ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Joodse daden tegenover Arabische woorden 1 i Truman is bereid Stalin te ontmoeten Russen doken in Duitsland ontfer Vliegtuig als Kangeroe WEERBERICHT I Restaurants moeten versoberen ZATERDAG 15 MEI 1948 No. 15896 101e Jaargang ABONNEMENT: - Plrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. "Losse nummers 10 cent, Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Hetgeen wij onlangs als voor zichtige veronderstelling uitspra ken, is tot nu toe in Palestijn-ai werkelijkheid geworden. Tegenover het goed gedrilde en tactisch ope rerende Joodse leger, blijken ide Arabische krijgsscharen niet meer dan een inerte massa te zijn. Van daar de verbluffende successen van de Haganah-troepen, die niet al leen in een overrompelend tempo de belangrijkste strategische punte|n in Palestina hebben bezet, maar zelfs langzamerhand aan'„het Over- jordaanse" kunnen gaan denken. De met zoveel tam-tam aangekondigde Arabische stormloop is tot nu toe uitgebleven. Alleen onmacht kan' de oorzaak zijn, dat zij de tijd onge bruikt voorbij laten gaan. Deze tijd gebruiken de Joden, niet alleemi om militaire successen te boeken, maar ook politiek de zaken te con solideren. Zo zal vandaag de nieuwe Joodse staat „Israël" worden uitge roepen. Voorlopig zullen de gren zen van de nieuwe staat gelijk zijn aan die in het delingsplan der Ver. Naties. Dit alles zijn feiten die tot nadenken stemmen, In de «eerste plaats is 'het over tuigend bewijs geleverd, dat dePa- iestijbsé' Jolden over aanzienlijke geestelijke en materiële bronneni)©- sohikketn, die genoeg capaciteit be zitten om vreemde inmenging, in welke vorm dan ook', overbodig maken. Om het eens populair te zeggen: de Joden,zijn manis genoeg, om hun eigen boontjes te doppen. Nemen wij daar tegenover de Ara bische macht op de korrel, idan moet op groind van ide jongste ont wikkeling wiorden geconcludeerd, dat de eenheid Van ld© Arabische Liga een schijneenheid is. De fraai opgepoetste Arabische communi que's kunnen de onderlinge haat en de naijvier jniet afdoende beman telen. Vele Arabische leiders heb ben de vlucht uit Palestina genor men en de toestand w.ordt vol doende duidelijk dooir de uitspraak van koning Abdoellah, waarin hij openlijk blijk gaf van zijn ontstem ming over de geringe activiteit van het Arabische hoge comité. Dit is overgebleven van de dreiging van de Arabische Liga/ dat 35 millioen Arabieren in het Midden Oosten in het geweer zouden komen, als de vorming van een Joodse staat zou worden doorgedreven. Daar door heeft de Arabische, macht in het Midden-Oosten een geduchte klap gekregen. Deze klap is zo aangekomen, dat het in de lijn ligt te veronderstellen, dat de geschie denis van dit gebied na deze pe riode een geheel andere zal zijn, dan algemeen werd verwacht. 7 oals 't meer gaat bij 't scheiden van de markt, kunnen ide En gelsen, nu zijl op het punt staan het land te verlaten, niet nalaten de Joden een pluim op de hoed te steken. Openlijk prijzen zij thans de Joodse ondernemingslust, die Pa lestina van een primitief tot een hoog ontwikkeld land hebben ge maakt. Zij komen thans tot enige zelfcritiek en erkennen, dat de con trole op de illegale emigratie de ■oorzaak is van het Joodse terro risme. De waardering, alsmede de zelfcritiek komen wat laat, maar kunnen er niettemin nog toe bij dragen, dat het afscheid in een niet al te pijnlijke sfeer plaats .vindt. Intussen is het bericht we reldkundig geworden, dat Egypte zich niet neer zal leggen bij de vorming van een Joodse staat. Na de jongste ervaringen lijkt het tijd stip voor deze politieke spelideprik niet erg gelukkig en de dreiging niet erg overtuigend. Er is in het gebied van het Midden-Oosten niets en niemand, dat de Jolen van hun plannen zal kunlnen afbrengen. Er beeft zich in de geschiedenis van Palestina een wending voltrokken, (die men als historisch feit zal heb ben te. aanvaarden. Het probleem, bezien in bet Jicht van de intemationaliteft leert o.m. dat Amerika zich schromelijk heeft vergist door terug te komen op het eenmaal genomen delingsbe sluit. De Ver. Naties hebben niet de kracht kunnen opleveren om een gewapend conflict te voorko men. Het is'niet op grond van haar verdiensten dat de idee vain een internationale politiemacht geen toe passing vond'. Dit laatste zou pn'ge- President Truman heeft verklaard dat hij persoonlijk niets in voor bereiding had over de militaire hulpverlening aan West-Europa en terzake ook geen voorstel 'haid ont vangen van het departement van buitenlandse zaken. Truman is be reid, Stalin te ontmoeten, zei hij', wanneer «ide Russische leider' naar Washington wil komen. Een recht streekse boodschap van Stalin had hij echter niet ontvangen en die verwacht hij ook niet. Het heeft voor mij geen zin nog eens uitvoerig op de recente nota- wisseling met de Soiw!jet-Unie terug te komen, zei de president. Marshall heeft die aangelegenheid voldoende belicht en ik schaar me volkomen achter zijn verklaringen. De verkla ringen van onze ambassadeur te (Moskou zijn eerst uitvoerig dooi* Marshall en mijt en het 'hele kabinet besproken. Truman verklaarde zich een te genstander van het wetsontwerp, dat nu bij het Congres in behan deling is en drastische beperkingen' wil opleggen aain het communisme in die Verenigde Staten. Ais er groepen in Amerika zijn, die ide regering omver willen wierpen, 'dan bestaan er al wetten om aan dat streven 'het hoofd;te bieden. Duizenden Russen, dikwijls in ge zelschap van hun vrouw, deserteren. Zij wénsen liever in Duitsland, ille gaal te leven dan naar-Rusland te rug te keren. Volgens d.e Neme Zei» tung, ibet orgaan in de Duitse taal van het Amerikaanse militaire be stuur,, zouden reeds meer dan tien duizend Russische soldaten zijn ge deserteerd. Volgens het blad heeft een Russische bezettingsautoriteit aan die Duitse politie verzocht de Russische politie te helpen bij de opsporing van déserteurs, die onder valsé namen zijn ondergedoken. twijfeld hebben betekend, dat d© Russen aan de Middellandse Zee hadden postgevat, met al de ge volgen van dien. Tenslotte is de Onmacht vain, de Arabische wereld am bet licht getreden, waar uit valt te concluderen, dat de Ara bische olie voor de Westelijke mor' gendheden niet zulk een teer bezit is, als werd verondersteld. De no dige diplomatie en een flinke geld buidel zal altijd wel voldoende zijn, iom de oliekraan open te houden. Tenslotte is er gerede aanleiding, te geloven, dat het Midden-Oosten als kiemplaats voor een mpgelijk breder gewapend conflict, aan be tekenis heeft verloren. De strijd tussen Joden en Arabieren kon in redelijkheid nooit worden goedge keurd. maar het lijkt oms een niet te 'onvoorzichtige conclusie te bewe ren, dat dit korte onweer de lucht boven djt 'onheilvolle gebied, voor een ideël beeft schoongeveegd. Op de Tweede Pinkster dag zal de Nieuwsbode NIET worden uitgegeven Reeds in 1945 hebben de Rus sen aan de Engelsen en Amerikanen gevraagd, om met hen mee te wer ken bij de jacht op deserteurs. Daarmee erkenden zij, dat zij het probleem niet alleen kondien op lossen. De meeste Russen, zo deelde een Amerikaanse officier aan Ass. Press mee, deserteren om te kunnen blij ven genieten van Ibet comfort, dat zij in hét Westen hebben 'Ontdekt, Slechts enkelen doien het, omdat zij zich hebben „bekeerd,tot de Westelijke democratie. In dé Verenigde Staten is sein klein jachtvliegtuig met straalaan drijving ontworpen. Het toestel, dat kan worden 'opgeborgen in de bom- men-ruimte van een reusachtige bommenwerper van het typ© B 36, zal alleen dienst doen, wanneer Ibet in een gevecht de bommenwerper moet beschermen. Die machine kiest uit dé bommenruimte het luchtruim Het zal er ook weer in moeten landen. De vleugels van 'de jager, die nog geen vijf meter lang is en geen landingsgestel heeft, kun nen word,en opgevouwen. De snel heid bedraagt bijna 900 kilometer per uur. Engeland houdt grootscheepse vlootmanoieuvres in de Noordzee tussen Noorwegen en Schotland, waaraan vele soorten vliegtuigen deelnemen. Het echtpaar D. G. Kloosterman- van Willigen in de Lange Vorstraat te Goes werd verblijd met de ge boorte van een drieling, drie meis jes. Deze verkeren met die moeder in goed,e gezondheid. Een 'originele straf heeft de burgemeester van Wageningen be dacht voor vernielers van natuur schoon. Zij worden verplicht een excursie mee te maken naar het arboretum, een verzameling van inheemse gewassen en de bossen. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor elke dag. 16-22 Mei Zondag Handel. 2 vs. 1 24 Maandag 2 vs. 25—4,1 Dinsdag 2 vs. 42 47 Woensdag, 1 Johannes 1 vs. 1 4 Donderdag 1 vs. 5—2 vs. 2 Vrijdag 2 vs. 3—11 Zaterdag *2 vs. 12—17 Zwarigheden moeten prikkels zijtn maar geen struikelblokken Verwachting tot de avond van 15 Mei: Tamelijk koude nacht met plaatselijk mist, overdag tijdelijk wat 'overdrijvende Wolkenvelden, 'Over het algemeen zonnig, droog weer, met weinig wind en iets ho gere temperatuur. 15. Zon op 4.46, onder 20.27. Maan op 10.31, onder 2.16. 16- Zon op 4.45,, onder 20.28. Maan 'Op 12'.onder 2.39. 17. Zon op 4.43, ondier 20.30. Maan op 13.27, ondier 2.57. Volle Maa^ 23 Mei. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Mei 16. 8.54 v.m. 21.22 n.m. 17- 10.14 van1. 22.41 uun. 18. 11.29 van. 23.48 nan. 19. 12.36 van. nan. 20. 0.52 van. 13.33 n.m. 21. 1.51 van. 14.25 nan. 2|2. 2.39 van. 15.12 nan. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwiater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater I Met ingang van 5 Juli zuilen de restaurants een aantal versobe ringsmaatregelen moeten gaan toe passen. Dit is het resultaat; van een maandenlang overleg tussen ambte naren van het ministerie van land bouw, visserij en voedselvoorziening en vertegenwoordigers van de be drijfsgroep voor het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Een resultaat, dat in feite 'Omgekeerd evenredig is aan de verwachtingen, waarmee Bedrijfsboreca het initiatief nam voor het overleg. i De versobering zal zich vooral openharen in 'een' vermindering van het aantal gangen, "alsmede in de verstrekking vain vlees en voedings- vetten. Klaarblijkelijk wordt hiermee beoogd de menu's im de- restau rants meer in overeenstemnxing te brengen ibet de maaltijden in het gemiddelde huisgezin en verder te verhinderen, dat bij vreemdelingen de verkeerde indruk zou ontstaan, dat het ons land helemaal niet zo slecht zou gaan. Als pleister op die wonde zullen de toewijzingen voot brood en koiek of beschuit 'enige verruiming ondergaan, hetgeen de verzorging van de ontbijt- en koffie tafel ten goede zal kunnen komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1