OVERDENKING indische impressies we hebben het opgeknapt Na jaren herenigd Toen in 1914 de Duitsers België binnenvielen, vluchtten tienduizen den gezinnen paar Nederland. Eetti gezin uit B ooischoot bij Aerschot besloet ook daar een schuilplaats te gaan zoeken. De reis was moei lijk, want de moeder wlas zwanger en verder dan Lier kwiaim men ook niet. Daar beviel de vrouw van een dochter. In de algemene verwarring wand de vader doolr lomstandigheden, volkomen onafhan kelijk van zijn wil; gescheiden van zijn gezien en al zijn pogingen om het terug te vinden., waren, aanvankelijk vergeefs. De moeder stierf namelijk kort 1na haar bevalling en toen zaten de kinderen met hun pasgeboren! zusje alleen in de vreemde, bedreig de stad, waarvan de bevolking slechts één doel had: te ontkoipen aan de Duitsers. Het oudste zusje nam de leiding en met die zuige ling in de arm slooit zij zich aan bij een karavaan vluchtelingen. Zo kwam men naar Antwerpen, waar een barmhartige dame zich over het wichtje ontfermde. -Die dame moest echter eveneens de wijk nemen naar Nederland en (daar is het kind in een gesticht londergebracht. Een kinderloze no taris trok zich het lot van hert meisje aan. Hij' adopteerde haar, schonk haar zijn naam en een goede opvoeding, zonder haar ooit het ge heim van haar afkomst te ver raden. Het meisje trouwde met een .Nederlandse ingenieur. Onlangs overleed nu de oude no taris en toen eerst vernam de jonge vrouw, dat zij' eigenlijk een von deling was. Onmiddellijk heeft Zij toen de- nodige ^tappen ondernomen om haar familie terug te vinden en dit is thans, na vierendertig jaar, inderdaad gelukt. Haar vader. Zusters en broers bleken nog te leven in de buurt van Heist-op-deml Berg. Het gezin heeft reeds het weerzien gevierd. Opmerkelijk is wel, dat de dood gewaande dochter én zuster herhaaldelijk op vakantie reizen door het dorp was gekomen. „Nationale Reserve" in wording Maandag 19 April zal in alle gemeenten de aanmelding voor de toetreding tot de Nationale Reserve worden opengesteld. Er zullen in- vulförmulieren worden uitgereikt, alsmede lijstén waarop de voor waarden voor de aanmelding zijn vermeld. Bij de aanmelding zal men zich d;oor ondertekening van het for mulier ondier meer bereid verkla ren om regelmatig zonder vergoe-, ding gedurende de avonduren ©mof op Zaterdagmiddag aan oefeningen dee'l te nemen, tot een maximum van 300 uren per jaar, waaronder mede begrepen ide grote oefenin gen, waarvoor een vergoeding als voor de Kon. Landmacht is voor geschreven wordt verstrekt. Verder zal men zich op ide voor lopige bekendgemaakte voorwaar den bereid verklaren een verbinte nis aan te gaan voor onbepaalde tijd. x De vrijwilliger valt gedurende zijn dienstverrichtingen onder de mili taire wetten. Hij' is verplicht aan elke oproeping tot het verrichten van militaire dienst, waaronder alle bevolen oefeningen vallen, te vol doen. Tijdelijk dure groente De laatste weken geven een sterke stijging van groanteprijzen te zien, hetgeen een gevolg is van ide tij delijke schaarste aan deze produc ten. Op het ogenblik bevinden wij ons in een overgangsperiode, ide winterstapelgrcenten, zoals kool. uien en peen, iraken. uitgeput, ter wijl ér nog!'4e geringe hoeveelheden verse vocrj aarsgroenten (spinazie, sla, andijvie) beschikbaar zijn om de totale behoeften te kunnen be vredigen. Bij sla speelt ook de uit-, voer een rol, hetgeen de schaarste van het ogenblik, hier te lande, doet toenemen. Deze duurteperiode zal echter niet lang aanhouden, aldus de afd. voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. Bij gunstig weer zuilen bin nen enkele weken voldoende groen ten op de markt komen, zodat de prijzen dan snel omlaag zullen gaan Meer tarwe en minder mais in ons brood Maandag zullen ide Nederlandse maalderijen broodbloem gaan fabri ceren, in een melange, waariin- twee procent minder mais is vanv©rkt dain tot nu toe het geval was.TDeze twee procent zullen door tarwe Eindelijk heb ik dan mijn verlof gelhad:. Dat is op zichzelf natuur lijk iets wat velen te beurt valt, doch er is iets met dat verlpf wait' ik vertellen wil. In Batavia iheb ik nieuwe troe pen uit Nederland aan zien komen. En dat is eigenlijk de reden dat ik nu hier in mijlii kampoinghuisje zit te pennen. Toen ik het aan land: gaan van dieze jonge Hollandse knapen zag, moest ik onwillekeurig terug dienken aan de tijd, mu twee jaar geleden, dat ik zelf daar van een boot afkwam, hoewel die krui sing tussen een kolentransportschip ien een lekke kano eigenlijk die naam „boot" niet eerlijk verdient. Maar dat idoet hier niet ter zake, het ge val' dat ons van Malakka naar Ba tavia bracht was Engels, dus laten we dat er verder buiten. Jullie zullen allen wel eens een krantenverslag gelezen hebben over de aankomst van nieuwe troepen. Verhalen over blond© knapen, inet vers geïmporteerd uit het Vader land- Het begint meestal met een ver frissing op de kade, die uitgereikt woirdt door meisjes van Ihet V.H.K. Dat is een van die dingen, die ma doet denken aan twee jaair geleden. Geen V.H.K.-dames, maar wel een sergeant-maj or, die me honderd1 patronen tussen mijn vingers duw de en zei: „Hier, ,pak aan, dat is, voor straks". 1 1 Verder worden de nieuwie troe pen opgewacht door één of ander „hoge ome", die een spieedhje af steekt en een' welkom uitspreekt. Die was er toen ook niet, die (,;hoge ome", of er moet er een tussen die Jappen gezeten' hebban, die op de kade aan het ploeteren waren. Maar er was er in iiedier geval i geen één bij die een toespraak hield. Misschien van binnen wel, maar het zal wel geen „welkom" geweest zijn. Het krantenverslag heeft het o,ok wel eens over een muziekcorps dat ©en paar nummers ten beste geeft. Toen wij aan land,; gingen was er ook iets te hoiren, maar zelfs een zeer onmuzikaal mens als onderge tekende kon deze kreten beslist niet voor muziek verslijten. Toch waren 'die vlaggen, waar het ver slag het over had er toen ook. Veel meer zelfs dan nu. Alleen het Mauw was er toen nog niet bij. (Of als ge wilt „niet meer"). Maar ohs verslag gaat verder; 's avonds was er voor de nieuw aangekomen troepen een cabaretvoorstelling. Nou, lanfiin, ik zou geen vergelij kingen meer maken, maar dat hoeft ook niet, want een cabaretvoorstel ling hadden wij die eerste avond' ook, allpen in de open lucht. Ver lichting was er genoeg. Brandende huizen doen soms eabaretadhtig aan. Het beroerd© was alleen 'dat we de tegenspelers niet goed, te ziian kre gen. Maar het was pas onze eerste voorstelling op die eerste avond, dus dat was ons mog niet zo erg kwa- worden vervangen. Over drie weken zullen die bakkers tot verkoop van bet brood in de nieuwe samenstel ling kunnen overgaan. Anderhalve maand geleden is het percentage mais van dertien «op tien gebracht. De. nieuw© melange zal n;us nu slechts acht procent mais bevatten en het overige zal voor 75 procent uit tarwe en voor 25 procent uit rogge zijn samengesteld1. In Bogota heeft de Pan Ameri kaanse conferentie haar besprekin gen hervat in een school in de buitenwijken der stad, daar het pa leis van de president geen aceorno- dati© meer biedt. Te Mantua (Noord-Ita'ië) is een algemene staking uitgebroken als proitest tegen dé gevangenneming van de burgemeester, die wapeps had verborgen. lijk te hemen. Later bij1 het prolon geren natuurlijk wel, hoewel zij; toen meestal Ihun rug lieten ziien. Toch, is er iets, wat ik m© „toen? 1 nog niet realiseerde, maar de her innering zou ik nu voor geen dui zend eabaretvoorstellingaft meer willen missen. Dat was het ogen blik toen wij ons eindpunt, althans Voor die idag, hadden bereikt. Als ik' me goed: herinner was het een school aan de Kali Biesar, tegenover ©en loud-Hollands aandoend brug getje. Daar stond geen Generaal of ©en andere hoge piet. Neen, idaar stonden de mannen van het K.N.I.L. met Japans© laarzen, met burgar- jasjies, met gele en groene unifor men, met en zonder hoofddeksel, maar -ondanks id.it alles, toch de mannen van Ihet K.N.I.L. Voor ons, groen als wij waren, een woest uit ziend© groep. Handgranaten' tussen de koppels, wapens van alle denk bare kalibers en fabrieksmerken. Bijna zonder uitzondering wapen zij nog .maar kort geledien uit Japanse kampen afkomstig. Geen speech, maar wel ©en welkom. „Blij dat jullie er zijn jongens, we hebben op jullie gewacht. We zullen het samen wel opknappen,!" Nu we hebben het samen opge knapt, dat realiseerde ik me, toen ik» na twee jaar met verlof in Batavia kwam. Dit woord is eetn woord' van' de Heiland. Hij heeft het na Zijn Op standing gesproken tot Zijn disci pelen. op een berg in Galilëa. „Mij is gegeven", zegt Jezus. Hij spreekt hier dus niet over Zijn goddelijke almacht. Deze toeh bezit Hij als Zoon van God vaneeuwig heid. H'ij heeft hier het oog op de macht,- die Hem als Middelaar is verleend. Die macht van- Christus is zeer uitgebreid;. Over alles gaat Zijn be voegdheid. Alles staattot Zijn, be schikking. Zijn iheersersmacht om vat hemel -en aarde. Ja, ook-de aarde. H'ij regeert daar de gehele mensheid in haar woelen ,em streven. H'ij leidt zelfs de ge dachten der madhtsbekleders als waterbeken, ook al menein zij ge heel zelfstandig hun plannen te smeden. Velen weigeren deze Koning nog altijd hun hulde. Daar zijn er onder, die met Jezus dwepen en die be weren, vele van Zijin woorden aan te nemen als de hoogste 'waarheid. Maar déze bladzijde uit het Evan gelie van Mattheus zouden zij et wel uit willen scheuren. Zij weten ar geen raad mee. Doch hoe vroom zulke mensen overigens ook over Jezus spreken, zij behoren tot de genen, die niet willen, dat Jezus Koning over hen zijn zal. Autobus rijdt tegen boom Door" ombekende oorzaak reel Woensdagmiddag de uit Terneuzen in de richting Sas van Gent rijden de autobus van ide Z.V.TM, even voor de Stijfsel- en Glucosefabriek tegen een booèn. Van ide vele in zittenden wara een 20-tal min of meer ernstig gewond. De ernstigst getroffenen werden, na ter plaatse geneeskundige bijstand te hebben ontvangen, naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op. Van de autobus werd de rechter kant van de motorkap ingedrukt. Spatbord -en voorwiel iwaren geheel ontwricht, terwijl ook de voorruit vernield wend. De politie stelde een onderzoek in naar de oorzaak. Tweede Kamercandidaten PvdA. De Partijraad vatti Ide Partij; van de Arbeid heeft voorlopige gros lijsten vastgesteld voor de ais. 1 wee- de Kamerverkiezingen. De lijstan voor 16 van de 17 kieskringen be vatten d© namen- van 20 eaindida- ten. Alleen» voor k.k. Assen 18 na men. In 8 kieskringen (Den Bosch, Tilburg, Maastricht, Rotterdam, Lei- die^ Dordrecht, Middelburg en 's- Gravemlhage) is de heer W- Drees lijstaanvoerder, in 3 kieskringen' (Den Helder, Haarlem en Assen) de heer W. Schermerhoorn, iin 2 kieskringen (Arnhem en Nijmegen) de heer N- van de Goes van paters, terwijl voor k.k. Amsterdam de heer J. J. Vorrink inp. 1 staat, voioir k.k. proniingsn die heer S. L. Mansholt, voor kJc' Leeuwarden ide heer A- A. Joebes, voor k.k. Utrecht ide heer P. Lieftito'Ck en voor k.k. Zwolle de hear H. Vos. Op 'die groslijst k.k. Middel burg staan die volgende 20 na men: W- Direes, J. A- W. Burger, N. Stufkiens, H. J. Hofstra-, S. A,. Posthumus, J. Emmehs, C. Ha|m|elink, Mevr. Ghr. A. die Ruyternde Zeeuw, G. J. N- M. Ruygers, P. C. d;e Jonge, J- P. van Praag, J. Spronkers, A. J- van dier Weel; A,. J. Jonigeleen, O. Bi. Engelsman, L- P. 'van Oor schot, A. D. van Dijk, H- van Es, Mevr. Broiecke-de Man en D|. J. van Dijk. Biehoiort gij ook tot hen, mijln le zer en lezeres? Weet danj dat ge, wanneer ge uw tegenstand niet op geeft, - eens zeker verpletterd zult worden met ide ijzeren scepter van Zijn toom. Of erkent ge Hem metterdaad! als uw Koning? Brengt ge Hem de hulde van uw aanbidding? Dan zijt ge welgelukzalig te noemen. Zijn regering toch betekent vooir u be scherming, vertroosting, genade, le ven, vrijheid. Als het u smart, dat de zaak van Zijn Koninkrijk ogen schijnlijk mog zo weinig voortgang maakt, dan behoeft ge tóch niet te wanihopen. Immers: „Hem is gege ven alle macht in hemel en op aarde!" Hij regeert de wereldi. En eenmaal zal Hij komen, zicht baar voor aller oog. Dan zullen Zijn vijanden nog eenmaal optrekken met al hun geweld, en rfiaclht. Maar Christus zal hen verdoen niet de adém Zijner lippen. En allen, die op Hem betrouwen, zullen tót in eeuwigheid de kroon dragen ©n za lig zijn. Waarom zoudit ge |dan nog vre zen? Hij bewaart u als Zijn oog appel. Werp dan al uw bekommer nissen op Hem, Hij zal het maken, Hij, aan Wie gegeven is alle macht in hemel ©m op aardie. B- Sr. „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde" Matth. 28: 18 b

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6