Onrustig, gejaagd? Burgeroorlog in Palestina Een internationale troepenmacht kan in Palestina een rampzalige strijd voorkomen, zodra het Britse mandaat half Mei zal zijn geëindigd en het Joodse zelfbestuur over het in feite reeds verdeelde Beloofde Land zal ingaan, waartoe reeds een voorlopige regering is gevormd. Het ziet er naar - uit dat ide strijd iin Palestina zieh gaat verscherpen.' ■Waren de laatste dagen de Joodse groepen in het offensief, thans is de krijgskans ten gunste der Ara bieren gekeerd. Een leger van '5000 man, samengesteld uit Syriërs, Li- banezein, Irakezen, E gyp't en-aren, Transjordaniërs en Pa'.estijnen irukt ■op, om deel te nemen aan de operaties rondom Jeruzalem. De actie der Arabieren is voor namelijk gericht op het afsnijden van de vfirbiir. d in gs wegen die Van de kust naar Jeruzalem leiden, a> dat de Joden aldaar zullen kunnen worden uitgehongerd. De hardnekkige poging der Ara bieren om de verdeling van Pales tina te verhinderen en Ide vastbe raden houding van de Joden, die een eigen staat wensen, hebben tot een burgeroorlog geleid^ die alleen door ingrijpen van de Ver. Naties kan wordeln beëindigd. Jan Masaryk werd vermoord Langzaam maar zeker maakt de leugen plaats voor de waarheid en slaagt het vrijheidslievende Tsje chische volk er in d.oor de sluier vain geheimzinnigheid], die Gottwald rohd de dood van Masaryk heeft gehangen, te kijken. Zo weet thans iedere Tsjech dat Jan Masaryk ver moord werd. Het lijk va» een man, die uit een derde verdieping springt, moet daarvan sporen tenen. Deze sporen waren er niet. Wel eert schotwond achter het linkeroor. Op grotnd van [deze Ontdekking weigerde de Praagse professor dir. Zaihgramiokec de loverlijdensaote te tekenen', waarop de doodsoorzaak vermeld stohd, zoals Gottwald het de wereld had willen laten geloven. Masaryk is vanaf enkele mieters af stand. met een revolver van achte ren als een hand. neergeschoten. Zijn moordenaar moet nauwelijks twee meter van hem verwijdend zijin ge weest. Zijn we goed. ingelicht, schrijft een speciale corr. Van „De Stem", dan zal de vrije Tsjechische pers hierover nog madera inlichtin gen verspreiden. De illegaliteit organiseert momen teel, met medewerking van bekwa me democratische journalisten, de ondergrondse pers. Meerder® Maden verschijnen al, gestencild, doch goed! verzorgd en getuigend van. vakman schap .en vrijheidsliefde. De kramit- jies gaan. voorzichtig van ha|nd tot hand .en zijn verspreid (Over geheel T s jecho-Sl owakije. Inmiddels zet Zilch de vlucht uit het laind. voort. Juiste Cijfers zijn niet bekend;, omdat vele vluchtelin gen in het buitenland niet (onmid dellijk worden geregistreerd. In Praag sdhat men het aantal echter op 65.000. In de Amerikaanse zóne van Duitsland vermoedt man dat momenteel 50.000 Tsjechen hun land', illegaal hebben verlaten. De bioscoopprijzeo De vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen is jof wondt dn de loop van deze maand in de meeste gemeenten verhoogd. Het publiek zal van deze verhoging niet veel bemerken, daar tevens een nieuwe prijzenbeschikking ingaat, Idle de opbrengst voor de bioscoopexploi tanten met ongeveer evenveel ver laagt als de belasting wordt ver hoogd. Tegelijkertijd heeft het di rectoraat-generaal voor de prijzen goedgevonden, dait het vooroor logse systeem van prijsverschillen tussen avond1- en middagvoorstel lingen, Zondag- ien weekvodrstellin gen, binnen zekere grenzen en o.p zekere voorwaarden, lw:eer wordt ingevoerd. De bioscooptheaters, die van deze mogelijkheid gebruik ma-' ken, kunnen dus b.v. de avondvoor stellingen met 5 a 10 cent per plaats verhogen. Zij zijn echter ver plicht, de meerdere opbrengst uit diezen hoofde te compenseren door de 'prijzen van andere voorstellin- gen te verlagen. Studenten formeren militaire corpsen Bij haar voornemen om de Ko ninklijke Landmacht uiit -te breiden met een Nationale Reserve heeft die regering .in diit verband een beroep gedaan op de Nederlandse studen ten. Mede idanik Nziji de voortvarend heid, waarmede de Nederlandse stu dentenwereld de voorbereidende werkzaamheden ter hand heeft ge nomen, zal men binnenkort die for mering van de studentencorpsen te gemoet kunnen zien. Iedere Neder landse universiteit of hogeschool zal binnen het geheel der Nationale Reserve met een eigen militair ge traind corps vertegenwoordigd! zijn. Het commando van de te forme ren corpsen is im handen gelegd van ervaren officieren- Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. De Spaanse schatgraver Per maand worden de Ver. Staten overstroomd met 10 duizend tot 15 duizend brie ven met het verhaal van- een bankier uit Vera Cruz, die in moeilijkhedien is geraakt en die een deel van een sdhat in uitzicht stelt, indiilen men hem nu aan een hoeveelheid dollars helpt. Men dadht, dat de „Spaanse schatgraver1', waarover wij vorige week nog een verhaaltje schreven, :in Amerika geen succes zou hebben;. Dodh nu blijkt, d.at die buit van de internationale zwendelaars, die tevoren met ©en „Spaanse schat" gemid.- dielld per jaar 600.000dollars is. Taxi-chauffeur met revolver bedreigd Een taxichauffeur uit Amhem .kreeg opdracht iemand naar Oos- terbeek te brengen. Bij het station Oosterbeek-Hooig dreigde de passa gier die chauffeur met een revolver ien dwong hem tot uitstappen.. On middellijk daarop gilng de „wild west" passagier er met de taxi van door. Nieuwe bonnen voor werkkleding geldig verklaard Ook de bonnen voor werkkleding |H 3 en L 3 Zijin tot nader order geldig voor bet kopen van werk kleding. Op de bonnen H 3 kan men kopen: een overall, 'een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een ïange witte jas, een laboratorium-jas of een: mouwschoirt Op de boninefh L 3 kan men kopen: een, werkbroek of Werk jasje van kepeir, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis' ef een korte stofjas. Overal dezelfde melkbonnen Met ingang van 25 April zal bet onderscheid tussen melkbonnen met opdruk West en melkbonnen zonder opdruk voorlopig vervallen. De bonnen zonder opdruk zijn dan qok in het Westen van het land geldig. Deze maatregel is genomen óm ide vacantiegangers, die naar het Westen gaan, de moeite te besparen hün melkbonnen bij de distributie- diensten om te wisselen. Met ingang van dezelfde datum wordt de verstrekking van karne melk verruimd. Tegen inlevering van melkbonnen zal karnemelk kunnen worden afgeleverd aan con sumenten op basis van één liter melk drie liter karnemelk. Tevens wordt 'de kwaliteit van de karne melk verbeterd. Groente-export blijft onder de maat Als de handelsmoeilijkheden met het buitenland niet worden opgelost zal 200 duizend ton Nederlandse groenten moeten wordien visriniietigd. Deze minder prettigs mededeling deed de Nederlandse afgeva^pdigi© op de conferentie der Intern. Land bouw ie» VoedselOrgainisatie. Neder land kan 850.000 ton groente pro duceren, waarvan 400.000 ton be schikbaar is voor export. Maar ons land, krijgt maar gelegenheid 200.000 ton uit te voeren. Gemeenschappe lijke besprekingen met verschillen de landen zijin noodzakelijk, tenein de te voorkomen dat het waarde volle groen teiaversdhiot vo|o|r die consumptie verloren gaat. Piloot uit zee gered Het dierde longeluk binnen een week met eeln Nederlands vliegtuig is voor de vlieger betrekkelijk goed afgelopen. Die 20-jarige L. Leemhuis uit Amsterdam, leerling-vlieger van de Rijksluchtvaartschool, was Dilnis- diagmiddag drie uur van Ypenfourg opgestégein met een Tiger-Mofn, waarmede hij een solovlucht zou maken.. Ongeveer een half uur later startte het vliegtuig bij' Scbevenini- geri ter hoogte van de KwairteUaan op ruim honderd meter uiit de kuist in. zee. Aan drie moedige Haagse jongens, die ver im zee zwommen toen Zij zagen, diait Leemhuis' pa ging em zelf Ihiet strand te berei ken, mislukte, dankt ide onfortuin lijke vlieger zijin leven. Valse toegangskaarten voor de voetbalkamp Die Belgische recherche neemt als zeker aan, dat voor ide' Zqndaigmid- diag in het Rotterdamse Stadion Feijenoord, te spelen wedstrijd) Hol- landiBelgië een ongewoon groot aantal valse toegangskaarten iln om loop is gebracht. Die entree-bewij!- ,zen, waarvan die kleuren m de ar cering van die achtergrond geheel identiek zijin aan ide originele, ver schillen hiervan in de belettering. Zo weitóg echter, dat' de vervalser deze „foutjes" over het hoofd heeft gezien. Men. houdt het voor zeker, id,at deze kaarten in België zijb ge drukt. Het zal de bezitters Van valse toegangsbewijzen moeilijk vallen bij' een uiterst sdherpe controle als dit maal aan die toegangen tot het Sta dion en de tribunes, nog een plaats te bemachtigen. Dodelijk vuurwerk Te Middelaar in Limburg wilde de heer N. een fosfor-graoaat de monteren ioim zijn kinderen een aar dig vuurwerk te laten zien. Op een gegeven moment begon- het pro jectiel te sissen waarop de heer N. de granaat wegwierp, met het ge volg dat de granaat ontplofte. Het 8-jarig zoontje werd, gedood en een 6-jarig dochtertje zwaar gewónd. Twintig jaar geëtst wegens moord op logementhoudst.er De off icier van justitie bij' de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank heeft bij de voortgezette be handeling van de zaak tegen drie jeugdige verdachten, de gebr. H!. en L. v. d. H., welke terecht ston den wegens moerd op een 61-jarige logementhoudster te Amsterdam op 1 November 1946, twintig jaar ge vangenisstraf. 'geëist. Zeer bezwarend voer de gebroe ders H. warén ide verklaringen van celgenoten uit het huis van 'bewa- RADIO-PROGRAMMA Vrijdag 16 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymrn.; 7.30 gram.; 6 nieuws; 8.15 operette-fragmenten; 9 lichte moirgenklanken9.30 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw;-10.45 vicpi en piano 11.05 voordracht; 11.25 licht orkest- concert; 12 gram.; 12.30 weerpraaitje 12.33 sportagenda; 12.38 orgel; 1 nieuws; 1.15 vaudeville-orkest; 2.00 kookkunst; 2.20 piano; 3.02 voor dracht; 3.22 operette-fragmenten; 4 omroep-kamerorkest4.30 tussen twaalf en zestien; 5 orgelspel; 5.20 wij en de muziek; 6 nieuws; 6.15 VARA-feliciteert; 6.30 Nederl.strijd- jkradhten; 7 denk om de bocht; 7.15 accordeon-orkest; 7.30 Waar is uw God?; 7.50 tien vooir acht; 8nieuws 8.05 gram.; 8.30 Het gezin in de wereld; 9 men vraagt9.30 schuldig of .onschuldig; 9.50 op vleugTén van muziek; 10 buiten lands "weekoverzicht; 10.15 Ameri kaanse muziek; 10.40 vandaag; 10.45 avandwijdimg; 11 nieuwls; 11.15—12 symphonisch concert. HILVERSUM II. (415 M.) 7 nieuws; 7.15 piano; 7.30 gram.; 7.45 morgengebed; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 molrgenc oncer L 9.30 waterstanden; 9.35 schoolradio; 10.35 operette-potpourri; 11 de Zonne bloem; 11.35 ais de ziele luistert; 11.45 gram.; 12 Angelus; 12.03 gram. 12.30 weeroverzidht; 12.33 orkest zonder naam; 12.55 zonnewijzer; 1 nieuws; 1.20 vervolg 12.33; 12.55 zonnewijzer; 1 nieuwS; 1.20 orkest zonder naam; 1.50 van man' tot man; 2 Nederlands glorietijdperk; 2.30 strijkkwartet; 3.15 zang en or kest- 3 40 balletmuziek; 4 gram.; 5 na scbool'tij'd; 5.15 gram.; 5.45 wat het buitenland leest; 6 Nederlands kamerkoor; 6.30 oude melodieën; 6.50 actualiteiten; 7 nieuws; 7.15 causerie; 7.30 gram.; 7.45 ide drie landen; 8 nieuws; 8.05 de gewlone men; 8.12 omroeporkest; 8.55 iroinlde tafelconferentie; 9.15 de Zilvervloot; 9.45 Oude Testament; 10.30 cello; 1045 avondgebed'; 11 nieuws; 11.15 —12 gram. ring, aan wie zo|wlel Kees alls Jaap in' vertrouwen het verhaal van de mcoird op de oude vrouw hadden gedaan. Ook in ide pogingen van' het drietal elkaar* in de gevangenis briefjes met instructies te zenden kon een duidelijke aanwijzing ge zien, w-oirden, idat zij gedrieën aan1 de moord debet waren. Bij de aankomst van de trein met gedelegeerden in Djokjakarta hebben zich incidenten voorgedaan. De Nederlanders stonden aan be dreigingen en beledigingen bloot. Namens de Republikeinen zijn ver ontschuldigingen aangeboden. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarbij deelname in het bedrijfspensioen fonds verplichtend wordt gesteld. De naar Spanje ontsnapte moor denaar van A. IM1. de Jong is uit geleverd en per K.L.M.-vliegtuig Dinsdagavond op Schiphol aange komen, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. Het is de SS'er Ton van Gog. Ter gelegenheid van de Nationale herdenking op 4 Mei, zal aan de avond, van die dag behalve de „stille tocht" over die Waalsdorpervlatóe nog een tweede todht wiordem ge houden en wel naar „Westduinf, de begraafplaats,, waar ide gealli eerde vliegers rusten. Bij het gehucht Halvemijl, in die nabijheid; van Eindhoven, zijin dertig ■grafheuvels ontdekt, die door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo dem-onderzoek oud-er leiding van prof. Van Gifflen worden afgegra ven. Hiet betreft z.g. „paalkrans- igraven" uit die Midden-Bronstijd, on geveer 10Ö0 jaar v. Chr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2