ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nauwere aansluiting met België bepleit WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 W ederopbou w Federale bestmr.vorm voor economische zaken ZATERDAG 17 APRIL 1948 No. 15873 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. in parlementaire sfeer De Wederopbouw is een van die nationale vraagstukken, waarover bij de voortduur vele gesprekken wor den gevoerd. De wederopbouw1 van woningen is in Nederland feitelijk d:e toetssteen geworden van heft totale economische herstel. Meer noig dan enig andere tak van het algemene wëderopbouwischema. spreekt juist de woningbouw tot de verbeelding van het voilk. Men acht de uitvoering van het weder- opbouwschema symptomatisch voor de stand van zaken op.het peomo- miseh slagveld, waar een beslissen de .strijd wordt gestreden. Deze week heeft de Wederopbouw! dan weer eens op het vlak van de be langstelling gestaan, doordat de minister van wederopbouw! In 't Veld in de Eerste Kamer als be windsman zijn parlementaire in trede heeft gedaan. Deze minister ziet zich niet voor een gemakke lijke taak gesteld- Enerzijds heeft zijn voorganger door allerlei por- zaak zich niet ten volle aan zijhi taak kunnen wijden, .anderzijds is ■de te volgen lijn bij de oplossing van het wederopbouwvraagsiuk. nog altijd onderwerp van discussie. In parlementaire kringen is men zich met de minister, van de grote moeilijkheden bewust, reden waar om Z.E. zeer welwillend, is tege moet getreden. Vooraf had de mi nister de wat geladen sfeer al Wiat gezuiverd, door in de memorie van antwoord der begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting,, te verklaren, dat hij zich met. alle krachten aan die hem opgedragen taak zou wijden,, -i Deze opmerking, met het doel om het geschokte vertrouwen in de wederopbouwl weer te herstellen. Zoals gezegd, ontbrak er in de afgelopen tijd veel aan de opperste leiding van dit toch zo belang rijke departement. Daarenboven is 't punt van de „ambtenarij" voor ve len een doorn in het wederopbouWI- vlees geworden en door de mutatie in de opperste leiding is daarom de hoop levendig geworden, dat de nieuwe minister op deze plaats het mes eens in de wond zal zetten Begrijpelijk was het dan ook, dat de öritiek bij dit eerste contact al dadelijk flink werd gespuid1. De centralisatie en de 'administratieve rompslomp, die de preperatiieven voor 't bouwen kenmerken, mces'en het cintge'den. Bijna Deutscbgri'nd- lich" moeten de weinig ter zake dienende bijkomstigheden in 'orde worden gemaakt. Dit streven naar een te groot perfectionisme op ad ministratief gebied, maakt de weg tussen bouwplan en uitvóerlng "on nodig lang. T uist de lengte van 'deze weg namen de diverse critici onder de loupe. Eensgezind was men van mening, dat de bureaucratische rcmpslómp niet alleen moet, maar ook kan worden iingekrompen.Van so cialistische zijde werd daarop sterk denadruk gelegd op de dienende taak, die die wederopbouwambte- naren van hoog tot laag hebben. 'Gaan zij met de nodige tact te werk, dan kunnen,.ve.e scherpe kan ten van de „noodzakelijke" over heidsbemoeiing worden afgeslepen. Wij schrijven dit „noodzakelijke" tussen a anbal ibgst eken somdat niet alle partijen in de lande van het noodzakelijk karakter ider'over heidsbemoeiing overtuigd zijn. In derdaad zelfs een neutraal onder werp ais wiederopbouw kan gemak kelijk in de sfeer van de' partij politiek worden betrokken. Bij deze. gelegenheid kwam dit 'w|el zeer sterk tot uitjmg, bij de bespreking van het particulier initiatief, met betrekking tot de bouwnijverheid in het algemeen.. Vain rechts wilde men zoveel mogelijk ruimte laten voor het particulier initiatief, ter wijl de huidige\beiw|indhebb»rs meer geporteerd zijn voor een besnoeiing daarvan, ook voor zover het de wederiopboulwl betreft. Intussen hebben deze'debatten ge leerd., dat nog .andere, inlets met politiek uitstaande' factoren d,e we deropbouw "belemmeren. Het gebrek aan materialen, voortspruitend uit de deviezenschaairste doet zich op ernstige wijze gevoelen.. Ein wat wellicht meer verwondering zal wekken, ook met de arbeidspro ductiviteit is het nog lang njiet in orde. Procentueel wordt deze geraamd op 65 pet. van het, voor oorlogse cijfer. Een nog steeds voortdurend gebrek aan vakbekwame arbeiders is wellicht mede. oorzaak hiervan, maar het kan ook zijn. dat sociale oorzaken hieraan ten grond slag liggen. Van de zijde der lieden werd dan ook de suggestie gedaan door een wijziging der loonpputièk idle arbeidsproduct'eviteit omhoog' f© stuwen. Gedcelid wierd op een'sys teem van tariefloinen. In elk geval stemt het tot verheugen, dat mid dels dit parlementaire debat, de we deropbouw als 'een der klemmend ste binnenlandse vraagstukken aan 'de 015de is gesteld, op een wijze, die niet alleen het geschokte ver trouwen heeft hersteld, maar' die ook voedsel geeft aan de hoop, dat ide op dit terrein liggende moeilijkheden op zo gced mogelijke wijze zullen werden opgelost. 'j Een groot aantal leden, van de Tweede Kamer heeft de indiening van het wetscmtlwterp tot goedkeuring van het Verdrag van" Brussel aangegrepen om een lans te breken voor de f e d er atie-ged a oh t e. Zij vinden het echter verstandig een der-gelijke gedachte allereerst te overwegen met betrekking tot de.landen van Benelux en stellen blijkens het Voorlopig verslag de vorming voor van een Unie- parlement, een Uno-bestuur, een Hooggerechtshof, dat over geschil len tussen die partners beslist en de benoeming van een,Hoofd' der Unie. n e bevoegdheden van een derge lijke Unie zonden in .algemene zin kunnen worden omschreven. Tot haar competentie zouden kunnen behoren Het vaststellen van regelingen voor het gehele gebied van de Unie 'over: 1. Migratie,immigratie en emigratie; 2. Alles wat nodig jis om een gezonde sociale en eco nomische structuur in de- Unie te bevorderen. Het statuut van deze economische Unie zou men zich als volgt kun nen voorstellen Een Unie parlement, dat bijvoor beeld uit 100 leden bestaat, waarvan er 50 door Nederland en 50 door de Belgisch-Luxemburgse Unie wor den aangewezen. Dit parlement zou lanidsgêwijis voor de helft benoemd kunnen worden door de Tweede Kamers en voor de andere helft door de representatieve .organisa ties van het bedrijfsleven. Een Uiniebestuur, beslaande uit bijvoorbeeld acht leden, waarvan de Koningin er vier, de Kcning der Belgen er drie en de Groothertogin van Luxemburg er één zouden kun nen benoemen'. Een Umiehcofd, hetzij de staats hoofden bij toerbeurt, hetzij^de minister-presidenten en een Hoog gerechtshof, dat de besluiten bij gewone meerderheid van stemmen zou moetèn nemen. Kamerleden, die dit plan te berde hebben gebracht, willen niet al deze onderwerpen in het statuut opne men- Zij zijn alleen, als voorbeelden genoemd. Zij merkten terloops nog op, dat het Unie-parlement voor sociaal-eoaronflische aangele genheden het recht zou moeten heb ben van- medewetgeving, controle, initiatief, .amendement en interpel latie. Vele leden wilden 'het met het oog op de beoogde gezamenlijke verdediging tegen een gewapende aanval niet bij een geregeld over leg tussen de generale staven laten. Zij drongen er op aam, dat in snel tempo getracht zal worden om een militair apparaat van de vijf lan den gezamenlijk te scheppen. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor elke dag. 18-24 April Zondag Hebreën 1 vs. 1—14 Maandag 2 vs. 1 18 Dinsdag 3 vs. 1—6 Woensdag 3 vs. 719 Donderdag 4 vs. 1 13 Vrijdag 4 vs. 14—5 vs. 10 Zaterdag 6 vs. 11—6 vs. 8 WEERBERICHT Verwachting toit die avond van 17 April: Droog '0n overdag zonnig weer, normale temperaturen!, meest matige wind uit Oostelijke riclhtiilng. 17, Zoim |op 5,40, lander 19.40. Maan op 11,17, londer 3,41. 18.' Zcm op 5,38, lUndier 19.42. Volle Maan 23 April. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand April 18.' 1-0.10 v.m. 22 55 non. 19. 11.52 v.m. mop, 20. 0.25 v.m. 13 07 n.m. 21. 1.30 v.m. 14 08 n.m. 22. 2.24 v.m. 15.00 non. 23. 3.09 v.m. 15 40 n.m. 24. 3.51 v.m. 16.21 n.m. Hoogwater te Bfuinisse 15 min. later dam te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Passagierslijst „Zuiderkruis" Het troepen transportschip „Zui derkruis", Idait 3 April van Tandjong Priok vertrok, wordt 28 April in Amsterdam verwacht- De passa gierslijst lijgt ter inzage op het Re dactiebureau. Aan het internationale muziek concours diat van 19 toit 29 Mei te Schieveningen wordt gehouden, zul len driehonderd1 musici', idiie na zorig- vudiige selectie zijn overgebleven, deelnemen. Op een - openbare verkoping te Londen is een zelfportret van Rem brandt voor 13.560 pond sterling verkocht. Een schilderij van Jacob van Ruysdael „Het kasteel Bent- beim" ging voor 4.200 pond sterling van die hand. Demonstratie van Amerik. superforten bqven Berlijn Acht en twintig Amerikaanse Su per-forten, die Woensdag van hun basis in Labrador waren opgestegen, landden Donderdag op een vlieg veld, in Beieren. Ze kregen van ge neraal Clay, 'die bevelhebber van die Amerikaanse bezettingstroepen .ijl Duitsland', de opdracht een vlucht boven Berlijn te maken, teneinde 'de bevolking en die Russen, eens te la ten zien en horen, welke reusachtige toestell-en, Amerika te zijner beschik king heeft. In verband, met de vliegtuigbot sing tussen een Brits 'en een Rus sisch toestel is de Engelse commis sie van onderzoek begonnen met het verhoren van Amerikaanse ge tuigen. (De Russen wil den niet deel nemen aan ihet onderzoek, indien Amerikanen en Duitsers zouden wor den igelhqard). Een Amerikaanse schildwacht te Spandau deelde het volgende miedie. „Wij stomdien naar de Russische ja ger te kijken, diia bezig was, cir kels te draaien'. Hij maakte e.r drie iem toen hij met die laatste bezig was, zagen we het Britse toestel, dat in leen rechte lijn vloog- De pi loot van die jager zag het passa giersvliegtuig ook. Hij zwenkte ten minste naar liinks, naderde de En gelsman en raakte diie in de vleu gel. Misschien dacht de Russische piloot, dat hij nog achter het vlieg tuig langs kon. Zo leek het ons tenminste".' Da Britse regering zal schadever goeding eisen, wanneer komt vast te staan, diat de schuld bij! de, Rus sische piloot ligt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1