3 PULLEN BIER VOOR EEN GULDEN STAD EN PROVINCIE Ingezonden mededeling Wilt gij Uw gulden goed besteden I Koopt bij Centraen U zijt tevreden 1 PINKSTERAANBIEDING GELDIG TOT 19 MEI: Bovendien nog een pul Bier gratis Alleen verkrijgbaar bij de Centra kruideniers BRAM BOLLE, Oosterland - GERARD DE OUDE, Zierikzee PIET VAN 'T HOF, Brouwershaven - D. JOPPE, Zierikzee Congres voor Europa Die vertegenwoordigers van ide vrije mening van die volken van Wit-Ruslandi, Bulgarije, Hongarije, Letland,, Littauen, Polen, Roeme nië,, Slowakije, Joego-Slavië en die Oekraïne, die te Parijs bijeen zijn ondier auspiciën van ide „Federale Club voor Oost- en Mididen-Europa" hebban ©en verklaring opgesteld,, onafhankelijk van die gemeenschap pelijke nota, welk© dioor de „Fede rale Club te Landen" aan het „Con gres voor Europa" is aangeboden, waarin zij hun leedwezen erover uitspreken niet deal t© kunnen ne men' aan het Congres om er hun standpunt uiteen te zetten. Zij- zijn ervan overtuigd,, dat Europa zonder de bovengenoemde landen niet vol ledig is- Deze landen zijn geheel onderworpen aan Moskou, dat hun elke samenwerking met Wiest-Euro- piese landen verbiedt. „Wij, weigeren te geloven, dat Europa deze standi van zaken voor altijd, zal kunnen toestaan", aldus de nota. ,,Wesit-* Europa moet zich 'zonder dralen verenigen en alles doen wat men selijk gesproken mogelijk is, ten einde niet hetzelfde lot als onze volken te ondergaan". Europees Congres gesloten Maandagavond verklaarde Paul van Zeeland,, de, Belgische diplo maat, het Europees Congres in Den Haag gesloten. Te voren was een soort geloofs belijdenis voorgelezen, waarin de Europeanen, in Den Haag bijeenge komen, in een zestal artikelen uit drukking gaven aan hun wil om de toekomst van, Europa, en idië van de wereldvrede, te verzekeren door de Unie. In een 's morgens aangenomen resolutie erkende het Congres, idat het de dringende pliöht ,van de Europese volken is om een politieke en economische eenheid te' vor men, teneinde de veiligheid en de sociale vooruitgang te verzekeren. Het Congres vraagt om een Euro pese assemblee bijeen te roepen, welke door de deelnemende naties, hetzij daar ide parlementen, hetzij daarbuiten moet worden gekozen- De Uinie zal moeten blijven open staan voioir alle Europese naties, die onder een democratisch regime willen leven en da© ©en charter van algemeen menselijke rechten willen, respecteren. In artikel 9 wordt Europa de faak opgelegd tot verwezenlijking van een democratisch sociaal sys teem dat tot doel heeft de mansan te bevrijden van, alle slavernij ©n van alle economische 'Onzekerheid. De interneringskampen De bevolkingsaantallen van die inog in gebruik zijinde kampen voor po litieke delinquenten bedroegen per 1 April 1948: Crack-state, Hearen- vean 56; Westerbork 1380; Been- derri'bben, Steen wij karswold 375; de Eese, Steenwijkerkwtold 225; •Westvaart, Nioordi-Óostpolder 375; Aviegoor, Ellecom 512; Mariënbosch, Nijmegen,—; Sanatorium Lommer rijk,, Laren 103; Crailoo, Laren 1284; Weeshuiiskazerne, Naardien 178 Cellenbarakken, Scheveningen 832; Korte Geer, Delft 526; Hoefslag, Rotterdam 216; St. Joseph, Sluis 184 Domburg 152Hoogerheide, Woens- direcht 310; Altena, Sleeuwijk (adm.) 251. Oentraalkamp, Vught 1590; Sliiis 16; Weert 102; Nulland, Kerk rad© 167; Linidenheuvel, Geleen 492; Hendrik, Brunssum 417St. Ignati us-college, Valkenburg 959. Bewaar geen gevaarlijke oorlogssouvenirs Aan de schooljeugd is dezer da gen een circulaire mede gegeven, waarin nogmaals met klem wordt aangedrongen geen gevaarlijke oor logssouvenirs te bewaren. Thans be staat de gelegenheid ©m door des kundigen te laten beoordelen of deze herinneringen aan de dagen van strijd gevaar kumnein opleveren voo,r de huisgenoten pif anderen!. Onschuldig schijn,einde voorwerpen zijn vaak uiterst gevaarlijk en kun nen onnoemelijk veel leed veroor zaken. Aller medewerking is nood zakelijk om ook ons eiland van alle gevaar opleverend oorlogstuig te zuiveren. Daartoe idient men het geperforeerde strookje pinder aan ide circulaire in te vullen en bij ide politie in te leveren, na maatrege len getroffen te hebben idat min derjarigen het gevaarlijke'speelgoed niet in handen kunnen krijgen. ERGER DAN MISDAAD Stratois, de Griekse minister van Oorlog, heeft een afschu welijke ontdekking van 40 gewurgde kinderen op da Ghioinaberg officieel beves tigd. „Het woord misdaad is te zwak om dit feit te karakte riseren. De brute instincten der partisanen overtreffen die van de roofdieren der jungle", zo zei hij. De Minister van Justitie heeft twee ploegen artsen naar die plaats van1 de ont dekking gezonden om een uitvoerig rapport op te stel len. Het Griekse orgaan „Eleu- theria" verklaart a.m. „Deze kinderen zijn in aanwezigheid m met goedkeuring van ide ouders gewurgd, opdat hun geschrei de aanwezigheid van de partisanen niet zo,u ver raden." Radio Kootwijk Vijf en twintig jaar geleden wlerd het zendstation Radio 'Kootwijk officieel in dienst gesteld voor da wisseling van telegrammen met Ne derlands Oost-Indië. Enkele jaren later nam de korte-golf-zender dit verkeer al over. Het wardi aanmer kelijk uitgebreid ein daarnaast heeft zich de radiotelefonie ointMkkeldl De Duitsers hebben bij bun aftocht alles vernield. Thans wordt de stem van Kootwijk al weer over die ge hele wereld gehoord en biedt da P.T.T -dienst zelfs nog meer nioge- lijkhedien. Daling spaarsaldi De door de Nederlandse Spaar- bankboinid gepubliceerde cijfers wij den uit, dat in Maart 1948 bij de algemene spaarbanken werd inge legd f 26.135.550 en terugbetaald f29.941.320. Het spaarbedrag ver minderde dus met f3 805,770. Iin die eerste driemaanden van 1948 be liepen inleg én terugbetaling resp. f92.596.796 en f83.940.198, hetgeen voor deze periode een vermeerde ring van de spaargelden met f 8.656.598 betekent. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en terug betaling in Maart 1948 respectieve lijk f2.346 791 en f2.359.669 en in de eerste drie maanden van 1948 resp- f9.062.178 en f6.871.679. Teeltregeling voor varkens afgeschaft Verschillende omstandigheden zijn aanleiding geweest de mogelijkhe den onder het oog te zien de teelt regeling voor varkens,' die bestaat uit een systeem, waarbij voor elke fokker wordt vastgesteld,'jwiellk aan tal fokzeugen mag worden aange houden, af te schaffen. Nadat id© Stichting1 voor dé Land bouw gunstig heeft geadviseerd over ide afschaffing van deze fok zeugen toewijzing, heeft het bestuur van het bedrijfschap voor vee en vlees besloten -hiertoe over te gaan. Het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening kan ech ter igeen zekerheid geven, dat de voedertoewijzing voor varkens op het huidige peil kan worden ge handhaafd, terwijl evenmin verant woordelijkheid kan worden gadira1- gen voor eventueel te lage biggen- prijzen. ZIERIKZEE- Zaterdagavond ver gaderde bij de heer P. Di. Verstrafö die vissersverenigiug, „Helpt Elkan der", onder voorzitterschap van de heer R. W. Schot. Besloten werdi deel te nemen aan de feesten ter gelegenheid van het regeringsjubi leum vain H.M. de Koningin,. Het plan voor een rondvaart met dona- teurs én genodigden vond made in- stemming. Voorts werd; besloten aan het Aan- en Verkoopkantoor van Mosselen te Bergen op Zoom aan te vragen in het komend seizoen ide 8 pet. tarra tot 10 pet. te verho gen. Nu de verwaterplaatsan. te Yerseke zijn uitgebreid, en. aan de handelaren eisen worden gesteld omtrent het verwateren en behan delen der mosselen, hoopt men met een goede kwaliteit Zeeuwse mos sel voor de export naar Frankrijk uit te komen, teneinde mat het Deense produet te kunnen concur reren. - f Oinze oud-stadgenote, mej. A. G. Bilius, ontving vorige week bij' haar zilveren jubileum ,de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, alsmede de gouden medaille van ide Ned. Vereniging van Huisvrouwen. NQORDiWELLE. Maandagavond bracht een commissie, bestaande uit de heren A. C. de Oude, W. A. Smallegange, A. J. Vossem, P- G. Boot en L. Boslooper een bezoek bij dhr. K. Viergever, om hem, me de namens alle bewoners uit zijn bestellerskring, bij zijn eervol ont slag uit die dienst bij P.T.T,, een praChtig huldeblijk aan te bieden als waardering voor ide wijze waar op hij steeds, gedurende 37 jaar, zijn dienst heeft verricht. Ean prachtige electrische leeslamp, be nevens een zaeT mooie rooktafel werdien hem overhandigd, en bo vendien nog een flink bedrag voor een boek naar eigen keuze. Hoogst idiankbaar en diep getroffen, dankte de heer Viergever de heren vo,or hun initiatief m allen dlie op zulk een gulle wijze hebben medege werkt aan dit buitengewoon waar devolle blijk van waardering. SIRJANSLAND. De alhier ge houden, collecte voor de Stichting 1940—1945 heeft opgebracht f 37,75. STAVENISSE. Vrijdagavond trad de Kon. erkende Tonaelver. „Dilet tant" te St.-Maa'rtensdijk in,de zaal RADIO-PROGRAMMA Donderdag 13 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7-30 gram.; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgenwijding; 9-30 gram.; 9.45 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; '10.50 voor de kleuters; '11 operatte- melodiën; 11.45 uit de wereldpers; 12 orkest Lombardoi; 12.30 wear- praatje; 12,33 iini 't spionnetje;'12.38 piano en orgel'; 1. nieuws; 115 the Avroleans; 2 voor ide vrouw; 2.20 solisten,-concert; 3 voor zieken en gezonden; 4 tussen vier en vijf; 5! AVRQ-kaieidoscaop; 5.20 welk dier deze week? 5.30 radio dansorkest; 6 nieuws; 6.15 sportpraatje; 6.30 Ned;- strijdkrachten; 7 Nieuw Guinea ieh kolunisatie-mogelijkhediah; 7.15 radio, volksmuziekschool; 7.45 R.V.Di. 8 nieuws; 8.05 echo van die dag; 8.15 concert; 9.20 hoorspel; 10.30 orgel; 10.45 .ondier, vier ogen; 11 nieuws; 11.1512 'gram:. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 morgen gebed; 8 nieuws; 8.15 pluk ide dag; 9 voor de vrouw; 9.05 ochtendcon- oert; 9.30 waterstanden; 9.35 D©in Kozakkenikoor; 9.45 schoolradio,; 10 Brahms-programma; 10.15 morgen dienst; 10.45 orgel; 11 ide Zonne bloem; 11.45 gram.; 12-03 orkest Klaas v. B©eck12.30 weeroverzioht 12,33 vervolg 12.03; 1 nieuws; 1.20 licht pianospel; 1.45 hors d:' oeuvre; 2 Metrop'ole-orkest; 2.30 gram.; 2.40 causerie voor de vrouw; 3 piano; 3.30 Busch strijkorkest; 4 bijbelle zing; 4.45 gram(,; 5 radio-jeugd-jour- naal; 5.30 dubbel vier; 5.50 jeugd uitzending; 6 ensemble Lachman; 6-15 land en tuinbouw; 6.30 vervolg 6; 6.45 jonge mensen bekwamen zich voor ©en beroepi; 7 nieuws; 7.15 Leger des Heils kwartier; 7.30 ac tueel geluid; 7.45 gram.; 7.55 Baeh- koiraal; 8 nieuw£; 8.05 programma proloog; 8-15 onder het Zuiderkruis 9-30 f am ilie-com petitie; 10 philhi. orkest; 10.15 de vaart der volken; 10.35 gram.; 10.45 avandovendenkimg 11 nieuws; 11.15 cello, en piano; 11.4512 rustige avondiklanken. van de heer Godegabuure alhier op, met het toneelstuk „Herdenking Bevrijding", welke opvoering met spanning door de aanwezigen werd gevolgd. Ook de declamaties van mej. R. v. Houdit werden met aan dacht beluisterd. ST.-ANNALAND. Burg. standiover April. Geboren: Diina, d. v. A. de Witte en J. A. den Engelsman; Adriana, d. v. J. A. Jeroens^en N. E. Rijnberg; Marinus Piet#;'* z. v. M. van Dijk© en A- A. Duijizer!. Gehuwd: Adriaan van Vossen, 30 j. en Hendrikje Raadsveld, 20 j.; Ja cob Moerland, 29 j. en Maatje W. Scherpenisse, 29 j,; Pieter Fase, 30 j. en Aagje Goediegebuure, 22 Cornells v. d;. Jagt, 36 j. en Sara Quist, 27 j. Overleden: W.' Bruijn- zeel, 74 j. ongehuwd; W„ Snoep, 68 j., m. v. P. C. Voshol. Loop dier bevolking. Ingekomen: Hendrikje van Vossen, geb. Raads- veldi van Zoeterwoude. Vertrokken: Pieter J. Rijnberg naar St-Maar- tensdajk; Willem Beijboer naar Sas van Gent; Hendrik M. Scheermeijer naar C.B.R.; Christina Slager naar Goes; Mattheus J. v- d. Klooster en gezin inaar Poortvliet. Op het te Goes gehouden con cours behaalde het gemengd Kerk koor der Ned. Herv. Kerk, direc teur C- Scherpenisse, de derde prijs. Bij het reinigen van klerenl en meubels hebben mevr. S. en haar dodhter te Sittard ernstige brand wonden opgelopen. De idpdhter werd in zorgwekkende toestand toestand naar het ziekenhuis over gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2