ZIERIKZEESCHE 19 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZUID-AMERIKAANS „incident" I I DONDERDAG 15 APRIL 1948 No. 15871 101e Jaargang ABONNEMENT: Plrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse mummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN:- 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum1 15 m,m. (4 regels) f 1.per stuk. Wat is de betekenis en ide ach tergrond vain ide troebelen i|n de Zuid-Amerikaanse staat Columbia? Beo vraag, die in zijin algemeenheid gesteld een wat uitvoeriger ant woord vergt. Zuid-Amerika kent zijn revoluties bij honderden. Die gewelddadigheden in Bogota zonden wellicht een eenvoudig volgnummer in die rij dezer revoluties kunnen in nemen, maar zo eenvoudig liggen de zaken in Ide wereld anno 1948 niet meer. Een iraoidient heeft meest al een diepere achtergrond ien zo ook hier. Die eerste reactie op het gebeurde is geweest, dat hier „na tuurlijk" de communisten de hand in het spel hadden. Wij durven het niet ontkennen, maar evenmin met zekerheid beweren. Daarvoor is ide toevalligheid, idait de7 revolutie juist moest uitbreken op het tijdstip, dat die pan-Amerikaanse conferentie wierd gehouden, te groot. Een hech te samenwerking tussen ide heide Amerika's kan Ruslamdi niet welge vallig zijn. Terneer waar twiee Rus sische en meerdere andere com munistische agenten in' Bogota ge arresteerd werden, is de conclusie logisch dat Moskou ook in dit troe bele water zijn twijfelachtige vis sen trachtte te versdhaiken. D© kwestie, gezien in Columbiaans verband., roept 'enkele vragen op, die weer een ander licht pp- die zaak werpen. Lange tijd, regeerde in Columbia een liberale meerder heid- Merkwaardig is het dat het land de laatste halve eeuw geen revolutie heeft gekend, éni dus vol gens Zuid-Amerikaanse begrippen als zeer rustig kan worden aan gemerkt. Ook Columbia echter is overspoeld door de golf van soci ale onrust, die het hele Zuiid-Ame- rikaanse continent beroert. Agitato ren maken daarvan gebruik, om de toch al licht ontvlambare gemoe deren, in lichter laaie te zetten. De revolutie is zeker ook het resultaat van hun werk. Er zijln dus zeer waarschijnlijk oorzaken van buiten af ien van binnenuit, die ide revo lutie in Bogota hebben teweegge bracht en daarmede de pan-Ame rikaanse conferentie verstoord;. T\it laatste is vooral voor deNooiri Amerikanen een geduchte tegen valler. In rustiger contreien zal die conferentie waarschijnlijk wel wor den voortgezet, maar het incident heeft bewezen, dat de vriendschap van Zuid-Amerika in het politieke spel nog geen, erg stabiel© factor is. Ba een lastig Zuid-Amerika is voor het Noorden een gevaar. Mid dels het Marshall-plan hebben du Vier. Staten enorme verplichtingen op -zich genomen^. DauTbenevens geeft de controle op de communis tische agitatie overal ter wereld^ handen vol werk. Wij willen maar zeggen, dat ide Amerikanen er be slist geen andere moeilijkheden meer bij kunnen gebruiken. Juist in Zuidi- Amerika evenwel treden deze „an dere moeilijkheden" aan de dag. Hoe vreemd het misschien ook moge klinken, maar de Zuid-Ame rikanen zijin jaloers op die steun diie Europa van de -Ver. Staten pntvangt. Zuidi-Amerika wil niet be weren, dat Europa geen steun no dig heeft, maar de verschillende volke# zijln gelijk van mening, dat ook ziji zielf dollamulp best kunnen gebruiken. In eerste instantie zijn de Ver. Staten aan ideze wiensetn tegemoet gekomen, door ©en groot prediiet voqr Zuid-Amerika uit te trekken. Bit is evenwel maar een zeervoorlopige pleister op die wonde, idie meer zal gaan schrij nen, naarmate Europa welvarender wordt. Wil men grotere oprust in oe Zuid-Amerikaanse staten in de toekomst vermijden-, dan zullen de economische -en sociale toestanden drastisch gewijzigd moeten worden Dit is echter niet -alleen ©én mill-i- oenen-affaire, maar ook een opgave, die tijid nodig heeft. En in die tijid heeft die kloof tussen Noiord- ien Zuid-Amerika gelegenheid om zich te verbreden, een verschijnsel waar voor de Colombiaanse revolutie min of meer symptomatisch genoemd zou kunnen wordien. Geheel lós van die vraag naar ide Russische -agitatie kan dus worden vastgesteld1, dat het communism© hier een gevaar lijke kans maakt, om, zij het indi rect, toch nog een7 wimstpuntje in de wacht fe slepen.^ De Russen binden in Het gemeenschappelijk Brits-Rus sische londierzoek naar ide vliegtuig botsing boveo Berlijn, .is bezig uit te lopen op 'een volkomen fiasco, want na eein dag van werken heerst er al hooggaande ruzie. Die Engel sen willen Amerikaanse en Duitse ooggetuigen horen, hetgeen die Rus sen -weigeren'. <P Volgens .generaal Alaxand-rof, de leider van de Russische delegatie, is het voldoende wanneer alleen dis getuigen van beidie betrokken par tijen worden gehoord. Bovendien zijn Duitsers geen geschikte getui gen: zij zijn onbetrouwbaar. De En gelsen hebben te kannen gegeven, diat zij 'het onderzoek zullen voort zetten, onverschillig of de Rusisem meedoen of niet. Het Britse en Amerikaanse spoor wegverkeer in Oostenrijk heeft tot nu toe weinig 'hinder ondervonden van -die Russische controle. De trei nen worden bij de controleposten slechts korte tijd, -opgehouden. Daar die Engelsen weigeren, andere pa pieren aan -de Russische wachten te tonen, -dan de „grijze pas", had men moeilijkheden verwacht, maar lie 'Russen namen met het -document genoegen. De' Engelsen weigeren commentaar te leveren op diaze milde houding. De toestand in Columbia Reuters speciale correspondent seint uit Bogota, dat hoge functi onarissen van de Amerikaanse dele gatie ter pan-Amerikaanse confe rentie ervan o-vertuigd zijn, dat-de revolutie in Bogota een communis tisch complot is. Zij menen, dat ide bedoeling er van was, de conferen tie te doen mislukken, Marshall's prestige te schaden en misschien zijn leven in gevaar te brengen. Ook zou het in de bedoeling ge legen hebben een pan-Amerikaanse actie tegen het communisme te ver ijdelen. Zij bevestigen de berichten van de Colombiaanse regering, dat 2 Sowj et-Russ en en 13 and ére bui tenlandse communistische agenten zijn gedood of gevangen genomen. Het lijkt waarschijnlijk, dat het Amerikaanse vasteland het commu nisme zal veroordelen, nu radio B,oigota heeft bekend gemaakt, dat de pan-Amerikaanse conferentie in die stad zal worden voortgezet. De Amerikanen nemen hierbij het ini tiatief en. willen de w!ereld tenen, dat de pan-Amerikaanseeenheid zal zegevieren door in de eerste plaats het nieuwe inter-Amerikaanse „or ganisatie-pact" het voornaamste do el vain de conferentie, te voltooien en in de tweede plaats een in buiten gewoon krasse bewbordingen ver vatte resolutie aan te inemen, die het communisme door het gehele Westelijke halfrond veroordeelt -en iéder der 21 republieken plechtig laat beloven maatregelen te nemen, om het uit te roeien. Thorez en De Gaulle gaan praten Geleidelijk wordt het'in Frankrijk op politiek gebied levendiger. Deze week houden -de Communistische partij en de beweging van De Gaulle belangrijkenationale congressen, aan het eiinde waarvan Zondag a.s, de communistenieiider Maurice Tho rez te Parijs, generaal De Gaulle te Marseille, zal spreken. Th de kin,gen van De Gaulle ip men voorbereid op ongeregeldheden van- de kapt' der Marseiïliaanse communisten; er zal -een uitgebreide ordedienst van De Gaulle-supporters aanwezig zijn. Vroegere communistische onder grondse strijders, thans stoottroe pen id er Communistische'partij', heb ben te Marseille een optocht ge houden en er is onder het publiek stemming tegen De Gaulle gemaakt. ,,'Wij zullen hem het spreken be letten", werd er geroepen. Dit is een waarsdhulwling. En men her innert zich -ook een recente uitla- Lapigs de straat van straks komt men aan het huis van p I noojt. I WEERBERICHT Verwachting tot die avond van 15 April: Minder bewolking dan giste ren, droog weer, weinig wind, des nachts iets lagere temperatuur, -over dag iiets^ zachter. 15. Zon op 544; -onder 19.37 Maan op 8 47onder 2. Eerste kwartier 16 April ting van ide communist Duelos, die aeilde: „Indien de.,communisten Zon dag in Italië warden verslagen, zal men eens zien waartoe het commu nisme in staat is". Moet men hier in de aankondiging zien van het grote communistische offensief, dat wellicht voo-ral om tactisphe rede nen tot dusver niet is losgebroken? Radio Moskou heeft medegedeeld dat op het Britse ministerie vaiq buitenlandse zaken eein nota is over handigd, waarin dé Sow jet-Unie het voorstel van Amerika, Brug eland en Frankrijk om Triest aan Italië terug te geven, verwerpt. Het vierkante nikkelen stuivertje zal eerlang door een ronde worden vervangen', omdait het oude geldstuk uit technische 'Overwegingen itn onze gemechaniseerde samenleving voor delen iop zou leveren. Door kortsluiting op de boerde rij van een landbouwer nabij Ant werpen zijn 10 koeiengeëlectrocu- teerd, doordat de stroom van een electrisehe lamp, waarvan de kabel versleten was, zieh via -de zinken dakgoot had meegedeeld aan de ijzeren draagbalken, waaraan de koeien door middel van kettingen' waren vastgemaakt. Tijdens de onthulling van het monument van wijlen President Roosevelt op het Grosvenor Square te Londen, welke onthulling door Mevrouw Roosevelt werd verricht, was de gehele Engelse Koninklijke familie, het Kabinet en Churchill aanwezig. Mevr. Roosevelt voor het standbeeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1