Handel in Duitse krijgsgevangenen STAD EN PROVINCIE Een goudmijn voor Egyptische handelaars OVERDENKING SELECTIEWEDSTRIJD Schouwen-Duivelands Elftal In td<e Britse zóne van 'het Suez- kaïiaal opereren zekere Egyptische handelaars, idle schatten gelid ver dienen. Hun waar bestaat uit Duit se krijgsgevangenen, waarvan er nog steeds 50.000 op het ogenblik in Engelse kampen zijn geïnter neerd. Deze krijgsgevangenen leg gen o.m. wegen aan itn het mulle zand en leven niet onder ial te beste condities. Wanneer zij er ge noeg van beginnen te krij'gen, gaan rij in op de voorstellen der smok kelaars, meestal in Egypte woon achtige Duitsers. Aanvankelijk plaat sten deze hun landgenoten bij' be vriende1 industriëlen- Op het ogen- bik hebben rij zichzelf geïndustri aliseerd. Egypte heeft een groot ge brek aan arbeidskrachten. Ten einde over deze waardevolle krachten te kunnen beschikken, kopen- de fabri kanten de krijgsgevangenen op- De manier waarop is vrij ingewikkeld), maar wordt meestal met succes gevolgd. De fabrikanten wendien zich iin eerste instantie tot een „vertegen woordiger in krijgsgevangenen", wanneer rij b.v. draaiers nodig heb ben. Deze „vertegenwoordiger" neemt contact op met een gevangen kamp in Ismaila. Na ongeveer tien dagen- stappen de gevraagde draai ers uit een groente-auto 'in de 'voorsteden' van Cairo. De moeilijk heid van deze operatie is, de Egyp tische kameelruiters te ontlopen, de enige politie in die Oriënt, die niet corrupt is. Na hun aankomst in Cairo worden de ex-soldaten als „fellah" gecamoufleerd. Het is on doenlijk voor de politie alle fellah's te controleren. Kaïns op succes aam de rijde der politiemannen, zou dan nog zeer -dubieus zijin, idaar de meeste Duitsers de Egyptische taal uitstek-end machtig zijn. Velen toch vertoeven) reeds meer dan. vijf jaair in dat land. Het kan gebeuren -dat ide Egyptische politie een 'ont vluchte krijgsgevangene snapt en dan wordt hij zonder pardon aan de Britse autoriteiten uitgeleverd. Zij worden dan naar Engeland ver voerd, -en in een tuchthuis -onder gebracht- Meestal lukt echter -de transactie. 1700 leerkrachten naar Indië Bij -de behandeling van de wijzi ging der Onderwijswet in de Twiee- ide Kamer heeft minister Gieleno.a. medegedeeld dat er de drie eerste jaren 1700 onderwijzers naar Indo nesië zullen moeten gaan. Smokkellist Een geschiedenis verhaalt van een bijziende en brommerige Amerikaan se professor, die' van zijn vacantie- rei'zen naar -exotische landen steeds met dozen vol insecten terugkwam. De -douanebeambten moesten altijd ladhen om -de onbeschrijfelijke wan orde, die er in 's professors koffers heerste; sokken als blad-wijzers in de vele wetenschappelijke werken e.dJ Op een of andere wijze kreeg een der beambten echter argwaan- Deze wist zich een complete naam lijst van alle bekende Amerikaanse gel-eerden op het gebied van insec ten te verschaffen 'en toen bleek deze pientere- speurder, dat -de be wuste professor in het geheel niet bestond» De douanes wachtten een jaar tot de zonderlinge imsectenver- zamelaar weer van zijn vaoamtie terugkwam. Zij bekeken alle insec ten nauwkeurig en toen bleek d-at ïn elk beestje ©en diamant ver borgen was. Jaarwedde burgemeesters De Tweede Kamer heeft zins. goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, ver-, 'band, houdende met -de regeling van Die industrieel heeft Idan de beschik king gekregen -o-ver een prima ar beidskracht en de Duits-er is vrij man geworden. Hij verdient 50 a 60 pi-aster per dag, hetgeen veel meer is dam het lboin van de ga. middelde Egyptenaar. Het is be grijpelijk, d-at de „vertegenwoordi ger" -er wel bij vaart. Voor eerai metselaar -ontvangt hij b.v. f 1000. Volgens een geheime statistiek van de Britse autoriteiten, zouden op deze wijze reeds meer dan negen duizend Duitse krijgsgevangenen de Vrijlhei-d hebben herwonnen- de jaarwedde van de burgemees ters, De regeling der jaarwedde wörd-t getroffen bij Algemene Maat regel van Bestuur, waarbij de col leges van G. S. zullen worden ge hoord- De nieuwe bezoldigingsregelimg voor burgemeesters zal iop 1 Oc tober 1947 ingaan. Het Regeringsjubileum Naar verluidt zou in de ministerraad besloten zijn de vi-ering van het gouden rege ringsjubileum vain H.M- Ko ningin Wilhelmina vast te stellen -op Dinsdag 31 Aug. a.s., gelijktijdig met -de vie ring van het driehonderdjarig bestaan van de Nederlandse Onafhankelijkheid. Beide -herdenkingen vallen dan samen met de viering van de verjaardag vian H.,M- die Koningin. Pachtverhoging in de N O -polder Het Tw-eede Kamerlid van der Weijden (K.V.P.) heeft aan de mi nisters Vois, Lieftinck en Ma-nsholt o.m. gevraagd -of het waar is, i lat de 'pachten der staatsdomeinen m -de Wieriingermeer en -de Noordi- Oostpolder binnenkort belangrijk verhoogd zullen word-en -en dat som mige pachten d-an tot ongeveer f 200 per H.A. zullen kunnen oplopen. De vragensteller informeert voorts of er voldoende overleg is gepleegd' met -de pachters en of deze verho ging -de goedkeuring van de Grond kamers heeft. Zijn kinderen gered zelf dodelijk gewond Woensdagmorgen heeft een korte felle brand een woonkeet in Nijme gen verwoest, die bewoond werd door de familie Helmets met twee kin deren. De brand was ontstaan, door dat een petroleum vergasser ontplofte. De vader redde zijn twee kinderen uit de vlammen. Toen hij zich echter voor de tweede maal in de als een fakkel brandende keet waagde, werd hij ernstig met brandwonden over dekt. In de middag is de vader in het ziekenhuis overleden. Verpleegster in bad gestikt Een Amsterdamse, verpleegster, die in Heerlen in pension was, is door gasverstikking om het leven gekomen. Toen zij zich in de badkamer van de woning bevond, hoorden de mede bewoners enig gerucht. Zij riepen, maar kregen geen antwoord, waarop Zij een ruit insloegen. Hierdoor kwam hun een sterke gaslucht tegemoet. Het slachtoffer is naar het St. Jo- sepbziekenhuis vervoerd, waar zij is overleden. Haar moeder, die per vliegtuig uit Amsterdam was overge komen, kwam juist te laat. - De -onder Sovjet-Russisch toe- ziöht staande „National Zeitue-g" zegt, dat vele Duitse so-lda-ten -uit het voormalige Afrika-oorps van Rommel in Palestina strijden in. ide gelederen dar Arabische-legers-. Twee als Bulgaarse -officieren geklede personen zijin in een omge bouwd Heinkel-toestel op het vlieg veld van Istairubo-el geland. Zij ver klaarden uit Bulgarije gevlucht te zijn, -omdat het leven ida-air ,,ondr;a- 1 gelijk" was. Dr. Robert Hutchins, rector- magnificus van -de Universiteit van Chicago, heeft tegenover buiten landse Uiniversiteitsfunicti-onarissen te Frankfort verklaard, dat „het Ame rikaanse 'Onderwijs i'n -een, ver schrikkelijke chaos verkeert". Capriolen met vliegtuigen „uitdrukkelijk verboden" De minister van Oorlog heeft toe gegeven, dat het de laatste tijd meermalen is voorgekomen, dat mili taire vliegers demonstraties houden in de nabijheid van bebouwde kom men, waardoor onnodige risico's voof de inwoners kunnen ontstaan. De minister verklaarde dit naar aan leiding van schriftelijke vragen ge steld door het Tweede-Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (k.v.p.) over het vliegtuigongeluk met dodelijke afloop op 12 April bij Sterksel. Reeds in Augustus 1947 heeft de minister van Justitie op verzoek van de minister van Oorlog aanwijzingen verstrekt aan de politie voor rap porten van onverantwoord vliegen Meermalen is sedert Augustus 1947 tegen overtreders een vervolging ingesteld. De minister zegt, dat demonstraties, ook al is er geen direct gevaar aan verbonden, „uitdrukkelijk verboden" zijn. Anderhalf milliard voor herstel gemeenten, enz. In een Woensdag bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp „Bij drage wederopbouw publiekrechte lijke lichamen". is opgenomen, dat de vergoeding van Rijkswege globaal zal bedragen voor kosten wederop- bouwplannen gemeenten (onteigening en aanleg van openbare werken) f 1.155 000 000, herstel werkelijke oorlogsschade aan eigendommen van Wie ïn Parijs gestaan heeft bij het heerlijk beeldhouwwerkje „'de hand Goids (Ia main de Dieu), ver geet het nooit. Roidiin geeft ons daarin een geloofsuiting. Het is ©an grote, gave hand-, sterk -en rustig, met prachtige lijmen, die in nau welijks gebogen krachtige vingers een' brok marmer hou-d-t en im dit marmer liggen, reeds geheel ge vormd iin edele lijmen, maar nog één met de grondstof, twee lev-ende mensen. Is ooit die scheppende daad Goids schoner verzinnebeeld? Een mach tig, gave hand, die ons opbeurt uit -die oerstof en -ons neerlegt daar, in het glanzend para-dijs, zó rijn wij ter wereld gekomen. Laat toch de gouden zonnestralen spelen en stre len over -de blanke schoonheid der godsgedachte, die in ons huist! Wat doen we met die gedachte? Wat doen we met dat paradijs? Het is Pinksteren geweest. W-e hoorden van heilig vuur, maar we zijn nog niet veel verder gekomen, -dan dat we met vuur spelen. En van het glanzend paradijs een hel maken. Versta mij goed» Vuur is er ge noeg op aarde; in grote fabrieken, gemeentenf 352.000.000,van provinciën en waterschappen f 75 000.000,—, van gelijkgestelde lichamen f 50.000.000,—, landbouw- herstel (afmalen plus noodherstel van geïnundeerde gebieden) f40.000.000,- In totaal f 1.672 000 000,- MORI A AN'SHÖO FD. Woensdagmid dag w-erid alhier voor het eerst na, de evacuatie ide voorjaarskauring vooir rundvee gehouden, op het ter rein bij de G©br. van idem Bos- De keur commissie bestond uit de heren Kleinepier, van Waes -en van Gas tel, terwijl voor het stamboek aan wezig was -de beer Kloek- Op deze keuring waren aangevoerd,: 1 stier, 10 koeien en 1 -va-ars. De stier van -de stierho-uidersver- eniging „.Streven inaar beter" te Moiriaansboofd, behaalde vlot een eerste prijs. Van -de le kalfkoeien behaalde: Irene van C. Boot Mz. 77 punten; Hans van P. L. Bij de Vaate 76 p, Van -die 2e kalfkoeien behaalde: Beatrix van C. Boot Mz. 78 punten; Bertha van- C. Bqot Mz. 77 punten. Van die 4e kalfkoeien behaalde: Pietje van J. Boot Pz. 79- punten; Til-lie van* J. Boot Pz. 78 punten. Van -die oudere koeien behaalde: Nellie van P. L. Bij' de Vaate 82 punten; Lucie van J. Boot Pz. 81 punten; Julia van C- Boot MZ. 77 punten; Emma van C- Boot Mz. 77 punten. Dirie ko-eien werden inge schreven in het Ned.. Rundvee Stam boek- SIRJANSLANDi. Onze vroegere dorpsgenoot, 'ide heer' E. C. Klink, hoofd, ass- tit. bij 's Rijks belastin gen, is thans benoemd tot hoofd assistent ter standplaats Tilburg. THO-LEN. Momenteel komt in de ze gemeente, vooral onder kleine kin-deren, veel Ide mazelen voor, gelukkig 'echter niet van ernstige aard- Benoemd tot koster hij' ide Ger. Gemeente, in de vacature Jac. v. Vessem, dhr,. Adr. v. d. Jagt Az. D© heer H- Duin© Cz. slaagde bij het te Breda gehouden examien van -de Vakgroep Personemvierv-oier als instructeur. Het Amerikaanse Vakverbond, de United Automobile Workers, heeft f-oirmeel aangekondigd, dat een sta king van 225.000 arbeiders van Ge- heral Motors te Detroit over tien dagen za-1 plaats hebben. E|r wendt nog onderhandeld. in de bliksem 'der kanonnen, in de felgele atoombom, in de natuurlijke hartstochten der schepselen. Bijl idit vuur blijven de -harten koud, tore nen zich de zorgen op, leven de huren met elkaar in Vijandschap. Blank speelt met zwart als broertje en zusje toit ze twee jaar oud rijm geworden. Dan begint het. Op zijn zesde jaar heeft blank het maer- iderwaardi'gheiidseoimplex van- zijin ouders -en omgeving overgenomen en wie als blanke een Zwart deur tje -doorgaat krijgt zes maanden ge vangenisstraf. Bij ons -doen we idit niet. Bij ons heet het rechts -en, links en wie het verkeerde idieurtj© binnengaat wordt Weggekeken. Als of wij niet allen zwarte mensen Zijn, eenvoudig o-midat w-e zondaren zijn, -die van het paradijs een hel maken! Wi© -diit heeft ingezien, weet Wait Pinksteren is. Heilig vuur is op hem gekomen en niets- kan heim scheiden van de liefde Go-ds. Neen, hij is niet dronken. Hij weet zïdh Gods dienaar, uit Gods hand voort gekomen en hier neergezet om-vuuir te ontsteken, het enige vuur, dat die wereld redden kan. Zierikzee. A. N. Pijnacker Hordijk. r Zondag 23 Mei op het sportpark „Bannink" Zierikzeeaanvang half drie IN GODS HAND

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2