STAD EN PROVINCIE Prijzen en toeslagen Soldaat ontvoerd en geboeid Gestikt om huisdieren te redden Vv EXPOSITIE 1948 Extra uitkeringen 1948 ArbeidsVoorwaarden Zeeuwse tuinbouw f? •Cr -m Die regering beef t tin een brief aan idie voorzitter van de Tweede Kamier een overzicht gegeven vain Ihiet ver loop dier onderhandelingen die zij roet de Stichting van de Landbouw gevoerd beeft, ma dé aanvaarding door de Kamer van de moties-Voin]- deling en Groen. In de brief w|ordt tevens een opsomming gegeven van die doer de regering genomen be sluiten met betrekking toit dé prij zenpolitiek in de landbouw1. De prijzen van enkele 'akkerbouw producten zijn gewijzigd. Voorts is de regering bereid toeslagen te ver lenen: voor Ihet oogstjaar 1947-48 aan de kleinere bedrijven op alle gronden, behalve zeeklei, en aan de bedrijven op zandgronden voor een totaalbe drag van 40 millioen gulden; voör de melk geleverd ;ln die pe riode van April 1947 tot November 1947 voor een totaalbedrag van 17 millioen gulden; -• voor de melk geleverd van die lichtere gromden to Ide periode van November 1947 tot November 1948 voor een totaalbedrag van 18 mil lioen gulden vo,or uomsumptiemelk geleverd uit bet z.g. Westelijk consumptiemielk- gebied, van ongeveer een halve oent per ikjg.; voor bet oogstjaar 1948-1949 aam de bedrijven op zandgronden voor eem totaalbedrag van 11 millioen gulden; Uiteraard zal tot uitvoering van bovenstaande maatregelen pas wor den overgegaan als ide Staten Gene raal de mi|ddielen daartoe zullen bebben gevoteerd. Desbetrefflejnide voorstellen van wet zullen eerlang wlordien gedaan- Een fabrieksarbeider vond een de zer dagen bij Heepde een soldaat, diie, vastgebonden roet prikkeldraad, achter een beg lag te bermen- Toen bi] was bevrijd, vertelde hij; in Edie, waar bij in garnizoen lag, te zijn aangesproken door vier jongelui, die bem vroegen to hun auto te stap pen en de weg te wijzen. In de auto werd hij: met een' re volver bedreigd en geblinddoekt. Tenslotte werd (hij uit ide wagen ge gooid, en met prikkeldraad geboeid. Hij kwam "toevallig op borte af stand van zijn onderlijk buis te recht. Een onderzoek naar Idaze vreemde .ontvoering ,is gaande. Bij een brand te Amsterdam is Ide 38-jarige mevrouw N. van' C. om het leven gekomien. De Brand weer was bet vuur reeds na tien minuten meester. Mevrouwi van C. was ,al toveiligbeidi, toen zij rich herinnerde, idat baar poes en ka narie nog boven waren- Zij stormde de trap op, idie achter baar Sri brand vloog. Toen brandweerlieden haar later v,onden wias rij reeds door rookverstikkimg bewusteloos geworden. Even later is rij over leden. - ZIERIKZEE. Een groot aantal le den van „Stad en Lande" had ge- boor gegeven aan de uitnodiging voor de causerie van prof. W,. v.ild, Pluym, die Maandag 28 April in de bovenzaal van de sociëteit „Qoncor- d,ia" voor een aandachtig gehoor, bet onderwerp „Begrip en Schoon heid der Gotische bouwkunst to de Franse kathedralen'" op wel zeer ar tistieke en deskundige wijze in leidde. Dir. J- J. Westendorp Boerma gaf in zijn openingswoord, uiting aan zijn grote vreugde, dat prof. v- dl. Pluym op die uitnodiging vam het bestuur was ingegaan, temeer om dat hij to ide hooggeleerde spreker een oudi-Zierikzeeënaar mag be groeten, die ook destijds de op leiding aan ide H-B.S. bier ter stede volgde. Dit laatste was voor prof. v. d. -Pluym aanleiding, om een ogenblik de aandacht aan Zieriik- zee te wijden. Met grote vreugde had; hij' tijdens een rondgang door de stad mogen constateren, dat de wederopbouwinstamtie zidh met grote zorg van haar taak kwijt. Wel meende hij' te moeten waar schuwen tegen de z.g.n. „schoirtjias- archi'tectuur", die teveel werkt met scbijngevels. Het zal in de toekomst nog nodig zijn overleg te plegen met diverse inwoners dar stad, om bestaande dissonanten in het stads beeld wieg te namen. Komend tot zijin lOnderwierp, duidde spr. ide Gothiek aan, als de .bouwkunst tussen 12501500 a 1550. De Gothiek, afkomstig van de Gofhen, was oorspronkelijk ,een scheldwoord. De Goithen immers waren de Barbaren. Talloze voioir- beeldien uit ide litteratuur bewijzen, diat de Gothiek eeuwianlang gean erkenning vond. In Italië, het land van de klassieke bouwkunst, moest men' er niets van hebban en zelfs een Molière laat zich in een ge legenheidsgedicht op smalende Wijze over de Gothiek uit. Lange, tijid is er strijd geweest over de vraag, waar de Gothiek zijnoorsprong vond. Noord-Frankrijk werd later algemeen als de bakermat aange nomen, tegen welke opvatting ten slotte ook de Duitse kritiek ver stomde. De spitsboog tegenover idie Romaansehalfcirkel-randlboog is niet alleen het criterium dier Go- ihische bouwkunst. De Gothiek bracht het sprankelende, het leven de, het hemels toevende, waarbij het menselijk element op de vóórgrond kwam. Met behulp van een kerncollectie projectieplaatjes verhelderde pirof. v. idi. Pluym het gesproken woord. Spr. maakte duidelijk dat de Go thiek tenslotte aan een teveel is gestorven. Wat oorspronkelijk Con structief noodzakelijk was, werd ge heel decoratief.- Vandaar de z.gjn. stergewelven, idie steeds Ingewikkel der van vorm werden 'en tenslotte in de laat-Gothiek tot excessen leidden. Ook bij de roosvensters ien de portalen kan men inog duidelijk zien, dat het constructieve element door het decoratieve werd verdron gen. Na de pauze besprak prof. V. di. Pluym achtereenvolgens lie cathedralen van Amiens, fihartres, Bairijs (Notre Dame) en Reims, Waar van, de laatste idoor de Fransen de „cathedrale Ie plus nationale" ge noemd, wordt. Des te schrijnender was dan ook ide verwoesting to de eerste wereldoorlog, idie echter door een deskundige restauratie kon wor den weggenomen- Dir. Westendorp Boerma sprak uit naam van de aan wezigen, toen hij prof. v„ d. Pluym hartelijk dankte voor rijn buitenge woon leerzame inleiding, idie een wel heel sterk gewortelde liefde voor de schone bouwkunst verried. HAAM,STEDE. In de bestuursver gadering van ide afdeling „Sdjon- wen's Westhoek" van het Ned. Roide Kruis, ils tot bestuurslid te vens secretaresse mej. A. C. Hout man te Renesse benoemd. OUWERKERK. De collecte ten bate van de Vereniging „Het Hoo- geland" heeft alhier opgebracht de som van f 30,41. Het echtpaar L. SieseHoo- gerlanid vierde zijn 55-jarig hu welijksfeest. BRUINISSE. Jaren- geleden werd dio(or de afdeling Bruioisse van het Groene Kruis een bazar georgani- s'eerdi, waar een hoek gereserveerd was, voor de t.b.c.-bestrijding. Her innert gij' U nog die éne slagzin? Tering kan genezen worden! Het is gelukkig ook in onze eigen om geving bewezen diat het waar is. Maar daarvoor is nodig toewijding en geduld. Daarvoor is nodig een Voor de Middenstand is organi satie een sleutel geworden, die op alle deuren past. De firma van dar Valk heeft zich afgevraagd of id.it inderdaad wel het geval is. In de praktijk immers blijkt telkens weer, dat ide verschillende winkeliers ten slotte hun regionale grossier toch niet kunnen missen. Vandaar dat deze vooruitstrevende firma de zelfstandigheid van de kruidenier op de voorgrond stelt, hetgeen een vrije keuze bij het inkopen van'wa ren impliceert. De gebondenheid van die Winkelier behoeft niet altijd tó zijn voordeel te zijn. Is hij vrij, 'dan staat een. vrije grossier tót zijn be schikking, die hem een keur. van merkartikelen kan levéren, die kwa litatief het beste waarborgen, wat er te krijgen is. Om d,it alles nog eens duidelijk te demonstreren en de diverse winkeliers met die fa brikanten van merkartikelen in con tact 'te brengen, heeft de firma vain der Valk een expositie voorbe reid', idie Dinsdag 27 April to de benedenzaal van „Coincordia" werd geopend,. Niet minder dan elf stands maken deel uit van deze expositie. De inzendende firma's zonden elk een vertegenwoordiger, die die win keliers niet alleen met hun neus op de tentoongestelde waren druk ken, maar ook netelige problemen, als levering, soort van artikel enz. op openhartige wijze bespreken. Een up to date -voorlichting dus, die er toe kan bijdragen, idat vele nog biji de middenstand bestaande mis- verstandien uit ide weg worden ge ruimd. Morgen hopen wij nog even op deze voor Ide lifoiideniersstand zo belangrijke tentoonstelling terug te komen. enorme boevaelheidi werk, omldat OOk hier geldt „Voorkomen is beter dan genezen". Werkt gij mede, door L te laten 'doorlichten lijn het Jeugd- gebouwi. i SCHERPENISSE. Van ide Algem. Lanjdbouwcuirsus had de etadles plaats, welke ,w!as gegeven door de heren Oudesluijs en Duijnhouiwer. Bij deze eiridles waren tegenwoor dig: de Rijkslandbouwconsulent, ide commissie van Toezicht, B, ep W, ©n ide secretaris van ide B-V.G. Ip verband met enige technische moei lijkheden was ide 3-jarige cursus voorlopig op 2 jaar gesteld. De RijkslandboiuwcOnsulent reikte de voorlopige diploma's uit, in vpilg- oreje der bekwaamheden der leer lingen. Na waarderende Iwloorden van Ide verschillende sprekers, dankte ide loudste leerling voor dé aamgiename en nuttige lessen,, met een stoffelijk blijk van erkenning. Met een „tot weerziens" op de zomerexcursie en het volgend win terseizoen, werd deze etodles be sloten. De collecte voor het restau ratiefonds heeft f 113 opgebracht. ST .-ANNALAND'. Onze oud dorps genoot, dhr. M. v. 'tHof, is te Rot terdam bevorderd' tot Brigadier bij de Gemeentepolitie. De Röintgenautoi, die heel de week bezig geweest is om personen te doorlichten, is vertrokken. De definitieve uitslag kan deze wleèk bekend worden gemaakt. Van.het bati<g> saldo )die de'ge houden ontspanningsavond opbradnt georganiseerd] door idfhjr- Abr. Boo- gaart Wz., werd aan iedere mili tair uit ónze gemeente die in Jinidië vertoeft, een boek gezonden- De mannen en jongens zullen dit ge schenk ongetwijfeld op prijs stellen. STAVENIS(SE. Vrijdag 23 'April werd café Goedegebuure de al gemene vergadering der Korfbal vereniging S.V.O. gehouden. Aan wezig 18 leden. De voorz., dhr. C. 'Steendijk, spijt het uit de vereni ging te moeten gaan, daar hij' van af de oprichting hierin geweest is, maar hij zag liever een j onge voor zitter. Uit de rekening en verant woording blijkt dat de ontvangsten f 212,60 bedaoegen. uitgaven'7f 143,85 saldo f 68,75. Op heiden bedraagt het saldo f 57,14. Met algemene stemmen wordt dhr. C. v. Beveren Cz. als vodrz. gekomen en Jan Hen- drikse en Joh. Wesdorp als be stuursleden. D© voorz. C. v. Beveren dankte alle aanwezigen voor het in hem gestélde vertrouwen. Evenals voor 1947 heeft het Col lege van Rijksbemiddelaars bepaald1, dat de werkgevers zonieter zijn voor afgaande afzonderlijke toestemming to die loop van 1948 aan de wlerk- nemers extra uitkeringen in de vorm van gratificaties, -vacaintiebijslagen, winst- of andere uitkeringen mogen verstrekken tot tan hoogste 2 pet. van het jaarloon, hetzij ineens, het zij bij gedeelten. De uitkeringen mogen niet ,ip de prijzen worden doorberekend. Over de arbeidsvoorwaarden to de Zeeuw'se tuinbouw voor 1948-49 is 'tussen partijen overeenstemming verkregen. De Ionian zijn als volgt bepaald: vaste arbeiders, die ook belast rijn -met de verzorging van- paarden en/of vee, van 1 Mei t.m. 30 November '48 en van 1 Maart tot en met 30 April '49 f 42 len van 1 Dec. '48 t.m. 28 Febï. '49 f 36 per week, andere vaste arbeiders, die nimmer in aocoord wierken nesp. f 40 en f 34 per week, en losse arbeiders 68 cent per uur. In Osaka rijn Koreanen met de Japaftse politie aan Ihet vechten geweest, toen de eersten een beto ging hielden tegen de sluiting van die Koreaanse scholen to Japan. De eerste etappe van de „Ronde van Nederland" werd gewonnen door de Belg v. d. Meerschaut. Wij zien hem hier juichend door de finish in Groningen gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2