SAMAPIRIN Ze wou haar koning zien Sportartikelenvoor de militairen overzee Geen duikvluchten meer voor verloofden Prijzenpolitiek in de landbouw Het prijspeil van groenten en fruit helpt altijd 25 jaar land- en tuinbouw- ongevallenwet De Zeeuwse klederdrachten Samenwerking tussen alle Nederlandse Electriciteitsbedrijven „De Verklikker'' wordt herbouwd Met een aantal Belgen, die Za terdag in een autolbus naar Rotter dam waren gekomen om Leopold III Maiandagodhtenid tie verwelko men, kwam ,oiok >een 75-.jarijg Vrouwtje mee. Ze wierd, verpleegd in ©arc rusthuis .in Antwerpen, maar Ihaar grote wens was om nog' één keer haar koning te 'züien. Toen 'het gezelschap de avond te voren ieen Rotterdams café verliet, struikelde ze en brak een baan. Maar van een dokter wou ze niets wieten en —toen (hij er toch maar bij gebaald was Van een ziekenhuis evenmin. Ze wildé ide Koning immers zien. Daarom' is (hiet been meteen gezet ien ijn een gipsverband, gedaan en die volgende morgen heeft ze Leo pold, III, bij de aankomst van idle „Eemd.ijk" kunnen toewulven. En het allermooiste; hij heeft haar nog toegeknikt ooik. Ze heeft het zelf gezien. Iin deze gelukzalig makende overtuiging is ze weer maar Ant werpen vertrokken. Mèt een ge broken been, maar ze heeft haar Koning gezien! Ondier het motto „In 1948 el'ke vereniging één wedstrijd voor de NIWIN" voert die landelijke Sport- oommissiie van die Nationale In spanning Wièlzijinsverzorging Indiië (NIWIN) een grote actie voioir sport artikelen ten behoeve van die mili tairen :in die overzeese gebiedsdelen. Alle Nederlandse Sportbonden heb ben zonder uitzondering hun mede werking aan dieze campagne toege zegd en* reeds nu staat vast, dat het overgrote merendeel ider lie klasse voetbalclubs een wedstrijd zal spelen, waarvan die baten wor dien gebruikt voor de aanschaffing vah spoirtmaterialen. Bovendien heeft die K.N.V.B. dezer dagen ,een bedirag van f 12000 aan ide NIWlKf- Sportcommissie overgemaakt, dat geheel voor bovengenoemd, idoiel zal wordien aangewend. Het Tweede Kamerlid, ,de heer Ruys de Beerenbrouek (KVP) heeft aan ide minister van Oorlog Vragen gesteld over het vliegtuigongeval op 12 April te Sterksel, waarbij een les Vliegtuig neerstortte en de 24- jarige piloot werd gedood. Hij vraagt of het ongeluk te wij ten is aan 'het uitvoeren van duik vluchten. Mocht dit zo zijn, idah wordt de minister verzocht; maat regelen te" treffen1, opdat iin ide toekomst onnodige gevaren van Ide zijde ider militaire luchtvaart Voor de bevolking vermeden worden. Het Tweede Kamerlid dir. air. Von deling (arb.) heeft iaan Ide minister president, minister van Algemene Zaken, gevraagd of Ideze kan mede delen, wanneer ide uitvoerige toe lichting kan wordien tegemoet ge zien bp ide besluiten met betrek king tot die prijzenpolitiek din Ide landbouw. Verder wordt gevraagd of reeds overeenstemming Is .bereikt met die Stichting van die Landbouw lover jde manier, waarop de toeslagen zullen wordien besteed ien of reeds een datum kan worden genoemd, wlaar- op de toeslagen vermoedelijk in het bezit van de rechthebbenden kun nen zijn. Hiet Oentraial Bureau voor de Tuinbouwveilingen is begonnen van die tuinders heffingen te vragen bij die veiling van hun groenten ien straks zo nodig ook van het fruit. Met behulp van deze heffingen per 100 stuks iof per 100 kg. zal ge tracht wordien fondsen te vormen, waaruit geput kan wordien bij te lage prijzen als gevolg van te grote aainbodi of te geringe vraag. Het be drijfsleven neemt doof ide stichting van dieze é.galisatiefomdsen een be langrijk dieel van ide tot dusver uit geoefende overheidstaak over. Wel verwacht men in tuiiinderskrimgan' dat, de R'égering zal suppleren. Het cijfer van 50 pet. is genoemdi. Com missies stellen, behalve de heffin gen voor elke soort groenten en fruit ook z.g. ophoud- en vergoie- diingsplrijzen vast, welke overleg en goedkeuring béhoeven van de tuin bouw oommissie uit die Stidhtilag voo,r die Landbouw en. van het Be drijfschap voor groienten en fruit. Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn 1 Men as. is het 25 jaar geledien, dat de Land- en tuinboiuwongevalr lenwet in werking trad. Ongeveer 350.000 land- en tuinbouwers, werk zaam bij- circa IOOjOOO boeren en tuinders vielen daarmee onder de verplichte ongevallenverzekering. Belangrijk is, dat met ide L.T..O.W. voor het eerst dn ons land. een piroief werd genomen met da uitvoering vah die soiciiale verzekering made idooir niet-ambtelijfce organen. Naast oie Rijksverzekeringsbank werd toch de uitvoering van ide L.T.OW. ook opgedragen ,aan 8 bedrijfsverenigin gen. Dieze adht B.V.'s, welke inpg bestaan, omvatten iin 1946 80 pet. van de verzekeringspliidhtige land- ien tuinbouwbedrijven en zelfs 88 pet. van het totaal verzekerd; loon bedrag. In verschillende provincies heb ben zich op verzoek van die Com missarissen dier Koningin comité "s gevormd,, die zich met het bijeen brengen van kledingstukken, siera den en gelden zullen belasten en als een nationaal geschenk willen zij tezamen dieze .collecties aan H.M. die Koningin ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum aanbieden. Zeeland, bij uitstek de provincie der nationale klederdrachten, mag niet achterblijven- De grote ver scheidenheid in de Zeeuwse kleder dracht stelt het comité voor eeni zware taak. Het doet 'echter mat vertrouwen een beroep ióp aller me dewerking om het plan te idosn sla gen Die Zeeuwen herinneren zich gaarne de grote belangstelling, Idoor H.M. bij' verschillende gelegenheden voor onze klederdrachten betoo|nld. Velen, die het nationale eostuumi noig dragon 'Of in de kast bewaren, zullen een of meer onderdelen voor ons doel willen afstaan. Anderen zullen berei'di zijn eau bijdrage iin geldi te schenken, waint er zullen eoistuuims vervaardigd moeten wor dien1 en er zullen sieraden gekoicht moeten wordien. Vooral -vloioir dit laatste zal een aainzienjijk bedrag nodig -zijin. Wanneer enkele duizenden ©an> be drag v,ab één of een' paar guldens hiervoor beschikbaar stellen, zal het nodige geld spoedig bijéén zijm. Binnenkort zal een circulaire op ruime schaal ,im de provincie wor dien verspreid; zij zal onder meer alle namen van het comité bevat ten, waarin naast figuren van de standisorgamiisiatias', personen, uit alle delen der provincie hebben z'ittiing genomen. Ere-vloorzitstar van het comité is Mevr. S. C- die Casem- broiot-van der Peltz, Ide eclhtganofta van onze Commissaris dier Koningin. Voorzitter .is de heer H. Piieters te Eir is een naamloze vennootschap opgericht, welke ten doel heeft te zorgen, dat de samenwerking tus sen de electriciteitsbedrijven- in Ne derland op zo goed mogelijke wijze zal geschieden. Daardoor bullen alle waarborgen worden verkregen, dat de koppeling van ide centrales haar taak: de geregelde electriciteits- vooirzLening in het hele land, op zo economisch mogelijke wijze zal kuininen vervullen. TTet is een bekend feit, dat over de hele w;ereld de behoefte aan electriscihe energie zeer sterk stijgt. Ook wanneer men er eventueel in zal slagen ide kernenergie voor economische doeleinden te gaan ge bruiken, zal 'de-electrische centrale toch wel de tussenvorm zijln om te kunnen profiteren van de in bet atoom opgezameld© krachten. Tot nu toe hebben de centrales, welke voor het opdekken van elec- triniteit van waterkracht gebruik kunnen maken, goedkoper kunnen produceren dan de andere centrales, welke daarvoor brandstoffen moe ten gebruiken. Maar haar voor sprong wordt voortdurend kleiner. Tn 1947 hebben de Nederlandse centrales waarschijnlijk 3.400 milüoen k.w.u. afgegeven. Dat is 25 pet. meer dan in 1939. Deskundi gen nemen aan, dat binnen tien jaar de Nederlandse centrales 6000 a 6500 millioen k.w.u. zullen moe ten produceren om aan de vraag te kunnen voldoen. De samenwerkende bedrijven blij ven in beginsel zelfstandig en ver antwoordelijk voor de productie in hun gebied. Tegen, samensmelting vam de bedrijven zelf b'estaian over wegende bezwaren. Tenslotte is er nog een mogelijk heid, dat ons land met naburen) zou samenwerken. Na de bevrijding is dat ,al gebeurd, maar de moge lijkheden op dat terrein worden door de politieke toestand zeer be perkt. Ook kan Nederland zich voor de levering van electriciteif onmo gelijk afhankelijk maken I van andere landen. Toch zouden internationale koppelingen nut kunnen hebbl©n. Middelburg; als secretaresse' treedt op Mej- G. G. Sikkens, Landlboiuw- ihuis, Goies; terwijl Mevr. G. Dorst- Vos te Goes zicjh met het penning^ meesterschap zal belasten. Voor Schouwen nam in het comité zitting de beer F. C. Hanse te Zierikzee. Te midden van een 'Ongerept duiin- coimplex wordt Ide bekende „Ver klikker", die dopr oorlogshandelin gen geheel verwoest Was, weer op gebouwd'. Behoorde het gebouw voor 1940 aan het Rijk, thans wordt het huis weer opgebouwd, voor re kening van ide heer Sillem te Am-, stardiam. Het geheel wordt met de oiude steen in een in het landschap passende stijl opgetrokken door de timmermannaaninémer Wi. Gilijiaimse. Het ligt j|q die bedoeling dat nog dijt seizoen het huis; iin gebruik kaïn wofrden genomen. Men moet wel een doorgewinter de natuurliefhebber zijln, om hier, :in deze eenzame omgeving zijln ten ten op te slaan. Gedurende de zo- mormaanden gaat idit inog wel, doch in najaar ©n winter, wanneer de Noordwester ro|nid het gebouw giert en het zand, uit ide stuifketels door alle kieren naar binnen jaagt, lijkt ijet ons minder aantrekkelijk. Toch verbleven vroeger, ook in dit barre jaargetij, meermalen die heer P. v. di. Weele 'en ide fam. Heuff, niet alleen oim te genietan vain de onge- repte natuur, doch ook om schetsen te maken voor schilderstukken. Die woning wierdi vroeger bewlooind door ©en lichtwaichter, die de „Var- klikker", een gelèideliicht voor de scheepvaart :in het Brouwershaven- se Gat, bediende. Oorspronkelijk stoindi idit licht voor ©en raam boven Jn het gebouw, d;oeh toten de stroom zich' verlegde heeft men het lioht op ©en hoge duintop geplaatst. Het werd; eerst met „gasoline", latar met „persgas" en naar man ons meedieelde tenslotte leiaötrilsieh vér- licht. De resten van' dit licht zijn nog aanwezig ten onze zegsman deelde mee, dat Ihet wellicht weer in bedrijf zal worden gesteld.. 745 Nederlandse immigranten, vooir het merendeel boeren, zijln aan boord van de „Kola Inten" in de haven van Halifax aangekomen. Zij Zijn. hier aangekomen krachtens het Neder lands-Canadees immigratiepro- gram, dat voorziet in de opneming van 10.000 Nederlandse beieren ge durende de volgende maanden,- om het tekort aan larbeidskraichten in de Canadese liandbouwl te dekken. DE INCIDENTEN IN DJOCJA, Onmiddellijk na aankomst van de dele gatie op het Station te Djocja werd deze opname gemaakt. Even daarna werden de toestellen van de nog aanwezige fotografen afge nomen. De opname toont duizenden opgeschoten knapen die het station vulden. Deze menigte veroorzaakte later de vijandig beledi gende demonstraties

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6