ZIERIKZEESCHE W NIEUWSBODE INCIDENTEN TE DJOQA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-188,9 7#P m i»iwSp ij aankomst der Nederlandse delegatie VRIJDAG 16 APRIL 1948 No. 15872 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1.per stuk. Rebellie in Costa Rica Uit de Midd en-Amerikaanse repu bliek Gcsta Rica komen thans alar merende berichten. Ben opstandige istrijdmaeht zou op het punt staan San José, de hoofdstad van dit land, in te nemen. De opstandelin gen zouden tijdens een amphibie- aainval wapens hebben buitgemaakt en de stad Cartago reeds hebben veroverd. Reuter verneemt nog, dat de minister van buitenlandse zaken van Costa Rica het corps diploma tique heeft verzocht de hoofdstad van het land onder bescherming jte nemen., In Washington bereikte het mini sterie van Buitenlandse Zaken het bericht, dat de .stad- Limon op de Oostkust in handen van opstande lingen is. Volgens Robert Lovett, de waar nemende Amerikaanse minister van buitenlandse Zaken, hebben beide partijen in de burgeroorlog i;n Casta Rica bevel tot het staken van het vuren gegeven, teneinde een wa penstilstand tolt stand te brengen. Uit berichten, die Dinsdagavond te Washington zijn ontvangen, bleek, aldus Lovett, dat het bevel is op gevolgd. Italiaanse politie spoort geheime wapens op Bij speurtochten in vrijwel alle dieien van Italië heeft irren dui zenden wapens gevonden. De enigst van Januari, Februari en Maairt be droeg vijfhonderd mitrailleurs, vijf eb veertigihonderd. geweren en miaeir dan een half millioen patrooiniban- diem. In een kapelletje in 'die buurt van Novara in Nooird-Italië ontdekte de politie adht kanonnen, een mortier en vijf mitrailleurs. Op verschei dene plaatsen in de Apennijnen en die vallei vah de Arno,, te Cremona ien Arezzo vond, men eveneens stuk- ben geschut, grote voorraden mu nitie, -vlammenwerpers en brand bommen- Minister-president De, Gaspari heeft bekend gemaakt, dat er een foto- copie is 'Ontdekt van een geheim accoioird tussen de 'communistische! partijien van vijlf landen, om ge zamenlijk pogingen te deen iom de macht in Italië en Frankrijk in han den te, krijgen. „Bet document is beslist adht", zei De Gasperi. De premier was optimistisch over die verkiezingen: „Overal vind ik massa's mensen, die ihet met rnlij eens zijlri. Hier 'en- daar wondt er wel eens gefloten, maar diat is meer om te diemonstreren, idat er in Italië democratische vrijheid be staat". Wantrouwen Britse regering en medici weggenomen Aneurin Bpvan, de Engelse minis ter van volksgezondheid, heeft iin het Lagerhuis een verklaring afge legd, welke vermoedelijk een einde zal maken aan het gesdhil tussen de regering en de medici over die nieuwe Iwtet op de volksgezondheid, welke het Engelse vólk gratis me dische behandeling verzekert. Het gesdhil berustte voor esn groot deel op wederzijdse achter docht, maar daarnaast bestonden er bij de geneesheren toch ook reële bezwaren, welke de minister aanvankelijk weigerde te zien. Ten- Slotte echter blijken dé herhaalde betogen van de medici de minister toch .hebben doen,begrijpen waar de schoen wrong. Royaal heeft Ihij thans niet alleen die reële bezworen weggenomen, m-aar ook gezorgd, dat er voon de doktoren geen reden tot wantrouwen meer bestaat. Het voornaamste punt vain geschil was gelegen in de toekenning van een basis-salaris aan alle medici, die tot de nationale gezondheids dienst zonden toetreden. Dit zou 300 pond bedragen en worden aam gevuld met een bepaald bedrag per patient. De doktoren zagen hierin, een eerste stap naar volledige sa lariëring, dat wil zeggen naar het maken van het medisch berciep tot een. staatsbetrekking. Dit I:ag,naar de minister zeide. niet i.in .zijn bedoeling, maar omdat hij niet kan voorzien wat' de be doelingen zullen zijn van na, hem bomende ministers, heeft hij een wijziging in de 'wet opgenomen, welke -een dergelijke rpaatregel bij regeringsbesluit 'Onmogelijk maakt. Als men de doktoren later tot ver plichte staatsambten,ar en wil ma- ken, zal dagirvoior dus een nieuwe wet noodzakelijk zijn. Daarmee is d© -reden bot het wantrouwen der artsen weggenomen. Vliegtuig van de P A A. in Ierland verongelukt Op het vliegveld, te Shannon (Ier land,) is een vliegtuig van de Pan 'American Airways met 31 personen aan, iboqrd; verongelukt. Slëdhts één passagier redde het leven. De Con stellation, komend uit Londen ien op weg naar de Verenigde Sta ten, wildie Donderdagmorgen vier uur op Shannon landen. Toen de 'eerste poging mislukte, trok die pi loot het toestel wear op, om diaarna weer te dalen. Op de (grond hob belde het toestel over (enige onef fenheden en vloog in brand. Van de 21 passagiers en 10 laden der be manning werd, sledhts één 'persoon gered,, dia het verhaal van de mis lukte landing deed'. 16. Zon op 5.42, einder 19.39. Maan op 9.55, onder 2.59- Volle Maan 23 April. Toen die Nederlandse delegatie Maandagavond in Djoejaiearta aan kwam, is zij doorneem grote menigte' beledigd ,ein [gespuwd en heeft zij spitsroeden moeten lopen. Vrijwel alle leden, zowel als de journalisten die de delegatie vergezelden, zijn daarbij' bezittingen, zoals portefeuil les,, vulpenhouders, geld en papie- i ren kwijt geraakt. Bij het station was ieen geringe politiemacht aanwezig, welke die be volking niet in toom bon houden ien daar trouwens ook niet de min ste po'giugan toe deed. Mohammed Roem. was bij de aamkomst aanwe zig, maar hij heeft zich niets van zijn gasten aangetrokken. Toen de 'demonstraties begonnen, verdween hij terstond in zijln auto. Toen die Nederlandse delegatie dir. Van Mook van Ihet gebeurde op de hoogte stelde, is dezie boodschap vier en twintig uur vertraagd,. De vérslagen vain de Nederlandse 'cor respondenten zijin acht uur vastge houden. De berichten .van de bui tenlandse journalisten gingen ion- middellijk door, no Nederlanids-Imdisehe regering heeft een communiqué uitgege ven, waarin zij verklaarde, dat zij de Nederlandse delegatie inilet aan dergelijke beledigingen en bedrei gingen wenste bloot te stellen. Zij stelde de Republikeinse autoriteiten uitdrukkelijk aansprakelijk voor de veiliighfeid van de delegatie én van de door haar meegebrachte goede ren en uitrustingen. Zij zou ook onderzoeken, welke consequenties 'de gebeurtenissen met zich zouden, moeten brengen. De Nederlandse regering heeft kenbaar gemaakt, dat zij met het standpunt van Batavia volkomen in stemt. Den Haag en Batavia plegen nu overleg of de delegatie uit Djocja behoort te worden teruggeroepen. De sultan van Bjoejaeairta heeft in eert 'radiorede aan de Republikeinen medegedeeld, dat die Republikeinse .regering Ihaar veronfóchuldigiragen vqoir de onheuse bejegening van de delegatie door verschillende Indone siërs haid, aangeboden en dat 'deze laatsten gevangen genomen zouden worden en gestraft. De Nederlandse delegatie heeft aam dr. van Mqok geadviseerd de besprekingen met die Republikein)an voort te zetten. WEERBERICHT Verwachting tot de avond -van 16 April: Koude nacht en hier en daar ochtendmist, overdag drong en bijna overal zonnig weer met iets hogere temperatuur, meest zwakke wind. Geruchtmakende graansmokkelaffaire Die bijzondere politierechter1 té Breda maakte Dinsdag een aanvang iqet de béhamdeling van de gerucht makende graansmokkelaffaire, waar bij o.a. betrokken was de burge meester van de enclave Baarle- Hertog. Nadiat eerst de voornaamste leveranciers, de geblr. v. D|. uit Breda, waren verhoord, 'nam dleze zaak ieen sensationele -wending, dóórdat de officier de directe ge vangenneming eiste van een zwager van dié burgemeester, de J. uiiï Kaatsheuvel, als verdacht van mein eed,. De bijzondere politierechter vorderde de diréete gevangenne ming en diaarna werd dit onderdeel van de zaak geschorst en terug gewezen naar de instructie. De gebroeders P. en M. v. D., ,die met niet minder dan 130.000 k.;g. tarwe fraudeerden, kregen zware straffen. P. v. D. werd veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, •waarvan 3 maanden voorwaardelijk ien een boete van f 10.000 subs. 3 maanden hechtenis. Tegen M. v. D. luidde het vonnis f 8000 boete subs. 3 maandien hechtenis- Een groot aantal boeren werd veroordeeld tot boeten variërende van f ,100 tot f 20. Het uit de elfde eeuw daterend kerkje te Dennenburg a. d. Maas. een der weinige Romaanse menu- ten welke lens nog restten is ingestort. M;et de, kerken, van Alphen a. d. Maas en Kanten behoorde dit bedehuis tot een der oudste ker kelijke monumenten van Nederland. 9 - f ;s. NIEUW CONSERVERINGSMIDDEL VOOR EIEREN. Op het ogenblik worden proeven genomen met een eierconserveermachine met 'een capaciteit van 10.000 eieren per uur. Door dit procédé wordt de houdbaarheid van dien aard, dat zij na opslag in koelhuizen of verre transporten niet van verse eieren te onderscheiden zijn. 3 000000 eieren worden „even" geconserveerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1