ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DJOCJA Onafhankelijkheidsproclamatie van de Joodse staat Columbia verbreekt de betrekkingen met Moskou WOENSDAG 14 APRIL 1943 No. 15870 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1 per stuk. tegen het federalisme Nu althans de grote Indische storm is geluwd, is de vraag naai de gang van zaken overzee alles zins gewettigd. Hoe staat b.v. lie republiek tegenover die vorming van die diverse afzonderlijke staten, dito tezamen de Indonesische Unie vor men? Zaeht gezegd is de republiek daarmee niet ingenomen. Dat zou trouwens' ook tegen haar „heiligste" revolutionnaire principes zijn. Zoals bekend, zijn ide Malkio-staten g> vormd. Op Sumatra is de vorming van .de negara Oost-Sumatra een feit geworden. Dit alles is de repu bliek niet welgevallig, maar 'de doorn in het vlees blijkt de staat West-Java te zijn. Geen- andere vor ming van welke staat dian omktqoint duidelijker, dat de exclusieve positie van 'de republiek, ook in de prae- tijk elke schijn van kans heeft ver- 1 oren». Djocja mag meedoen, maar alleen op voet van gelijkheid. In Wifest-Java botsen dus federalisme en republikeins streven naar die al leenheerschappij het felst. Legale middelen ontbreken Djocja volko men, zodat de geliefkoosde siabo- tagepolitiiek het enige middel is iom bet doel te bereiken. Het werk. van die wederopbouw vindt in West-Java krachtig voort gang en inderdaad werkt hier blank en bruin eendrachtig samen, uit gaande van de gedachte, dat de Indische samenleving zo goed ien zo snel mogelijk hersteld dient te woTdien. Juist door het opportunis tisch streven van die republiek even wel komen er nog steeds tragische incidenten voor, die het opbouw werk niet gemakkelijk maken. Stel lig heeft men ook hier te doen, met het werk van zelfstandig ope rerende heethoofden, maar vast staat dat ook de nodige „gedemo biliseerde"- T.N.I.-troepen hun aan deel in het spel hebban. Van niets is toeh de republiek hanger, dan valh een' constructieve wederopbouw, buiten het door haar gecontroleerde gebied- Daarmede wordt n.l. bewe zen dat de inheemse bevolking er verstandig aan doet, liever met de Nederlanders de schouders onder het herstel te zetten, dan van het republikeinse Merdieka alle heil te verwachten. TjVe» aparte noot vormen de Soen- danezen, waarvan er duizenden begeren naar hun eigen land, terug te keren. De republiek grijpt deze geiegenheidi aan, om de nodige poli tieke agitatoren in de rijen der Soendanezen hun propaganidistisdi werk te laten doen. Er bestaat even wel gegronde hoop, dat de Soien- danezen goede ogen hebben iom te zien, diat de samenwerking met de Nederlanders voor hen een betere toekomst waarborgt, d.an het mee drinken uit ide beker der leuzen, die de republikeinen goed gevuld houdien. Dit alles werkt er toe mee, dat een zeker gematigd optimisme heerst in die kringen, waar de toe stand zuiver wordt afgewogen. Or ganisatorisch' ligt er nog 'een reuze- taak te wachten. In alle sectoren van bet openbare leven, moeten miensen warden aangesteld, die hun aandeel in het opbouwwerk op die schouders nemen. Het personeels vraagstuk is zeer nijpend, een ver schijnsel, dat zich overigens direct na die Japanse tijid reeds openbaarde Vrees voor republikeinse represail le.! vorm, maar het treedt meer sen mediewerking te verlenen, maar op dit punt valt leveneens een kenr tering waar te nemen. Sterk, is het verlangen, dat de positie van de republiek nu weer niet in haar voor deel zal worden gewijzigd). De massa moiet het idee krijgen, dat Djocja, niet alleen nu, maar took in dietoekomst geen gelag to- heidi meer zal krijgen, otm een spaaik in het lopbouwwitel te steken. Dat verlangen in het bijzonder ooik de planters, die diep to het binnenland^ toch altijd, hQg met groite risico's hun moeilijke taak verrichten. Zij werken ondier primitieve omstan digheden en met gebrekkige hulp middelen, maar het ;is hiun lief, als zij maar met rust wordien gelaten. Terreur is er nog op Java, in :.:a ller- llei vorm, maar het treedt maar incidenteel op en niet meer zo mas saal, als in de dolle tijk! van de verschroeide aarde. Nog steeds is die republiek bezig twist letra twee dracht te zaaien, maar tegenover ide reusachtige taak, die Nederlanders ien federalisten tezamen ten uitvoer leggen, schijnt het effect top die. diuur niet groot te zullen zijn. Wil Djocja tenslotte drastische tegen maatregelen vermijden, dan zal zijl het hoiofdi in de schoot moeten leg gen. Misschien gebeurt dit wel', maar het verledien verbiedt op dit punt een groot optimisme. WERELDNIEUWS t De algemene Zionistische raad zal met ingang van 16 Mei die onafhan kelijkheid van de Joodse Staa' proclameren, .[Onmiddellijk dus pa de beëindiging van het Britse mandaat. Maandag werd geconfereerd over de instelling van een organisatie die na ide beëindiging van het Britse mandaat over Palestina, een voor lopige regering zal vormen. Men kwam ook tot een militair accoord met de tyeide' verzetsgroepien. De Haganah krijgt het bevel over beide organisaties. Geen militaire actie® zullen worden ondernomen, wan neer de Haganah daartoe niet het bevel geeft. In die onafhankelijk heidsverklaring wordt vrede en vriendschap aan de Arabische bur gers van Palestina aangeboden, om gezamenlijk die staat op te bouwen, wier toekomst van het gezamenlijk streven van beidie bevolkingsgroiapen afhankelijk is. inmiddels duren de gevechten tus sen Jodiein on Arabieren voort. Het brandpunt ligt rondom de berg Gastel, die de'hoofdweg van Jeru zalem naar de kust bestrijkt en daarom van zoveel belang iis, omdat daarover de convoioien .met wapens en levensmiddelen moeten rijden. Niet alleen tegen' de Arabieren, maar ook tegen die Engelsen keren zich .die Joden, die ten Zuiden van Tel Aviiv een Brits troepen- en ram- nitiehu'is aanvielen. Plannen wor den er genoeg beraamd en gepraat wordt er nog meer over Palestina, maar rust 'en orde zijn ver te zoe ken. /"i leheel rustig is het in Columbia nog niet. Hoewel grote groepen re- volutionnairen uit Bogota verdwe nen, zijn, blijft het er levensgevaar; lijk oim zich op straat te begeven. De ziekenhuizen liggen vol met ge wonden, voor wie er geen voedsel is, want de revolutie reeft net trans portsysteem totaal in de war ge stuurd,. Mensen, die op voedsel uit gaan, zoeken dekking tegen de mu ren, want op de daken zitten hier ien daar nog scherpschutters. Vlieg tuigen cirkelen boven de stad ten einde groepjes [Opstandelingen op te sporen- Reddingsploegen zoeken in de .puinhopen naar de lijken van slachtoffers. Het leger heeft het ge zag overgenomen, daar ide politie aan die revolutie deelnam. Een van die gevolgen vain de relletjes die zich voornamelijk in de hoofdstad afspeelden,-is, dat de Columbiaanse regering die diplomatieke betrekkin gen met Sowjet-Ruslandi heeft ver broken, nadat twee agenten van Moskou dé Bogota waren gearres teerd. Naar aanleiding van de gebeurte nissen in zijn land:, heeft de Colum biaanse gezant te Parijs verklaard: Mijn land heeft' een periode van vijftig jaar vrede achter zich, zon der ftevolutie :otf oorlog met wie ook. Dat is een record, waarop geen enkel andièr land ter wereld kan bogen. Indien nu zo onverwacht bloedige gebeurtenissen plaats heb ben gelhadi, moet men wel aannemen dat die niet uit binnenlandse oor zaken voortkomen! Totalisator voor de Italiaanse verkiezingen x In Italië bestaat onder ide naam „totalvoto" een soort totalisator voor die uitslagen van idé parle mentsverkiezingen, die Zondag zul len worden gehouden.'' De „total voto" is door het ministerievain financiën goedgekeurd.' Er zijn zes millioien formulieren gedrukt, .die honderd lire per stuk kosten, De hoofdprijs van zestig millioien lire zal worden uitgekeerd aan degene, die precies het aantal zetels raadt dia/t 'elke partij behaalt. Een idee) van die opbrengst is bestemd voor het nationale werklqo^beidsfoinids. De laatste noteringen luiden: Christen-democraten 225; Volksfront (in meerderheid 'communistisch) 165; Socialistische unie (antli-eommu|nisr tisch) 50, gevolgd, idoor het Natio nale blok en enige kleinere partijen. j Heer d,e driftige slechts één j i uur de rug toe, ide veinzaard I levenslang. A I I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 14 April: Op vele plaatsen tamelijk heldere (nacht met hier en daar bevel- of mistbanken, nergens meer nachtvorst, wait meer bewiolkimg overdag, droog weer, zwakke tot matige wind, uit Westelijke richting. 14. Zon op 5.46, londier 19.35. Maan op 7.56, ondier 0.48. Eerste kwartier 16 April'. Restaurateur voor spookkasteel gevraagd „Een kasteel, een geest, een Dru ïden-altaar en een jaar gratis huur voor iedere dappere man, die het oude kasteel Cam Brea wil restau reren". Aldus luidt de advertentie in een Engels provinciaal blad. De 83-jarige eigenaresse, mevrouw Shel ley een verre nakomelinge van die grote dichter, die het kasteel drie jaar geleden heeft gekócht en over weinig geld beschikt, heeft 400 brie ven ontvangen op deze advertentie. Het. spook is een oude Druïden- priester, die volgens de bewoners to de omgeving iedere nacht to de vestibule van het kasteel verschijnt én zich dan naar de zolder begeeft. Het Druïden-altaar bevindt zich to dé tuto, 'doch heeft in geen eeuwen dienst gedaan. Het kasteel heeft geen stromend' water tooch elecitrici- tei't of sanitaire installaties, dodh elk van de vijf bewoonbare kamers heeft een eigen telefoon. Het kasteel Com Brea ligt op een hoogte boven het dorp Redruth in Cornwall. Hef stadhuis te Middelburg, dat in 1940 bijna geheel verwoest werd. wordt momenteel gerestaureerd, het geen een kwestie van jaren is. Men is thans zo ver gevorderd dat het dak bijna gereed is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1