ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Onbevredigende verontschuldigingen uit Djocja MAANDAG 19 APRIL 1948 No. 15874 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per S maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Scbuithavèn B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.-V. Drukkerij v/h. Lakenmaio Ocbtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 1 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Spaak de ongekroonde koning der Marshall-landen Die Belgische premier, P, HL Spaak, komt aah biet hoofd te staan va.n die permanente organisatie voioir de Europese economische samenwer king. Aanvankelijk Ihadi man gedacht, dat de hoogste leiding zou worden toevertrouwd aan minister Bevin: Deze heeft echter Spaalk cabdidaat gesteld,, omdat, naar hij zei, de Bel gische minister-president Zulk be langrijk wierk heeft gediaan bij de oprichting van- de nieuwe organi satie. De Fransman Marjolih is be noemd tot secretaris-generaal. De dagelijkse leiding zal in han- dien Zijn van1 de Engelsman Sir Edmund ^fall-Patch. Parijs [is uit verkoren als zetel van die organi satie. Die Europese organisatie voor het plan van Marshall kan nu langza merhand op toeren komen. In Ame rika,, waar het tempo vlotter is ge weest, dan men ito Europa had ge dacht, heeft Paul Hoffman, ide ad ministrateur voor het herstelplan, uiteen gezet, wat zijn eerste maat regelen zullen Zijn. Hij wil voorkomen, dat de Zestien elkaar gaan beconcurreren bij het verwerven' van goederen in Europa door tegen elkaar op te bieden. Het Amerikaanseministerie van S^anael zal controle uitoefenen. Correspondent van spionnage beschuldigd Het officiële hlad, der Sowjet-ro- gerimg, heeft ©en brief gepubliceerd, waar,to Robert Magidoff, verslag gever voor ©én Amerikaanse iom- -roep, van spionnage wordt beschul digd. De brief was gezonden door een' zekere Geciilia Nelson, die van 1944 af die secretaresse van Magi doff was. De secretaresse schrijft, idat 'zij naar iean bepaalde 'brief gezocht had, doch toen verschei dene papieren aantrof, welke niet door haar halnden waren, gegaan, 'doch Via de Amerikaanse -ambassade te Moskou in Magiidoiffs bezit Wa ren 'geraakt. „Zij was toen gedwon gen alle conventies |ove:r boord te gooien" en had een rapport opge steld over de werkelijke activiteit van' Magidoff en had dit doprgezoin-- dien naar de betreffende Sowjet- autoriteiten. - Magidoff wordt to de brief er van 'beschuldigd het inauwst moge lijke contact metde Amerikaanse marine- en militaire attaché onder houden te hébben, H'ij zou de di plomatieke post gebruikt hebban voor het zenden van inlichtingen. Magidoff is 'aangezegd Rusland te verlaten. Zijn perskaart is togetrok- -ken. Zijn secretaresse wiais Soiwjiet- onderdane geworden, wia't Veel op heldert. De gewraakte „stukken" zijn kranten uitknip seis Ongerustheid over Oostenrijk Er heerst grote ongerustheid bij de Westelijke mogendheden over Oostenrijk. De Sovjet-autoriteiten beginnen namelijk steeds meer reis beperkingen op te leggen aan het Amerikaanse militaire personeel. Rond Wenen hebben de Sovjets 'reeds strenge maatregelen genomen Daarbij wordt dezelfde tactiek toe gepast als to de Beriijnse sector. Gevreesd wordt dat dit alles voor bereidingen zijn voor een commu nistische staatsgreep. Men vreest vooral dat 'de tweeduizend man sterke en volledig bewapende en mobiele „f abriekswaehten", die in de Sovjetzóne uit de communisten worden gerec'ruteerd, de wieg vrij zullen vinden voor een communis tische staatsgreep of ernstige idn- geregeldheden te Wenen. Opmerkelijk is, dat de Sovjets, in Londen een belangrijke concessie hebben gedaan ten aanzien van het Oostenrijkse vredesverdrag. Oor spronkelijk wilden zijl persé vasthou den aan de (eis, dat het Oostenrijkse leger van 58.000 mam alleen wapens uit idè Oostenrijkse industrie zou betrekken en niet uit het buitenland. Nu hebben zij toegegeven op dit punt. Misschien, omdat zij hopen het Oostenrijkse leger nog eens met Sovjetwapens te kunnen tooien?'- De Poolse gezant heeft met zijn vrouw en moeder Weenen vèrla- ten en ide wijk genomen; maar Zwitserland, voordat hij gevangen zou worden genomen. Met zijn vrouw heeft 'ide gezant reeds vele jaren in Russische gevangenissen vertoefd. Te Athene is officieel bekend gemaakt, dat na een veldslag van drie dagen met guerillastrijders, (die de stad 'Kalavryta op de Pe- lopponnesus geplunderd hebben, 45 Griekse soldaten gedood en 131 nog vermist werden. Van ide guerilla'*, (die uit de stad verdreven werden', zouden 150 man gesneuveldzijn en 100 gewond. In Weenen hébben de Russen het burgerluchtvaart verkeer voor de En gelsen verboden, maar deze hebban laten weten, dat ze toch door vlie gen. I SofcotLafski, de Russische ppper- hevelhebber in Duitsland:, is na ©ein afwezigheid van enkele idaigen op. zijn post teruggekeerd;. Men ver moedt dat hij; to Moskou om in structies is geweest. De reacties op en de verontschuldigingen over het incident te Djok ja, welke tot dusver van officiële Republikeinse zijde zijn gepubli ceerd, worden naar worm en inhoud onbevredigend geacht., (Tot die con clusie is meri gekomen op een vergadering te Batavia, waar de voor lopige federale regering de gebeurtenissen te Djokja heeft besproken aan de hand van een mondeling rapport dat door de voorzitter van de delegatie van 'bet Koninkrijk, Raden Abdoel Kadir werd uitge- bracht. Mjen miste daarin ide ruiterlijke afkeuring van het incident. Bovendien was het opgevallen, 'dat sommige radiocommentatoren uit Djokja niet alleen haddeft ge tracht dit goed te praten, maar daaraan nog nieuwe grieven en vijandige opmerkingen hadden toe gevoegd. Daar men de indruk had, dat hier geen sprake was geweest van spontane volksreacties, was -men van oordieiel, id at de juiste atmosfeer voor de op gang zijnde besprekin gen door deze daad van de Repu blikeinse' propaganda wordt ver troebeld en idat vruchtbare larbeid onder dergelijke omstandigheden niet te verwachten iis. Nadere instructies voor ide -dele gaties zullen zo spoedig mogelijk worden vastgesteld. Abdoel Kadir heeft in een rede ,over de radio nog gezegd, dat het een demonstratie was van jongens tussen de tien en zes en 'twintig jaar. Zij werd echter geleid, voegde hij1 er aan toe- Hij vertelde verder, dat het inci dent was geïdealiseerd' in en bij het station. Buiten had men geen last meer ondervonden. In woord en gebaar was de demonstratie ge richt tegen de Indonesische leden van de delegatie, sging Abdoel Kadir voort, en het lag kennelijk niet to de bedoeling van ide menigte om de leden in levensgevaar te bren gen. Hij besloot zijn rede: Ik moge u verzoeken, uw regering te helpen om op de vlugst mogelijke wijze .te komen tot een goede oplossing .van het Indonesische- probleem, door haar té steunen en er ver trouwen in te stellen, dat zij met de grootst mogelijke 'voorzichtigheid ien beleid ook in deze zal hande len Wij Zijin er inog niet, maar wij komen er wiel. De wereld wordt kleiner voor ohs, naarmate hart en •geest groter worden. WEERBERICHT I I i Verwacht tot de avond van 19 April: Meer bewolking met kans op cnweers verschijnselen, plaatselij k -ochtendmist, weinig verandering to temperatuur, meest zwakke wind. a9. Zo|n lofp 5.36, onder 19-44. Maan op 14.15, iqndsr 4.33. Volle Maah- 23 April. De doodstraf in Engeland voor vijf jaar afgeschaft Het Engelse Lagerhuis- heeft met 245 tegen 222 stemmen besloten oe obod straf to Engeland voor de duur vain vijf jaar af te schaffen. Die re gering verzetje zich tegen de af schaffing, omdat zij idit opportuun achtte met het oog op die tegen woordige golf van misdaden. De re gering is echter bereid: ide wet nor maal to toepassing te,, brenigen- Op het -ogenblik zijn er in Enge- Jaindl twee ter dood veroordeelden en dit jaar zijn reeds drie dood vonnissen uitgevoerd- In 1930 had; een commissie uit Ihjet Lagerhuis zich na langdurig onder zoek reeds uitgesproken ten gun ste valix afschaffing van de dood straf. In 1938 besloot het Huis met 114 tegen 89 stemmen dat het oto wetgeving ter afschaffing van de doodstraf voor een prpieftijd van vijf jaar zou verwelkomen. De regering maakt tot haar leed wezen bekend-, dat in de afgelopen week twee militairen in Indiië sneu velden. I Toen in September 1944 Seyss Inquart van het Westen naar het Oosten vluchtte, hield hij verblijf in een speciaal voor hem vervaar' digde bunker aan de van Loolaan te Apeldoorn. Een der Groot- Germaanse vertrekken der bunker met op de achtergrond de teiefoon- centrale, waarmede Seyss Inquart contact had met alle Duitse* fronten. N Deze schuilplaats kon hem echter niet redden en van 17 April af wordt deze bunker ten bate der Stichting 1940 - 45 voor het publiek tentoongesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1