ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE OPENHARTIG GESPREK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Britse troepen grijpen te Jaffa in Ex-Duitse officieren onder gevangen genomen Arabieren Als vrachtgoed uit Praag ontvlucht I WEERBERICHT H.K.H. PRINSES JULIANA Begroting Overzeese gebiedsdelen De daders van de moord te Naaldwijk gegrepen VRIJDAG 30 APRIL 1948 No. 15884 101e Jaargainjg ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 eent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman, Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.rn. (4 regels) f 1.per stuk. De maatregelen in de laatste maanden getroffen, hebben ten slotte opi bet coig liet Europese afweerfromt tegen bet communisme zo sterk mogelijk te maken. Wil len deze maatregelen een zo groot mogelijk nut afwerpen, dan moet voor alles de militaire verdediging van West-Europa zeker gesteld worden. Een openhartig gesprek behoeft niets alarmerends in zich te hebben. Het is 'beter de zaken nuchter te beschouwen en ook mi litaire maatregelen te treffen, ten einde op alle mogelijke eventuali teiten voorbereid te zijn. Een eer ste maatregel van de in de West- Europese Unie verbonden volken', was dan ook het instellen van een generale staf voor West-Europa. Hieraan ligt de onzekerheid ten grondslag of West-Europa, zij het tijdelijk, in staat zal zijn, om pan een Russische overval het hoofd te kunnen bieden. Zoials de toe stand thans is, kan dit moeilijk worden aangenomen. Alleen een zo groot mogelijke o p r d i m a t i e van militaire krachten kan enig gewicht in de schaal leggen. Gelijk moet evenwel gezegd, dat Amerikaanse militaire steun daar bij onmisbaar blijft. Het schijnt niet nodig, dat Amerika een officieel militair pact met West-Europa aan gaat. omdat bij1 een overval uit het Oosten de bezettingslegers in Duitsland het eerst zijn aangewe zen om de stoot op te vangen. Daarmede wordt de eerste oorlogs dag voer Europa tevens de eerste oorlogsdag vpor,. de Ver. Staten. Het is dwaas oinder deze even tuele omstandigheden van de atoom bom wonderen te verwachten, daar dit schrikkelijk wapen uiteraard niet op Europees grondgebied kan worden gebruikt. In eerste instan tie toch vechten de Russen de oor log uit buiten de landsgrenzen. Zij bezetten daarbij een groot deel, zo niet geheel Europa en dan zou een lange lijdensweg naar .een nieuwe bevrijding noodzakelijker wijs moeten Worden betreden. Dit moet tegen elke prijs worden Voor komen. De- West-Europese militaire macht moet daarom zo groot zijn. dat zij in Staat is die aanval zo lang* te pareren, dat de Amerikaanse legers te hulp snellen. Reeds van te voren is het daarom noodzake lijk dat de samengesmolten Euro pese legers rijkelijk worden voor zien van Amerikaans legermateri- aal. In afwachting hiervan moeten de West-Europese landan'zich reeds zo sterk mogelijk zien te maken. Voor en aleer een nieuwe leen- en pachtwet effectief Wordt immers, zal er nog wel het nodige water door het Kanaal stromen. FUze trits van maatregelen, die in het verschiet ligt, zijn niet alleen bestemd inut af te werpen, indien ide oorlogstoestand reeds is ingetreden. Zij hebben ook een pre ventieve werking. De gefuseerde West-Europese legers, onder één hoofdige leiding en voldoende be wapend, kunnen in staat zijn om de militaire balans tussen Rusland en Amerika in evenwicht te hou den. Rusland za;l tegen een inner lijke zwakke en door onverant woordelijke geruststellingen half in slaap gewiegde (democratie, een oorlog ontketenen- Alleen van macht en paraatheid ,iis het schuw, want de leiders hebben het proces van Neurenberg gevolgd en weten, dat een cinveraintwoord avontuur hun het hoofd kan kosten. Er moet daarom in Europa .in alarm tempo worden geWerkt, om een onmis kenbare achterstand in te halen- Immers, er is zeer veel te doen. Italië b.v. moet een plaats inge ruimd krijgen iin het militaire blok, terwijl ook het gesprek over W.- Duitssland zo spoedig mogelijk met gunstige uitslag moiet worden be ëindigd. De laatste mogelijkheid toch, gesproken in aardse betrek kelijkheid, heeft zich aangediend. In volle vredestijd is het onmoge lijk, dat Amerika voldoende mili taire macht zal kunnen ontplooien. De Europese volkeren moeten zich zelf daarom allereerst sterk ma ken. Wij spraken zoeven over de preventieve werking van deze maat regelen. Hierin ligt o.i. 'nog een wijideir perspectief. Stelselmatig Zijn de Russen bezig Europa onder druk te zetten. In de toekomst kunnen wellicht de rollen worden omgedraaid. De gecoördineerde Europese militaire macht, met sterke Amerikaanse steun' in de rug, kan voldoende zijn om Rusland odder ttruk te Zetten.' De Sovjet-Unie moet uit Midden-en Oost-Europa wor- jden weggedrukt, om een stabiele vrede te verwerven, Rusland moet daarom gesteld worden tegenover een complete Westerse overmacht. De West-Europese Unie is op de goede weg, door allereerst de mi litaire zaketn in ogenschouw te ne men. Hoe sterker de militaiire macht van het Westen, hoe sterker ook ide politieke macht Zal zijn, Idle er van uitgaan zal. Niet ten onrechte heeft Churchill inog on langs In het Lagerhuis de nadruk gelegd op het „scherp stellen van de zaken, om te komen tot een' vpl- kornen realistische overeenkomst met Rusland". WERELDNIEUWS Nadat de manschappen van de Irgoen, de Engelse waarschuwing om hun aanval op Jaffa te staken, in de wind hadden geslagen, gingen de Britse troepen tot de aanval over. Spitfires vlogen boven de Joodse detachementen die met mi trailleurs en raketgeschut wierdien bestookt. Van Joodse zijde wordt bekend gemaakt, dat de stad Jaffa na hevige gevechten heeft gecapi tuleerd^ nadat een doorbraak met tanks en pantserauto's wais gefor ceerd,. De Arabieren bewenen dat zi] hog steeds stand houden, maair hun berichten geven blijk van wei nig vertrouwen. Onder de door de Joden gemaakte gevangenen bevinden zich verschei dene voormalige Duitse 'Officieren, die jn 1942 deel uitmaakten van Rommel's Afrik a-korps. Het bericht, dat 'Transjoindaanse troepen Palestina zijin binnengeval len., is inog steeds niet bevestigd. Wel wordt er in de Oostelijke grensgebieden gevochten door Trainsjordaanse troepen, maar het is 'niet onmogelijk d.at het onderdelen zijln van die Arabische legermacht, die op verzoek van Engeland, daar pol itiiediensten verrichten. Arabieren en Joden zouden, naar verluidt, hun organisaties aanbeve len, on'miididellijk order tot het sta ken van het vuren te geven binnen die grenzen van het oude Jeruzalem, mits die tegenpartij zich er aan houdt. Deze restrictie is wiel nood zakelijk, wamt in d.e praktijk' zal moeten blijken of deze belofte ge stand. wordt gedaan. Beviin heeft in het Britse Lager huis ©en storm van vragen over Palestina het hoofd, moeten bieden, maar hij heeft die vragen gepareerd door te vertellen dat hij wieigerda te zeggen of Engeland, zal doorgaan met het Arabische legioen Trars- jordaniërs te financieren envanw'a- pens en kader te voorzien, na het beëindigen van het mandaat iOver Palestina op 15 Mei. De Britse mi nister was niet van plan zich toit beloften of uitlatingen 'Over te laten halen, voordat hij de uiteindelijke beslissing van de U.N.O. over Pa lestina wiist. En in die U.N.O. sleept het tra gisch debat over het Beloofde Land voort, waarbij1 allen doordrongen zijin van de vrees, idat alles, waartoe de Ver. Naties mogen besluiten, te laat zal blijken en geen gelijke trad kunnen houd,en met de ontwikke ling in Palestina, die zich snel vol trekt iln een zekere richting, waar van de koinsekwenties niet te ver mijden Zijn, Na een rei-s van, zes dagen en zies nachten in een allesbehalve gemak kelijke houding is een Tsjech te Rotterdam aangekomen, Hij heeft heel de lange toiclht gemaakt in een grote kist, die uit Praag in een^ver- zegeld.e spaorwegwagqn naar ons land, werd vervoerd. Na aankomst van die goederentrein op een van de spoorwegemplace menten in de Maasstad werd de vreemdieling ontdekt en 'onmiddel lijk waren enige arbeiders, die bij de lossing van de wagon waren betrokken, bereid, hem te helpen. Zij' voorzagen hem van voedsel 'en zorgden dat de Tsjech zich wat kon verfrissen. De cngewione reis in een moeilijke houding had ham •erg vermoeid, maar de man was blij,, dat hij in ons land goed was aangekomen. Hij1 werd, voorlopig hij de Vreemdelingendienst m bewa ring gesteld, Naar de reden van zijln komst maar Nederland wordt, een onderzoek ingesteld. Y Waar woorden schaars zijin, 4 hebben ze betekenis. I Verwachting tot de avohd van 30 April: Koudie nacht met weinig wilnd, sterk afnemende bewolking, en vooral in het Noorden nacht vorst. Overdag toenemend© bewol king, maar overwegend, droog weer, meest Zwakke windi, Weinig ver andering van temperatuur. 30. Zon op 5.13, Onder 20.02. Maan op 2.42, onder 9,57. Laatste kwiartier 1 Mei. viert heden haar verjaardag op Soestdijk i De Eerste Kamer zette de behan deling voort v. d. begroting v. Over zeese gebiedsdelen,. Min. Jonkman verdedigde uitvoerig het door hem gevoerde Indische beleid. Sprekend over het Djocja-ilnciident gaf hij toe, d,at hiler inderdaad kon worden ge sproken van een ernstige beledi ging van de Nederlandse delegatie. Uit dit incident is nog weer eens gebleken, d,at vele ongewenste ele menten li(d zijn van' de republikein se organisatie. Na, een korte rede voering van minister Gotzen, wera gebruik gemaakt van de gelegen heid tot dupliek. Tenslotte werd! de begroting aangenomen, waarbij de communisten geacht wilden wor den te hebben tegengestemd. De politie te Kerkrade heeft op verzoek van de politie te Naaldwijk aangehouden, en opgesloten de ver moedelijke dader van en zijn mede plichtige, aan de moord op, A. 't Hoien-, die Zaterdagavond in zijn woning te Naaldwijk, na twee scho ten zodanig werd gewond, dat hij Zondagmorgen in het ziekenhuis Westeinde te 's Gravenhage over leed, Roof schijnt de drijfveer tot deze afschuwelijke daad te zijn ge weest. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1