ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE West-Duitsland in één staat verenigd RAUTER WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Enkele kanttekeningen WERELDNIEUWS Robertson's rede te Dusseldorf ZATERDAG 10 APRIL, 1948 No. 15867 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs pea- 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Sehuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. .32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speelaJe prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Tegen Hams Albiin Ranter, die in bezettingstijd als „H&here S.S. uinid Polizeiführer" ons land terroriseer de, is voor het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag die doodstraf ge- eist. Het moet voor allen, die bij dit driedaagse geding tegenwoordig wanen, een vreemde sensatie zijn ■geweest, deze, eens oppermachtige S.S.-igeneraal, van zijln luister be roofd,, in ieen uniform, waarvan de distinctieven waren verwijdend, te rug te vinden, als verdacht van oorlogsmisdaden en misdacletn tegen die mensheid. Primitieve naturen zullen zich hebben afgevraagd; waartoe dit for mele geding? Waarom behoeft hi at nog bewijs, dat deze man tegen- overhet Nederlandse volk, des doods schuldig is. Hen zal voorze ker de passage uit mr. Zaadjers re quisitoir uit het hart gegrepen zijn geweest; waarin hij; zijn eis kracht bijzette, door haar mede te zien als het recht doen aan de nage dachtenis van hen die voor het vaderland vielen. Het belang van deze rechtszaak gaat echter ver uit bovèn de schuld vraag die voor velen een vraag is en het vaststellen van de strafmaat in dit individuele geval. Hier is een Duitse oorlogsmisdadi ger berecht voor een Nederlandse rechtbank, naar die maatstaven, die in Neurenberg bij het (grote proces tegen de kopstukken van nazi- Buitslandi, geijkt zijn. Van niet minder gewicht in de zaak-Rauter is de wijze, waarop amen, naar de beginselen vai> de democratische rechtsstaat, de ver dachte het volle pond heeft gege ven en hem in de gelegenheid heeft gesteld tot een zo ruim, breedvoe rig en grondig mogelijk verweer. Of zijn verweer die onontvanke lijkheid van dit college steek houdt, is een zaak idle op dit ogen blik onbesproken behoort te blijven. Het wil ons voorkomen dat ©au des betreffende beschouwing in de Maasbode" van 5 April, hoe voor treffelijk op zichzelf, nochtans voor barig is, ten aanzien van een geding dat nog hangende is. Tenslotte is daar het, voor de nuchtere Nederlander, psychologi sche raadsel-Rauter. Wanneer wij' de povere, kruipende lafheid zien, diie de meeste Nederlandse politieke de linquenten voor hun rechters ten toon spreiden, dan is Rauters 'Strijd bare arrogantie ©en houding die be vreemding en zij het niet onver mengde bewondering wekt. In die houding was, naar wij aanne men, een aanzienlijke hoeveelheid pose minder welwillend, maar niet minder juist geformuleerd: co- miedie. Wij kunnen moeilijk gelo ven aan Rauters respect voor het Huis van Oranje, aan zijn meege voel met het leed dat hij zelf ons volk aandeed. Maar wèl geloven wij onvoorwaardelijk aan de angst voor 'het verzet, die hem in veel gevallen tot genadeloos toeslaan heeft bewogen. Wèl geloven wij in de echtheid van z ij n geloof in eigen gelijk, aan zijn gevecht voor zijn „krijgsmanseer", zo "hij die ziet. Maar hier ligt o,ok, naar onze mening die oplossing van het „raad- ,sel-Rauter". Zoals het n.l. die geestelijk-geizoini- die onmogelijk is de zieke gadach- tengaing van een krankzinnige aan te voelen, is het voor de doorsnee- Niederlander niet mogelijk, de men taliteit te hegrijpen van deze ge boren Oostenrijker die „par droit die cohquête" Teuitoon werd. Rauter hoopt, en in het aange zicht van die dood, die hem wel-- licht wacht, zeggen wij dit waarlijk niet spottenderwijs, 'eens in het Walhalla met zijn vrienden te drin ken uit de schedels de;r verslagen vijanden. En wij kimmen dat niet begrijpen. J. P- C. Weer een ei voor iedereen In de bonneinlijst van Donderdag 15 April zal voor alle leeftijds groepen ©en bon worden bekend gemaakt, welke recht zal geven op het kopen van 'een ei. 400 gram roggebrood op broodbon voor 200 gram De Ibroodbon voor ,200 gram, wel ke in die bonmenlijst van 15 April zal voorkomen, zal naar keuze recht geven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood. Deze regeling geldt uitsluitend voor de bon van 200 gram in de boninenlijst van 15 April. Amerika wenst binnen ruim een jaar 'de vormiirfg van een regering ih West Duitsland, in het licht van die in Berlijn gerezen moeilijkheden, omdat van een samenwerking met de Russen geen sprake meer kan zijn. Dit plan Zou het voornaamste punt van bespreking uitmaken op de vergadering van vertegenwoor digers van Amerika, Engeland, Frankrijk ien die Benelux-landen. Twee belangrijke argumenten zul len de Amerikanen aanvoeren om hun plan te doen aannemen. Ze heeft in de teerste plaats de crisis te Berlijn aangetoond, hoe dringend noodzakelijk het is oim West Duits land op economisch en staatkundig gebied tot ©en 'eenheid te maken. Ten tweede zijn er duidelijke aan wijzingen dat wanneer er geen voorlopige West-Duitse regering in gesteld:: wordt, de drie Westelijke- mogendheden zich plotseling ge steld zullen zien vooir het feit, dat er ©en Oost-Duitse staat met een eigen regering wordt gevormd. De Russen hebben daarvoor reeds ver gevorderde plannen gereed. Frankrijk heeft steeds bezwaren gehad tegen het spoedig instellen van een West-Duitse regering en er zijn geen tekenen, die erop wijzen, dat het zijn standpunt heeft gewij zigd- De Fransen zijin van mening, dat de kwesties van de toekomstige politieke 'Organisatie van Duitsland iem die internationale controle op het 1 Ruihrgebied, geregeld moeten zijn, voordat mem kan praten over een eenheid, van de Brits-Amerikaanse en de Franse zones. xvij de nadere uitwerking van het Europese Herstelprogramma en die daaruit voortvloeiende samen werking der zestien West- en Zuid- Europese staten is besloten West- Duitsland in die plannen op te nemen en generaal Roberts o n's rede te Dusseldorf kan gezien worden als een poging om de Duit sers te doordringen van de nood zakelijkheid daarvan in het alge meen belang van Europa als van de grote voordelen daaraan voor henzelf verbonden. Om het beoogde doel te bereiken moet aan de poli tieke leiders in West-Duitsland een dmv gegeven worden, opdat zij uit hun besluiteloosheid ontwaken. Men zou zich kunnen afvragen of het niet wat voorbarig is geweest -an Robertson om met zijn beroep »p West-Duitsland te komen juist voor die datum, waarop de Raad van Vier weer bijeengeroepen is, omdat daarna pas uit dehouding der Russen zal zijin gebleken of zij inderdaad alle verdere samenwer king in dit liichaam van de hand wijzen. Daar staat echter tegenover, dat zelfs al zouden de Russen iop dit punt bakzeil halen, toch niet te voorzien valt hoe ooit een nauwere samenwerking op economisch gebied tussen - -de zo verschillende stelsels van Oost en West te bereiken zou zijn, zodat een politieke vereniging toch voorshands uitgesloten moet worden geacht. Bovendien kan het geen kwaal, dat de Russen nog eens goed aan het verstand, wordt gebracht, dat hun intimidatiepogiingan bij de Wes terse mogendheden althans geen uitwerking meer hebben ©A dat het plan-Marshall met West-Duits land. als medewerkende factor in ieder geval doorgang zal vinden. Een Amerikaans militair tribu naal heeft bepaald, dat iedere sol daat, die een onschuldige burger op hoger bevel heeft terechtgesteld, even schuldig is als zijn meerdere, die het bevel gaf. Deze uitspraak werd gedaan toen .het hof 22 Duitse officieren, die er van worden be schuldigd ais leden van een „Ein- satzkommando" meer dan eein mil- lioen Joden, zigeuners en 'anti-nazi's te hebben vermoord, schuldig ver klaarde. In de gezondheidstoestand van prins Bernihard is enige verbetering gekomen. De behandelende arts acht echter een verlenging van de voor genomen rustperiode noodzakelijk. D© Prins zal in de maand April zijn werkzaamheden Waarschijnlijk nog niet kunnen hervatten. Een van de voornaamste leiders van de Arabieren in Palestina, Abdoel Kadir Hoeseini, is bij ge vechten met Joodse'troepen gesneu veld. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor elke dag. 11-T-17 April Zondag Psalm 119 vs. 49—56 Maandag 119 vs. 89—96 Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 119 vs. 105-112 119 vs. 129-136 119 vs. 169-176 121 122 Het is vaak gemakkelijker ©en anders raad op te volgen dap zijn ejgen'. WEERBERICHT Verwachting tot de avond Van 10 April: Aanvankelijk nog slechts enkele verspreide huilen, tijdelijk op klaringen, afaeimemde wind, in de nanacht lichte nachtvorst, overdag toenemend© böwolkihg doch bijna overal' droog weer, gelijkelijk aan wakkerende wltad tussen Wifist ©n Zuid-Wiest, iets zachter. 10. Zon op '5.55, onder 19.29. Maan op 6.24, tonder 20.45. 11. Zon op '5.53, ondier 19.30. Maan op 6.38, onder 22.06- Eerste kwartier 16 April. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over die maand April 11. 4.38 van. 17,01 n.m. 12. 5J07 van. 17.29 Pan. 13. 5.36 van; 17.59 n.m. 14. 6.12 van. 18.29 n.m. 15. 6.51 van. 19.11 nan. 16. 7.39 van. 20.06 n.m. 17. 8:48 van. 21.18 n.m. Passagierslijst „Sloterdijk" De lijst van terugkerende militai ren met het troepeaitransportsdhip „Sloterdijk", dat 27 Maart uit Tand jong Pr Lok vertrok en vermoedelijk 21 April te Rotterdam aankomt, ligt ter inzage pp het Redacti e - bureau. Schoenenbon voor kinderen Aan hinderen geboren Sn April of'Mei van ©en der jaren 1932 tot en met 1946 en aan kinderen gebo ren in Juni 1947 zal een sohoenen- bcm wordien uitgereikt. Bon 606 zaï hiervoor van het inlegvel wor den verwijderd. Broertje en zusje gegrepen en gedood Op de weg E indhoven-Weert zijn tw'óe kinderen uit Maasheeze, een broertje en ©en zusje van respec tievelijk vijf en zeven jaar, die na het passeren van enkele militaire wagens overstaken, door een luxe auto, die uit tegenovergestelde rich ting kwam, gegrepen ien op slag ge dood. Die bestuurder treft geen schuld. Knocke adopteert Sluis Reeds voor de oorlog standjen Knocke, de Belgische badplaats en Sluis i» West Zeeuw® Vlaanderen met elkaar op goede voet. Thans heeft Knocke besloten om de ge troffen Nederlandse gemeente te adopteren. In bet plan zijn een aan- taj. festiviteiten' opgenomen'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1