De Paaiscoü'lecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk tijdens de Paasdienst bracht mpi/f 73 44. Tot tijdelijk ambtenares der gemeente-secretarie is benoemd mej. A. Landegent uit Haamstede. Dezer dagen wenden doior de Tuinoneommissie, bij monde van de voorzitster, mevr. Scholder, de prij- zén uitgereikt van de tuinenwed- Strijd 1947. De prijzen waren als volgtle klasse: grote tuinen, le psr. mevr. Goemans; 2 e mevr. Da lebout; 3e dhr. M. Mj. Franke; 2e klasse: middelm. gr. tuinen: le pr. dhr. A. P. Akkerdaas; 2e p,r. dhr. P. den Boer; 3e pr. dhr. A. Braai; ■3e klasse: kleine tuinen, le pr. 'dhr. !M. Verseput; 2e pr. dhr. J. West- hoeve; 3e pir. dhr. N. A. Kr. Locker Op verzoek van de Stichting „De Nederlandse Vrouw" 1898", is alhier een plaatselijk comité ge vormd, bestaande uit de dames Scholder, van der Straaten. Kloet Boirgmeijer, 'Kooman en Perduijn. Binnenkort zullen de huisvrouwen van Renesse door enkele leden van dit comité bezocht worden. Het comité spreekt het vertrou wen uit, dat de dames door hunne medewerking idiit goede doel twillen ondersteunen. Voor Renesse, waar het strand in de directe omgeving der doirps- kom ligt blijkt deze zomer een mas- .sale belangstelling te bestaan. Het aantal binnengekomen aanvragen voor pension en kamperen is zeer groot. Reeds 2e Paasdag was er enorme toeloop van bezoekers (sters). Wel waren» de bossages der vele lan delijke weggetjes nog niet met een groene tint overgoten, doch thans nadert dit proces zijn voltooiing. De schoonheid van Renesse wordt hierdoor aanmerkelijk verhoogd. De gemeente heeft-door het aanleg gen van een plantsoen bij de ,'nieuw© woningen, Waarin prachtige hees ters geplant zijn en door het aan leggen van een bloemenperk bij de muziektent, het hare er toe bijge dragen. Stilzwijgend Wordt er op gerekend, dat het publiek geen schade toebrengt aan het natuur schoon. Helaas wordt dit vertrou wen niet altijd beloond, vooral op hlet kerkhof en het Driehoekje is in het verleden schade toegebracht aah planten.De politie is dan ook genoodzaakt een strenge controle ■uit te oefenen'. Bij voorbaat wijzen we de ouders er op, hun kinderen liefde voor d© matuur bij te brengen Einde der week w'erd, onder leiding van de heer J. v. d. Have de jaarvergadering der J.V. „Da- niël", in. het Evangelisatiegebouw gehouden. Na het zingen van Ps. 138 vers 1, gebed en bijbellezing (Daniël 6, vers 1—12) sprak de voorzitter een kort openingswoord, waaruit bleek, dat de J.V. dit jaar haar le lustrum vierde. De secr., de heer. J. Verboom, hield e|n inleiding over het onder werp „Open vensters naar Jeruza lem", naar aanleiding van Daniël 6, vers 1—12, waarop gezongen werd Ps. 89 vers 7. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer R. Steur Kl.z. bleek, dat ontvangen was f275.16 en aan uitgaven geboekt f221.67. De secr., de heer J. Verboom, gaf in zijn jaarverslag een overzicht over het werk der J.V. gedurende jde eersje 5 jaren van het bestaan. Hierna werd gezongen Ps. 75 vers 1, waarna ernst en luim in het verdere gedeelte der avond elkaar afwisselden. De vice-voorzitter, de heer Bra ber, richtte woorden tot de aan wezigen, met betrekking tot de in Indonesië verblijvende militairen. De voorzitter sprak rhet slotwoord waaima de heer Braber hem namens !de leden dank bracht voor hetgeen de voorzitter in deze functie voor de vereniging verricht heeft. Na het zingen van Gezang 127 vers 5, werd deze goed geslaagjde avond met gebed besloten. NOORDWELLE. Alhier ver gaderde op Vrijdag 9 April in café de Jonge, de coöperatieve boerenleenbank Noordwelle, onder voorzitterschap van de heer P. G. •Boot. Deze riep het welkom toe aan slechts 22 van de 132 leden. Hij memoreerde de door inundatie en buitengewone natuurtoestanden veroorzaakte slechte uitkomst voor de boeren in 1947, waardoor zich ook bi) de bank een terugslag deed ge voelen. Hl] sprak de hoop uit dat de thans gunstiger gestelde ver wachtingen dit jaar in vervulling mogen gaan. De afgetreden secretaris, de heer J. C. Goemans, werd dank" gebracht voor zijn arbeid gedurende vele jaren. Hij werd als zodanig opge volgd door de heer W. P. K. Moelker. De rekening over het 32e boekjaar 1947 .gaf in ontvangst en uitgaaf te zien het totaal bedrag van f 1.087.108.66. De balans gaf het eindbedrag van bezittingen en schulden aan met f 963.276,64, w.o. een winst van f 912.12. In het bestuur werd herkozen de heer P. G. Boot en in de raad van toezicht de heer M. Oosse. Tot plaatsvervangende bestuursleden werd gekozen de heer L, C. Hanse en herkozen de heer R. H. Blom. Hierna gaf de kassier, de heer J. Klompe, een uitvoerige uiteen zetting over de afwikkeling geid- saneering. waaruit bleek, dat, al is de nood voor velen hooggestegen, de redding nog steeds op zich laat wachten, terwijl o.a. belastingen het volle pond eisen. Na beantwoording van enkele [gestelde vragen, volgde sluiting. Ook bij de heer P. Hoogen- boom alhier bracht een schaap 4 lammeren ter wereld, welke allen springlevend zijn. Cachets (Mijnhardtjes) Bij kou, griep en pijn, zullen zij Uw snelle helpers zijn. Doos 6 st. 30 ct. NOORDGOUWE. Aan een huis aan huis bezorgde uitnodiging tot het bijwonen van een vergadering ter bespreking der feestplannen bij het gouden jubileum van H.M. de Koningin, hadden 37 personen gevolg gegeven, welke door de voorzitter Kosten werden verwelkomd, waarna deze. direct de vraag aan de orde stelde, of er al of niet feest gevierd zal worden, hoe en op welke dag. Unaniem was de vergadering van oordeel, dat er feest gevierd moet worden en wel op 31 Aug. a.s. Over de wijze waaropdit zal ge beuren werden verschillende ideën aan de hand gedaan, waaruit ten slotte een algemeen te volgen ge dragslijn werd vastgesteld. Met het bestuur van de Culturele vereniging zullen uit elke vereniging ten minste l lid, door die vereniging zelf aan te wijzen, te samen het Voorbereidend werk verrichten. Een behoorlijk aantal jongelui bleek bereid aan het te ver richten werk deel te nemen. Het voorlopige programma voor ziet in het houden van een kerkdienst, klokgelui, hëraufen, kinderfeest, op tocht, zo mogelijk dit 50-jarig tijdperk uitbeeldend in zijn ontwikkeling op velerlei gebied, volksspelen, gevel- versterlngs-wedstrijd. enz. Het voor welslagen van een feest altijd benodigde geld, zal t.z.t. van de bevolking worden gevraagd, waar bij gehoopt wordt, dat al komen er ook vele collecte's, men voor ditmaal eendrachtig goed in de beurs zal tasten, om dit feest, waaraan toch zeker een ieder zal willen meewerken, op juiste wijze te doen getuigen van de dankbaarheid voor dit unieke gebeuren in ons volksleven, ja zelfs in de aeschledenis van Europa, n.l. het 50-jarig. Regeringsjubileum van de Koningin. Onder leiding van mevrouw Z. Cornells is alhier een Comité samengesteld met het doel gelden jp te zamelen voor een Massaal Hulde blijk aan de Koningin bij haar gouden jubileum. Het comité, bestaande uit de damesZ. Cornelis. Ezendam, Rentier—Overbeeke, FolmerMale- paard, ten Cate en Lenderingvan der Vliet is bereids met zijn arbeid aangevangen. „Stad en Lande" van SchouwenDuiveland In ide op 15 Maart j.l. gehouden, algemene vergadering van' „Stad en Lande" was besloten eens een trip door verschillende dorpen te maken, teneinde ziéh persoonlijk op de hoogte te stellen van de ontsie rende reclameborden van diverse ondernemingen en de oud-roestver- zameiingön, die men op sommige plaatsen aantreft, welke niet min der storend zijn, niet alleen voor het oog maar ook voor het verkeer langs de wegen. Bij deze trip met 't bestuur was 't prettig op te mer ken, dat men in sommige plaatsen! de krant goed gelezen had en vóór de trip aanving, de oud-roest rom mel reedis ;had opgeruimd, terwijl in andere plaatsen de burgemees ters toezegden in de eerstvolgende vergadering van de raden 'deze kwestie aan de orde- te stellen. „Stad en Lande" verrichtte dus preventieve arbeid, wat 'zeer op prijs wordt gesteld. 'Met ide ontsierende reclamebor den op sommige dorpen, is het heel erg, o.m. te Ëlkerzee en Ellemeet. De'mooie dorpskern in deze laatste gemeente wordt volkomen ontsierd 'door de schreeuwende reclamebor den, die daar tegen gevels of alleen staand op een stuk land, aan de rand van het dorp zijn aangebracht. Alleen een gemeentelijke verorde ning kan uitkomst brengen. Een provinciale verordening voor buiten de kommen der gemeenten bestaat reeds. De gemeente Nleuwerkerk gaat aan die spits.. Diaar heeft men reeds ieen verordening, teneinde uitwassen tegein te gaan- Diit ter aanbeveling van die andere dorpen! Aain de rand van Eikerzee kraait de haan van (Victoria" luidruchtig, wat het uit zicht diaar ierg ontsiert. De ;oud- roestrommel aan de 'Openbare weg een eindi veiider zal, zo deelde de eigenaar mede, worden opgeruimd', als de opkoper die zwijnenstal komt reinigen'. Niet alleen op de ontsiering, maar ook op die versiering van ide dorpen werd, Zaterdagmiddag bij ide rond rit gelet. Zo .o.m. in Renesse, waar enige woningwetwoningen zijn ge bouwd, die anderen ten voorbeeld kunnen strekken. Dit dorp verbergt uitzonderlijk fraaie hoeken, o.a. bet Driehoekje waar eerlang bet drie mieter hoge en vier ton zware, uit grijze steen opgetrokken, monument voor die slachtoffers v:ah ide Duitse terreur zal verrijzen. Deze maiiden-trip heeft aan baar dioel beantwoord. Zelf zien en don stateren zal vruchten afwerpen. „Staai isn Lande" geniet steeds meer dere bekendheid, en wat' nog meer zegt, naar die adviezen wordt ge luisterd,. Deze vereniging beeft een plaats veroverd, iop ons eiland, d'ie van veel betekenis is. KERKNIEUWS 'ZIERIKZEE. Ger. Gem- St.-D|omus- straat. Donderdagavond' 7.30 uur Ds. Visser van Scberpeniisise. De politie in Paraguay heeft em eoimimunistisdhe staatsgreep verijdeld Vier 'communistische leiders zijn ge arresteerd,. Geweren en handgrana ten werden in beslag genomen, .even als een radio-zender en vijfduizend afdrukken van een plan voor revo lutie. i Lagere Landbouwschool Op Dinsdiag 6 April werden van de III© klas naar de IV© klas aan die Lagere Landbouwschool te Nieu- werkerk bevorderd: A. de Bruijbe, J- M- v. du Weele, Dl. W,. van Don gen, C. v. du Wekken, Joh. Padmos, t W- J. Bolijn, Joh- v. di. Sluis, Wf, de Wilde, P. Flikweert, A. C- Hanse, Ad,r. v. d. Wekken, C- Remeeus, Max van Klinken, A,. Goudzwaard ien J. Swenne- Op Vrijdag 9 April werd die eind- lies voor die IVe klas gehouden. De beer J. A. van Nieuwenbuijze, voor zitter van de Laindbouwv,eren/ging aldaar sprak ieen welkomstwoord tot die leden van de Commissie van Toe zicht, tot Ir. Drogendiijk, Mr. Schlin- gemann, s©ér. der Z.L.M., Burge meester en Wethouders van Nleu werkerk en andere belangstellenden. Het hoiofd, der school, de heer Eve leer s„ stelde gedurende ruim een uur vragen aan de leerlingen over: Bemestingsleer, Boekhouden, Plan tenteelt, Veevoeding en Veeteelt en Economie, welk evragen vlot door ■de leerlingen werden beantwoord Ir. Drogendiijk reikte daarna de di ploma's uit aan Corn. Stoutjiesidajk, P. Vogelaar, L. Goudzwaard en M- A. de Rijke. Hij feliciteerde ben met bet behaalde succes m spoorde ben aan zich verder te ontwikkelen, ioi.ai. door bet lezen van vakliteratuur en andere 'cursussen te volgen. Ook idie beer Eveleens feliciteerde zijn ge slaagde leerlingen en onderstreepte de woorden van Ir. Dirogandijk. Na mens die geslaagden' dankte de beer L. Goudzwaard de heer Eveleens voor bet genoten onderwijs, wat vergezeld ging met bet aanbieden/ vain een schilderij. Achtereenvolgens werdi bet woord gevoerd door de beren C. Steemdijk, Mr. Sidhlinge- mann en die Burgemeester terwijl' de heer J. A,, van Nieuwenbuijze, als voorzitter van die Commissie van Toezicht, bet slotwoord sprak. Hoofdprijzen Staatsloterij Trekking van 12 April. f SOjOOO: 7475; f 1000 8066, 9047; f 40Ö: 62,59, 9076, 9592, 10926, 14946. SCHAKEN. De beer J. J. v. id;. Ende, notaris te Zierikzee, is Vrijdag schaakkam pioen van Zeeland, geworden door de beslissiimgsmatelh tegen M- J- Quakkielaar uit H'answeert te w/iro- nen. Die Vrijdag in Middelburg ge speelde derde partij van dezematdhi werdi remise 'en daar v. dl. Ende dia beide voorgaande partijen heeft ge wonnen, is daarmee de tweekamp in zijn voordeel beslist. Pacciardi, Italiaans vice-premier, beeft onthuld,, 'dat de politie sirnd's Januari grote hoeveelheden wapens ien munitie heeft ontdekt. Hij ver klaarde, dat de regering volledig voorhereidi was iedere geweldple ging tijdens de verkiezingscampag- te te onderdrukken. „De regering beeft alle middelen tot haar ba- schikking", aldus Paociardi, „om die republikeinse wetten kracht bij ta zetten". Het Ban Amerikaanse Congres heeft besloten haar werkzaamheden voort te zetten, 'ongeacht die troe belen die in Columbia voorkwamen. In Italië beeft het Vakverbond een staking van een uur geprocla meerd, als protést tegen da moord op de 36 Sieiliaanse vakverenigings- leiiders, welke staking als een krachtproef voor bet vakverbond wordt beschouwd. President Truman beeft gewei gerd, commentaar te leveren op bet bericht, dat de V.S. een plan voor de vorming van een West-Duitse regering binnen een jaar hébben ingediend. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3