Italië in het teken der verkiezingen STAD EN PROVINCIE Overal neemt de spanning toe lm geheel Italië vormen die ver kiezingen het onderwerp vajn. die dagelijkse gesprekken. Hiet volk ge voelt, dat er grote dingen op het spel staajn «n jn zoverre kuimniemi die. andere volken in West-Europa goed met Italië meevoelen. Die wereldi leeft met Italië mee ien daarvan zijn de donkere zonen van het Zuidien zich wel bewust. Duizenden brieven zijn uit Amerika verzonden naar Italiaanse burgers, met het verzoek ingeen geval hun stem iop de-com munisten uit te brengen- Een onder deel van de grote propaganda-actie, die van Amerika uit wordt gevoerd. De zware officiële propaganda-ac- ties zijh daar reeds aan voorafge gaan. lm dit verband herinneren wij' aan het vqorstel iotm Trjëst aan Italië terug te geven en de dreiging dat de dollarihulp zal worden inge trokken, indien Italië soms- een zwaai naar links zou maken. Uiter aard weren de communisten zich 'eveneens geducht. In' hun dagblad hebben zij- een scherpe aanval ge daan op het Vaticaan. Volgens hun zeggen heeft het Vaticaan drie mil- lioeb lire gespendeerd aan de ver kiezingscampagne van' 'de Christen democraten-. Verder worden de Je- zuïteh in Oost-Eu'ropese landen van spionnage tan gunste van de Ver. Staten beschuldigd. lm het algemeen schijnt hun propaganda iqp de massa weinig vat te hebben. Speciaal de vrouwen' verlenen liever het iotqr aan datgene wat het Vaticaan en de Amerikaanse propaganda hen in het vooruitzicht stelt. De Russen zijn ook in Italië weinig populair Moed voor de weifelaars Het moet gezegd; dat de Gaspari die laatste tijd een fiere toqn heeft aangeslagen en dit schijnt het doel niet te zullen missen. De weifelaars krijgen weer moed. en zullen wel licht te elfder ure nog voqr een wanhoopsdaad terugschrikken. In Italië wordt iover het Iqt van Euro pa beslist. Wij' moeten- de situatie scherp stellen-, om dit te kunnen be grijpen. Italië ,is een land, dat ligt buiten het machtsbereik van het Rode Leger. Nu zal moeten blijken lof de democratie, zonder directe in- titaidiatie van buitenaf nog zout ge noeg in zichzelf heeft, oim het com munisme af te wijzen. In zoverre zijn de Italiaanse verkiezingen ®ep proef, die de gehele wereld1 aangaat, in de Oost-Europeise landen werd voordien de democratie ireeds duch tig ondermijnd, dloor het Russisch gestook. Volgens een vaststaand pro cédé werd dan de democratie op een bepaald- ogenblik de nek omge draaid. In Italië zullen de miet-oom!- munisten er wel nauwkeurig oplet ten,, dat de regels van het democra tische spel niet worden overtreden. Indien tegen de verwachting in de communisten toch nog met een over winning uit de bus komen,,dain is de toestand in Europa zeer precair ge- wardien. Directe militaire interventie door Amerika, .is dan ®en van de dingen, die zekér niet meer tot de onmogelijkheden behoren-. Wan neer het volk zich bereid verkl-aart, de regering de Gasper.L varder te volgen op -die weg van de democra tie, dan rijst de vraag 'Of de com munisten zich daar zonder meer bij zullen- neerleggen. Dit ;is overi gens een kwestie van -die tweede orde. Het belangrijkste is, idat in Italië wordt bewezen, dat West- Europa zondier militaire hulp van Rusland., voör de communisten een onbereikbare prooi is. Strategie en tactiek der communisten De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft in aanvulling op haar studie over strategie en tactiek van het communisme in de wereld een ana lyse gepubliceerd van de gebeur tenissen in Tsjecbo-Slowafcije. Volgens deze analyse heeft ide jongste coup meer betekenis dan dat weer een deel is toegevoegd aan -het doorcommunisten beheende gebied, daar Tsjecho-Sl owakije de sleutel vormt voor een groter ge bied van grote economische bete kenis-, waartoe Siiezië, delen van Polen, Hongarije en Joego-Slavië, en mogelijk Saksen en het Oostelijk deel van Oostenrijk behoren. De politieke gevolgen zijn, niet onmid dellijk te berekenen, doch zullen bij de Italiaanse verkiezingen op 18 April zichtbaar beginnen te wor den, a-ldus dit rapport. Natuur en Techniek In een idyllisch dorpje, waar .geruchtmakende gebeurtenissen niet zoi talrijk zijn, is een sirene in ge val van brand. Ma-ar om -het ding zo productief mogelijk te maken, krachtens het hoog bevel van ra tionalisatie en intensivering, is de sirene -ook ingeschakeld ais de dok ter moet optreden (twee stoten op de sirene), -of als de vroedvrouw verwacht Wordt (drie stoten). Boer Jansen nu, idle met de be diening van het geval beiaèt is, sprak op zekere dag met de veearts af, dat hij gemakshalve met vier stoten van de sirene zou aankon digen als ide blijde gebeurtenis van zij'n koe aanstaande was. U begrijpt de rest. Het kalfje van Jansen stapte blij de wereld in met -de gealarmeerde brandweer, de dokter en -de vroedvrouw als -getuige. Overmoed met de dood bekocht Een les vliegtuig van vliegkamp Gilze Rijen, dat boven Sterksel In Noord-Brabant stunts uitvoerde, is met die top van een boom in aanra king gekomen en in die tuin van het klooster Providentie, terecht ge komen'. Het toestel, een Harvard., sloeg over die kop 'én werd volkoi- men vernield,. Die 24-jarige piloot korporaal leerling-vlieger A. Men- sink uit Busisum, is aan zijn ver wondingen bezweken. Het toestel vloog reeds een uur boven het diorp -en dqo-k herhaalde lijk tot een-hoogte van 25 meter, cirkeldie dan om het klooster 'én trok vervolgens weer op. De ver loofde van- de piloot woont in de onmiddellijke omgeving van het klooster. Bij een van -die manoeuvres dook de machine te laag -en raakte die toppen van de fruitbomen uit de kloostertuin. Zij stortte neer ,en sloeg over de kop. De broeders, die toesnelden om hulp te bieden-, kon den de zwaar gewonde piloot uit de wrakstukken bevrijden. Hij ovér- Leeob kart daarop-. 1 Waarde der landbouwproductie Blijkens een overzicht in het laatste nr. van het Maandschrift van het C. B. C., bedroeg in ons land bedroeg de totale waarde van de landbouwproducten in 1946—'47 1395 2 mill. gld. tegen 920.3 mill', glid. in 1945'46 en- 737.3 mill. gld-. in 1938-'39. Van de totale waarde in 1946-'47" kwam' voor rekening van de akkerbouwproducten 458.6 mill, gld., waarvan voor granen 151.7 mill., peulvruchten 11.7 mill., han delsgewassen 37.3 mill., aardappelen 190.7 mill., knol-, bol-, en wortel gewassen 63.2 mill, en hooi 4.— mill. gld. De totale waarde van de dierlijke producten bedroeg 936.6 mill, gld., waarvan rund- en pluim vee en bijen 382.5 mill., en zuivel- p.rqducten 554.1 mill. gl-d. De waar de van de in, 1946-'47 aan -de land bouwproductie toegevoegde grond stoffen was totaal 184.5 mill, gld., waarvan voor vo-edermiddelen 96.8, kunstmeststoffen 75.7 mill, en land- bouwza-d-en 12.— mi-l-lioen gld. ZONNEMAIRE. Burg stand over Maart. Geboren: Willem J., z. v. M. H- v- d. Meer en K. E. Kriistelijm; L-eendiért J. eh Jacob L.,zqnen V. W-. Fonteine en A. van die San-d-e. Overleden: Jakob van de Velde, 81 j. te Brouwershaven. Huwelijksaan gifte: C. Kraak, 26 j.' te 's-Gravem- diaal en G. J. van Doezelaar, 23 j,; P. Hendriks®, 25- j. te Kerkw-eirve en Dl- J- den .Boer, 22 j. 1 BRUINISSE. Het is nu wel zeker dat biimnien afzienbare tijd weereen dier door de oorlog geslagen gaten in -die bebouwing van- -onze gemeente weer gedeeltelijk bebouwtd zal wor den, n.l. in de Korte Ring- H'ier is overeenstemming bereikt tot het 'bouwen van een blok zakenpandien, waarin vier zaken zullen w-oirdien gevestigd', n.l. de slagerij van da heer van Dongen, de schoenmakerij van de heer J. van der Have, de kapperszaak van de heer A. van den Berge en -de zaak van de'heer Jac. Padmos, die ook vroeger diaar ge vestigd was, De duivensport Viert thans ;op Bruimisse hoogtij. Ma-ar wat voor die een een sport en een plezier is, is soms voor die ander een verdriet ien eenl. schadepost. Zo is .het ook met die iduivenhouderij, -daar los rondvliegende duiven in deze tijd van het jaar veel schade aanrichten o,p landerijen en in volkstuinen. Bo vendien, is het volgens de politie- verordianing iop Rruin-isse verboden in de periode van 1 Maart tot 1 Juni verboden is duiven te houden andiers dan- in hokken 'Of afgesloten ruimten, zodiat uitvliegen over ide gronden van- anderen dan van de eigenaars of beheerders dier duiven- wordit voorkomen. Na-ar wij verne men zijn de klacht-en 'Over aange richte schade van die aaird, dat eerstdaags een strenge -controle -op' het naleven- van dlie verordening te wachten is. Alleen in bijzondere ge vallen, bij het houden van wed vluchten kan -door dé burgemeester voor drie dagen hoogstens, onthef fing van deze verordening worden verleend,. Dokter A. J. de Kok, rust-end arts alhier, dlie van 1899 tot 1940 alhier als zodanig practijk uitoefen- die, hoopt Zondag 18 April zijn 80e verjaardag 'te vieren. Het zal onze populaire oude dokter op deze dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken-. STAVENISiSE. De Stichting Dorps gemeenschap gaf ,op Zaterdag 10 April wederom een culturele avond in ide bewaarschool ter plaatse. De voorzitter der Stichting, burge meester L. A. Verburg, die de bij eenkomst -opende, zeide verheugd te zijn, dat er wederom velen aan de uitnodiging van -de Stichting gehoor hadden gegeven. Een bij zonder welkomstwoord werd ge richt tot de heer -en Mievr. Hill en hun moeder. 'De -heer Hill, secre taris van de Australische ambas sade te 's-Gravenhage, had ten be hoeve van deze avond enkele bij zonder mooie films vanwege die ambassade ter beschikking gesteld. De voorzitter zei-d-e het een eer en groot genoegen te vinden, dat Sta- v-enisse -deze gasten in haar midden mocht hebben. Een speciaal wel komstwoord werd -doior d-e voorzit ter in fa-et Engels gericht tolt de moeder van de heer Hill. Dokter Bernhardi, secretaris der stichting, gaf een explicatie bij de films, hetwelk zoor verduidelijkend werkte. Bij de film Australia Today gaf de heer Hi-11 een uiteenzetting. RADIOPROGRAMMA Donderdag 15 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.1-5 gymm.; 7.30 ochténdi- rhythme; 7.50 dagopening; 8nieuws 8.15 gram,; 8.45 gram.; 9.15 mor genwijding; 9.30 -orgel; 9.45 arbeids vitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.3-5 gram.; 10-50 v-oor -die kleuters; 11 opera; 11.30 piano; 12 bont aller lei; 12.30 weerpraatje; 12.33 i|n 't spionnetje; 12.38 piano; 1 nieuws; 1.15 Metropole-orkest; 2 voqr de vrouw; 2.2-0 die kwintetspelers; 3 vqoir zieken en gazo|mdietn; 4 van vier tot vijf; 5 A.VR.Ó. kaleidiosdopp 5.20 welk dier deze week; 5.30 les gars -de Ra-rlis; 6 nieuws-; 6.1-5 spart- praatje; 6.30 Nedi. strijdkrachten; 7 zang ieu orkest; 7.1-5 radio volks- muzieksch-oal7.4-5 R.VJH; 8 nieuws 8.05 echo van de dag; 8,15 gram-; 9 voordracht; 9.20radiiq philh.orkest 10.2-0 Wiest-Eurapese Unie -en Ne derland; 10.3-5 de speeldoos; 11 nieuws; 11.15 the Skymastens; 11.45 —12 gra-m. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 gram.; 7.45 moirgen-gebedi; 8 nieuws; 8.-15 pluk de dag; 9 -voqr de vrouw;!9.05 kamermuziek; 9.30 waterstanden; 935 gram.; 9.45"schoolradio; 10 ka mermuziek; 10.15 morgendienst; 10.45 vocaal, lensemble; 11 die zomne- bloem; 11.45 koorzang; 12,.03 zang en, piano; 12,30 weekoverzicht12.33 -orkest Kla-as v. Beeck; 12j55 zonne wijzer; 1 (njieuws1.20 vervolg 12.33; 145 hors di' oeuvre; 2 Musette-qr- kest; 2.30 gram.; 2.40 causerie voor die' vrouw; 3 zang en piano;3.30 radio -cembalo gezelschap; 4 (bijbel lezing; 4.45 -orgel; 5 radio jeugd- jouma-al; 5.30 gram.; 5.50 wij slaan op die tong tong; 6 plano-duo; 6.15 landi- len tuinbouw; 6.30 gram.; 6.45 jonge mensen bekwamen zich voor een beroep; 7 nieuws; 7.1-5 leger dies Beils kwartier; 7.30 -actueel ge luid; 7.45 gram.; 7.55 Bach-koraal; 8 nieuws; 8jQ5 programma proloog; 8.15 studio stera-vond; 9.30 familie- 'Oampetitie; 10 Planeten suite; 10.15 die vaart der volken; 10.35 piano; 10.45 avondlover denking; 11 nieuws; 11.15 Musica Nov,a; 11.4512 gram- De aanwezigen hebben van deze avond zeer veel genoten en de Stichting Dorpsgemeenschap Stave- nisse kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Het ligt in de bedoeling eenzelfde culturele avond te geven op Donderdag 15 April a.s., alsdan voor and-ere genodigden:. Het aantal uit Nederland naar Inaonesië uitgezonden personen be droeg, vólgens -een officieel over zicht, in 1947 21:506 (tegen- 7140 i-n 1946).. Sediert het einde .van da oor log, tot Januari j,l. werden, mili tairen niet meegerekend,, 31.247 per sonen uitgezonden. Ter gelegenheid, vain de herden king van de sterfdag van president Roosevelt, drie jaar -geleden, heeft- mevrouw El-eahor Roosevelt op Grosvenor Square te Londen het bronzen standbeeld van de presi- dient onthuld. De Britse koninklijke familie, Win-ston Ghurchill en een grote menigte woonden de pladh- t'igheidi bij. Het Franse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de uitslagen gepubliceerd van de: verkiezingen in Algerije, die de successen van de Gaullistische caindidaten en de te genslagen van de extreme nationa listen en communisten bevestigen. Bij een vliegtuigongeluk in de nabijheid van Gastel Gandolfo, 30 kilometer ten Zuid-Westen van Rome, is een Italiaans gezin vam| vier p-ersoinen om het leven geko men. Kort nadat het privé-toestel uit Rome was vertrokken, stortte het neer in het ineer Albano in»de omgeving van de zomerresidentie van de Paus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2