PREMIEREGELING Woningverbetedng en -splitsing Aa» alles, wat ide heersende iwio- nimgmood ook maar enigszins kan verlichten, moet volledige aandacht, warden geschonken. Het kan dus geen kwaad, om de Premieregeling Woningverbetering en. -splitsing aan een bescho uwing te onderwierp en. Waarom is deze premieregeling wenselijk en noodzakelijk gebleken? Wel, er zijn in ons land flink wat onbewoonbaar verklaarde huizen, die in huin verwaarloosde toestand nergens toe dienen. Ongetwijfeld kunnen er veel nog behoorlijk wioirden opgeknapt en bewoonbaar gemaakt. Er zijn nok huizen, die door 'het uitblijven van noodzakelijk onderhoud binnenkort onbewoon baar dreigen te worden. Voor de bewoners van deze huizen is het nu al dagelijks een ergernis aller lei gebreken tegen te komen. Bo vendien zien Zij met angst en vre zen het ogenblik naderen, waarop de toestand werkelijk onhoudbaar 'zal Zijn geworden. Dan moeten ze er uit, maar waarheen? Hier moet wat gedaan Worden. Die leegstaan de huizen moeten zo mogelijk ge repareerd en de bijna afgeschreven 'huizen dienen ook een goede beurt te krijgen. Nieuwe premieregeling De huiseigenaren en daar 'komt het op aan voelen' er echter bitter weinig voor. Zij zou den aan dit inderdaad noodzake lijke werk grote bedragen ten koste moeten leggen1. Wat kregen zij tot voor kort daarvan terug? In het .gunstigste geval een zeer beschei den huurverhoging, die de kosten nooit goed kon maken. Eerlijk ge zegd: hum bedenkingen waren re delijk. Daarom ook dient de over heid de helpende hand te bieden. Dat doet zij nu door middel van deze nieuwe premierege ling. Als een onbewoonbaar ver- MaaTde woning of een huis; dat onbewoonbaar dreigt teiwlorden, •wordt opgeknapt, zodat een bevre digende toestand wordt verkregen, die de gemaakte kosten ook recht vaardigt, dan zal de overheid 60 pot. van die kosten voor haar rekening nemen. De rest moet de eigenaar betalen, maar die mag dan ook de huur verhogen met ten hoogste 10 pet. van lhet bedrag, dat voor zijn rekening blijft. Op die manier ontvangt hij' daarvoor dus een al leszins behoorlijke vergoeding. Natuurlijk zijn 'er (in deze regeling enige bepalingen 'opgenomen, die de zaak in de juiste banen moeten leiden. Het normale onderhouds werk aan wioningen, die in redelijke staat verkeren, heeft met deze re geling niets te maken. Het herstel van oorlogsschade valt ook buiten het raam van deze regeling omdat het op een andere manier wordt ge financierd. De premie van de over heid is aan een bepaald maximum gebonden. Zij kon voor deze ver beteringswerkzaamheden per wio hing ten hoogste 60 pet. van f2.400 bedragen. De kosten, die eventueel boven dit bedrag gemaakt moeten worden, Zijn geheel voor rekening van de eigenaar. Is de verbetering van zo ondergeschikt belang, dat daaraan minder dan f201.wordt besteed, dan bomt men niet voor een premie in aanmerking. Over deze woningverbetering kan men overigens niet te lang tnadenken, omdat aanvragen vóór BI December van dit jaar moeten zijn ingediend. Dat is de éne kant van de zaak. De andere kant betreft de woningsplitsing We leefden in Nederland voor d'e oorlog op een royaler voet dan than» het geval is. Dat was ook met de huisvesting zo. Er zijn dus veto grote huizen, die voor, de be woners veel te ruim en misschien ook te kostbaar zijn. Zonder aan te brengen veranderingen zijn die hui zen voor samenwoning bijna altijd 'Ongeschikt. Wat zou eenvoudiger en in deze tijd van woningnood aantrekkelijker zijn dan deze huizen door verbouwing te'splitsen in twee of meer volwaardige wioningen? Ja, inderdaad, dat zijn we weer allemaal met elkaar eens. Maar weer speelt hierbij de financiële kwestie een belangrijkerol. Er gaat in een dergelijke splitsing altijd een behoorlijk bedrag zitten, dat door ide hogere huuropbrengst niet geheel kan worden opgevangen. Daarom komt ook hier de overheid te hulp. Als een daarvoor geschikt groot huis door verbouwing 'wiordt gesplitst in definitieve woongele genheid voor meer dan één gezin, dan neemt de overheid van de 'daar voor gemaakte kosten eveneens 60 pet. voor haar rekening. De samenwoning De dioor de verbouwing verkre gen woningen moeten elk voor zich voldoen aan de eisen van de plaat selijke bouwverordening ten,'aanzien van bestaand© woningen. In bijzon dere gevallen kan met een enkele noodzakelijke afwijking genoegen worden genomen. Door de split sing moet ook wéér een bevredi gende toestand worden verkregen, die ide gemaakte kosten rechtvaar digt. Dit alles betekent, en idat is ter voorkoming vain misverstand zeer belangrijk, dat deze premie regeling niet geldt voor de dik wijls naar zeer voorlopige voorzie ningen, die bij samenwoning Wor den aangebracht. Die voorzieningen zullen na korter of langer tijd weer ongedaan worden gemaakt. Nu de samenwoning een veel ver breid kwaad moet Zijn, zal wellicht ook ten aanzien van deze voorlo pige keukentjes en wat dies meer zij, wat iwloirdien'gedaan, maar daar over gaat het nu niet. De verbou wingen', waarvoor de overheid een geldelijke tegemoetkoming wil ge ven, zullen een definitief karakter moeten hebben. Er moeten als het- ware nieuWie woningen idoor Wor den gewonnen. De premie is ook vo or deze split sing aain een bepaald maximum ge bonden. Zij zal nooit meer dan 60 pet. van f4 200.— kunnen bedragen voor iedere volwaardige Woning, idie doior de verbouwing extra ter beschikking komt. Alles, wat even tueel boven de f4.200.per ge wonnen Wonin g moet worden be steed, is geheel voor rekening van de eigenaar. Voor de nieuw verkre gen woonruimte wordt de huur vastgesteld op een bedrag, da,t voor een soortgelijke woning op 9 Mlei 1940 gebruikelijk was, plus een toe slag, die door de hoogte idler split- singskosten wordt bepaald. Hieruit blijkt idus weer,'dat de huiseigenaar, door deze huur een redelijke ver goeding zal ontvangen voor de kos ten, die hij zélf aan de verbouwing moet besteden. De premieregeling Beginnen alle eigenaars, die met toepassing van deze regeling voor verbetering of splitsing van hun huizen wat voelen, nu maar brieven te schrijven en'aanvragen te zenden aan het Ministerie in Den Haag? Neen, als 't u blieft iniet. Dat Mjtai- sterie krijgt met de huiseigenaars, wat dit betreft, niets te maken. De hele zaak kan en moet warden behandeld door het gemeentebe stuur van de plaats, waar het huis staat. Er zijn natuurlijk bepaalde formaliteiten te vervullen, maar de afwikkeling wordt zo teenvoudig mo gelijk gehouden. Daarom ook moe ten de aanvragen bij de ge- meiente worden ingediend. Daar wordt de aanvraag op de voorge schreven manier beoordeeld en be. handeld. Van daar ontvangt men de beslissing. De gemeente Zorgt voor de betaling van de premie. Voorzover er aanleiding bestaat voo'r een verrekening'tussen Rijk en gemeente, wordt die geheel intern 1 afgedaan, zonder dat de aanvrager er iets van merkt. Het is zelfs zo, dat ieder gemeentebestuur vrij is om te beslissen of men al of niet deze regeling wil toepassen'. Na tuurlijk hopen we van harte, dat ieder gemeentebestuur dat zal wil len doen, We weten trouwlens, dat men allerwege bezig is om 'daartoe ide nodige besluiten te. ontwerpen en te nemen. Als 'die besluiten zijn genomen, dan zullen de inwoners ook vain gemeentewege over de mo gelijkheden worden ingelicht. De Minister heeft gevraagd aan deze zaak een zo duidelijk en uitvoerig mogelijke publiciteit te wijden. Intussen bestaat ier voor ons wel aanleiding om aan belangstellenden inlichtingen van algemene aard tb verstrekken. Op aanvraag zal de Afdeling Voorlichting van het Mini sterie van Wederopbouw en Volks huisvesting in Den Haag graag en gratis een uiteenzetting van deze premieregeling toezenden. Gewa pend met de aldus verkregen we tenschap kaïn men de zaken 'dan verder met zijn gemeentebestuur afdoen. Voor huiseigenaren, aanme- méh, makelaars en architecten is het van groot belang deze' eenvou dige regeling en haar toepassing 'te kennen.Wie, met gebruikmaking van ideze premieregeling, met mie. Idewerking vain de overheid dus, - nieuwe Woonruimte wint of be staande huizen voor verval behoedt, helpt daadwerkelijk mede -aan de bestrijding van de woningnood. Dat mag met recht een goed werk he ten! Ieder van U,, die bij' deze belangrijke zaak betrokken kan Zijn, moet zich dus op de hoogte stellen Van de mogelijkheden die deze pre mieregeling biedt. VISSERIJBERICHTEN Mosselzaad voor de Zeeuwse kwekers Die openstelling van een gedeelte van de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad door Zeeuwse mos selkwekers is een maatregel die ze ker |n het belang is van die Zeeuwse mosselcultuur. In afwachting van de openstelling van die gehele Wadden zee medio Mei, kunnen zij die reeds nu gereed gekomen zijn miet het vierzaaien van hun eonsumptiemos- selen, naar het Friese en Groninger Wad vertrekken. Het aangevoer de mosselzaad blijkt vah uitstekende kwaliteit te zijn. Er werden vorige week plm. 1750 tonnen mosselzaad aangevoerd, meest klein zaad iem nok deze week is het aantal kwe kers dat zijn geluk op het Wal gaat beproeven vermeerdieri. Aan die verschillende handelaren ter verdere export naar België en Frankrijk warden ongeveer 650 ton nen mosselen afgeleverd. FINANCIEEL NIEUWS De vordering van Amerikaanse fondsen Naar aanleiding van in de pers circulerend© berichten, dat binnen kort zal worden besloten tot vor dering van Amerikaanse shares en certificaten daarvan, wordt er iii wei-ingelichte kringen op gewezen, dat zoals bekend, dé aflossing van tein laste van ons land uitstaande buitenlandse korte credieten,, niet kan geschieden uit de bijdrage. Welke in het kader van het Euro pese Recovery program zal worden ontvangen. Zoals in de jongste de viezen-nota is uiteengezet, moet hiervoor het Nederlandse bezit aan Amerikaanse fondsen worden ge reserveerd, of tot verdere vordering van Amerikaanse fondsen, in casu van shares en certificaten daarvan zal worden overgegaan, zal afhan gen van ide mate, waarin vrijwillige verkoop plaats vindt en in dit ver band kan worden medegedeeld, dat nog geenszins vaststaat, of_ binnen enkele dagen het tijdstip aangebro ken is, dat tot vordering van Ame rikaanse shares zal worden over gegaan. KERKNIEUWS HAAMSTEDE- Ger. Gem- Vrijdag avond 7 uur Ds. Visser. SPORT Olympische fakkel op weg naar Griekenland De Britse kruiser Liverpool heiaft Maandagmorgen de haven van Ports mouth' verlaten met aan boord die fakkel, waarmede het Olympisch) 3 vuur, dat traditiegetrouw op de Olympus in Griekenland zal worden ontstoken, via een 'estafette naar;' het Wembiey-stadioin te Londen zal worden gebracht. Hier zal het op de iopietnlingsdag van dé Spelen, 29 Juli, arriveren. KORFBAL S.D.K.B. Het programma voor Zaterdag 17 April a.s. luidt: le klasse A. Weisten-SchouwenRapid© IVelo- citas I. le klasse B. Zierikzee: Vitesse I—Strandvogels I Noordgouwe:Die Gou'wie IOWK I Aanvang al'le wedstrijden 6 uur VOETBAL. Zaterdagcompetitite Kring Tholien. Afdeling A. Tboilens© Böys—Smerdiek 02 S.V.O. IIVrederust 03 Dinteloopd—W.H.S. 2—3 De 9e Wandelsport door Schouwen In aansluiting op het reeds ge publiceerde inzake de 9e wandel tocht door Schouwen op 8 en 9 Mei a.s., kunnen wij nog mededelen dat het in de' bedoeling ligt resp- 2 uur iehi 9 uur van het verzamel punt „Concordia" maar het station R/I .M. te wandelen om per tram1 naar Noordwelle te worden ver voerd,, waar de eigenlijke „wtamclle. ling" begint. Deze gaat verder als volgt: Remesse, langs de Hoge ZooM tiaar Haamstede—Burgh—Western- schouwen, langs binnenwegen terug naar Haamstede (rust),, langs de Plompe Toren, zeedijkZierikzee. Zo men ziet is het een afwisse lend© tocht over goede wegen door een mooi gedeelte van ons eiland, over ©eni parcours van plm. 30 k.m. De tippelaars kunnen dus 'in' alle opzichten hun hart ophalen'. Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 13 April fCO.OOO: 19088 f1000: 1445 6585 10412 f400 3360 4325 4721 4730 5960 13666 18634 Curasao heeft laten weten; dat het zich miet wil aansluiten bij enig© Zuidi-Araerika nepublipk- Hét grootste aantal vliegende forten is sinds het "einde van dé oorlog uit Amerika haar Duitsland vertrokken. Bij het debat over Tsjech® Slcd- wakije heeft Gromyfco zich tegen 'het^instellen van ©en commissie van onderzoek verklaard, in tegenstel ling met Frankrijk én Amerika <lifi voorstemden. Een geheimzinnig schip, dat met wapens en munitie was geladen en reeds een week in de Zuid-Italiaani- se haven Bari werd, vastgehouden is gezonken na een ontploffing vap een tijdbom.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3