ZIERIKZEESCHE ®S? NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het LICHT in het Zuiden WERELDNIEUWS De Christen-Democraten liggen aan de kop bij de stembusstrijd in Italië De Gasperi behaalde de meerderheid in de industrie-gebieden WOENSDAG 21 APRIL 1948. No. 15876 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmam Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij. contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. De eerste berichten uit Italië zijn verblijdend. Met ongekende span ning heeft die wereld dleae verkie zingen gevolgd, omdat het ogenblik was aangebroken, waarop zou moe ten blijken, dat hier de diam vain de democratie in staat zon zijn oim die vloedgolf van het communisme te keren. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven gaan de Christen-De mocraten aan de kop en deze frag mentarische gegevens ischijniein symp tomatisch te zullen worden voor die totale uitslag- Het is dus in dit stadium reeds mogelijk een voor zichtige conclusie te trekken. D|e vooral in Europa zo iel in bet nauw gedreven democratie begint ondier de druk uit het Oosten weer die spankracht aan te nemen, die nok in die jongste oorlog zelfs de millioeneni-legers van Hitier testjrk bieek. Veel meer toch dian met lou ter materiële, iin diit geval .militaire m aatstavenmoet men bij de jmlaehts- bepaling vain die democratische krachten vragen naar de .innerlijke geestelijke structuur van die demoi- c'ratie. De vraag maar het machts overwicht wordt niet bevredigend beantwoiordi met juiste cijfers over vliegtuigproiduetie leoii troepensterkte. Het gaat om het geestelijk cement, dat ide stenen v.an het democratisch gebouw tezamen houdit. Het gaat er gnu in boeverre de Christelijke cultuur iin haar oorspronkelijke „dogmatische" vorm, nog ten, grond slag ligt aan onze beschaving. Daar om werdien de zaken iin Italië zo scherp gesteld, en trokken om ©en voorbeeld, te noemen, die katfholiiekeln ten strijde met het woord „Hiij, die niet met mij- .is, is tegen mij'". Mep zal v.an verschillcftdie zijden wéllifehit bezwaar maken, tegen dit ultimatief stellen, van de zaken, :in deze situ atie kon en mioiefat het niet anders. De ontmoeting tussen twee wlereldi- besdhouw togen was daarvoor te irar dicaal 'en de omstreden belangen waren diaarvoor te hoog. Dit appèl aan, het geweten heeft meer indruk gemaakt dialn het schermen 'met ma teriële waardien door de communis ten, die als het er op aankomt 'de mensheid; niet anders dan stenen voor broiodi hebben, aan te bieden. VI :en hoede ziidh, intussen voor©an te groot optimisme. Zeker, 18 April was voor Europa. iem voioir die wereld een belangrijke datum; maar men kaïn niet aanstonds zeggen, dat nu de grote beslissing definitief is gevallen,. Die tegenstelling, vrijheid; ©n knechtschap, of meer politiek ge sproken, democratie ,en dictatuur is gebleven. Wij leven ondanks een de mocratisch Italië in ©en gedeelde wereld!, waarin de spanningen niet zijn verminderd. Er moet vooir de toekomst nog steeds ©en modus vir vendi warden gevonden, een miogte- Iijkbeidi dat twee wereldmaidhten naast lelkaair leven, waarbij men als minimum imloiet stellen, dat zij, elkaar •enigszins verdragen, zonder van sai- mienwerking ook maar te ^willen spreken. De toekomst zal nieuwe strijd; en nieuwe moeilijkheden, ople veren,, misschien wel in ean sfeer van voortdurende afmattende kibbe larijen en plagerijen. Maar bewezen is diat de democratische volkeren, hun lot in eigen handen hebban. Moskou heeft zijn conclusie reeds getrokken en gezegdi, dat Italië nog niet rijp is voor het communisme. Hetzelfde geldt voor geheel West- Europa of liever vioor die gehete vrije wereld. Maar in dit „nog niet" ligt de speculatie, dat het eens, wel licht zo ver zal komen. Het hangt vah de democratie af, iin hoeverre deze speculatie juist zal blijken te zijn. Deze duistere voorspelling van de Sowj'et-bewindhebhers mag niet uitkomen. Het licht in het Zuiden, dat nog niet v,an de kandelaar is geweerd;, moge alle volkeren dar wereld inspireren;, om te geraken tot die innerlijke kracht -en zuiver heid,, waartegen de destructieve krachten v.an onze eeuw het moeten afleggen. Hier ligt ean taak voor alle volkeren gezamenlijk en- voor Ieder mens afzonderlijk. Verklaring van Ned. telepaath De Nederlandse telepaath, Peter Hurkes, die reeds eerder een moord zaak in België aan het licht bracht, heeft opnieuw; van zich doen spre ken. Toen hij enkele dagen geleden in de Scalaschouwburg te Gent een, demonstratie gaf van zijn helder ziendheid, overhandigden familie leden van een verdwenen lid van het ondergrondse verzet. Hurkes een enveloppe, waarin zich hét portret van de betreffendepersoon bevond. De' toeschouwers waren niet w'ei-,, nig verbaasd toen de telepaath hun 'de volgende onthulling deed: „Ik zie een witte enveloppe. Wit doet mij denken aan de, diood. Ik zie struiken, biomen en ©en graf nabij een boerderij. Het betreft hier een jongeman. Hij1 is niet door water omgekomen. d,oeh hij is gedcdd met ee'n Engelse sleutel". Men kan zich de ontsteltenis van de ménsen in ide zaal voorstellen, toen de helderziende hierop liet Velgen: „Zijn lijk ligt begraven op 14 km. van hier op een erf. Ik ken d'e 'dader,doch zal zijn naam niet in 'het publiek mededelen. Ik ben echter wel bereid de recht streekse familieleden hiervan op de hoogte te stellen. Verdere details kan ik u niet geven om het gerech telijk onderzoek niet te belemme ren". Intussen schijnt de Belgische re cherche haar onderzoek naar de moord op de verzetsman aan de hand van aan wijzing,en van Hurkes voort te zetten. Gent" wacht in spanning de uitslag''hiervan af. Hoewel de definitieve uitslagen van de verkiezingen in Italië nog niet volledig bekend zijn, lijkt het er op, dat de Gaspari de eerste grote tegenstoot zal geven tegen de -communistische expansie in Europa. 95 pet. van ,het aantal kies gerechtigden toog ter stembus. Dinsdagmorgen vroeg bleek, dat de christen-idiemoicratem van De Gasperi één millioen méér stemmen op zich hadden verenigd dan het Volks front. Opmerkelijk is dat idle ichLsten-de- molöraten ook in de industrie-centra van Noord-Ita'.ië de meerderheid be haalden. In Rome stetfede de helft van de kiezers op De Gasperi. Het succes voor hem kan voor een deel verklaard worden uit het feit, dat de kerk voor het eerst openlijk naar voren is getreden. De niet- communisten hebben blijkbaar be grepen, dat er een offensief is in gezet met als doel geheel Europa aan 'het communisme uit te leveren en dat Italië de belangrijkste slag boom is op weg naar de Middel land,se Zee, en daarna naar de havens aam het Kanaal. atuurlijk trachten de satellieten van Moskou roet in het eten te gooien, door valse berichten te verspreiden. Clandestiene radiosta tions werden overal gehoord'. In vele plaatsen zijn communisten ge arresteerd wegens het verspreiden tan het v,als nieuws, terwijl in andere streken de communisten trachten de kiezers, vain wie men vermoedde dat zij chisten-democra ten waren uit de stemlokalen te wéren. Politie en leger houden zich gereed1 voor iedere onvoor ziene gebeurtenis voor het geval de communisten mochten proberen idioor middel van een coup hun waarschijnlijke nederlaag bij deze stembusstrijd tegen te werken. E,en communistisch plan zou uitgewerkt zijn om een algemene staking uit te ircepen en alle telefoon- en tele graafverbindingen, alsmede alle transportmiddelen in beslag te ne men. De regering heeft reeds een bevel uitgevaardigd; tot het bewaken van de grote fabrieken .in Noord- Italië. Over het algemeen is het er bij de verkiezingen rustig en ordelijk toegegaan, behoudens en kele pogingen der communisten om tweemaal te stemmen, of er met de stembussen vandoor de gaan. wat niet gelukte. Zowel in Kamer en Senaat hebben de Christen-Democraten stevig de leiding. Geleerden aan die universiteit van Chicago; hebben een vergif ontdekt, dat. wordt afgescheiden door een in de Stille Oceaan levende Schelp- vis en zoi krachtig is, diat met 100 gram ervan 7.000 mensen kunnen; worden gedood." Te Berlijn is meegedeeld, dat in de afgelopen oorlog bij geallieerde luchtaanvallen op Berlijn ongeveer 35.000 personen zijn gedood eml 70.000 ernstig gewond. Wie altijd lacht is ©en dom kop, wie altijd; glimlacht een huichelaar. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 21 April. Vannacht plaatselijk onweer, in de loop van de dag van het N.O. uit doordringen van koelere lucht stroom met vrij veel bewolking en hier en daar enige lichte regen, matige wind tussen Noord en Oost 21. Zon op 5.31; ondier 19.47 Maan op 17.10; onder 504 Vólle Maan 23 April. Russische piloot veroorzaakte vliegtuigbotsing Er is .geen reden om aan te ne men, dat de botsing tussen een Engels vliegtuig en een Russische jager boven Berlijn iets anders is geweest 'dan een ongeluk, zo ver klaart de Britse Commissie van on derzoek in haar rapport. Eimest Bevin heeft in het Lager huis meegedeeld, dat En,geland aan' d© Sovjet-Unie om S'chadevergjoe- Iding zal vragen, omdat volgens de commissie van onderzoek de botsing js te wijten,'aan de Russische piloot, die de luchtverkeersregels niet in acht heeft genomen.. .Hij' zou inbreuk hebben gemaakt op de door dé vier mogendheden ontworpen ludht- vaartrege's, die ook door ide Spvjet- Unie zijn goedgekeurd. Op ide vraag van een lid van het huis iof de regeering 'van plan is om de toestel len voortaan door jagers te doen escorteren, indien soortgelijke inci denten zich zouden herhalen1, ant woordde Bevin: „Ik reken op 'het verstand van de Russen en daar om' wil ik mij" niet tot dergelijke dreigende maatregelen laten ver leiden". Monument voor Joodse strijders tê Warschau Op 19 Apiril 1943 grepen de be woners van ;die Joodse ,wijk van Warschau naar de wapenen ,oim zich te verzetten tegen de Duitse terreur. Reeds waren meer dan f600.000 Vrouwen, kinderen en man nen weggevoerd om de ellendige dioold der gaskamers te sterven. Het overgebleven handjevol mannen weigerde zich als schapen te laten slachten. De strijd duurde 42 dagen en d© bewoners van het Warschause Ghettoi hebben bijna zonder voedsel en bijna zonder'water tot de" laatste patroon gevochten. E;en Duits bom bardement smoorde het laatste ver zet en de strijders vielen tussen liet puin van wat eens hun Woon plaats was. Dezer dagen twtordt een standbeeld onthuld van die beeld houwer Rappaport. Polen telt op het ogenblik nog ongeveer 500.000 Joodse burgers tegen ruim 3 mil lioen vóór de Duitse overval. Naar van Britse zijde wordt me degedeeld zijn besprekingen begon nen tussen Nederlandse vertegen woordigers en ide Britse en Ameri kaanse autoriteiten over die uitvoer, naar West Duitsland; van 200.000 ton aan Nederlandse groiente.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1