreemd. Uit hoofde van hun functie waren zij in staat grote sommen te verduisteren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5