ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I M I WERELDNIEUWS Arabieren rukken van drie zijden Palestina binnen Tel Aviv, de voorlopige hoofdstad van Israel, gebombardeerd WOENSDAG 19 MEI 1948 No. 15898. 101e Jaargang ABONNEMENT: Plrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.-—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sucoesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. De Arabieren rukken van drie zij den Palestina binnen. Zij hebben Tel Aviv,- de voorlopige hoofdstad van Israël, drie dagen achtereen uit die lucht bestookt- Gaza, in loet Zuidien, is door de Egyptische troe pen bezet en daardoor nog 45 k.m. van Tel Aviv verwijdierd. De troe pen van Faroek, die ook iin Pales tina is aangekomen, rukken verder op. Ook beeft Egypte beslag ge legd, op de ladingen va:n een drietal vreemde schepen, die op weg wa ren naar het Heilige Land,. Aan de Transjordaanse grens is de vlieglhavdn Lydida door deAra bieren bezet. Syrische en Irakse troepen [hébben iin Noord,-Palestina contact gemaakt en hevige aanval len op d,e Jooidsé stellingen gedaan. Hoewel al deze berichten spreken van vorderingen vain de Arabieren, betekent d,it allerminst dat bezetting' van Paléstina door de Arabieren nog maar ©en kwest;,e van d.agetn zou zijin. Nu Amerika Israël heeft e.rkènd, wat ook Rusland heeft ged.aan verwacht men dat de Ver. Staten de nieuwe Joodse staat zullen steunen in zijin rechten om zich tegen de Arabische invasie te verdedigen. In, die oude wijk van Jeruzalem hebben die Joden moeten capituleren De Joodse mammen, idle hun wapens moesten inleveren, d,lemen zich als krijgsgevangenen te beschouwen. Alle Joodse vrouwen en kinderen zullen aan het Internationale Rod© Kruis worden overgedragen. De Joodse verzetsgroiepien, die dik wijls onafhankelijk van elkaar [Ope reerden, hebben zich nu tot één strijdmacht verenigd. Chaim Weizmanm is eenstemmig verkozen tot voorzitter van d,e Jood se Nationale Raad,, wat in de prak- tijk betekent, diat bij voorlopig pre- Dr. CHAIM WEIZMANN, de voorzitter van de Zionistische beweging, is gekozen tot voorlopig president van de Joodse staat Israel sidient is van de staat Israël. Diavid Ben Goeriom is verleden week tot premier gekozen'. In spoedzittingen heeft da Vei ligheidsraad het probleem Palestina weer iin behandeling genomen. Ame rika beeft [een resolutie aangebo den, waariin de toestand1 in Pales tina „'een bedreiging voor de vrede" word.t genoemd ten een beroep ge daan op de regeringen onmiddellijk een eiinde tè maken aan de burger oorlog in het Beloofde Land. Neemt de Veiligheidsraad deze resolutie, aan, dan kan men Palestina, en de aangrenzende staten een econo mische blokkade opleggen. Mislukt id,it plan dam kan de raad alle mili taire maatregelen nemen die zij [dienstig acht. Annexatievrees in Duitsland Al of niet gegronde vrees voor annexatie heeft er in 'net Duitse grenf"°bied toe geleid dat de grondbezitters geen animo, hebben om de dcor oorlog en brand zwaar geschonden bossen opnieuw te be planten, zo wordt uit Venloi ge meld, Ook aan waterkeringen en overig onderhoud wordt niets ge daan en ais het nog enige tijjd zo door gaat, zullen vele van"de eventueel te anexeren gebieden be- 'staan uit dorre onvruchtbare vlak ten. Toen er vorig jaar grote branden in de bessen woedden, gaf men zich weinig moeite deze te keren, waardoor aanzienlijke voorraden voor de Nederlandse mijnen gekapt hout verloren gingen. Daar de langs de grens gestatiomneerde Neder landse bosbrandwereen zelfs bij brand niet op Duitse bodem mo gen komen, zal 'ook de komende zomer weer de grootste aandacht nodig zijn om overslaan van bran den op Nederlands gebied zoveel mogelijk te voorkomen.'. Een veteraan Toen vijftig jaar geleden de vrij willig soldaat bij 'de koloniale troe pen, Herm. Hilgerssoim te Voorburg, na zware' gevechten iin het bergland, van Atjeh „we hadden meer dan 100 doden" in zijn bivak terug keerde, vernam hij, dat H'.M. ,de Koningin herb benoemd, had toit rid der in ide militaire Willemsorde 4di klasse. Deze hoge militaire ondier- scheiding werd hem verleend voor 'zijn krijgsverrichtingen in Atjéh 'en -óh derhorigbeden gedurende Novem ber 1896 tot Augustus 1897. De beer Hilgersom beeft 15 jaar onafgebro ken bij de koloniale troepen in Ned, Oost Indi'ë gediend 'en onder van H'eutz, Vetter en Rost van Tonnin gen gevochten op Bali, Lombok en Atjeh. Het beviel hem daar best. „Als ik 18 jaar was, ging ik morgen weer terug", zei hij, „tenminste als ze daar niet zoveel praten. Wij deden het irn onze tijd anders." Als fuselier verliet die heer Hilgersom het Indische leger. Behalve de M. W.O. was hem ook nog verleend het Lombokkruis, de bronzen me daille en dè zilveren medaille. Na 15 dienstjaren bedroeg zijn salaris f 52 in de drie maanden. De jubi laris voelt zich nog flink en gezond en zou iniog graag wat werken, „maar ze vinden me te oud", zei.hij. Valse aangifte van oorlogsschade Het aantal schadegevallen aanbe- drijfs- en beroepsuitrusting en aan bedirijfs- -en handelsvoorraden be droeg per 15 April 1948 213.674. Hiervan zijn afgehandeld 170.738. 'Het aantal schadegevallen aan huis raad bedroeg op dien datum 646.341. Hiervan zijn 500.724 afgewikkeld. Voorts zijn nog aangegeven aan schade, geleden door politieke de linquenten 5225 [gevallen:, die n,og niét-'.behandeld kunnen'worden, aan gezien 'een regeling hiervoor nog niet tot stand is gekomen. Het totaal aantal frauduleuze ge vallen wordt geschat op 10.000. Be trokkenen zullen thans nog een maal in de gelegenheid worden ge steld straffeloos hun fouten te herstellen. Zij, die opzettelijk on juiste inlichtingen of mededelingen hebben verstrekt, zullen hiervan tot 15 Juni '1948 opgave kunnen, doen aan het commissariaat voor oorlogs schade, Stadhouderslaan 130, te 's-Gravenhage, Betrokkenen zullen zo nodig in de 'gelegenheid worden gestel! een verbeterde aangifte in te dienen!, waarna normale afwikkeling volgt. Verplichte veelevering verdwijnt De regering treft maatregelen die verplichte veaievering voor de land bouwers op te heffen. Door die maatregel zouden 1000 a 1200 amb tenaren kuniben worden ontslagen, omdat de veelevering een geweldige administratieve rompslomp vergt. Melk en kaas duurder Met ingang van 17 Mei is de prijs van gesteriliseerde melk len de -daaruit bereide melkproducten ver hoogd, met twee cent per liter. H'et prijsverschil tussen gepasteuri seerde en gesteriliseerde melk zal dus voortaan drie cent per liter bedragen. Ook de maximumprijzen van alle binnenlandse en van overzee aan gevoerd© kaassoorten zijin verhoogd en wel met 10 cent per kilogram- De bestaande maximumprijzen voor die idétaillistem blijven echter ge handhaafd. 160 millioen sigaretten uit Ame rika zullen onder de Duitsers ver deeld. worden. Slechts de kosten van verzending moeten worden vergoed. De Verenigde Staten bezitten een reactie'motor voor Vliegtuigen, die sterker is dan enige motor, tot dusver vervaardigd, aldus de General Electric Company". Een Amerikaan se jager, die met deze motor toe gerust is, zou een snelheid van 1040 km. kunnen ontwikkelen. Neem van ieder ra,ad aan, j doch vorm een eigen oordeel O <■>-«■>—«■» WEERBERICHT Verwachting toit de avond van 19 Mei: Heldere lan tamelijk koude nacht, overdag droog weer en over het algemeen zonnig weer miet iets lagere temperatuur, meest matige wind, tussen Oost en Noord-Oost. 19. Zon op 4.41, 'Ondier 20.33. Maan op 16.14, ondier 3.25. Volle Maan 23 Mei. Passagierslijst „Grote Beer" De passagierslijst van het troe- pentransportschip „Grote Beer", dat vermoedelijk 25 Mei te Amsterdam zal aankomen,ligt ter inzage op het Redactiiebureau- De haringvloot voer uit Uit VI aar dingen, IJmuiden en an dere vissersplaatsen voer gistermor gen de haringvloot uit voor het be machtigen van het zeebanket op 58 graden Noorderbreedte, ter hoog te van d,e Schotse haven Aberdeen. Binnen enkele weken kan de Hol landse nieuwe verwacht w'ordan. Voor dieze jaarlijks terugkerend® ge beurtenis 'bestond, aan de vissers- havens grote belangstelling. Roode Kruiszuster gedood Naar het Nederlandse Rode Kruis te Batavia eerst thans, meedeelt, is lOfp/ 7 Mei een mobiel team van bet Rodie Kruis beschoten, waarbij' ite verpleegster Mia Pisters uit Heer (bij Maastricht) dodelijk werd ge wond, en onmiddellijk overleed. Die beschieting gebeurde bij Manoemg- d,java in ide buurt van Tjilatjap aan de Zuidkust van Java. Het convooi werd, beschermd dooir drie militai ren. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer kon met moeite in vei ligheid, gebracht worden. Het Rode Kruis wijst er op, dat Rode Krui'S-teams reeds vele malen zijn beschoten; dit was echter het eerste geval met noodlottige afloop. De moord op Keesje Vermeulen De moord op de 9-jarige Keesje Vermeulen te Rotterdam, wiens lijk zoals men weet op 28 April, in een zak .genaaid, ,im de Delfshaveose Schie werd gevonden, is vermoede lijk opgehelderd. Het spoor, dat de politie in handen kreeg, heeft, geleid tot de arrestatie van een 24-jarige instrumentmaker te Rot terdam. Deze is door de recherche aangehouden op groind van bepaal de aanwijzingen, wielk-e van zoda nige aard zijn, 'dat ook de justitie aanleiding heeft gevonden zijn ge vangenneming te gelasten. Het on derzoek wordt met kracht voortge zet. In het huidige stadium vain het Onderzoek kunnen geen verdere mededelingen worden verstrekt. In St. Paul Minnesota (V.S.) heeft een honderdtal personen een fabriek van vleesconserven gedeel telijk verwoest. Ben gedeelte van het personeel was in staking. De aanvallers hebben 25 werklieden ge kidnapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1