ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Europees Congres j Iedere rede schijnt ijdel en j nietig, zedra haar de daad abonnement: advertentiën: Prinses Juliana tot half Augustus regentes WERELDNIEUWS Amerika en Rusland wisselen nota's voor wederzijdse toenadering President Truman zet zijn standpunt uiteen i WEERBERICHT Trygve Lie over de Verenigde Naties Italië heeft een nieuwe president DONDERDAG 13 MEI 1948 N,o. 15894 101e Jaargang Prijs per 3 maanden bijl vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraut A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 12 cent per man. Bij contract speciale prijzien. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Op de zevende van deze lente maand, is Europa in Den Haag begonnen een zoete droom te dro men. De zoveelste! De zoveelste ook, die in Neerlands residentie de residentie van het Vredespaleis en van het perma nente Hof voor Internationale Ju stitie wordt gedroomd. Zal na deze droom het ontwa ken minder bar en bitter zijn, dan na de vele anderen, wier -vervolg! meer weg had van een nachtmerrie dan van iets anders Oppervlakkig bekeken, zou men -wellicht de indruk krijgen, dat ook nu weer het illusionisme hoogtij viert. De ongelimiteerde plaatsruim te |die dit, Congres van Europa in de kranten krijgt, de minutieuse weergave -van de gebeurtenissen in het radionieuws, nog afgezien van de speciale radio-reportages in bin nen- -en buitenland, en, niet te ver geten, de welhaast verblindende reeks van prominente namen op politiek, sociaal en cultureel ge bied, die prijken op de lijst van deelnemers, doen vrezen voor de. zoveelste reprise van de zoveelste grande illusion". Wij geloven echter, dat dit alles gelukkig - slechts fagade is. Men weet in de boezem van dit congres, dat deze samenkomst slechts de eerste, wankele schrede is op het spreekwoordelijk door nige pad en het zal reeds een succes mogen heten, als deze schre de in de toekomst door een vol gende stap zal kunnen worden ge volgd,, als niet op dit congres reeds de verdeeldheid in denkbeelden en strevingen Zo groot blijkt, 'dat een volgende samenspreking zinneloos ware. De problemen waren) er als ge meenlijk eerder dan het congres. Het voornaamste was de afzijdig heid van de Engelse Laboor-partij, die zijn leden het deelnemen aan het congres met klem heeft ont raden. Vielen van hen, hebben zich daar piet aan gestoord. Dat de Engelse socialisten scep tisch staan tegenover de doelein den van het congres, is hup. waar lijk niet kwalijk te nemen, gezien het belangrijke aandeel, 'dat hun politieke aartsvijand, Winstop Chur chill, in het initiatief heeft. Volgens hein en alle andere so cialisten, zal een verenigd Europa socialistisch zijn, of het zal niet zijn; en het is kwalijk aan |te nemen, dat de heer Churchill daar Piet geheel anders over denkt. Al dient direct gezegd, dat hij in zijn rede op ide eerste congresdag, waar hij de onbetwiste eregast W!as, alle mogelijke lange tenen heeft ontzien. Maar daarvoor is hij dan ook de politicus van het formaat, dat zélfs zijn felste tegenstander niet zou wagen te weerspreken. Edhter: het verloop van dit eerste congres zal moeten leren, hoe groot o,f klein het platform is, waarop de denkbeelden van een Churchill, de Italiaanse socialist-pacifist Igna- zio Silone, Goudenhjove-Kalergi, de laatste der Utopisten en b.v. de Nederlandse personalistische socia list Brugmans, om er nu inaar eens enkele te noemen, kunnen samen komen. Het is juist en getuigt van prak tische zin, da,t uitdrukkelijk werd Vastgesteld, 'dat op dit congres slechts personen samenkwamen om individueel mede te helpen aan de vestiging van een vrij en democra tisch, verenigd Europa. Dat er cireiai achthonderd promi nenten te vinden, waren in twintig Europese landen, idier.dit congres de moeite waard vonden, dat ér in Den Haag in deze dagen een zo groot aantal goedwillendien uit zo véél landen tesamen is, is wellicht niet het minst belangwekkende as pect van deze ganse zaak. Wij wagen ons niet aan een be oordeling van de vraag, óf eein verenigd Europa het panacee zou zijn vooir alle kwalen, waaraan de oude wereld lijdt, maar Kyiel is het buiten kijf, d a t er iets dient gedaan aan het lijden, dat ons aller leed is. In deze geest verdient dit con gres de erkentelijke belangstelling van allen, die van goeden wille zijn. j. p. c. Hel ligt, naar in regeringskringen verluidt, in de bedoeling, bet re gentschap voor ongeveer drie maan den in te stellen, zodat aangenomen mag worden, dat de Kamerverkie zingen en de daarop volgende nieu we kabinetsformatie idan achter de 'rug zijn. Als de gezondheidstoe stand vani Hare Majesteit het toe laat, zal zij bij het regeringsjubi leum het Koninklijk gezag weer ten volle op zich hebben genomen. Franz Burri, leider van de Zwit serse natiöinaalHSOicialistische fede ratie, is bij verstek veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, 15-jaar ver banning en verlies van zijn natio naliteit. Burri, die zich naar men gelooft thans in Duitsland, bevindt, wénste inlijving van Zwitserland in Hitiers rijk en verschafte die Duit sers belangrijke militaire inlichtin gen. De twee machtigste mogendheden ter wereld, Amerika en Rusland, welker vrede of oorlog het lot van de gehele wereld raken, ga,an met elkaar onderzoeken of de re denen die tot steeds scherper wor dende tegenstellingen hebben geleid, uit ide weg kunnen worden geruimd. Dat is van vitaal belang voor de wereld in het algemeen en van West-Europa, dat tussen deze twee reuzen in ligt, in 'het bijzonder. Maar het brengt oiok een risico mee. Lukt de samenspreking1 en vindt men een' 'uitweg, dan kan ein delijk de ontspanning ontstaan, waaraan de wlereld zozeer behoefte, heeft. Mislukken de besprekingen, dan worden de thans bestaand® te genstellingen .als het ware gecon solideerd en wordt de kans op een noodlottige botsing verscherpt. Het initiatief voor deze samen spreking is van Amerika uitgegaan, nadat Truman herhaalde,lijk 'zijn be reidheid had te kennen gegeven om Stalin persoonlijk te ontmoeten1 voor een gedaehtenwisselihg. lophet hoogste niveau. Het doel van ide aan Moskou gerichte nota was voornamelijk ide Russen duidelijk te maken, dat de politiek van de Amerikaanse rege- gering in internationale .aangele genheden, zoals idia in de afgelopen maanden ,is gevoerd, de steun van de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk' heeft en dat 'die politiek krachtig zaïl worden door gezet. In de tweede plaats is het de bedoeling de Russan duidelijk te maken dat ide Ver. Staten geen Vijandige of agressieve bedoelingen, van welke aard dan ook, tegenover de Sovjet-Unie hebben. "p* en week geleden heeft de Ame rikaanse ambassadeur te Mos kou, Bedell Smith, de nota van Washington aan Molotpv overhan digd'. De schuld voor de spanning die in de wiereld heerst, twlordt aain Rusliand's deur gelegd. Schuld door de Vijandige hjouding jegens het plan-Marshall, door het optre den van Rusland jegens de Ooste lijke buurstaten. Daartegen moet Amerika op eigen veiligheid en op die van de bedreigde vrijie volken elders in de wereld bedacht zijn. Een defensieve houding dus, die zich nu gaat omzetten in practisdhe steun aan gelijkgezinde volken. Moiotov's antwoord legt de schuld aan Amerika's drempel. Ruslanids bijistamdsverdragen met Oost-Europa heten geen inmenging en zijn al leen bedoeld tegen een eventueel Duits herleefd gevaar. Rusland heet zich niet te mengen in ander mans interne zaken. Wat in. ;de Oost-Europese landen gebeurde kwam van binnen uit. De verscherp te toestand iheet het gevolg van Amerika's politiek om zich overal bases te verschaffen die Rusland omsingelen. Alles wat Amerika doet is offensief, dat defensief uitlokt. Ergo Amerika treft volgens Ma- lot ov de schuld aan de toe stand viain het ogenblik. Niettegenstaande deze beschuldi gingen zegt iMoIötov te willen pra ten. Amerika wil dit eveneens. Het komt er nu op aan de voorwaarden vast te stellen waarop de vrede lievende samenwerking verwezen lijkt kan worden en of ide hoop gevende woorden meer dan Woor den zullen blijken te zijn. Niemand' zal niet vurig hopen, dat dit inder daad bewaarheid zal Worden. Dpminik Cipera, de directeur-ge neraal van de Rata schoenfabrie ken, die met zijn zoom Paul uit Tsjechoslowakije gevludht is, heeft zieh Zondag in Londen biji de heer Thomas Bata, de president van het concern, gevoegd. geen kracht geeft. Verwachting tot de avond van 13 Mei: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk mist, later tijdelijk opklarend, vrijwel oiverai droog weer met Weinig wind,, ongeveer zelfde temperatuur. 13- Zon op 4.50, ondier 20-24. Maan op 7.46, ondier 0.55. Eerste kwartier 16 Mei. Trygve Lie heeft in een artikel in het New, York Times Magazine zijn mening weergegeven over de toekomst der Verenigde Naties. Naar zijn mening heeft het werk van de Veiligheidsraad tot nu toe meer successen dan mislukkingen1 opge leverd, voorzover het betreft idle Vreedzame regeling van geschillen en wat betreft Zijln Werkzaamheden met betrekking tot het verzachten en in goede banen, leiden van natio nalistische hartstochten en conflic ten. Hij' zegt oi.a.: In een verschrik kelijk© burgeroorlog, die de 70 mil- lioien inwoners van Nederlands-Imdië dreigde mede te slepen, is het ge lukt, idoor bemiddeling tot een sta king der vijandelijkheden te gera ken en thans werden er gestadig vorderingen gemaakt in ide richting van een blijvende bijleggim|g ider geschillen". Als twee andere voor beelden haalt hij aan de actie van ide Veiligheidsraad inzake het con flict tussen India en Pakistan en de kwestie van de aanWiezigheid dér vreemde troepen in Iran, Syrië en Üe Libanon in 1946. Luigi Eimaudii, vice-premier en gouverneur van de Bank van Italië, is in die plaats van Enrico de Ni- icoia tot president gekoizan. Die ver kiezing van Einaudii is te (danken aan de steun van ide christen-de mocraten, die ide camdidatuur van ■graaf Sforza hadden ingetrokken, hadat was gebleken, dat hij bij de eerste twee stemmingen, gieten overtuigende meerderheid kon be halen. Hlet bureau van de Republikeinse delegatie te New York zegt, dat het, niet uitgesloten is, d,at ide Indone sische Republiek een volksstemming zal eisen over het gehele gebied van Indonesië, met inbegrip dus van Oost-I,ndonesië en Borneo, in dien de Nederlanders bijl de onder handelingen blijven aandringen op het houden ener volksstemming over geheel Java, Sumatra en Ma- doiera. Amerika spreekt tegen d,at 'het Rusland, zou hebben voorgesteld be sprekingen te voeren over die huidi ge politieke verhoudingen in de wereld,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1